TEST EĞİTİMLERİ ÜZERİNE

Test Eğitimleri Üzerine;

Bir dönem modası idi Aile Danışmanlığı eğitimleri, yeni yönetmelik ile birlikte bu furya biraz azaldı. Ancak yeni trend Test Eğitimleri. Testler amacına uygun olarak kullanıldığında işlevsel, kullanılmalı da . Test düşmanı falan değilim anlayacağınız…

Ülkemizde bir sorunda şu ki, insanların kağıt deliliği…Sertifika olsun çamurdan olsun mantığı. Ne yazık ki aşırı derecede kullanılan bir durum bu. Şöyle ki ; gün geçmiyor ki mail adreslerime en az 10ar tane test eğitimi haberi geliyor. Fiyat Aralığı 450–1000 TL. 10 test , 5 test yok test paketi vs şeklinde değerlendirmeler hatta yılsonu kampanyaları bile mevcut.

Bu eğitimlerden birine katılan ve yukarıdaki rakamlardan birisini ödeyen birisi olarak net gözlem yapabildiğimi ifade etmek istiyorum öncelikle.

Eğitimlerin birine ben katıldım ,2 arkadaşımda farklı derneklerden bu sertifika ve eğitimleri aldılar. Toplamda 3 farklı yerden alınan eğitimleri karşılaştırma fırsatına sahip oldum.

Elbette ki hoca anlattığının karşılığını almalı , ücreti ödenmeli ancak basit hesaplarla bu tip şeylerin nasıl ilerlediğini göstermek istiyorum.

20 kişilik bir eğitim hesaplıyoruz ;

Bir kere verilen tüm testler fotokopi. Bildiğiniz fotokopi işte 🙂 Ortalama dosya maliyeti 15 TL ediyor.  Toplam maliyet 15*20 = 300 TL

Eğitimci uçak ile gelse gidiş geliş 350 TL (ki uçak ile gidip gelemez her yerde havaalanı yok , genelde otobüs yolculuğu ).

Eğitimci bir günlük eğitime 1000 TL alsa (alsın dert değil makul bir rakam olduğunu düşünüyorum , daha fazla isteyen olabilir ancak az sonra işin akademik boyutunu anlattığımda edecek fiyatın 1000 TL den kuruş fazla etmeyeceğini göreceksiniz ).

20 Sertifika tanesini 2 TL den en kaliteli kağıda yapsanız 40 TL de o tutar. Şimdi toplama işlemi yapalım .  1690 TL. İkramlar, olursa konaklama  vs derken diyelim ki 2000 TL.

20 kişi , kişi başı maliyetinin 100 TL olması gerekir. Ancak istenen en düşük rakam 450 TL… yani ortalama 5 kişi ile maliyet kurtulmakta. Geriye kalan 7500 TL ne oluyor ?   Siz bilin…

Yazık gerçekten .Bu işin maddi boyutu sadece. Geçelim akademik boyutuna.

Testleri üşenmedim Ankara da D&R mağazasında rastladığım Prof. Dr. Necla ÖNER hocanın Türkiye de kullanılan Psikolojik Testlerden Örnekler isimli kitabından tek tek baktım . Testlerin tamamında (Ankara Gelişim Hariç)  UYGULAMA İÇİN ÖZEL EĞİTİM GEREKTİRMEZ ibaresini göreceksiniz.

Ne ilginç değil mi ? Gelelim sertifikasyon meselesine.

Dernekler üye sayısına bakılmaksızın eş değerdir. Yani ister Türk PDR Derneğinden ister Psikolojik Halay Çekme Derneğinden aldığınız sertifikaların anlamı aynıdır. Aslında anlamı anlamsızlıktır(bu testler için konuşuyorum ). Hele ki MEB bünyesinde hiçbir anlamı yoktur. Hiçbir işinize de yaramaz. Aslında yaraması da gerekmez dedik ya uygulama için özel eğitim gerektirmez bu testler 🙂  Ve dedik ya kağıt sevdası bizim kanımıza işlemiş.

Ve dernek! . Dernek dediğiniz kuruluş kar amacı gütmemelidir. Yasa bunu söyler. Ancak yukarıdaki hesaba bakıldığında kimin ne için ne derneği kurduğu açıkça gözlenebilmekte .  Özel kurumlar veya işletmeler binlerce lira isteyebilirler bu beni gerçekten rahatsız etmez, çünkü kendisi işyeri sahibidir. Amacı para kazanmaktır ve istediği fiyata alıcı bulduğu takdirde bunu satar. Kimse de ses edemez.

Ancak adınızı dernek koyarak bu şekilde rant sağlarsanız. İtirazım bunadır. Bu tip oluşumları yapan meslektaşlarımı da AHLAK çerçevesinde girişimlerde bulunmaları gerektiğini yeniden hatırlatmak isterim. Kimi kandırıyoruz değerli meslektaşlarım.

Dernekler insanlara çekici gelsin diye eğitimciye klinik psikolog bilmem ne diye ekliyorlar. Özel eğitim gerektirmeyen bu testlerde Klinik Psikolog olsa ne olur olmasa ne olur. Diğer yandan Metropolitan Okul Olgunluğu Envanteri (Objektif bir değerlendirmeye sahip olan ) klinik psikolog ya da psikolojik danışman ne fark eder.

Peki, neden insanlar bu kadar para verip talep ediyor. Çünkü test materyallerinin tam haline kavuşmak ilk amaç.  Sonrasında ise elimizde bir kağıt olsun isteği.

Bu yazıyı neden yazıyorum. Benim ödediğim tutarı siz ödemeyin diye 🙂 Bu yazının bir benzerini büyük mail gruplarına yolladım ancak mail grubu yöneticileri bu yazıyı yayınlama gereği duymadılar :)Çünkü onlarda reklam ücreti almaktalar. Hoş belki facebook ortamında bile yayınlanmayabilir bu yazı :). Bende siteme koyayım dedim.

Tüm meslektaşlarıma bol bol kişisel gelişimli günler dilerim. Eğitim her zaman önemli ve gereklidir. Doğru zamanda, doğru kişilerden, doğru fiyata alırsanız…

Sömürülmeye hiç ama hiç gerek yok. İnsanları sömüren bu kişilere prim vermemenizi öneriyor saygılarımı sunuyorum.

 

🙂

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir