Psikoloji Eğitimleri Üzerine

Ülkemiz eğitim çöplüğüne dönmüş vaziyette. Özellikle atanamayan ya da iş bulamayan ruh sağlığı çalışanları soluğu kurslarda alıyor. Bu kurslar ciddi bir Pazar yaratmış olduğundan gün geçmiyor ki yeni bir alanda yeni bir eğitim çıkmasın. Bu eğitimlerin hiç birinin yasal temeli olmadığı cümlesi ile başlayalım. Bu eğitimlerin tamamını bir öğrenme fırsatı olarak görürseniz hayal kırıklığına uğramazsınız. Ülkemizde bizim alanımızla ilgili benim bildiğim 3 sertifika programı vardır. PDR ‘ye özel bir program ise yoktur.
• Aile danışmanlığı sertifikası (sosyoloji, tıp, çocuk gelişimi, hemşirelik vs bölümlere de açık)
• İş ve meslek danışmanlığı sertifikası (herkese açık)
• Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları Sertifikası (sadece psikologlara açık)
Ülkemizde hiçbir sertifika ( isterse Oxford üniversitesi onaylı olsun bırakın Bingöl’ü Harran’ı ? ) size diplomanızın sağladığı yetkilerden fazlasını vermez. Yani hiçbir belge sizin diploma sınırlarınızı genişletmez.


Örneğin Çözüm Odaklı Yaklaşım eğitimi aldınız, hatta bir de uygulayıcı belgesi ? (o ne demekse artık) . Siz bir ruh sağlığı çalışanı değilseniz bu belge size çözüm odaklı psikolojik danışma hizmeti sunma yetkisi ermeyecektir. Olası bir mahkemede o belgeyi güzelce yedirirler ? Ancak psikolojik danışman ya da psikolog iseniz zaten danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. İşte bu danışmanlık hizmetini daha nitelikli daha düzgün vermeniz için bu eğitimler işe yarar.
Yukarıda da belirttiğim üzere ben bu eğitimi aldım istediğim gibi at koştururum diyemezsiniz. Örneğin ben temel psikiyatri ve klinik görüşme becerileri eğitimi aldım yaklaşık 50 saat. Bu neredeyse bir dönemlik haftada üç saatlik ders demektir. Ancak ben bu belgemle çıkıp bundan sonra bu psikiyatri kliniğinin şefi benim, burada ben çalışacağım diyemem ? Bu belge sadece benim mesleki yeterliğime bir katkıdır. Belgesi de buna önem veren danışanlar ya da özel kuruluşlar için bir etikettir fazla anlam yüklememek lazımdır. Son 3 yılda 30 bin liradan fazla eğitime harcamış biri olarak yazıyorum bunları ?
Kesinlikle eğitimlere karşı olduğum düşünülmesin. Sürekli eğitimin mezuniyet sonrası eğitimin olması hatta zorunlu olması gerektiği taraftarıyım. Nasıl ki kırtasiye parası adı altında para veriliyor devlet özellikle psikolojik danışmanlara da gelişim ödeneği vermeli. Hoş biz o parayla market alışverişi yaparız gerçi ama o başka yazının konusu.
Aşağıda farklı konularda eğitim veren kişi, kurum ve dernekleri listeledim.
Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi
Ülkemizde en yaygın yaklaşım ve uluslararası standartlara uygun olanlar bunlar.
• Bilişsel davranışçı psikoterapiler derneği www.biliseldavranisci.org
• Kognitif davranış terapileri derneği http://kdtd.org.tr/
• CBT İstanbul http://kognitifterapi.com/cbtistanbul/
Şema Terapi
• Psikonet Dr. Alp Karaosmanoğlu https://www.psikonet.com/
• Şema Terapi Enstitüsü http://tr.sematerapienstitusu.com/ Prof. Dr. Gonca SOYGÜT
Gestalt Terapi
• Prof. Dr. Ceylan DAŞ
Psikodrama
• IPE http://www.istpsikodrama.com.tr/
• Abdulkadir ÖZBEK Enstitüsü http://www.akadirozbek.com/
Cinsel Terapi ve Danışmanlık

CETAD http://www.cetad.org.tr/page.aspx?menu=254
Pozitif Psikoterapi
Eğitimciler dünya pozitif psikoterapi derneği web sayfasından alınmıştır. Bazıları temel düzey bazıları hem temel hem ileri düzey eğitimcidir.
• Özden BILGIN – www.olgupsikoloji.com
• Talat Canip BARAN – Turkey
• Rukiye HAYRAN – Turkey – www.pozitifpsikoterapi.org
• Gulsen OZTURK-VARLIKLI
• Tugba SARI – Turkey
• Ebru SINICI – Turkey
Transaksiyonel Analiz
Transaksiyonel Analiz Derneği http://ta.org.tr/
Hipnoz
Bir dönem ülkemizde bir furya iken şu an bu işi yapanlar dükkanı kapatıp gitmişlerdir ?
Oyun Terapisi
Milyon tane kurs olmasına rağmen uluslararası oyun terapisi derneğince onaylı tek merkez bulunmakta. http://www.simgeoyunterapisi.com/

Deneyimsel Oyun Terapisi : Nilüfer DEVECİGİL (Hakkında bir bilgi bulamadım Psk. Dan. Ercan TEKİN Tavsiyesi 🙂

Eğitim için değil ama onaylı oyun terapisti için şu listeye bakıabilir ;
Sendi Ben (Kasar) istanbul
Ozgun Budaci istanbul
Sergul Ogur Caydamli Istanbul
Esra Erduran Duvarci Istanbul
Birgul Emiroglu Maltepe Istanbul
HANDE KIZILOZ ISTANBUL
Layza Ovadya Istanbul
Sonnur Kose Ozturk İstanbul
Sibel Saltiel İstanbul
Mehmet Teber İstanbul Basaksehir
Gökçe Topuz İzmir
Psikolojik Testler
• Psikologlar derneği
• RORSCHACH VE PROJEKTİF TESTLER DERNEĞİ http://www.rorschachturk.org/
EMDR
• Emre KONUK www.dbe.com.tr bu kadar yaygın bir eğitimin neden tek eğiticisi var anlamadım ama durum bu. DBE bu konuda tekel durumunda….
Aile Terapisi & Aile Danışmanlığı
Bir dünya kurs olan bu alanda MEB ya da Üniversite onaylı olanlar yasal açıdan geçerli. Ancak yasal açıdan geçerli hemen hemen tüm kursların nitelik sorunu var. Yasal olmasın ama düzgün olsun derseniz ki ben öyle derim şahsen aşağıdaki seçenekler değerlendirilebilir.
• Turan AKBAŞ http://www.sistemikpsikoterapi.org.tr/egitim.php
• Hürol FIŞILOĞLU http://www.iliskipusulasi.com/1-duzey-egitim-temel-egitim/
Çocuk testleri, MMPI, Resim Yorumlama vs eğitimler
Hiçbir kursun diğerine üstünlüğü bulunmamaktadır. Uygulayıcı belgesi tamamen bir pazarlama taktiğidir hiçbir anlamı yoktur. Ancak eğitime katılanlar istediği ve hatta ısrar ettiği için yazılmaktadır. Üniversite onaylı belge konusunda aynı şekildedir. A üniversitesi onaylı bir belgenin X kurumundan hiçbir üstünlüğü bulunmamaktadır. Eğitimcinin birikimine güveniyor, parasını da uygun buluyorsanız nereden alırsanız alın. Burada önemli olan belge değil eğitim veren kişi/kurumun kalitesidir.

Elbette bu eğitimlerin haricinde çok iyi ders anlatan akademisyenler ya da uygulayıcılar olabilir. Ancak yukarıdaki liste uluslararası dernekler tarafından da tanınan / bu alanla ilgili bilimsel çalışmaları olan ciddi kişi/kurumları içerir. Tekrar belirtmek gerekir ki bu eğitimlerin bazısı 20-50 bin TL masraflı olsa da YASAL AÇIDAN BİR DÜZENLEMESİ yoktur. Bu yüzden bu alanla ilgili hiçbir şey bilmeyen bir danışan ya da işveren için, değerli hocam Hakan Türkçapar’dan aldığını eğitimle bizim araştırma görevlisi Mehmet ‘ten aldığınız eğitim yasalar önünde aynıdır. Bu gidin Mehmet ‘ten alın ne fark eder demek değildir. Cümle düzgün okunursa bu Mehmet’ten almayın demektir ? Umarız bu durumlar düzletilir.

Herkese bol eğitimli günler dilerim ? Eklenmesini istediğiniz , bu listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz eğitimci varsa yazabilirsiniz ancak ekleyeceğime söz veremem 

5 thoughts on “Psikoloji Eğitimleri Üzerine

 1. yani psikoloji ve pdr arasında büyük fark mı var

  ben şu an hazırlıktayım psikoloji istiyorum olmazsa pdr
  pdr okusam psikoloji okumadığım için bi şey kaybeder miyim

  1. Hiç bir fikrim yok.
   Beklentilerimizi bilmediğim için kaybedip kaybetmeyeceklerinizi de bilemiyorum.

 2. İyi günler hocam. Metropolitan okul olgunluğu test anlatımınız dışında, farklı dikkat ve değerlendirme testlerindeki anlatımlarınızın olduğu diğer videoları nereden bulabilirim hocam? Sanırım YouTube sayfası artık kullanılmıyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir