ZONGULDAK GEZİ NOTLARI

Açık öğretim nedeni ile iki gündür bulunduğum Zonguldak hakkında bir yazı bu . İlk defa geldiğim bu şehir adı Karadeniz ancak Karadeniz’de aklınıza gelen tüm şehirlere uzak. Haritada Zonguldak ne yana düşer diye şöyle bir düşünün emin olun hatırlayamayacaksınız .

Şehrin üniversitesinin adı Bülent Ecevit, rivayete göre Rahşan Ecevit de dahil kimse bu ismi istemese de imi bu şekilde değişmiş. Yani bir üniversite de değil eski adı Karaelmas Üniversitesi. Şehir merkezindeki kampüs küçük güzel ve de düzenli. Konukevinde konaklayabilirsiniz. Temiz . Ücret 90 TL (kamu personeli için)

Şehirde gezilecek 3 nokta var. Plajda var dediler ancak gitmedim toplam 4 nokta var diyebiliriz.

1. Maden Müzesi : Oldukça güzel tematik bir müze. Ben beğendim . Giriş ücretsiz RAT ya da ASMA dolmuşlarına bineceksiniz. 3 TL ücret 6 dakika kadar süren kısa bir yolculuk. Kömürün tarihi ile kömür işçilerinin yaşamları hakkında ciddi bilgi edinebilirsiniz.

2. Gökgöl Mağarası :Sarkıtlardan oluşan bir mağara. 875 metre uzunluğunda bir yolu var aynı yoldan da geri dönüyorsunuz. Zaman zaman tavan alçak olsa da bu güne kadar gördüğüm en rahat gezilen mağara. Oldukça güzel . Ücret öğrenci için 10/yetişkin için 15 TL. Buraya ASMA dolmuşları ile gidiyorsunuz ancak normalde buraya dolmuş gelmiyor. Siz söylerseniz oraya kadar çıkıyor 5 TL ücreti. Çıkışta da oradaki hediyelik eşya dükkanı ya da güvenlikçiye söylüyorsunuz bir sonraki dolmuş sizi alıyor. Beklerseniz gelmez ?

3. Fener Tünelleri : Fener bölgesinde yer alan eskiden kömür atıklarını taşımak için kullanılan tüneller. Tünelin bir özelliği yok ancak liman ile dağ arasında bir bağlantı gibi. Fener Kafe’nin manzarası güzel. Tünelin üst kısmının azıcık üst tarafında. Kahvaltısı kişi başı 42.5 en az iki kişi olmalısınız. Ancak bir özelliği yok, menü kısıtlı. O para eder mi ? Bence etmez ama ucuz olan bir şey kalmadı maalesef. Manzara için ödüyor gibi düşünün ?

Şehir küçük, her yer 3-5 km ancak yokuşlar çok olduğu için yürümesi azıcık zor. Taksi fiyatları çok uygun . 2 adet AVM ‘si var bir çok mağaza mevcut. Ancak bu şehirde şehre özgü bir lezzet yok. Soslu pide dedikleri şey kır pidesinin üzerinde salça dökülmesinden ibaret. Birkaç kişiye sormama rağmen özel bir  lezzet ya da mekan önerisi de almadım. Yine hediyelik eşya alabileceğiniz bir mekan yok. Herhangi bir yerden alabilirsiniz. Şehir genel olarak bakımsız keşmekeş bir trafiği var.

Şehir merkezinde DAMAT BEY (tam karşısındaki damat değil) isimli berberdeki arkadaş eğlenceli ve iyi bir usta ? Orada tıraş da olabilirsiniz 😀

Ve son olarak insanları yardımsever ve hoşsohbet. Herhangi bir olumsuz durum da yaşamadım .  Bundan sonra gidip gördüğüm yerlere bir de puan vereceğim Zonguldak için puanım 4.5 ? 10 üzerinden ?  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir