Rehberlik Araştırma Merkezinde Psikolojik Danışman Olmak

 

Mezun Olacak Psikolojik Danışmanlar İçin Çalışma Alanları – 1 

Birçok yorumda öğrenci arkadaşları görüyor siteyi ziyaretlerinden dolayı mutlu oluyorum.

Çalışacakları alan hakkında onlara bilgi vermek adına bazı iş alanları ile ilgili yazılar yazmaya karar verdim  .

Elbette ki bunlar benim gözlemlerim  eksik yanlış olabilir ekleme yapmak  isteyenler yorum kısmını kullanabilirler.

Mezun olacak birçok arkadaş okulları , okuldaki rehberlik faaliyetlerini az çok stajlardan ya da kendi öğrenciliklerinden biliyorlar bu yüzden  yazılarda başka alanlarla ilgili bilgiler vermeye çalışacağım .

Bu anlamda ilk ele alacağımız konu rehberlik araştırma merkezlerinde psikolojik danışman olmak. Bir çok kişi RAM da çalışmak için ekstra bir özellik gerektiğini zannediyor . Ancak böyle bir şart yok, normalde arzu edilen şey YL yapmış kişilerin RAM’larda olması ancak şu an itibari ile bu mümkün değil.

KPSS sonrasında okul tercih eder gibi RAM’ları da tercih listenize yazabilirsiniz. RAM’lar genel anlamda erkekler tarafından tercih ediliyor dersek yanlış bir tespitte bulunmuş olmayız. Çünkü Ramlarda mesai 8-5. Bu da birçok bayan meslektaşın özellikle evli – çocuklu bayanlar için bir dezavantaj…

Maaş için ise okuldaki rehber öğretmenden %25 fazla ek ders ücreti alırsınız.

Rehberlik araştırma merkezleri diye başlık attık ama her RAM da işleyiş maalesef aynı değil. Bir kere bazı RAM’larda işler çok yoğun iken bazı RAM’larda yoğunluk çok çok azdır.

Ben yoğunluğun göreceli olarak az olduğu söylenebilecek Yozgat Rehberlik Araştırma Merkezinde tam günü gününe 1 yıl kadar çalıştım. Bizde yıllık tanılama hizmeti sayısı az olduğu için ( Yozgat il genelinde 4 RAM olmasının etkisi var elbette) 2 bölümden yapılanan RAM’daki bölümler tamamen birbirinden bağımsızdı.

Bazı RAM’larda bu bölümlerde görev yapan psikolojik danışmanlar arasında bir ayrım bulunmuyor çoğu zaman herkes test yapmaktan başka bir işe vakit bulamıyor ve öğrenci tanılamada görev alıyor. Ama özel eğitim yükü görece az olan yerlerde okuldan size yönlendirilen öğrenciler ya da dışarıdan başvuran kişilere PSİKOLOJİK YARDIM hizmeti verebilirsiniz ki esas keyifli ve okuldan ayrılan kısmı bu. Kendi isteği ile gönüllü ve istekli gelen danışanlarla işinizi yapma fırsatı bulabilirsiniz.

Bunun haricinde genel anlamda RAM’larda evrak işleri vardır. ÖSYS ya da SBS sonrası il profili çıkarmak, değerlendirmeler yapmak, önerilerde bulunmak, çalıştaylar organize etmek birkaç iş olarak sayılabilir.

Bunun haricinde denetimli serbestlik işlerinde eğer denetime konu olan bireyin okulunda rehber öğretmen yoksa genelde ihale RAM a kalıyor ve bu işi yürütmek zorunda kalıyorsunuz.

RAM da yılda 2 defa yapılan rehber öğretmenler toplantısına ev sahipliği yapıyorsunuz. Zaman zaman kendiniz kişisel gelişim, mesleki gelişim için etkinlikler düzenleyebiliyorsunuz. Ve hatta belli bir konu geliştirip öğretmenlere ya da meslektaşlarınıza hizmet içi eğitim açabilir ve karşılığında ek ders alabilirsiniz fazladan.

RAM’larda dergi çıkarabilir çıkarılmasına öncülük edebilirsiniz.

Özellikle okul açılısı ve kapanışında evrak akışı yoğun olur çok sakin olduğu ve adeta hiçbir işin yapılmadığı boş zamanlarınızda olacaktır.

Diğer yandan artık birçok RAM bunu yapıyor civar ilçelere okullara seminer vermeye gidiliyor, veli ziyaretlerine iştirak ediliyor bu da bir görev olarak karşınıza çıkıyor.

Test uygulama yetkiniz varsa çocuklara zekâ testleri yapmak gene siz psikolojik danışmanın işi.

RAM da olmanın bir diğer artısı ise  Hizmet İçi Eğitimlere sürekli siz katılıyorsunuz 🙂 Ramlardaki personel resmi ya da gayri resmi öncelikli olur.

Sözün özü ben Ramları çalışılabilecek keyif alınılabilecek yerler olarak görüyorum. Çalıştığım bir yıl içerisinde oldukça mutlu olduğum söylenebilir.  Elbette bu her iş yeri gibi çalışacağınız yere bağlı. Eğer aklınızda RAM a atanmak ya da tayin olma fikri varsa gideceğiniz RAM’daki ortamı araştırın, kimin ne kadar test yaptığını öğrenin, dışarıdan danışan kabul edilip edilmediğini yıllık tanılama sayılarını araştırın, yoksa işi gücü test yapmak olan bir yere düşebilir bunalıma girebilir psikolojik danışmanlığı unutabilirsiniz 🙂

Umarım hayalinizdeki sizi mutlu edecek çalışma ortamlarını bulursunuz ….

Sorularınızı veya düzeltmelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.