Zorunlu Hizmet Tayini

Sıkça sorulan ve bilinmeyen bir konu, zorunlu hizmet olmayan bir yerde çalışıyorum tayin isteyebilir miyim sorusu?

Kendimce yaptığım yoruma göre;

Benim gibi zorunlu hizmet yükümlüsü kişiler kesinlikle zorunlu olmayan bir yere tayin isteyemez.( Eş eğitim vs durumu hariç , isteğe bağlı tayinden bahsediyorum )

Ancak adaylık kaldırıldıktan sonra gidebilir ZORUNLU HİZMET OLARAK GEÇEN YERLERE .ya da ben böyle anladım;

ilgili madde:

Madde 28:
(2) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden özür grubundan zorunlu hizmet yükümlülüğü ertelenenler ile adaylıkları kaldırılanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Bunlardan hizmet puanlarının yetersizliği veya alanlarında ihtiyaç bulunmaması gibi nedenlerden dolayı tercihlerine atamaları yapılamayanlar, bulundukları yerde görevlerine devam ederler. Bunlardan istedikleri yere ataması yapılanlardan, atamalarının iptalini talep edenlerin istekleri dikkate alınmaz.

 

Var mı net bilen 🙂