Aile Danışmanlığı Eğitimi / Hafta 1

Merhabalar sayın okuyucu;

Malumunuz aile danışmanlığı temel eğitim sertifika kursu için bundan sonra Melikşah Üniversitesine devam edeceğim hafta sonları.  19-20 Şubat ilk dersti ve ders  izlenimlerimi yazmaya karar verdim. Bundan sonra her hafta yeni bir yazı.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki beklentilerim çok yüksek değil bu sertifikadan , zaten çoçuk gelişimi mezunları ve hemşireler (hatta sosyoloji mezunları) nın olması beni hayal kırıklığına uğrattı.

Programın 2 boyutu var , bireysel danışma ilke teknikleri ve aile danışmanlığı. İlk bölüm Yard. Doç. Dr. Hüseyin Doğan. İlk haftanın konusu psikanalitik yaklaşım ve svunma mekanizmaları.

Alan dışı arkadaşların bu konuları bildiğini ya da anladığını düşünmüyorum. Ve açıkcası kursu düzenleyen kişilerin de bu eksiklşği fark ettiğinin bilincindeyim. Psikolojik danışmanın temelini bilmeyen kişilere aile danışmanlığı anlatmak… Cıkk olmamış..

Genede eski bilgileri tazelemek açısından iyi sayılabilir ilk bölüm içeriği. Grubun genelinin psikolojik danışman kökenli olmasının aile danışmanlığı boyutunda biraz daha bize yakın bir ders süreci olması konusunda beni umutlandırıyor ama bakalım ne olacak…

İlk haftanın olayı hocanın yoklamada bana nişanlımın soy ismi ile hitap etmesi oldu 🙂 Alay konusu olsakta hoş bir anı oalrak hafızadaki yerini almış bulunuyor an itibari ile…

Aile danışmanlığı kısmında ise aile nedir? Sınırlar ? Bir sistem olarak aile? Denge gibi kavramlara giriş yaptık tanışma haftası olduğundan çok yoğun bir akademik atraksiyon olmadı.

Dediğim gibi genel anlamda fena değil ama beklentileri karşılayacağını sanmamaktayım. Bir ufuk açması konusunda bir yol çizme konsuunda bana faydası dokunacağına inanıyorum.

İzlenimler devam edecek:)

Herkese iyi günler:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir