Sonunda mezun oldum :)

2010’da başladığım yüksek lisans serüveninin sonuna geldik ve an itibari ile resmen mezun oldum .  Çokkültürlü Psikolojik Danışma Yeterlikleri Ölçeğinin geliştirilmesi isimli tezi hazırlayarak eğitim hayatıma şimdilik! bir son verdim.

Açıkçası önceden yüksek lisans neymiş tez dediğin iki kopyala yapıştır diyen ben işin içine girince böyle olmadığını yaşayarak gördüm . Elbette bu biraz kişisel bir mesele , suyu çıkmış bir konuyu yazarak çıkabilirsiniz işin içinden . Kaynak konusunda sıkıntı çekmeden rahat rahat yazılabilir ancak işler bu şekilde olsa bile normalden zor. Şöyle ki hayatımda ilk defa ders çalıştım diyebilirim tez sürecinde. Bu kapsamda normalden 2 yıl daha geç biten bu sürecin en yoğun kısmının tez süreci olduğunu söylemem gerekir.Ve en çok öğreten kısmınında . Yüksek lisans yapacak/yapan arkadaşların bunu hatırlamasında fayda var:) Akademik anlamda öyle bilgi denizinden bilgi deryalarına gitmiyorsunuz . Eğer okulla sınırlı kalırsa çalışmanız zaten yeni birşey öğrendiğiniz söylenemez. Ancak yüksek lisans size belirli bir bakış açısı kazandırıyor ve bu gözle okumanıza vesile oluyor demek çokta yanlış olmayacaktır. Bu anlamda bana katkı sunan başta danışmanım Tahsin İLHAN , Fatih KAYA ve Alpay ERSÖZLÜ‘ye bir kezde buradan teşekkür etmek istiyorum 🙂

Pişman olmadığım bir diğer nokta da şu ki sizlere de tavsiye ederim, (Bir çok arkadaşımızın da ortak fikri bu zaten)  Lisansınız neredeyse yüksek lisansınız başka , DR başka yerde olsun 🙂 Aksi halde tekrara düşersiniz 🙂 Sonuç olarak bittiğinde eee ne oldu şimdi diyebilir boşluğa düşebilirsiniz. Yaşadığınız en büyük histe ağırlığın üzerinizden kalkmış olmasının rahatlığı:)

Darısı tezi ile başı dertte olanlara 🙂

En dip not: Bu arada 2 yıllık bir gazla yazıldığım Açıköğretim Adalet programındanda mezunum . Bu yıl benim için mezuniyet yılı:)