LYS YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÜZERİNE BİRKAÇ TESPİT

Sonuçlar açıklandı, forumları , internet sitelerini takip ettiğim kadarı ile yüksek puanları ile açıkta kalanlar var. ÖSYM ‘den resmi bir açıklama gelmedi ama kılavuz patladı 

Ama tamamen yanlış demek de hata olur. Çünkü bazı bölümler için gerçeği yansıtan değerler ortaya çıkmış. Kendimden ve tercih döneminde yardımcı olduğum kişilerden yola çıakrak birkaç değerlendirme de bulunmak istiyorum. Eee belli bir planı standardı olmayan kılavuzun bazı yerlerde tutması şaşırtmayacak olsa gerek.

Popüler bölümlerde kılavuz tamamen yanlış çıktı. Fizik Tedavi, PDR, Zihin engelliler öğretmenliği benim gözlemlerime göre kılavuzdan çok uzak. 106 000 sıralaması verilen Zihin Engelliler Öğretmenliğine 87 000 sıralaması ile giremedim. Hoş zaten kılavuzun yanlış oluğunu ve giremeyeceğimi biliyordum 
Gene 19 000 lerde gözüken yerlere 15 000 sıralamaya sahip kişiler girdi, aynı şekilde 19 000 li sıralamaları verilen FTR bölümlerine de daha iyi sıralaması olanlar yerleştiler. Tıplar ise insanları şok eden gelişmelerden biri idi. Kılavuzla alakası yoktu çok daha yüksek puanlarla kapattı.
Orta düzey tercih edilen bölümlerde ise kılavuz şaşmadı, örneğin hemşirelik bölümünde kılavuzda gösterilen sıralamalar doğru çıktı.
Tercih edilme oranı düşük olan daha doğrusu düşük puanalrla öğrenci alan İİBF ve Fen Edebiyat bölümleri ise insanları mutlu ettiler. 2009 da 260 000. öğrenciyi alan , 2010 Kılavuzunda 290 000 gösteren İşletme İÖ , tam 360 000 sıralamasına sahip öğrenciyi almış. Kendisi de şaşırmıştır herhalde.

Olan Rehber Öğretmenlere oldu bu dönemde. Çünkü eğer kesin gelir, kesin gelmez dedi iseniz rezil olma olasılığınız yüksek  Kendimden biliyorum yukarıda verdiğim işlerme örneğinde kesin gelmez demiştim ama geldi…
Peki bu benim bilgisizliğim , beceriksizliğim mi? Sanmıyorum .
Standardı olmayan bir kılavuzda, ilk defa gerçekleştirilen bir sistemde gerçekleşme olasılığı yüksek tahminler yapmak elbette imkansızdı ve hep birlikte deneyimleyerek gördük bunu.
Kimileri bu nasıl rehber öğretmen diye düşünürken , kimileri ”vay beee, gerçekten bu adam bu işi biliyor ” dediler sanırım . Kimse kılavuza ÖSYM’ye faturayı kesmeyecek benim caaaanım meslektaşlarıma kesecektir , olsun bu yıl böyle oldu seneye daha sistemli bir tercih dönemi bizi bekliyor.

Taban puanlar bu gün yarın açıklanır. O zaman daha net görülür, üniversitelerin alışılmış sırasının gerçekleşeceğini sanmıyorum , örneğin normalde her zaman daha düşük olan üniversite bu yıl diğer üniversitenin üzerine çıkmış olabilecektir. İyi üniversite denen yerler alt sıralarda kalabilir, beğenilmeyen üniversiteler üst sıralarda yer almış olabilecektir.
Normalde birbirine yakın puanları olur aynı bölümlerin ama bu yıl bu durumdan bahsetmek biraz daha zor . Birbirinden çok uzaklarda İİBF bölümleri gözlemek çokta sürpriz olmayacak aslında…

İyi kötü, zar zor bir tercih dönemi daha sona erdi. Herkesin merak ettiği bir konuya açıklık getirmek gerekirse , yani herkesin sorduğu kılavuz yanlış mıydı sorusuna dönmek gerekirse , EVET YANLIŞtı cevabı daha doğru olacaktır.
İkinci tercih için birkaç önemli noktayı taban puanlar açıklandıktan sonra başka bir yazıda aktarmayı planlıyorum .

Dip not: Bende sadece YGS ye girdiğim için ,atandığım yer olan Kırşehir / Çiçekdağı ilçesinde Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümünü kazanmışım , nacizane 2 yıllık yani ön lisans programı : )

Umarım herkes istediği yerlere yerleşmiş, tercih sonuçları herkesi mutlu etmiştir. 

Ömer ÖZER
Psikolojik Danışman

2 thoughts on “LYS YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÜZERİNE BİRKAÇ TESPİT

  1. çiçekdağı hayırlı olsun, okulda birşeye ihtiyacın olduğunda bir telefonun yeterli. Okulda Öğr.Gör. Ferda KErvancı, Öğr.Gör. SErdal BALTACI ve Öğr.Gör. Meryem hoca var. tanırlar beni birşey olduğunda haberdar et.

  2. Abi teşekkürler,

    Zaten Yerköy’lü olduğum için sıkıntı olacağını sanmıyorum 🙂
    Ama aklımdasın bir şey olursa , teşekkür ettim .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir