Adalet Bakanlığında Pedagog Olmak

Birçok kişinin hedefinde olan ama alım takviminini ve yoğunluğunun belli bir standardı olmadığı için değerlendirilemeyen bir çalışma alanımız daha var. Adalet Bakanlığındaki pedagog kadroları psikolojik danışma ve rehberlik alanı mezunları için.

Peki ne iş yapar oradaki kişiler ? BU ALANDA  ÇALIŞAN 2 KİŞİNİN YORUMUNU EKLEYELİM FACEBOOKTAN ;

çocuk ve aile mahkemelerinde çalışıyoruz. aile mahkemelerinde boşanma ve velayet davalarında inceleme yapıp, rapor düzenliyoruz ve velayete ilişkin kanaat bildiriyoruz. çocukta ise suç işlemiş çocuklarla görüşüp haklarında sosyal inceleme raporu düzenliyoruz. genellikle yaptığımız iş değer görmüyor yazdığımız raporlar dikkate alınmıyor. önümüz çok tıkalı görevde yükselme yok
 
Memur alımlarında çift yıllardaki kpss baz alınıyor. Asgari maas 2400. Gelir cocuk majkemesinin olup olmamasına, yazılan bilirkişi ücretlerine, çocuk teslimine, yazdığınız rapor sayısına, talimat dosyalarının ücretinin verilip verilmemesine kadar bir çok şekilde etkileniyor. 

İlk yorumda  pek önerilmese de bu alanda çalışan ve işinden memnun olan tanıdıklarda mevcut. Daha detaylı bilgi almak isterseniz kendisinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğer günündeyse size yardımcı olabilir 🙂 Ercan TEKİN 

 

İlgili ilan ise burada;

PEDAGOG ALIM İLANI KASIM 2013 İÇİN TIKLAYINIZ!

Kolaylıklar başarılar sınava girmeyi düşünenlere:)

69 thoughts on “Adalet Bakanlığında Pedagog Olmak

 1. zaman zaman girip baksam da ne var ne yok ömer napıyor diye, kendimi bulduğumda şaşırdım 😀

  isteyen sever memnun oldur isteyen sevmez memnun olmaz ama bu durum çalıştığın adliyeye göre değişiyor. iş ortamı dersen mebden daha fazla kokuşmuş bir çalışma ortamının olduğu kesin. hiyerarşideki yerin belli değil, hiyerarşi istiyorsan, kodron muallak adam değil kadroyu dolduruyorsan, maaşı değişiyor, bankamatik memuruysan..

  nerden tutsan tutarsızlık dersin belki ama en azından karışanın yok. yani özgürsün. işgüzar kimileri var akıl verici sanıyorlar kendilerini, ağız dalaşına gireceksen önce kendinden başlayacaksın. gönüllülük diye kendinizi yırtmayın, benim yardıma ihtiyacım var, sana ulaşmayan ne kadar zorunlu ise sana, adliyede de öyle..

  danışmanlık yok, özel danışma merkezlerinde cok mu var mantar gibi türemişken.. işin ucu bucağı belli değil değil, risklerin devamında sözüne güvenilir birisi isen yaptırım gücü ile engelleyici faktörleri aniden devreye sokup riskleri düşürmek de karlı. karma karışık cümleler de olsa, herkes kendini belirler. istediğin kadar iyi ol, ya da yeteneksiz bu çalışma alanı hakkındaki ilk soru maaş, çalışma süresi görevde yüksel olduktan sonra dönüp insanların kendine bakması lazım :))

 2. ben ilandan yanlız pdr mezunlarını değil tüm eğitim mezunları için olduğunu anlamıştım yanlış mı anlamışım 🙁

  1. Sadece pdr ve eğitim programları mezunları için.
   Eğitim Programları bölümü yıllardır lisans eğitimi vermiyor. Bu yüzden sadece pdr denebilir. Eski mezunları ya rehber Öğretmen yada sınıf Öğretmeni zaten su an.

    1. Çünkü bu atama açıktan atama, ya ilk defa memur olacaklar başvurabilirler, ya da memurken istifa etmiş ve dolayısıyla şimdi memur olmayanlar başvurabilirler diye biliyorum Ömer Bey(her ne kadar başvurular bitmişse de bilgimi paylaşmak istedim).

     1. Daha önce oluyordu. Neticede siz kpss10 puanı ile öğretmen oldunuz ancak bu kpss3 puani ile alım yapan bir B grubu kadro. Bu yüzden tercih edilebiliyor olmasi gerek

  1. Izin dahilinde sınırlı bir saat vardı sanırım. Ercan Tekin size daha net bilgi verebilir diye düşünüyorum.

 3. Merhaba Ömer bey. Bir sitede okuduğuma göre mülakattan başarılı olsak bile işe başlamak altıayı buluyormuş güvenlik tahkikatı nedeniyle. Bu doğru mu?
  Bir diğer sorum, yine aynı sitede alımlarda mülakat komisyonunun ‘insiyatifinin’ çok belirleyici olduğunu yazıyor geçtiğimiz senelerde sınava girenler. Bu konuda bilginiz var mı? Teşekkürler.

 4. Başvuru sayısıyla ilgili bir bilgim yok Ahmed Bey, ancak 2012 KPSS’ye girmiş ve atanmamış PDR mezunu kaldı mı, EPÖ mezunu da fazla yok. Bu açıktan atama olduğu için halen memur olan biri de başvuramıyor (öyle olması lazım çünkü açıktan atama diye yazılmıştı). Bu şartlarda kaç kişi başvurur bir fikrim yok. Geçmiş dönemlerde kadroların dolmadığı atamalar olmuştu.Siz başvurdunuz mu Ahmed Bey?

  1. Ne sorulabilir inanin bir fikrim yokbu konuda . Çok başvuru olmayacaktır diye düşünüyorum.

 5. Başvuru süresi de çok kısa tutuldu ve pdr sitelerinde bile nerrdeyse yer almadı bu ilan diyebilirim, keza pdr derneğinin sayfasında bile duyurusu yer almadı, çok gündeme gelmedi. Bu da başvuru oranını azaltacaktır diye düşünmekteyim.

  1. Derneğin bhaberi olduğunu sanmıyorum 😉
   Zaten normaldede fazla talep görmüyor Adalet Bakanlığı. ..

 6. İnanin hicbir fikrim yok ne soracaklari ile ilgili. Ben basvurdum, pdr mezunuyum. Basvuru formunu doldururken suan aday suan calisiyorsa sicil numarasi yazilmasi isteniyor. Bu aslinda memurlarin da basvurabilecegi anlamina gelmiyor mu?
  2011 yilinda alan disi atama oldugu icin baya pdrci acikta kalmisti. 2012 atamasiyla birlikte hem o seneki mezunlar, hem de gecmis senelerde mezun olanlar hepsi atandi. Benim gibi ozel durumu sebebiyle basvurmayan ve basvurmasa dahi bu atamadan haberi olan kac kisi vardir? Bir elin parmaklarini gecmez.
  Gelelim EPÖ’ya. Memurlatnette ilan altina yazilan yorumlara gore epö’den 7 basvuru var, en az. Yani birisi diyor benim 3 arkadas basvurdu, öteki diyor 2 kisi biliyorum. Yani epöden fazla basvuru olabilir saniyorum. memurlarnette daha once adalet bakanliginda baska kadrolara basvuran kisilere sorulan inkilap tarihi ve genel kültür soruları var. Google vasitasiyla ulasabilirsiniz.

 7. Ahmed Hocam, her ne kadar tartışsak da aslında başvuran başvurdu, başvurusu kabul edilen edildi, zaten 6 Aralık’ta başvurusu kabul olanları açıklayacaklar. Özel kurumlarda çalışanların da sicil numaraları vardır. Daha önce de söyledim bakanlık personel gen müdürlüğünde bu atamanın açıktan atama olduğu yazılı. Açıktan atamalara normalde şu gün memur olanlar başvuramazlar,memur olmayan için atama türüdür bu. Olursa bunun adı kurumlar arası atama olur.Verdiğiniz bilgi için tşk ederim.İstanbul mu istiyorsunuz?

 8. Puanim 81, Bursa istiyorum. İstanbul son yazacağım yer olur herhalde 🙂 Memurlarnettekilerden bazilari İstanbul istiyordu. İstanbul isteyenler ya İstanbulludur yada İstanbulu bilmiyordur 🙂 Tabi maas konusunda daha avantajli olabilir orasi, bilemiyorum.
  Ömer bey, maaş konusunda şartlara göre değiştiğini yazmıştınız ya. Bursa hakkında bir öngörünüz var mı?

 9. arkadaşlar pedagog olmak için başvuranların bir paylaşım sayfası olsa haberleşsek ben de başvurdum ama 6 aralıkta kabul edilip edilmediğimiz belli olacak. bilgisi olanlar paylaşsın memurlar.nette yazmıştım şuan sanırım en az 8 başvuru var ama bunların çoğu istanbuldan epö mezunuyum bu arada .

 10. sizle beraber kaç arkadaşınız başvurdu gülay hanım, bu arkadaşlar nerelere başvuracaklar bilginiz var mı, ben epö den bir istanbul bir de herhangi bir yer olur diyen arkadaş biliyorum. Şu anda ben dört başvuru duydum, buradaki ahmet arkadaş, bir başka pdr ci volkan deutsche vardı, iki de epö cü.

   1. memurlar.nettende okuduklarım birde bir arkadaşımın söylediklerinin toplamı ama sizde 4 diyorsunuz 14 oldu galiba diğer başvuranlar nedere de acaba hiç araştırmıyorlar mı neden yazmıyorlar meraktayım

    1. Bu 14 kişi sadece bizim bildiklerimiz. Daha fazla başvuru olduğu muhakkak. Yalnız bu kadar epö cu nerden çıktı anlamadım. Geçen senelerde yerleşemeyenler mi? Yoksa başka devler kurumundan geçecekler mi? İstanbul isteyen kaç kişi?

    2. Forumlarda okuyorum da herkes bakanliga torpilsiz girmenin imkansiz olacagini yaziyor. Ne yani, girenler hep torpilli mi? Yoksa bu, kazanamayanlarin atanamama gercegiyle basedebilmeleri icin uydurdugu bir sey mi?

     1. Pedagog olmak Mebbde öğretmen olmaktan daha avantajlı bir iş olsa anlarım ama yok böyle birşey arkadaşlar Adalet Bakanlığında farklı bir ünvan için bunlar gerçekçi olabilir belki ama asla pedagog için değil.

      Epö mezunlarına gwlince bunların bir çoğu sınıf yada rehber Öğretmen. Yıllardır çalışıyo kim ne yapsın adalet Bakanlığını…

      Soylemeyeyim dedim ama duramayacagim. Buradaki yorumlarda dahi kişiler başvurdum ama ne menem birşey bilmiyorum demiş. Bir cogu da böyle ne yazik ki . Ne olduğunu bilmediğin şeye neden basvuruyorsun hocam. Sırf pdr mezunu alıyo diye mi…
      Gene kadrolar boş kalır. Seneye de bakanlik pdr değil tüm eğitim fakültesi Mezunları der ve bu alanda güme gider.ayni yurtdışı öğrenci gonderiminde eskiden tüm eğitim Bilimleri alanı bize ait iken artık tüm eğitim fakültesi mezunlarına açık. Neden tabii ki bizim meslektaşların kazanıp gitmemesi sebebi ile…
      bu sene atanamayan pdr mezunu kaldı ise onlar talep gösterir yada renk olsun diye başvuranlar olur. Mülakata giden sayısının fazla olacağını kesinlikle düşünmüyorum.

  1. hala bişey yazmıyor. adaletbakanlığı sitesinde duyurularda dikkat edin 22 aralık başlıklı yazı var ama o bildiğimiz ilan yazıyor ama neden 22 aralık yazıyor sizce

 11. Bende başvuru yaptım arkadaşlar benimde biraz bilgiye ihtiyacım var başvurum kabul edilmiş yalnız yukarıda okuduğum bir yorumda posizyonlara kabul edildikten sonra 6 ay kadar beklıyormusuz dıye bir yorum geçti bu konu hakkında bir bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi beni? Maaş durumları nedir? Tatilleri nasıl olur? bilmediğim daha bir çok konu var…

  1. Hayirli olsun hocam. Aday memur olacağınız için ilk bir yil izin yok. Sonraki senelerde 20 gun izin. Sayet kazanirsaniz hemen goreve baslamiyorsunuz. Hakkinizda guvenlik tahkikati yapilacak. Tahkikati gecemezseniz atamaniz iptal olur. Guvenlik tahkikati 2 ay sürüyor, yonetmelikte yaziyor. Ocak ayinda sonuclar aciklanirsa mart gibi goreve baslanir. Aslinda biraz riskli cunku subatta ogretmen atamasi da var. Maas konusu yukarida yaziyor.

 12. benimde başvurum kabul edilmiş psikolojik danışman arkadaş pdrcimisiniz puanınız kaç ?
  sanırım pedagogları aynı gün çağırmışlar. hayırlı olsun.

 13. Başvuru kabul. 25 aralık mülakat. Yalnız bir şey dikkatimi çekti. S/N yaziyor sonuc sayfasinin basinda. O ne demek bilen var mi? Sizde kac yaziyor o numara?

 14. Ömer Hocam renk olsun için de olabilir, ‘o olmazsa bu olsun’ mantigi da var.
  Siz olmasi gerekeni soyluyorsunuz. Oncelikli olan ise girmek. Pdrcilerin bu seneye kadar acikta kalma durumlari olmadigi icin gelecek endisesi yoktu. Ama bu sene acikta kalan oldu. Ama bu senenin kpss puaniyla da basvuru yapilamiyor. Yani demek isredigim, gece senerde fantezi olsun diye basvuruyor olabilirdi pdrciler. Ama suan oyle bir lüksleri yok. Mezun sayisi artiyor. Mebde acik cok fakat agustos ogretmen aliminda 3000 den fazla pdrci almazlar, tepki ceker. Mezun sayisi 3000 den fazla. O fazlaliklar bu kadrolari dolduracak iste. Oncelik karin doyurmak ve acikta kalmamak. Bu sekilde dusunuyor bir cok kisi. Bundan dolayi onlari yadirgamiyorum.
  Devlet memurlari basvurabiliyorsa o yuzden bu kadar epö cu var sanirim. İlle de İstanbul demelerinin sebebi bu. İstanbul’da calisiyorlar.
  Epö cu arkadaslar, basvuran arkadaslariniz suan devlet kurumunda mi calisiyor?

  1. Memurların da başvurabildigini daha önce de söylemiştim. Bu yüzden elinde 2012 puani olan Meb de öğretmen olanlarda başvuruyor ve kesinlikle basvurmustur gitmeyecek olsada…
   Ben bile bir ara düşündüm 😉

   1. Adam mülakata girdikten sonra, mülakat sonrasi tercih yapip bir yere yerlestikten sonra gitse ne olur gitmese ne olur. O kadroyu dolduracak sonucta. Umarim calismayanlara oncelik verirler. Bu acgozluler yuzunden dolmuyor kadrolar iste. Cok sinirlendim ya.

 15. Tercihler ne zaman aliniyor? kac tercih hakkimiz var? Sinav sonucu tahmini ne zaman aciklanir? Omer bey, Ercan bey bu konularda bilgilendirir misiniz?

 16. Arkadaslar o s/n puan siralamasi degil. Memurlar.net teki bir kisi psikolog kadrosuna basvurmus. S/n 645 ama mulakata cagrilmis. Torpilli degilse s/n baska bir sey.

 17. Flood icin afedersiniz. Bir sey soyleyeyim. Basvurular bittikten sonra bakanliktan arandim. Benden transkriptimi yollamami istediler. Normalde istenen belgelerin icinde vardi da ben mi unuttum gondermeyi diye sordum. Hayir, o belgeyi istemiyorduk ama bazi bolumlerden istiyoruz dedi kadin. Bu konusmayi nasil yorumlamaliyim arkadaslar?

 18. adaArkadaslar bence sn puan siralamasi belkide kabul edilmeyenlerde vardir 21.yim kpss epo siralamam 17 idi galiba onume enaz 4 pdrci katildi su var 50 pdr ci 1 hafta once atandi. Arkadaslarinda dedigi gibi subatta atama var giderler illaki subattaki atamada da atama olacak ama bizimler

  e basvuranlar bu durumdan bizi etkileyecek umarim bizim yaslarimizi tecrubemizi atama yapacaklar dikkatw alir cun en az34 yasindayiz dimi epocul

 19. Arkadaşlar epö mezunları 2002 den beri hiç bir şekilde atanmıyor.Bölümde kapalı dolayısıyla bir çok mezunun boşta olması ve başvuru yapması normal

 20. Artik epö mezunlari da rehber ogretmen olabilecek. Subatta siz de basvuru yapabileceksiniz. Yalniz subata kadar adalet bakanligi sonucu belli olmayacagi icin herkes hem mebe hem de adalete basvuracak. Boylelikle ya meb yada adaletin kadrolari bos kalacak. Muhtemelen de adaletin kadrolari bos kalacak. Yedek atama da olmayacagi icin yine birileri magdur olacak.

 21. Evet hocam, EPÖ mezunları şubatta 1.öncelikli olarak rehber öğretmenliğe atanabilecekler, bu sebeple elinde 2013 KPSS puanı olup da rehber öğretmenliği daha çok isteyenler, rehberliğe başvursunlar.

 22. 500-600 kadrodan az olmaz rehberlik şubat atamasında, bu da 50 barajı olursa 50 ve üzeri puanı olan herkesin rehberliğe atanması demektir. Baraj konmazsa da rehberliğe başvuran herkes atanır, çünkü mezun kalmadı.

 23. Şubat atamasında rehberliği seçecek arkadaşlar Adalet Bakanlığı tercihinde gitmeyeceğiniz yerleri yazmayın lütfen. Kimse kimsenin önünü tıkamasın.

  1. benim sadece 1 sınıf arkadaşım var onun sıralaması 17 diğerleri duyum bizzat tanıdığım yok. kaç kişi başvurdu 50 kişi kesin soruları bilemezsek ne olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir