Askerlik Tecil Tüyoları (Lisansüstü eğitimler için)

BEDELLİ YAPARAK BU DEFTERİ KAPATTIĞIMDAN SORULARINIZA GÜNCEL CEVAPLAR VEREMEYEBİLİRİM. ASKERLİK BÖLGE BAŞKANLIKLARINI ARAMANIZ FAYDANIZA OLACAKTIR.

Başlığı bilerek böyle yazdım ancak bunlar tüyo değiller… Yasal haklarınız. Bir çok kişi askere gitmemek içinde olsa lisansüstü eğitim vs yoluna gidiyor. Ki bende önceden bu kişilerden biriydim askere gitmemek için girdiğim bu yol akademik camiaya yolumuzu düşürdü şimdilik bu yolda da devam ediyoruz.

Gelelim yazımızın konusuna ve askere gitmeyi nasıl daha çok erteleyeceğinize…

Öncelikle askere gitmemeyi kafasına koymuş birisinini yapacağı ilk şey lisans sonrası tecilini sonuna kadar kullanmak lisan sonrasında tecil alıyorsunuz (ki bu 2 yıl ) …

Sonrasında yüksek lisans ki yüksek lisans sizi 3 yıl 4 ay tecil eder. Ancak bu süreyi okulu bir yıl dondurarak bir yıl daha uzatabilirsiniz. Böylelikle 4 yıl 4 ay olur. Ancak siz askere gitmeme niyetinde iseniz (29 yaşını bitirmemiş olmak kaydı ile) kayıtlı olduğunuz yüksek lisans haricinde bir başka programa kayıt olarak yeniden 3 yıl 4 ay süre alabilirsiniz (bu süre illa ki 3 yıl 4 ay olmak zorunda değil yaşınız 29 dediğinde askerlik yolları sizi bekler). Bu arada YL bittiğinde bir yıl daha tecil alabilir bu arada DR programlarına başvurabilirsiniz.

Bu şekilde bir yol izledikten sonra tek seçenek DR programı kalır ki doktora programında size 6 yıl tecil verilir yine okulu dondurarak bunu bir yıl daha uzatmanız mümkün ancak burada da yaş sınırına geldiğinizde askere gitmek zorunda kalırsınız.

Sözün özü kaçmak isteyene fırsat çok ancak bu tasvip ettiğimiz bir yöntem değil ki sonuçta gideceğiz:=) Hele ki askere gitmemek için 3 yıl devam ettiğiniz YL programını yakmak (ki bir ara ben bunu düşündüm) hiç akıllıca değil. Lisansüstü eğitimine devam eden arkadaşlara tavsiye olarak bir an önce DR programına geçmelerini tavsiye ederim böylece hem askerlik uzamış olur hem de siz akademik ilerlemenizi ketlememiş olursunuz.

Sorularınız varsa bol bol askerlik şubesi aramış biri olarak buraya yazabilirsiniz. Lisansüstü tecil işlemleriniz için ise boşuna askerlik şubelerini aramayın ya okulunuzun öğrenci işleri ile ya da direkt olarak askerlik bölge başkanlıkları ile görüşün ki doğru bilgiler alabilesiniz…

34 thoughts on “Askerlik Tecil Tüyoları (Lisansüstü eğitimler için)

 1. Merhabalar y.l.tecilim 2016 nin ilk ayinda doluyor yuksek lisansa 2012 de kayit yaptim 1 yil dondurdum ve ondan sonra hic gitmedim.sorum su simdi y l baslarsam yeniden devam edip tecil alabilir miyim?alamiyorsam ne yapmaliyim nasil bir daha teci edebilirim?

  1. yas sinirina erismedi iseniz YENI BIR YL Programina baslayarak yeniden tecil alabilirsiniz.

 2. Merhabalar ; lisans egitimimi tamamladiktan sonraki iki yil tecil hakkimi kullandim … Tecil olmak icin askerlik subesine gittigimde mecburen muayenede oldum . Oradaki bayan tecilimin eylul ayinda bittigini soyledi . Bu durumda ben eylul ayinda direkt olarak sevk kagidimmi geliyor yoksa kisa donemler aralik 19′ da gidiyor . Aralik ayindami gidiyorum ?

  1. Tecil bittiği ilk celp dönemi diye biliyorum kısalar şu dönem gider diye bir durum yok.

 3. merhabalar ömer bey

  yüksek lisansta tez aşamasındayım fakat tezim daha onaylanmadı. askerlik durum belgem de ERTELEME BİTİM TARİHİM 01.05.2016 yazıyor. MUHTEMELE SEVK TARİHİ İSE 31.03.2016 YAZIYOR. Şimdi benim sorum şu ben yeni bir yüksek lisans programına başvurmayı düşünüyorum çünkü buradan mezun olamıyorum. kayıt tarihleri ocak sonu şubat başı, ve ben de erteleme bitim tarihinden sonra yeni okula kayıt yaptırsam ve yeni üniversitenin vermiş oldugu tecil hakkından yararlanabilir miyim? daha doğrusu erteleme bitim tarihinden sonra yapmıs olduğum yenı üniversite kaydı askerlık subesı tarafından tecil hakkı olarak tanınır mı? yoksa erteleme bitim tarihinden sonra kayıt yaptırdıgım için tecil hakkı tanınmaz mı?

  ömer bey cevaplarsanız çok sevinirim. kafam iyice karıştı. bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

  1. Kayıt yaptırdığınızda yeni üniversitenize askerlik tecil işlemlerimi sizin yapmanızı istiyorum dersiniz. Zaten ertelemeniz Mayısta bitiyormuş , siz ocakta şubatta yeni yere kaydolmuş olacaksınız neden sorun çıksın anlamadım. Bir sorun çıkmaması gerek. Dilerseniz ve henüz yaptırmamış iseniz okulunuzu dondurun . Dondurma süresi kadar daha tecil almanız gerekiyor.

   EN net bilgi için ASKERLİK BÖLGE BAŞKANLIKLARINI arayın askerlik şubelerinde komutan dahil anlamıyor birşeyden.

 4. iyi akşamlar ömer bey

  yanlış yazmışım 05.01.2015 tarihinde erteleme bitim tarihim…muhtemel sevk tarihim ise 31.03.2015… şimdi benim sorum şu mevcut yüksek lisansı tamamlayamadım ocak sonu ya da şubat başı başka bir üniversitede yüksek lisansa başvuracağım… yalnız başvuracağım ve kayıt yaptıracağım süre 5 ocaktan sonra olacak bu durum yeni tecil hakkı almama engel olur mu?

  tekrardan cevaplarsanız sevınırım

  1. Kaydınızı alırlar mı önce ona bakmak lazım. Üniversiteler kayıt için askerlik belgesi istiyor kayıt yapabilir misiniz bilmiyorum . İlgili üniversiteye sorun derim.

 5. Merhaba, celp döneminde alınacak raporla kısa sürede olsa erteletme diye birşey duydum, mümkünmü bu? mümkünse nasıl oluyor ?

 6. Hocam merhaba benim tecil 2017 ocakta bitiyor
  Ocakta tezsiz yüksek lisansım bitiyor aynı zamanda tezli yüksek lisansım var ama tez ne yazık ki bitmiyor, tezli olanın iptal ettirmeden ilk yüksek lisansı bitirip tezliyi dondurarak bir sene uzatmam mümkün müdür?

  1. İlk YL bitince eğer yaş sınırına takılmıyorsanız 1 yıl daha tecil hakkı veriliyordu önceden. Tezsiz de durum nasıl bilmiyorum ancak tezli de mezun oluca mezuniyet belgeizle gidip 1 yıl daha tecil alabiliyorduk. Sizde tezsizi bitirip 1 yıl alırsanız kayıt silmenize gerek kalmadan bir yıl daha uzatmış olursunuz ancak bölge başkanlığını aramakta fayda var şubedekiler bilmiyorlar.

 7. merhaba. şuan tezli yüksek lisans programında ilk dönemimi tamamladım. lisanstan sonra hemen yüksek lisansa başladığım için. lisans bitince askerliğimi 2 yıl erteleme hakkımı kaybetmiş oldum. önümüzdeki dönemden itibaren
  yüksek lisansımı 2 yıl dondurup(dondurularak max. 2 yıl tecil oluyormuş) askerliği 2 yıl ertelemeye karar verdim. dondurma durumunda bunu askerlik şubeye bildirmeme gerek var mı? yanıtlarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

  1. Okul bildiriyor aslında ancak bazen bildirmeyebiliyor (ben yarım dönem uzatmıştım ancak bildirilmemişti ) sonrasında yazı gönderttim okula. Yazı biraz eski o yuzden askerlik şubenize ve öğrenci işlerine sorun sonrasında problem yaşamayın.

 8. Merhaba, Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisiyim mezun olmadan önce 1 sene eğitimi dondursam askerliği etkiler mi ? 1 sene dondursam eğitimden sonra tecil sürem ne kadar olur ? bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

  1. Bir sene dondurunca tecil de bir yıl uzar.
   Eskiden böyleydi ancak güncel durumu bilmiyorum . Askerlik şubesine danışmak gerekir.

 9. 2015-2016 yılında tezsiz yükseklisansa başladım. 3 yarıyılda 2017 Nisan’da mezun oldum. E-devlet te tecil bitim tarihi 2018 Ağustos ayında bitiyor. 1 yıl daha tecil hakkım var mı ?

 10. askerlik yüksek lisansı bitirdiğimden dolayı 07/09/2024e kadar tecil oldu. gelecek yıl doktora yapmak istiyorum ancak tecil bittikten sonra ilanlar açılırsa başvurabilir miyim ve eğer baş vururup kazanırsam askerlik tecil uzar mı

  1. Önce yoklama kaçağı durumuna düşersiniz sonra doktoraya kayıt olursanız tecili alırsınız.
   Bu söylediğiniz tarihe akdar da doktoraya girmiş olursunuz çünkü alımlar genelde Eylül başına akdar zaten yapılmış ve bitmiş olur. Tecilinizin bittiği gün kaçar durumuna düşersiniz.

 11. Merhaba benim tecilim 6 şubat 2024 te bitiyor, öğrencilik azami sürem 5 şubat 2024 te bitti, öğrencilik zamanımda tez savunmaya girdim jüriden düzeltme kararı çıktı 3 ay sonunda tekrar sınava gireceğim muhtemelen enstitü kararı yarın bildirilecek bana, askerlik ile ilgili benim bir şey yapmam gerekir mi düzeltme onaylandıktan sonra, yoksa okul mu hallediyor bu işi?

  1. Uzun zamandır askerlik ile ilgilenmiyorum ama aklımda şöyle kalmış uzatmalar askerliği erteleyebilir. En iyisi bir askerlik şubesini aramak… Mezun olunca eskiden otomatik bir yıl veriyordu ancak mezuniyet öncesinde kaçak durumuna düşmeniz de olası

  1. Bir fikrim yok, ancak ettirmesi gerekir Türk üniversitelerinde online doktora programı var mı hiç duymadım.

 12. merhaba ben 10.07.2023 tarihinde mezun oldum. Daha sonra 25.09.2023 tarihinde tezsiz yüksek lisansıma başladım.2024 temmuz ayında mezun olacağım. Yüksek lisanstan sonra 1 yıl tecil hakkımız var ancak ben lisans mezunu olduktan sonraki 2 yıl tecil hakkımı kullanmadım. Benim toplam 3 yıl tecil hakkım mı olmuş oluyor? teşekkür ederim

 13. Merhaba, yaşım 25 ve bu sene 26 olacağım. Geçen sene temmuz ayında yüksek lisansa başladım daha henüz 1 yıl bile olmadı başlayalı fakat programı beğenmedim. Haziran ayında tekrar hazırlanıp başka bir programa kayıt yaptıracağım bu durumda bana geçen sene verdikleri 3 yıl 4 aylık tecil iptal olurmu? Yoksa yeniden yaparlarmı? İnternette YL nin 6.yarıyılında başka programa kayıt yaptırırsam tekrar 3 yıl 4 ay alabileceğim yazıyor fakat benim size sorduğum soru ikinci yarıyılda bırakırsam yeniden tecil sağlanırmı? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. İyi Günler.

  1. Yeniden tecil yapılır diye düşünüyorum. Ancak geçen bir yıllık tecil hakkı kaybolmuş olabilir. Uzun zamandır ilgilenmiyorum Yüksek lisans ile erteleme kaç yaşına akdar oluyorsa o yaşa kadar her seferinde yeni bir programa kayıt olarak bekleyebilirsiniz.

 14. Kardeşim bilmiyorum hala bura ile ilgileniyor musun ama kafama takılan bir soru var. Üniversiteden mezun olduktan sonra 2 Yıl tecil hakkımı kullandım ve tecilimin bitmesine yakın Tezsiz Yüksek lisansa kayıt oldum bana 1.5 Yıl tecil hakkı verdiler şuan Tezsiz YL 2.Dönemimdeyim bu yaz başka bir üniversitenin Tezli YL geçiş yapacağım hali hazırda kayıtlı olduğum Tezsiz YL programından Kayıtımı sildirip Tezli YL geçiş yaparsam tekar tecil yapabilir miyim? Yaş sorunum yok İnternette çok farklı bilgiler var kafam iyice karıştı görünce sormak istedim ilgin için teşekkür ederim şimdiden

  1. Yüksek lisans ile ertelenebilecek maksimum yaş sanıırm 26 idi.
   Bu yüzden bir yükseği bitirmeden başkasına kayıt olarak maksimum 26 ya kadar askerliği erteleyebilirsiniz sanırım. Bölge askerlik kurumlarını aramanızı öneririm.

 15. Selamlar,

  Yüksek Lisans tez aşamasındayım ama bitirememe durumum var. Lisansdan kalan 2 yıl erteleme hakkımı kullanabilir miyim?

  1. Hayır. Mezun olamayacaksanız yeni bir programa kayıt olabilir yaşınız müsait ise yeniden uzatma alırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir