Akademik

13 thoughts on “Akademik

 1. Ömer Bey değerli vaktinizi alacak birkaç soru sormam lazım ama bu alanın herkese açık olup olmadığından emin değilim. Bir arkadaş bireysel olarak sizinle görüşmek istediğini belirttiğinde mail adresinizi vermiştiniz ama şimdi bulamıyorum.yeniden iletmeniz mümkün müdür?yahut buradan yazınca cevabım mail adresime mi gelecek? bilgi verir misiniz?

  teşekkür ederim

  1. Buradan yazdığınızda eğer özel bilgi içeren bir şey değilse herkes okusun faydalansın diye açıyorum ancak özel bir soru sorulmuş ise mail ile cevap vermeye çalıştıklarım da oluyor. Yine de BURADAN bana ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

 2. Dokuz eylül pdr tezli yuksek lisans mezunuyum özel eğitim veya eğitim
  Yönetim ve denetiminde doktora yapabilir miyim yoksa sadece pdr’de mi
  doktora yapabilirim
  Tesekkurler

  1. Eğitimden kesin yaparsınız bir yerde ama özel eğitim için tek tek üniversiteleri kontrol etmeniz gerekir.

 3. Merhaba. Ben şu anda adalet bakanlığına pedagogluk için başvuru yaptim. Fakat aklımda bir soru var atama şekli nasıl oluyor yani tercihler nasil yapiliyor?

  1. Bir fikrim yok ancak ÖSYM yapıyordur diye düşünüyorum sonuçta KPSS puanınızla tercih edeceksinz.

 4. Merhaba. Öncelikle iyi günler. Şu anda pdr okuyorum ve 3. sınıfa geçtim. Başka bir bölümde yan dal veya çift ana dal yapmam bana bir avantaj sağlar mı ileride? Kendimi geliştirmek için almam gereken eğitimler sertifikalar nelerdir? Ve mezun olunca çalışmaya ilk önce okullarda mı çalışmaya başlamak daha avantajlı yoksa rehberlik araştırma merkezinde mi? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. 1. Yapacağınız işe göre değişir okulda rehber öğretmen olacaksanız işletme yan dal yapmanız bir işe yaramaz. Okul öncesi vs belki çalışma hayatınıza katkı yapar ancak bunun için yandal yapmaya değer mi bilmiyorum.
   2.Eğitim ve sertifikaların sınırı yok, çoğunun da gereği de yok. Kendinize bir alan belirleyin. İlginiz olan bir yaklaşım. Dünya da ki eğitim standartlarını inceleyin. Türkiyedeki eğitimcileri araştırın . Aklınıza yatarsa uzun soluklu eğitimlere katılırsınız. Onun haricinde çalışmak için bir eğitim almanız gerekmiyor.
   3. Okul RAM fark etmez. İkisinin de kazanımları farklıdır.

 5. RAM da çalışırsam WISC-R gibi zeka testlerini uygulayabilmek bana çok avantaj kazandırır mı yoksa çalışmaya başladıktan sonra da öğrenilebilir mi? Özellikle hangi testleri uygulayabilmek önemlidir?

  1. Yakin bir gelecekte wisc r da kullanilmayacaktir zaten. Uygulamasini her turlu ogrenirsiniz bir yerden. Ancak hastanelerde uygulamak icin paikologlar dernegi meb de uygulamak icin hizmet ici egitimle.sertifika almaniz gerekir. Ogrenmek baska yasal olarak rapor duzenleme amaci ile uygulama yapmak baskadir.

 6. PDR okurken psikolojiden çift ana dal yapmak veya okul öncesi, zihin engelliler öğretmenliği(özel eğitim) gibi bölümlerden yan dal yapmak bana ne gibi bir artı sağlar? şu anda 3. sınıfım

  1. Çift anadal o alanda da diplomalı olmanızı sağlar. Yandal ise ben olsam tavsiye etmem uğraştığınıza değmez. Çünkü atamalarda vs kullanamayacaksınız sadece mesleki katkı sağlar. Bunun içn de vize final uğraşmaya değer mi siz karar verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir