Bir Ünvan Atışması :)

Başlayalım;  Resmî Gazete   : 17.4.2001/24376Tebliğler Dergisi : MAYIS 2001/2524 yani MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

     İlgili yönetmeliğin 4. maddesinin “i” bölümü yönetmelikteki kişi / kurumları tanımlarken derki ;“Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman): Eğitim-Öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma servisleri ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde öğrencilere rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti veren, üniversitelerin psikolojik danışma ve rehberlik ile eğitimde psikolojik hizmetler alanında lisans eğitimi almış personeli,”

    Parantez içinde yazılan şeyin ne anlama geldiğini eminim biliyoruzdur. Yani yönetmeliğimiz der ki;  Rehber Öğretmen de okul psikolojik danışmanı da BİZİM ÜLKEMİZ ve yönetmeliklerimizde aynı noktadır.Bu konu biz rehber öğretmeniz psikolojik danışman değiliz diyen arkadaşlar için yeterli düzeyde aydınlanma sağlayacaktır.

   Gelelim uzman olayına.Bir alanda BİLİM UZMANLIĞI ülkemizde (benimde halen yapmakta olduğum ) yüksek lisans eğitimi ile kazanılır buna sözümüz yoktur elbette. Ancak profilimde yazan PDR uzmanı ile PDR yüksek lisans sonrasındaki uzman kavramı farklıdır. Nasıl mı? Anlatalım…

   Rehber Öğretmen bir meslek adı değil bir ünvandır. Meslek olarak nitelendirmek gerekirse ,evet bizler psikolojik danışmanlarız. Nitekim okullarda çalışırken Rehber Öğretmen/Psikolojik danışman , TSK bünyesinde Eğitim Uzmanı kadrosunda geçeriz, aynı bölümden mezun olduğumuz halde Pedagog ünvanı ile Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışanların olduğunu da bildiğimize göre kendinize ne diyeceğinizi az çok anlayabilirsiniz. Yani siz rehber öğretmen değil rehber öğretmen ünvanı ile çalışan Psikolojik Danışmanlarsınız, sorarlarsa böyle söyleyebilirsiniz:)

     Çalıştığınız kurum size İnsan Kaynakları Uzmanı pozisyonunu vermişse siz o kurumda İnsan Kaynakları Uzmanı olursunuz. İster PDR mezunu olun,ister işletme/  iktisat  mezunu olun , ister Manav,Kasap yada  olun sizin adınız insan kaynakları uzmanıdır.Ya da kurumdaki pozisyonunuz Müdür ise siz nerden mezun olursanız olun adınız unvanınız MÜDÜR’dür.

   2009-2010 eğitim öğretim yılında çalışmış olduğum TED Kayseri Kolejinde ;iş tanımı tam olarak  PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK UZMANI olarak geçmekte idi.Bu linkten bakabilirsiniz(http://www.tedkayseri.k12.tr/?ted=lrehbers).  Aynen Adalet Bakanlığında da Pedagog, TSK da eğitim uzmanı dendiği gibi…Profilimdeki iş deneyimlerimin içinde PDR uzmanı yazmasının sebebi budur.

  Yazının tamamı bana ait olup yer yer eksiklik yanlışlık barındırabilir. İletirseniz düzenlenecektir. Tamamen şahsi görüşlerim olup hiç bir kişi/kurumu bağlamaz.

Okuyan yorumlayan beğenen beğenmeyen herkese teşekkür ederim.Yazının hiç bir hakkı saklı değildir istediğiniz yerde kopyalayıp yapıştırabilir, eşe dosta anlatabilirsiniz, istediğinizi etiketleyip ,istediğiniz kadar beğenebilirsiniz  🙂

   Kendini beğenmişlikten uzak, ilgili bilgili ve bol ünvanlı:) çalışma hayatları dilerim tüm sınıf arkadaşlarım ve meslektaşlarıma… 

Saygılarımla.

Yazı harici soru / önerileriniz için bana www.pdrciyiz.biz ya da www.omerozer.net adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Ömer ÖZER

Psikolojik Danışman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir