Askerlik Tecil Tüyoları (Lisansüstü eğitimler için)

BEDELLİ YAPARAK BU DEFTERİ KAPATTIĞIMDAN SORULARINIZA GÜNCEL CEVAPLAR VEREMEYEBİLİRİM. ASKERLİK BÖLGE BAŞKANLIKLARINI ARAMANIZ FAYDANIZA OLACAKTIR.

Başlığı bilerek böyle yazdım ancak bunlar tüyo değiller… Yasal haklarınız. Bir çok kişi askere gitmemek içinde olsa lisansüstü eğitim vs yoluna gidiyor. Ki bende önceden bu kişilerden biriydim askere gitmemek için girdiğim bu yol akademik camiaya yolumuzu düşürdü şimdilik bu yolda da devam ediyoruz.

Gelelim yazımızın konusuna ve askere gitmeyi nasıl daha çok erteleyeceğinize…

Öncelikle askere gitmemeyi kafasına koymuş birisinini yapacağı ilk şey lisans sonrası tecilini sonuna kadar kullanmak lisan sonrasında tecil alıyorsunuz (ki bu 2 yıl ) …

Sonrasında yüksek lisans ki yüksek lisans sizi 3 yıl 4 ay tecil eder. Ancak bu süreyi okulu bir yıl dondurarak bir yıl daha uzatabilirsiniz. Böylelikle 4 yıl 4 ay olur. Ancak siz askere gitmeme niyetinde iseniz (29 yaşını bitirmemiş olmak kaydı ile) kayıtlı olduğunuz yüksek lisans haricinde bir başka programa kayıt olarak yeniden 3 yıl 4 ay süre alabilirsiniz (bu süre illa ki 3 yıl 4 ay olmak zorunda değil yaşınız 29 dediğinde askerlik yolları sizi bekler). Bu arada YL bittiğinde bir yıl daha tecil alabilir bu arada DR programlarına başvurabilirsiniz.

Bu şekilde bir yol izledikten sonra tek seçenek DR programı kalır ki doktora programında size 6 yıl tecil verilir yine okulu dondurarak bunu bir yıl daha uzatmanız mümkün ancak burada da yaş sınırına geldiğinizde askere gitmek zorunda kalırsınız.

Sözün özü kaçmak isteyene fırsat çok ancak bu tasvip ettiğimiz bir yöntem değil ki sonuçta gideceğiz:=) Hele ki askere gitmemek için 3 yıl devam ettiğiniz YL programını yakmak (ki bir ara ben bunu düşündüm) hiç akıllıca değil. Lisansüstü eğitimine devam eden arkadaşlara tavsiye olarak bir an önce DR programına geçmelerini tavsiye ederim böylece hem askerlik uzamış olur hem de siz akademik ilerlemenizi ketlememiş olursunuz.

Sorularınız varsa bol bol askerlik şubesi aramış biri olarak buraya yazabilirsiniz. Lisansüstü tecil işlemleriniz için ise boşuna askerlik şubelerini aramayın ya okulunuzun öğrenci işleri ile ya da direkt olarak askerlik bölge başkanlıkları ile görüşün ki doğru bilgiler alabilesiniz…