Sonunda mezun oldum :)

2010’da başladığım yüksek lisans serüveninin sonuna geldik ve an itibari ile resmen mezun oldum .  Çokkültürlü Psikolojik Danışma Yeterlikleri Ölçeğinin geliştirilmesi isimli tezi hazırlayarak eğitim hayatıma şimdilik! bir son verdim.

Açıkçası önceden yüksek lisans neymiş tez dediğin iki kopyala yapıştır diyen ben işin içine girince böyle olmadığını yaşayarak gördüm . Elbette bu biraz kişisel bir mesele , suyu çıkmış bir konuyu yazarak çıkabilirsiniz işin içinden . Kaynak konusunda sıkıntı çekmeden rahat rahat yazılabilir ancak işler bu şekilde olsa bile normalden zor. Şöyle ki hayatımda ilk defa ders çalıştım diyebilirim tez sürecinde. Bu kapsamda normalden 2 yıl daha geç biten bu sürecin en yoğun kısmının tez süreci olduğunu söylemem gerekir.Ve en çok öğreten kısmınında . Yüksek lisans yapacak/yapan arkadaşların bunu hatırlamasında fayda var:) Akademik anlamda öyle bilgi denizinden bilgi deryalarına gitmiyorsunuz . Eğer okulla sınırlı kalırsa çalışmanız zaten yeni birşey öğrendiğiniz söylenemez. Ancak yüksek lisans size belirli bir bakış açısı kazandırıyor ve bu gözle okumanıza vesile oluyor demek çokta yanlış olmayacaktır. Bu anlamda bana katkı sunan başta danışmanım Tahsin İLHAN , Fatih KAYA ve Alpay ERSÖZLÜ‘ye bir kezde buradan teşekkür etmek istiyorum 🙂

Pişman olmadığım bir diğer nokta da şu ki sizlere de tavsiye ederim, (Bir çok arkadaşımızın da ortak fikri bu zaten)  Lisansınız neredeyse yüksek lisansınız başka , DR başka yerde olsun 🙂 Aksi halde tekrara düşersiniz 🙂 Sonuç olarak bittiğinde eee ne oldu şimdi diyebilir boşluğa düşebilirsiniz. Yaşadığınız en büyük histe ağırlığın üzerinizden kalkmış olmasının rahatlığı:)

Darısı tezi ile başı dertte olanlara 🙂

En dip not: Bu arada 2 yıllık bir gazla yazıldığım Açıköğretim Adalet programındanda mezunum . Bu yıl benim için mezuniyet yılı:)

 

 

 

 

 

 

4 thoughts on “Sonunda mezun oldum :)

 1. hayırlı ve geçmiş olsun 🙂

  hocam Açıköğretim Adalet programına bende yazılmak istiyorum siz ne amaçla yazıldınız ve aradığınızı buldunuz mu. Size meslek ve akademik hayatta kattığı nedir?
  kısa bir işe yaradı mı, yarayacak mı?

  1. Merhaba
   dgs ile hukuk fakültesi denemekti amacım hatta mesleği degistiririm diyebile ddüşünüyordum ama 2 yıl icinde fikirler değişti hukuk okusam da meslek degistirmeyecem sanirim.ek olarsk 3.14 ile mezun oldum dgs icin iyi bir ortalama sayilmaz. Son gun calisinca ortalama ancak boyle oldu

   Mesleki anlamda katkisi olmadi ama bolbol genel kkültür ve gereksiz hukuk. Bilgsi…

   Başka bir onlisans okunabilirdi aslında eger 4 e tamamlamak düşünülüyorsa sosyal hizmette birseyler katabilir diye düşünüyorum.

 2. Ömer Hocam, tebrik ediyoruz.. Yeni çalışmalarınız da başarılar ve de daha kısa süreli mezuniyetler diliyoruz.. 🙂

 3. Tebrikler diliyorum darısı başımıza acaba PDR alanından mezun olup psikoloji alanında yüksek lisans konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir