İş ve Meslek Danışmanı Olmak

 En son tavsiyem; (ilk başta vereyim de güme gitmesin )
Değerli PDR mezunu arkadaşlarım bu ülke o kadar saçma işlerin olduğu bir yer ki iki gün sonra sen PDR emzunusun İş ve Meslek Danışmanlığı alanında çalışamazsın derler. Bu yüzden bir ara 400 TL ayırıp şu sertifikayı almanızı öneririm . 5 yılda geçerli burası Türkiye belli olmaz lazım olur bir gün 🙂

Değerli okuyucu, böyle danışman vs. görünce bizim alanla ilgili bir durum var sanıyorsan yanılıyorsun ülkedeki komik bir geçekten bahsetmek için bu yazı kaleme alındı.

Evet, ülkede böyle bir unvan ve böyle bir çalışan grubu var. Olmak için çok şeye gerek yok 400 TL paranız, bir lisans diplomanız olması kâfi.

Gelelim içeriğe; Anadolu Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi bu sertifikayı vermeye yetkili kurumlar. Önceden bir eğitim süreci vardı ancak şimdi böyle bir şey yok. Size bir kitap öneriliyor çalışıyorsunuz sınavına giriyorsunuz. Sonra sözlü kısım var sunum yaptırılıyor iletişim becerilerine bakılıyor vs. vs. vs. Sınavı geçemeyen var. Herkes geçse ayıp olurdu zaten. Ama yazılı sınavı zaten alt düzey bir bilgi ile 70 almanız gerçekten kolay. Lisans mezunu bir kişi çalışıp yapar. Mülakatta elenenler bir kez daha girme hakkına sahipler ve ne hikmetse kesin kazanıyorlar 2. De 🙂

Aslında komik olan bir durum daha var. İlk alımlarda bir şart vardı. Akıllara zarar… İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak… Şaka gibi değil mi ama değil… Çok şükür artık böyle bir şart kalmadı.

Peki, ne iş yapar bu arkadaşlar. Aslında iş ve meslek danışmanlığının amacı uygun işe uygun insan olayını gerçekleştirebilme ve böylece iş ve eleman israfı/kaybının olmasını engellemek. Şimdi ülkemiz gerçeğine bakalım… İş, uygun iş, Uygun eleman? Ya da siz bakın ben yorum yapmamayım.

Bu arkadaşların 2500 TL gibi bir maaşları var, iyi rakam Allah daha çok versin. İlk başlarda atanma garantisi vardı şu an yok, boşta bekleyen 10000 den fazla İMD var olduğu söyleniyor memurlar net te.memurlar net demişken bir parantez açalım, bu arkadaşların ya çok yükseklerde tanıdıkları var ya da memurlar net sitesinin sahibinin kardeşi İMD adayıJ Sürekli bu sitede biz haklıyız hakkımızı verin gibi haberleri okuyabilirsiniz… İlginçtir ülkedeki önemli olaylara yer veremeyen öğrenim özrünü bin bir rica minnetle haber yapan memurlar net 2 haftada bir İMD haberi yapar…

Şimdi İMD lerin gözlediğim yönlerini yazalım. Birer masa birer bilgisayar, önlerinde İŞKUR iş ilanları, gelen kişilere bunların bilgisini vermekten fazlaca bir iş yapan varsa beri gelsin. Yozgat da çalıştığım dönemde kurumlarını tanıtıcı bir seminer yapmışlardı, bizim planlamamıza dâhil olarak hakkını yememek lazım.

 

Eğitimler olsun yeni iş alanları açılsın buna kimse itiraz edemez etmemeli. Ancak herhangi bir alandan mezun kişileri iş ve meslek danışmanı yaparsan kariyer danışmanlığı alanında çalışan uzmanlara küfür etmişsin demektir. İş ve meslek danışmanları MESLEKİ REHBERLİK ve DANIŞMANLIK alanı hakkında hem teorik hem uygulama bilgisi anlamında çok çok düşük seviyededir. Gönlüm sıfırdır demek istiyor ama o verilen E kitabı okuduklarını var sayarak demiyorum.
Her türlü bilimsel manada tartışırım bunu hodri meydan…

Bu siteye ve yazıma konu olma nedenine gelirsek İMDler sürekli iş istemekte ve atama beklemektedirler. Bunun nedeni olarak 400 TLye sertifika aldık demektedirler.Evet başka argümanları yok. Aile danışmanlığı sertifikası tam 7 kat daha pahalıdır bu sertifikadan. Ama henüz devlet aile danışmanı atamamıştır. Hee umarım da atamaz o apayrı bir komedi çünkü…

İMDlerin en son ASDEP de yorumlarını gördüm. ASDEP = Aile Sosyal Destek Programı. Ne alaka demeyin siteyi vereyim sizde biraz gülün…

http://www.asdep.org/node/170?page=1

Bu yazı ile mesleki rehberliğe karşı olduğum anlaşılmasın . Ülkede Kariyer danışmanlığı, Mesleki Rehberlik, Meslek Danışmanlığı uygulamaları olmalı ve artmalıdır bu benim savunduğum bir düşüncedir ancak Ülkemizdeki İMD olayı sadece İMD olarak atananlara faydalı olacaktır, ülkemizin kaynaklarını israf etmekten başka bir işe yaramamaktadır. Umuyorum bakanlık bu konuda geri adım atar. Umarım standartlar geliştirilir ve her lisans mezunu yerine bu alanda var olabilecek kişiler DAHA CİDDİ EĞİTİMLERE tabii  tutularak bu kadrolar oluşturulur.

Değerli İMD sertifikalı arkadaşlara tek bir söyleyeceğim var. Bu yazının altına yorum yapacaklarsa sadece şu sorumu cevaplasınlar;

“İnsanların istihdamına katkıda bulunacak bu kişiler neden işsizler? Madem iş arama becerileri, mülakat teknikleri konusunda bu kadar iyiler neden bu özelliklerini kendilerine iş bulmakta kullanmıyorlar da sürekli HER ALIMDA BU İMDLERİN HAKKIDIR BİZİ ATAYIN BU İŞİ EN İYİ BİZ YAPARIZ demektedirler.”

Soruyu cevaplayamayacak olanların yorum yazmaması dileğiyle kolay gelsin…

 

 

6 thoughts on “İş ve Meslek Danışmanı Olmak

 1. Hocam konu ile alakasız ama siz camia içinde olduğunuz için soruyorum mazur görün. Bir prof. 7 haftalık yaz okulunda kaç tl exra ücret alır. Bu ücret ekders şeklinde mi hesaplanır aldığı ücretin mantığı nedir?

  1. Gerçekten bu konu ile ilgili bir fikrim yok. Ama ahım Şahım bi ders ücreti soz konusu değildir diye düşünüyorum

 2. sorunuzun cevabı çok basit.bugün işkurun işsiz kayıtlarına bakıldığında en büyük işsiz kesimin üniversite diplomalılarının oluşturduğunu görebilirsiniz.bunun nedeni ise iş beğenmeme.siz bir lise mezununu kasiyerlik gibi bir işte istihdam edebilirsiniz fakat üniversite mezunu kişinin daha büyük hayalleri vardır.haliyle üniversite diploması almış,kpssye girmiş,üstüne bir de imd sertifikası almış kişilerin verdikleri emeğin karşılığı olarak devlet dairesinde imd olarak çalışmak istedikleri için işsiz oldukları bir gerçektir.bu onların iş bulmada yetersiz oldukları anlamına gelmez.bu sorduğunuz soru aslında ihtiyac varken imd alımına çıkmayan hükümete yöneltilmeli.mağdur durumdayken bir de bu tarz gereksiz,tutarsız,faydasız yazılar görmek moralimizi iyice bozuyor.bu linkı imd arkadaşlarımın bulunduğu sayfada yayınlayıp onların da gereken cevabı vermesini isterdim ama gereksiz yazınızdan sitenizin hit sayısını arttırma derdinde olduğunuz anlaşılıyor.o yüzden sizi sevindiremiycem üzgünüm.verdiğim cevabın hayli yeterli olacağını düşünüyorum.

  1. Merhabalar
   İş ve meslek danışmanlığının ne olduğunu ve ne olmadığını en az sizin kadar biliyorum.
   İşsiz olmayı devletten iş istemeyi anlarım. Zaten sözüm de buna değil. Ancak iş ve Meslek danışmanı şu yetistirildiği hali ile ihtiyaca cevap verecek nitelikte midir ? İşsiz olduğunuzu bir kenara koyun ve vicdanen yanıtlayın. IMDler çalışkan olabilir kpss den çok yüksek almis olabilir ya da alanlarında gerçekten bilgili olabilirler. Ama bunların hiçbiri onları DANIŞMAN yapmaz, ulkemizde yapar ama bilimsel olarak yapmaz…

   İş yok devlet bizi atasin iş istiyoruz derseniz anlaşılır ve belki size hak bile verilir. Amma biz bu işin ehliyiz yaparız d3yip sosyal destek projelerinde bile bu benim hakkım derseniz komik olur ve oluyor da…

   Demek istediğim budur. BUNA AÇIKLAMA YAPABILECEK IMD VARSA BUYURSUN YORUMLASIN.Kufur olmadığı takdirde tüm mesajlar yayınlanır.

   Imd lerin yazı yorumlarına bakiniz nitelikle ilgili en ufak bir açıklama yoktur. Olamazda. Çünkü herkes AOF tarzı bir girişim formaliteden bir kaç sınavla bu işin olmayacağını bilir. Bunu Imd ler de bilir ancak kabul edemez. Doğal olarak tartışma argümanı BİZ O KADAR EMEK VERDIK BIZE SOZ VERDILERDEN OTE GITMEZ VE GITMIYORDA. YAZDIGINIZ TÜM SITELERDE BUNU GOREBILIRSINIZ.SIZIN YORUMUNUZDA BUNA DAHİL.

   Hakkını yemeyelim yazınız da tek bir makul yön var. Ki o da jerhangi bir sitede oylama, yorumlama varsa tüm Imd ler orada olurlar.

 3. Ömer bey öncelikle merhabalar,
  İMD’ler sadece devletten ben sertifikayı aldım şu kadar para verdim beni şu proje için ata dememektedir. Özellikle ASDEP’i İMD’ler canı gönülden sahiplenmişlerdir ve bu bağlamda bu işi istemekte ve atanmak istemektedirler. Neden mi? Cevabı zaten Başbakan vermiş demiş ki ”İşsizlik yoksulluğu derinleştirir, umutsuzluğu ve çaresizliği körükler, toplumun temeli olan AİLE’yi çürütür, sosyal patlamalara zemin hazırlar.” Bizatihi bunları Sayın Başbakan söylemiştir. Kısa bir araştırma ile sizde bu ses kayıtlarına emin olun ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla ASDEP için İMD boşuna denmemektedir. Bu birinci konu.
  Gelelim ikinci konuya. İMD sertifikasının nasıl alındığı hangi süreçlerden geçildiği, neleri kapsadığını sizde iyi bilirsiniz. Dolayısıyla bu süreci geçen kişilere DANIŞMAN olmaz demenizi sadece kanıksamıyorum aynı zamanda kınıyorum.
  Hoşçakalın.

  1. Merhabalar Metin Bey;
   ASDEP iyi ya da kötü ne olacağı belli olmayan bir proje belki erken konuşmamak lazım ancak İMD belgesine sahip bireylerin bu proje ile uzaktan yakından alakası yokç. Sadece proje değil İMD ler gerçekten danışman mıdır , hayatında hiç gerçek danışan görmeyen biri DANIŞMAN olur mu… SInav süreçlerini en iyi siz bilirsiniz. Alan bölüm ayrımı olmadan herkes danışman olabilir diyorsanız sorun yok . Bence bilimsel açıdan olmaz, standartlar açısından olmaz. Hee yapıyorlar mı evet burası Türkiye çünkü.
   Diğer yandan bu sözlerim sadece İMD sertifikasına ait değil. Benimde almış olduğum aile danışmanlığı sertifikası da aynı haldedir. Sadece bir kağıt parçasıdır. Hiç aile görmeden aile danışmanı olmuş binlerce insan var şu an . Hepsi sertifikalı hepsi üniversite mezunu hepsini aile danışmanı yapmalımıyız ?
   Ben psikolojik danışmanım ama ben dahil hiçbirini yapmamalıyız diye düşünüyorum.
   Sözün özü ben ne desem boş, ancak İMD her projeye talip… Sizde farkındasınız. Herhangi bir eleman açığından İMD ler en uygun demenin bir mantığını ben şahsen görmüyorum . 4 yıllık lisans mezunu olup AÖF tarzı bir kitap ile alınan sertifikanın ne sizi ne beni ne kimseyi danışman yapmayacağına inanıyorum …
   Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir