Akademik Atama İçin İtiraz Edeceklere Önemli Notlar

Değerli akademisyenler , akademisyen adayları ve sevgili İrlandalılar.

Hani olmaz ama güzel ülkemizdeki akademik atamalarda bir usulsüzlük başınıza geldi diyelim. Örneğin siz makine mühendisi iken sizi tarih edebiyat ve sosyolojiden oluşan bir jüri ile değerlendirmek isteyebilirler, hiç bir hata bulamayıp ahlaksızca iddialar ile sizin kadro almanızı engelleyebilirler . Vasıfsız kişileri atamak için kırk takla atabilirler.

Yani bizim ülkemizde hele ki akademik camia da bunlar olmaz ama diyelim ki oldu 🙂 o zaman korkak bir küçük ahlaksız olmayıp, acaba bir gün beni de ahlaksız şekilde atarlar mı diye alttan almayacak, haksızlığa susmayacak, hakkını savunacak bilim insanları için bu notu hazırladım. Diğer korkaklar torpil aramaya devam edebilirler.

  1. Sizi atamadiktan sonra ilk iş niye atamadiklarini atanan kişiyi hangi üstün vasıflar nedeniyle atadiklarını sorun. Bunu noter kanalı ile ihbarname ya da Cimer bilgi edinme ile yolu ile alabilirsiniz. Bazı ileri düzey ahlaksız dekanlar/yöneticiler vermeyebilir. En az on beş gün bekliyoruz.
  2. Baktiniz haklısınız. Hemen YÖK e , üniversiteye şikayet ediyorsunuz. Sizin için bu kişi atanmasin diyen ne kadar jüri , dekan yönetim kurulu üyesi varsa hepsini itina ile şikayet ediyorsunuz. Maksat herkes bilsin.
  3. Atamanizda usulsüzlük yapan jüri ve dekanı özellikle CUMHURİYET SAVCISI na giderek görevi kötüye kullanmaktan şikayet ediyorsunuz ( mahkemeden önce bunu yapmak önemli yoksa zaten adlı mercii ye taşınmış diye sallamayabilirler) . Savcı bunu üniversiteye bildirecek ve üniversite bunu sorgulamak zorunda. Sorgulamaz ise onları da itina ile savcılığa veriyorsunuz. Ücretsiz. Dilekçe yazmanız kafi . Eee koskoca akademisyensiniz o kadar da dilekçe yazabilirsiniz.
  4. Okul size cevap verdi ya da on beş gün geçti ama cevap gelmedi. gönderdiğiniz bilgi belgeleri okudum ama sizin ahlaksız olduğunuzu anladım rica ediyorum, beni lütfen atayın diye bir dilekçe yazıyorsunuz. Bir önceki adımda on beş gün içinde cevap alamadiysaniz bak sizden cevap almadım diye de ekleyip yeni basvuru yapıyorsunuz.
  5. Ahlaksızlık bu ya yine sizi atamiyoruz diye cevap verebilirler ya da ölü taklidi yaparak bekleyebilirler. Ama merak etmeyin ölmez bu omurgasız canlılar suda karada yaşar ve torpille beslenir. Nefes olarak usulsüzlük çekerler.
  6. Üniversite nezdinde yeniden bizim ahlaklı adam ile işimiz yok. Bilim bizde film şeklinde ilerliyor. Biz torpile bakıyoruz cevabı aldıktan sonra mahkemeye gidiyoruz. Burası çok önemli . Üniversiteden tekrar red almadan giderseniz dava açılmadan red olabilir. Önce idare yani üniversite ile ilişkimizi bitiriyoruz.
  7. Sonra idare mahkemesine gidip bir dilekçe ile davamızı açıyoruz ( 500 TL)
  8. Avukat istersek tutuyoruz şart değil. .

sonunda bizi atar ya da atamaz. Mesele bu değil. Kimse akademisyen olmadı diye ölmüyor. Mesele bu ahlaksız insanların akademinin de içine etmesine ses çıkarmak.

Mesele ben dekanim her haltı yaparım diyenlere etik dersi vermek. Mesele karşı durabilmek.

Gerisi savcıların, ahlaklı bilim insanlarının, hakimlerin ve öğrencilerin takdiri.

Hepinize kolaylıklar dilerim. Sorularınız için çekinmeden e posta atabilirsiniz .

dromerozer@hotmail.com

Sağlıcakla kalın….