Dubai İzlenimleri 04-08 Şubat 2014

20130101_042047      20140204_164712

20140205_1149142 arkadaşımla birlikte Uluslararası Öğretmen Eğitimi konferansı için 5 gün boyunca Dubai Birleşik Arap Emirliklerinde kaldık. Gitmeden önce eşimi çileden çıkarana kadar araştırma yapsam da  araştırmaların çokta işlevsel olmadığını gördük. Yazıldığı gibi değil…

İnternette yazılmış gezi gözlem değerlendirmeleri özellikle maddi durumu iyi insanoğulları tarafından kaleme alınmış yani şuraya gidin sadece 200 dirhem , şurada yemek yeni sadece 100 dirheme çıkabiliyorsunuz gibi absürt ifadeler var. Cümleden anlaşılacağı üzere Birleşik Arap Emirliklerinde ( BAE) para birimi dirhem. 1 dirhem bu günkü kurla 0,60 kuruş . Amanın bizim para ne değerli demeyin Araplar  herşeyi zamlı tarifeden yazarak aradaki farkı kapatmışlar.

Uçakla ulaşımda Emirates ya da  THY kullanabilirsiniz erken alırsanız 300 EURO gidiş dönüş, daha ucuz Air Arabia  (sharjah a iniyor ya da FlyDubai kullanılabilir.  Yapmanız gereken ilk iş iner inmez araç kiralamak. Hele 3-4 kişi iseniz bu kesinlikle bir zorunluluk metro taksi işine girmeyin gerek yok. Trafik bizdeki gibi ama biraz hızlı akmakta dikkatli olmakta fayda var. Geniş yollar araç kullanmak keyifli ama araplar sabırsız sürekli korna sesleri. Araç kiralamak günlük 120 dirhem , benzin 1 TL , diyorum ya en ucuz şey bu! Oteller sezonda pahalı oluyormuş sezon Aralık Ocak Şubat… Sharjah da kalabilirsiniz daha uygun . Arası 20 Km kadar.

Dubai ile  ilgibi doğru bilinen yanlışlara gelirsek ;

Kesinlikle ucuz bir yer değil. Buna elektronikte dahil. Markalı giyim , saat de buna dahil. Asla ucuz değil . Alışveriş şehri Dubai deyip gaza gelmeyin.

Damak tadıdır bilemem ama yemekler iğrenç ötesi , fast food a devam dedik çoğu zaman biz acı tecrübelerden sonra. Kullanılan pirinç biraz farklı pilavlara ne bulsalar atmışlar  beğenmedik anlayacağınız.

Her yer gökdelen. Her şey abartı. Dünyada görülmesi gereken bir yer mi deseler görseniz iyi olur ama şart değil demek lazım .

Alkol serbest, kapalı mekanlar ve otellere ait yerlerde olmak kaydı ile.

Şehirde istemediğiniz kadar AVM var.  Hepsini gezmeyin vakit kaybı.  Elektronik bakacaklara bir tüyo AVMlerdeki mağazalar yerine AVM de  aralara kurulmuş büfe tarzı yerlerde daha ucuz 🙂 Bu büfeler  bazen hediyelik bazen elektronik satıyorlar zaten görürsünüz. Dubai Mall’ dan ziyade  Mall of Emirates daha uygun gibiydi.
Palmiye adası ve su parklarına gidemedik, sahil kesimine uğrayamadık yani buralar hakkında bilgimiz bu yüzden yok.20140205_151651

20140204_164316Çöl safarisinde ise  15-20 dk kadar safari var gerisi bir yerde yeme içme dinlenme. (60 TL ücretli)

Sahilden sonra en işlek muhitler sanıyorum SOUK denen yerler ve Emirates Towers metro istasyonu civarı dolaşabilirsiniz.

Dubai Creek güzel bir park , içinde kuş ve yunus gösterileri var (elbette ücretli  tane başı 60 TL  ) , Dubai Mall da akvaryum (tabii ki ücretli 120 TL) , Burj Khalifia ( Elbette ücretli 90 TL ),  Ski Dubai (Mall of Emirateste ve ücretli  180 TL ) , Fly Dubai ( Mardiff City Center da ve ücretli  270 TL ) bu ücretlerden en ucuzu 80-90 TL ye denk geliyor. Varın siz hesaplayın yani Dubai de görün dedikleri yerleri görmek deneyimlemek isterseniz sadece 1000 gibi bir rakamı buralara giriş ücreti olarak vermek durumundasınız .

 

Turist olmak sanırım Dubai deki en iyi şey, herkes siizn rahatınız için çalışıyor gibi. Mağaza görevlileri sokaktaki görevliler sürekli size  bir isteğiniz olup olmadığını nasıl yardımcı olabileceklerini sorup duruyorlar.

20140204_135635

Kılık kıyafetinize karışan konuşan yok. 5 kişiden 3ü turist zaten…

Pakistanlılar çok fazla bir çok taksici mesela. Ve Türkleri çok seviyorlar 🙂

İleride yazarlarsa Ahmet ALTINOK ve Ferhat BAYOĞLU’ndan da izlenimleri alabilirsiniz.

İyi gezmeler….

Kongre ‘de ne oldu onlar sonraki yazının konusu 🙂

 
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir