TERCİH DÖNEMİ

Tercih dönemi başladı özellikle öğrencileri ve hatta daha özellikle aileleri bir tercih heyecanı sardı. Tercih konusunda bilinçli olnada var hiçbir şey bilmeden gelen  AOBP bilgilerini yerleştirme puanı zanneden de.Hatta sınıf öğretmenliği 4 yıllık mı diye soran ve 2. kez ÖSYS de olan kişilere bile rastlayabiliyorsunuz. Bu dönem boyunca yazıların içeriği biraz daha TERCİH  ile ilişkili olacak.

 

Öncelikle iyi bir tercih için;

 

En önemli madde : TERCİHTE YÜZDE YÜZ OLMAZ! YA DA YÜZDE YÜZ OLUR DEMEK YANLIŞTIR. TERCİHLERİNİZ BAŞKALARININ DA TERCİHLERİNE BAKARAK  ŞEKİLLENİR BAŞKALARI NE YAZMIŞ BİLEMEYECEĞİNİZE GÖRE BİRBİRİNE YAKIN SAYILARDA KESİN TUTUYOR GELİR DEMEK SİZİ YANILTABİLİR. KESİN KONUŞMAK YERİNE ARALIĞI GENİŞ TUTMAK MANTIKLI OLANDIR. KESİN ASLA GİBİ KELİMELER KULLANANA(ARADA BÜYÜK UÇURUMLAR YOKSA) İTİMAT ETMEYİNİZ.

 

Madde 1. Kılavuzu okumadan tercihe girişmeyin , biliyorum zor gelecek bir çoğuna ama bir zahmet okuyalım . Bu sizi rakiplerinizden bir adım daha bilinçli yapacaktır.

Madde -2 : Puanı söylemeyi bırakın 🙂 Yanıltıcı olur yıldan yıla puanlarda 10-15 puana kadar değişmeler gözlendi bu güne kadar. Değişmeyen değilde az değişen ve yanıltmayan şey ise sıralamanızdır.  Sıralamalar üzerinden konuşursanız hata yapma oranınız azalır.

 Madde  3 : Başarı sıranızın %20- %30 üzerinden yazmaya başlayabilirsiniz tercihlerinizi ve kesinkes yerleşmek istiyorsanız %80- %100 e kadar altına düşünüz. Özellikle talep gören alanlarda pek düşüş olamz iken abzı bölümlerde yıldan yıla dbüyük farklılıklar gözlenebiliyor.

Örnek : 100 000 gibi bir sıralamanız varsa 70 000 den balşlayıp 180 000 – 200 000 e kadar yerler yazabilirsiniz.

 Madde 4 : Son gelen düzenleme ile birlikte artık Fen Edebiyat Fakültelerine okurken formasyon yok . Okul bitince formasyon alabilirsiniz bu da zaman ve birazcık para demek  . Bunu göz önünde bulundurun tercih yaparken .

 Madde 5 : İstemediğiniz kesinlikle gitmeyeceğiniz yeri nasılsa gelmez diye, renk olsun diye listenize koymayınız. Eğer olurda gelirse  hüsran yaşarsınız. Gerçekten giderim ben buraya gelirse ve pişman olmam dediğiniz yerlerle dolsun tercih lisniz.

 Madde 6 : Üniversite ve bölümleri iyi araştırın bazı yerler merkez zannederken ilçe çıkabilir sonra sürpriz yaşayabilirsiniz. En iyi cevapları orada okuyanlardan alabilirsiniz. Forum siteleri ve tanıdıklar size bu aşama da yardımcı olabilir.

 

Madde 7: Arkadaşlarınız tercih etti diye bir şehri yada bölümü tercih etmeyin , merak etmeyin daha çoook arkadaş edineceksiniz hayatta!

 

Madde  8: 30 tercihiniz var. Bence hepsini doldurun baktınız dolmadı mı ? En üste uçuk ötesi tercihler yazabilirsiniz . Sonuçta bu sizin hakkınız ve yazmanızın size bir zararı yok .

Madde – 9: Uzman yardımı alın. Psikoloji kDanışman olmak uzman olmak demek değildir. Bireysel ilgisi yoksa herhangi bir rehber öğretmen de size zarar verebilir. İlköğretimde çalışan PDR mezunu ya da özel eğitimdekiler kılavuzu dolayısı ile tercihi bilmiyor olabilirler yadırgamayın 🙂

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir