Ne iş yapar rehber öğretmen ?

Gelen öğrenci anlatır anlatır anlatır….
Bazen konunun etrafında dolaştığını içeriğe bir türlü girmediğini aslında kendisinin de ne yaptığını bilmediğini hissedersiniz öğrencinin. Ve bunun üzerine rehberlik servisine ilişkin yanlış düşüncelerini de katarsanız sormak zorunda kalırsınız en azından ben soruyorum 

” Bu konuda benden beklentin ne? Ne yapsın ,rehberlik servisi ne yapsın Ömer Hoca ? Senin için ne yapabilirim bu konuda?

Genelde işi gırgır yapmak olan öğrenci bu konuya uzman sizsiniz hocam diye cevap verir nasıl laf koydum hocaya dercesine bir sırıtışla Ama ağlayan bir kız öğrencime bu souyu sorduğumda aldığım cevap manidar;

” Hiç birşey, hiç birşey beklemiyorum aslında, sadece anlatmak istedim . Biri ile paylaşmak. Okulda en yakın bulduğum bana kızmadan dinleyecek tek kişi sizdiniz o yüzden size geldim”

Biz psikolojik danışmanlara okulda ne işe yarıyorsunuz diyenlere bu anımı anlatırım hep,

HİÇ BİR İŞ YAPMASAM DAHİ, ÖĞRENCİNİN KORKMADAN ÇEKİNMEDEN BİR ŞEYLER PAYLAŞABİLECEĞİ , NOT KORKUSU OLMADAN FİKİRLERİNİ AÇIKLAYACAĞI , ACABA ÖĞRETMEN BENİ AZARLAR MI KORKUSU OLMADAN BİR KAÇ KELAM EDECEĞİ BİR ORTAM OLUŞTURUYORUM OKUL İÇİNDE !

Yetmez mi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir