Kral Günü / Koningsdag

The Nederlands ‘ın ulusal kutlamalarından en önemlisi kral günü. Sokaklarda şenlik havası tüm ülkede kutlanan özel bir gün. İnsanlar turuncu giyiyor, eski eşyaların ısatanlar, el yapımı ürünlerini satanlar. Gösteri yapanlar, sadece bir şeyler içip insanları seyredenler. Neredeyse herkes gülüyor 🙂 Çocuklar eski oyuncaklarını satıyorlar ve ilk paralarını kazanıyorlar. Elbette burada da herkes krala ve kraliyet kavramına bayılmıyor ancak bu günü kutlamaktan da geri durmuyor.

Bu mutlu güne turuncu t shirtümü giyerek uyum sağladım ve katıldım 🙂 Ancak hissettiğim şey üzüntüydü. İşin ilginç yanı bu üzüntüyü sadece 22 yaşında olan buradaki üniversite öğrencileri de yaşamış. Tüm ülkeyi festival havasına sokan bu günde beni üzen şey ise birlikte kutladığımız ortak bir günün kalmamış yok edilmiş olması.

Cumhuriyet bayramı mesela… Bir insanın cumhuriyet ile ilgili ne alıp veremediği olabilir ki? Yönetimin bir padişahtan alınıp halkın seçimlerine bırakılmasının nesine düşman olursunuz? Ancak ülkede Cumhuriyet bayramını kutlarsanız belirli bir görüşe yakın olduğunuzdan tutun da dinsiz olduğunuza kadar çıkarım yapılabilir.

Ya da diğer taraftan Ramazan Bayramını mı kutladınız ? Acaba biraz geri kafalı ve yobaz mısınız ?
Hatta bir adım ötede şeker bayramı dediniz 🙂 Tam bir din düşmanısınız.

Kendinizi düşünün sosyal medya da bir şeyler paylaşacağınız zaman ‘acaba şöyle düşünürler mi’ demiyorsanız çok şanslısınız ya da zaten aşırı kutuplaşmışsınzı demektir.

İşte üzüldüğüm şey bu oldu… Hiç bir ortak değerimiz kalmamış gibi hissediyorum. Umarım sadece ben böyle hissediyorumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir