Ömer …

Oldum olası adımı sevmişimdir. Adım soyadım arası uyumu da.

Bakalım adımın anlamı neymiş dedim ve yazdım google amcaya. Ekşi sözlük okumasından keyf aldığım yer. Güldürüyor beni ne yalan söyleyeyim , vay be ne espriler ne ince düşünceler varmış dedirtiyor zaman zaman da.

Bakalım Ömer’in anlamları;

islamiyette bilhassa adaletli olmasıyla tanininan ikinci halifenin ismi. musluman ve musevilerde bir hayli yaygın olarak kullanılan bir erkek ismi. aslen “omar” denmekte.

ömer veya ömmez sorunsali dusunuldugunde, ömmeyen kisi degil, tam aksine surekli ömen bir kisidir ömer.

mısır seven, ve bol bol mısır yemiş olan bir ilkokul fişi kahramanı..

ibranicede de aynen kullanilan erkek ismi. israilli muhattabinizin adi oldugunda “aha birader sen filistinlisin degil mi, ne olacak bu kudusun hali?” gibisinden potlari mumkun kilar, aman dikkat.

trakya civarında ömer olmak diye bir kullanım vardır.içki içip kusanlara denir

arapça “umar”dan gelir. anlamı yaşayan, canlı, bulunduğu ortama canlılık getiren demektir. ibranice “omer” den geldiği de söylenir. onun anlamı ise allah vergisi konuşma yeteğine sahip kişi demektir.

devamı için TIKLA 🙂

Beni tanıyanlar kırmızı ile yazdığım noktanın beni yansıttığı fikrine katılırlar diye düşünüyorum 🙂 Yorumlamalar arasında birde ömer in babası isimli bir kişi var ki oğluna olan sevgisi ve onun gelişimini ekşisözlükte paylaşması hayranlığımı kazanmasına vesile olmuştur. Bu yazıyı okuyorsa birde buradan tebrik ediyorum Ömer ve Babasını 😀Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir