Akademik Personel Ataması İtirazı Nasıl Yapılır? – İdare Mahkemesi

Aralık ayında bir üniversitenin Dr. Öğretim Üyesi kadrosuna başvurdum . Başvuru şartı Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında doktora yapmış olmaktan ibaretti. Bilen bilir akademide kadro dediğiniz şey azıcık zordur. Bu arada akademinin bir memurluk olmadığını, sırf ALES , DİL puanı yüzünden birilerinin akademisyen olmasına karşıyım . Bölümler elbette özel koşullar koyabilirler. Zaten kanunda da aynı şeyi söylüyor. Benim canımı sıkan kısım ise başlangıçta olmayan şartların keyfi bir şekilde öne sürülmesi. Yazıdan anlayacağınız üzere atamayı kaybettim . Beni atamadıkları gibi benden sonraki başarılı 4 kişiyi de atamayıp sonuncu olan kişiyi atadılar 🙂

Bu da apayrı bir durum ama buraya girmeyeyim 🙂 . Zaten bizim ülkemizin sorunu kanun ya da yönetmeliklerin eksik olması değil bizim insan sorunumuz var. Koltuğa oturan kişi her sabah kendisine ACABA BEN BURAYI HAK EDİYOR MUYUM ? diye sormadığı için böyle çürümüş halde çoğu üniversite.

Bende ilgili şahıslar ve kurumları mahkemeye verdim. Mahkeme süreçleri henüz sonuçlanmadığı içinde isimleri şu an zikretmiyorum (bu bir sorun oluşturur mu bilmediğim için ) ancak mahkeme sonucunda hepsini yazacağım .

Bu yazının amacı akademide hakkının yendiğini düşünen kişilerin hakkını araması. İnanın atanmak ya da kadro almak umrumda değil ancak liyakatsizliğin en azından akademi de olmaması gerek düşüncesi ile mahkemeye gitmeye karar verdim . Süreç sonunda atansam bile çalışmayabilirim o derece…

Peki ne lazım ;

  1. Öncelikle sizin atanmadığınızın size bildirilmesi gerek. Buna tebligat deniyor. Bir çok üniversite tebligat yapmaya tenezzül etmiyor. Atama dosyanızın durumunu başvurudan bir buçuk ay sonra sorun ve bana tebliğ et kardeşim deyin .
  2. Tebligat geldikten sonra NOTERDEN İHBARNAME gönderin . BU ihbarname de neden atanmadığınızı, atanan kişinin neden atandığını, atama iptalinin durmasını ve yeniden atanmak istediğinizi belirtin . Onlar reddedecek ne demişler isteyenin bir yüzü 🙂
  3. Size ikinci bir atamıyoruz ulan seni cevabı geldikten sonra bu cevapta sizi atamama nedenlerine güzelce karşı yanıtlar yazın . Burada dilinizi korkak alıştırmayın . Eğer kişilerin hata yaptığını, hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız açık ve net şekilde ifade edin . Akademisyen olduğunuz için kesin yargılar yerine düşünülmektedir vs yazacaksınız, makale yazmıyorsunuz bu yüzden böyle yazmayın . Böyle olduğu açıktır yazın .

4. Dava dilekçesi internette örneği var. Bazı bölümler standart o bölümleri doldurum meramınızı anlattığınız kısmı sonuna yapıştırın . En alt talep kısmına yürütme durdurma isteyin , kadroya yeniden atanma isteyin , atanmama işleminizin iptalini isteyin . Elinizi korkak alıştırmayın .

5. Ek olarak jüri raporlarını, puanları arkasına koyun . Bunları İHBARNAME ile istemiştik. Vermek zorundalar.

6. Dava dilekçesi ve ekleri iki nüsha yapın . Hangi kurumu dava edecekseniz o ildeki idare mahkemesinin ÖN BURO kısmına gidin , kimliğinizi gösterin evrakları verin . Size bir harç çıkaracaklar. Hemen yandaki vezneye ödeyin .

İşlem tamam artık idareyi mahkemeye verdiniz 🙂

Toplam masraf 200 ihbarname, 469 dava ücreti… (kazanırsanız geri alacaksınız , kazanamazsanız bir de karşı tarafın dava ücretini vereceksiniz yaklaşık 2400 lira olduğu söylendi. )

Unutulmaması gereken en önemli şey ATANMAMA KARARI SİZE TEBLİĞ EDİLDİKTEN SONRA 60 GÜN İÇİNDE DAVA AÇMALISINIZ. Resmi tatiller hafta sonu vs her şey dahil.

Davanın seyrine göre burayı düzenlerim , herkesin hak ettiğini alması dileğiyle.

Güncelleme 1.

Mahkeme dosyalrını teslim etmemden bir ay sonra ara karar verildi.

İlgili üniversiteden atama sürecini içeren dosyalar istendi . Üniversiteye 30 gün süre verildi.

Haksız yere atandığını iddia ettiğim kişiye mahkeme sonucundan zarar/yarar görmesi söz konusu olduğu için üniversitenin yanında mahkemeye dahil olup olmayacağı konusunda bildirim yapması istendi . Bunun için ilgiliye 15 gün süre verildi.

Yürütmenin durdurulmasını talep etmiştim , bu talebimin üniversitenin ilk savunması alındıktan sonra görüşülmesine karar verildi.

Sonucu ne olur bilmiyorum ancak adalete güvenmeyi tercih ediyorum 🙂 Diğer yandan mahkeme sonucunda beni atayacaklar mı ??? Hiç bir fikrim yok, birlikte izleyelim . Haziran sonunda bir karar çıkacağını düşünüyorum .

Güncelleme 2
Davanızı açtıktan sonra üniversitenin size cevap vermesi için 15 gün süresi oluyor. Genelde bu cevap standart metinler ve üniversitenin aslında ne kadar bilimsel (!) bir atama yaptığının açıklanması ve sizin itirazlarınıza cevaptan oluşuyor. Bu sayede diğer adayların bilgilerini ve hakem raporlarının tamamını görmüş oluyorsunuz. Benim cevabım geldi. Uzun uzun açıklamalar. Bu cevaba cevap verme hakkınız var. Vermeyedebilirsiniz. AMa dikkat edin bu sizin son cevap hakkınız olacak. Şimdi gelelim bana gelen cevaba. Aslında ayrı bir yazı olarak eklemiştim ama buraya kopyalıyorum tek bir yazı üzerinden devam etmek istiyorum .

Bir ay dolmasına yaklaşırken üniversiteden karşı cevap geldi. Ülkemizin üniversitelerinde seviyenin daha ne kadar düşeceğini merak eden akademisyen varsa bana ulaşsın anlatayım 🙂 Buradan itibaren isim zikretmeden ancak bölüm/program adı vererek devam edeceğim .

  1. Psikoloji bölümü için açılan kadro için oluşturulan jüri Tarih ve iki sosyoloji. İlk itirazım bu durumaydı ve bu durum zaten başlı başına atamanın iptali için yeterli olmalı idi. Bu duruma nasıl itiraz edeceklerini gerçekten merak ediyordum ama bilim insanlarımız beni şaşırttı. tarih alanındaki üye jürinin doğal üyesi buraya kadar bir sorun yok . Yönetmelik maddesi aynen şu şekilde;

Başvuru ve atanma süreciMADDE 6  

(1) Doktor öğretim üyesi kadrolarına başvuranlar özgeçmişlerini, bilimsel çalışma ve yayınlarını dört nüsha olarak ilgili dekanlık veya müdürlüğe teslim eder.

(2) Fakültelerde dekan, diğer birimlerde müdür; ilan edilen kadrolar için adayların durumlarını incelemek üzere, en az biri başka üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsünden olmak üzere adayın başvurduğu bilim alanı ile ilgili üç profesör veya doçent kadrosunda bulunan doçenti, ilana son başvuru tarihinden itibaren on beş gün içinde tespit eder. İlan edilen kadronun bulunduğu birimin bölüm başkanının, profesör veya doçent kadrosundaki doçent olması halinde, tespit edilecek üç profesör veya doçent kadrosundaki doçentten biri olarak belirlenmesi zorunludur.

Üniversitemiz adayın başvurduğu bilim alanı kavramını benim yanlış anladığımı sosyolojinin de bir SOSYAL BİLİM olduğunu bu yüzden jüride sorun olmadığını ifade etmektedir. Evet yanlış duymadınız cevap hepsi sosyal bilim zaten…

Dosyanın geri kalanını yazmak istemiyorum çünkü en somut savunma bu… Geri kalanı siz düşünün…

Daha trajikomik durumlar var mahkeme sonrasında hepsini yazacağım 🙂

Güncelleme 3