MUŞ

Tüm şehirlere  gitmek gibi bir hedefim var. Açık öğretimde üniversite temsilcisi olduğumuzdan zaman zaman bizi görevli olarak gönderebiliyor. Bu sefer görev yerim MUŞ. Daha önce hiç gitmediğim bu şehre  uçak ile 1 saat 25 dakikada ulaşılıyor (Ankara’dan) . Her gün sabah uçuş öğle vakti de dönüş var.  Tek firma da Anadolu Jet. 27 Nisan 1 Mayıs arasında kaldığım Muş’tan izlenimlerim şöyle.

Muş hava limanı oldukça küçük , merkez nüfus 91000 civarı. Tek caddeden oluşan küçük bir şehir. Bariz fakir. Zaten son üç sırada yer alıyormuş her sene bu alanda .

Şehirde aşırı muhafazakar bir hava esmiyor. Kılık kıyafet konusunda sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum . Ancak şehirde 5 gün boyunca hiç alkol satan bir yer görmedim . Bu anlamda tutucu bir  şehir olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Muş’ta sanayi yok. İnsanlar çay ocaklarında akşama kadar oturuyor iş imkanları oldukça sınırlı, sanırım göç oranı da yüksektir.  Araç plakaları o kadar farklı ki. 49 plaka araç daha az. İnsanlar  plaka değişikliğine gitmeyi tercih etmiyorlar (arkadaşın tespiti). Biz de anlamadık neden olduğunu.

Gezilecek yer yok Muş’ta . İnternet araması yaparsanız bile en fazla 5 yer buluyorsunuz ki bunların tek elle tutulanı Murat Köprüsü. Köprü yaklaşık 12-15 Km  uzaklığında. Toplu taşıma gitmiyor. Özel araç ya da  taksi tutmanız gerek. Taksi 25 TL tutuyor. Git gel 50 yani 🙂 Köprü beklediğimizden güzeldi. Etrafında oturacak yerleri de var. Kamelya kiralayabiliyorsunuz . Bahar aylarında giderseniz MUŞ LALEsini de görebilirsiniz.

Yemek olayı orta-üst. Yemekler lezzetli ancak bir Antep / Urfa aroması bulmam  mümkün değil. Fİyatlar orta/alt. Ancak porsiyonlar çok büyük. Yarım kg antrikota 27 tl ödedik. Şu an bu porsiyon için Eskişehir fiyatı 55-75 arasıdır.  İkramlar  güzel ve çeşitli. Kesinlikle EYWAN ve Nar-Et Nihat ustaya gidin. İnci’yi tavsiye etmiyorum . Şark’ı da arkadaşım beğenmemiş.  Aşağıda yemeklerden ve  köprüden bir kaç foto görebilirsiniz. Bu kadar az mı? demeyin. Muş ‘un hepsi bu 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir