Akademik Personel Ataması İtirazı Nasıl Yapılır? – İdare Mahkemesi

Aralık ayında bir üniversitenin Dr. Öğretim Üyesi kadrosuna başvurdum . Başvuru şartı Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında doktora yapmış olmaktan ibaretti. Bilen bilir akademide kadro dediğiniz şey azıcık zordur. Bu arada akademinin bir memurluk olmadığını, sırf ALES , DİL puanı yüzünden birilerinin akademisyen olmasına karşıyım . Bölümler elbette özel koşullar koyabilirler. Zaten kanunda da aynı şeyi söylüyor. Benim canımı sıkan kısım ise başlangıçta olmayan şartların keyfi bir şekilde öne sürülmesi. Yazıdan anlayacağınız üzere atamayı kaybettim . Beni atamadıkları gibi benden sonraki başarılı 4 kişiyi de atamayıp sonuncu olan kişiyi atadılar 🙂

Bu da apayrı bir durum ama buraya girmeyeyim 🙂 . Zaten bizim ülkemizin sorunu kanun ya da yönetmeliklerin eksik olması değil bizim insan sorunumuz var. Koltuğa oturan kişi her sabah kendisine ACABA BEN BURAYI HAK EDİYOR MUYUM ? diye sormadığı için böyle çürümüş halde çoğu üniversite.

Bende ilgili şahıslar ve kurumları mahkemeye verdim. Mahkeme süreçleri henüz sonuçlanmadığı içinde isimleri şu an zikretmiyorum (bu bir sorun oluşturur mu bilmediğim için ) ancak mahkeme sonucunda hepsini yazacağım .

Bu yazının amacı akademide hakkının yendiğini düşünen kişilerin hakkını araması. İnanın atanmak ya da kadro almak umrumda değil ancak liyakatsizliğin en azından akademi de olmaması gerek düşüncesi ile mahkemeye gitmeye karar verdim . Süreç sonunda atansam bile çalışmayabilirim o derece…

Peki ne lazım ;

  1. Öncelikle sizin atanmadığınızın size bildirilmesi gerek. Buna tebligat deniyor. Bir çok üniversite tebligat yapmaya tenezzül etmiyor. Atama dosyanızın durumunu başvurudan bir buçuk ay sonra sorun ve bana tebliğ et kardeşim deyin .
  2. Tebligat geldikten sonra NOTERDEN İHBARNAME gönderin . BU ihbarname de neden atanmadığınızı, atanan kişinin neden atandığını, atama iptalinin durmasını ve yeniden atanmak istediğinizi belirtin . Onlar reddedecek ne demişler isteyenin bir yüzü 🙂
  3. Size ikinci bir atamıyoruz ulan seni cevabı geldikten sonra bu cevapta sizi atamama nedenlerine güzelce karşı yanıtlar yazın . Burada dilinizi korkak alıştırmayın . Eğer kişilerin hata yaptığını, hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız açık ve net şekilde ifade edin . Akademisyen olduğunuz için kesin yargılar yerine düşünülmektedir vs yazacaksınız, makale yazmıyorsunuz bu yüzden böyle yazmayın . Böyle olduğu açıktır yazın .

4. Dava dilekçesi internette örneği var. Bazı bölümler standart o bölümleri doldurum meramınızı anlattığınız kısmı sonuna yapıştırın . En alt talep kısmına yürütme durdurma isteyin , kadroya yeniden atanma isteyin , atanmama işleminizin iptalini isteyin . Elinizi korkak alıştırmayın .

5. Ek olarak jüri raporlarını, puanları arkasına koyun . Bunları İHBARNAME ile istemiştik. Vermek zorundalar.

6. Dava dilekçesi ve ekleri iki nüsha yapın . Hangi kurumu dava edecekseniz o ildeki idare mahkemesinin ÖN BURO kısmına gidin , kimliğinizi gösterin evrakları verin . Size bir harç çıkaracaklar. Hemen yandaki vezneye ödeyin .

İşlem tamam artık idareyi mahkemeye verdiniz 🙂

Toplam masraf 200 ihbarname, 469 dava ücreti… (kazanırsanız geri alacaksınız , kazanamazsanız bir de karşı tarafın dava ücretini vereceksiniz yaklaşık 2400 lira olduğu söylendi. )

Unutulmaması gereken en önemli şey ATANMAMA KARARI SİZE TEBLİĞ EDİLDİKTEN SONRA 60 GÜN İÇİNDE DAVA AÇMALISINIZ. Resmi tatiller hafta sonu vs her şey dahil.

Davanın seyrine göre burayı düzenlerim , herkesin hak ettiğini alması dileğiyle.