Rehberlik Araştırma Merkezinde Psikolojik Danışman Olmak

 

Mezun Olacak Psikolojik Danışmanlar İçin Çalışma Alanları – 1 

Birçok yorumda öğrenci arkadaşları görüyor siteyi ziyaretlerinden dolayı mutlu oluyorum.

Çalışacakları alan hakkında onlara bilgi vermek adına bazı iş alanları ile ilgili yazılar yazmaya karar verdim  .

Elbette ki bunlar benim gözlemlerim  eksik yanlış olabilir ekleme yapmak  isteyenler yorum kısmını kullanabilirler.

Mezun olacak birçok arkadaş okulları , okuldaki rehberlik faaliyetlerini az çok stajlardan ya da kendi öğrenciliklerinden biliyorlar bu yüzden  yazılarda başka alanlarla ilgili bilgiler vermeye çalışacağım .

Bu anlamda ilk ele alacağımız konu rehberlik araştırma merkezlerinde psikolojik danışman olmak. Bir çok kişi RAM da çalışmak için ekstra bir özellik gerektiğini zannediyor . Ancak böyle bir şart yok, normalde arzu edilen şey YL yapmış kişilerin RAM’larda olması ancak şu an itibari ile bu mümkün değil.

KPSS sonrasında okul tercih eder gibi RAM’ları da tercih listenize yazabilirsiniz. RAM’lar genel anlamda erkekler tarafından tercih ediliyor dersek yanlış bir tespitte bulunmuş olmayız. Çünkü Ramlarda mesai 8-5. Bu da birçok bayan meslektaşın özellikle evli – çocuklu bayanlar için bir dezavantaj…

Maaş için ise okuldaki rehber öğretmenden %25 fazla ek ders ücreti alırsınız.

Rehberlik araştırma merkezleri diye başlık attık ama her RAM da işleyiş maalesef aynı değil. Bir kere bazı RAM’larda işler çok yoğun iken bazı RAM’larda yoğunluk çok çok azdır.

Ben yoğunluğun göreceli olarak az olduğu söylenebilecek Yozgat Rehberlik Araştırma Merkezinde tam günü gününe 1 yıl kadar çalıştım. Bizde yıllık tanılama hizmeti sayısı az olduğu için ( Yozgat il genelinde 4 RAM olmasının etkisi var elbette) 2 bölümden yapılanan RAM’daki bölümler tamamen birbirinden bağımsızdı.

Bazı RAM’larda bu bölümlerde görev yapan psikolojik danışmanlar arasında bir ayrım bulunmuyor çoğu zaman herkes test yapmaktan başka bir işe vakit bulamıyor ve öğrenci tanılamada görev alıyor. Ama özel eğitim yükü görece az olan yerlerde okuldan size yönlendirilen öğrenciler ya da dışarıdan başvuran kişilere PSİKOLOJİK YARDIM hizmeti verebilirsiniz ki esas keyifli ve okuldan ayrılan kısmı bu. Kendi isteği ile gönüllü ve istekli gelen danışanlarla işinizi yapma fırsatı bulabilirsiniz.

Bunun haricinde genel anlamda RAM’larda evrak işleri vardır. ÖSYS ya da SBS sonrası il profili çıkarmak, değerlendirmeler yapmak, önerilerde bulunmak, çalıştaylar organize etmek birkaç iş olarak sayılabilir.

Bunun haricinde denetimli serbestlik işlerinde eğer denetime konu olan bireyin okulunda rehber öğretmen yoksa genelde ihale RAM a kalıyor ve bu işi yürütmek zorunda kalıyorsunuz.

RAM da yılda 2 defa yapılan rehber öğretmenler toplantısına ev sahipliği yapıyorsunuz. Zaman zaman kendiniz kişisel gelişim, mesleki gelişim için etkinlikler düzenleyebiliyorsunuz. Ve hatta belli bir konu geliştirip öğretmenlere ya da meslektaşlarınıza hizmet içi eğitim açabilir ve karşılığında ek ders alabilirsiniz fazladan.

RAM’larda dergi çıkarabilir çıkarılmasına öncülük edebilirsiniz.

Özellikle okul açılısı ve kapanışında evrak akışı yoğun olur çok sakin olduğu ve adeta hiçbir işin yapılmadığı boş zamanlarınızda olacaktır.

Diğer yandan artık birçok RAM bunu yapıyor civar ilçelere okullara seminer vermeye gidiliyor, veli ziyaretlerine iştirak ediliyor bu da bir görev olarak karşınıza çıkıyor.

Test uygulama yetkiniz varsa çocuklara zekâ testleri yapmak gene siz psikolojik danışmanın işi.

RAM da olmanın bir diğer artısı ise  Hizmet İçi Eğitimlere sürekli siz katılıyorsunuz 🙂 Ramlardaki personel resmi ya da gayri resmi öncelikli olur.

Sözün özü ben Ramları çalışılabilecek keyif alınılabilecek yerler olarak görüyorum. Çalıştığım bir yıl içerisinde oldukça mutlu olduğum söylenebilir.  Elbette bu her iş yeri gibi çalışacağınız yere bağlı. Eğer aklınızda RAM a atanmak ya da tayin olma fikri varsa gideceğiniz RAM’daki ortamı araştırın, kimin ne kadar test yaptığını öğrenin, dışarıdan danışan kabul edilip edilmediğini yıllık tanılama sayılarını araştırın, yoksa işi gücü test yapmak olan bir yere düşebilir bunalıma girebilir psikolojik danışmanlığı unutabilirsiniz 🙂

Umarım hayalinizdeki sizi mutlu edecek çalışma ortamlarını bulursunuz ….

Sorularınızı veya düzeltmelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

71 thoughts on “Rehberlik Araştırma Merkezinde Psikolojik Danışman Olmak

 1. hocam merhabalar öğretmenlerin atandıktan sonra 1 yıl kadar stjyer öğretmen olarak görev yapması ve girmiş oldukları sınavı kazanmaları durumunda stajyerliklerinin kalkması durumu pdrciler için de geçerli mi?

  1. Tüm öğretmenler hatta tüm memurlar icin aday memur süresi vardir. Tabii ki psikolojik danışmanlar içinde geçerli.
   Ancak bu sınavlar ve adaylık tamamen formalite haline gelmiştir. Sınavı geçemeyen henuz görülmemiştir sanırım….

     1. Okula atanma ile aynı .
      Öğretmen olarak atanmak isteyen KPSS adaylarının ÖABT sınavına katılmayan branşları P10 puan türünde, ÖABT sınavına katılan branşları P 121 puan türünde branşlarına yönelik olarak istenen puanı aldıktan sonra öğretmen atamalarına başvurması gerekmektedir.

 2. Şimdilik taslak olan fakat muhtemelen gerçekleşecek olan asil öğretmenlik için sözlü ve performans şartı pdr için de geçerli. Yani bu mülakatı 2 kere geçemeyince memuriyetin sona erme meselesi?

  1. Büyük olasılık ile kağıt üzerinde kalacak bir uygulama olacaktır bu da . Kpss i geçmiş kimseyi mesleğin dışına itemezler…

  2. Iyi akşamlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben yuksek lisans yapıyorum ve araştırma yapmayı masa basında oturmayı pek sevmedim. Öğrenci görmek istiyorum biraz daha. Fakat çevrem yüksek lisans yaptığım için ram da kendimi daha çok geliştirebileceğimi söylüyor. Aklıma takılan bilgisayarda araştırma yapan, masa başinda calismalarini yapan bir psikolojik danisman mi Ram da çalışan kişi? Şuan tercih dönemime gireceğim. Okul mu ram mi diye kararsız kaldım. Okulda da müdür ve sorumluluklar düşündürüyor. Siz ne dersiniz bu konularla ilgili? Teşekkürler.

   1. Merhaba;
    Rehberlik araştırma merkezinden çalışmak maalesef çalıştığınzı yere göre değişiyor. Bazı rehberlik araştırma merkezleri dışarıdan başvuran kişileri psikolojik danışma hizmeti sunuyor hatta bunun reklamını yapıyor yani danışan kabul ediyor. Bu da işe biraz hareket katıyor . Bazı yerler ise dışarıya kapalı hatta PDR anlamında hiç birşey yapmıyor özel eğitimde tanılama merkezi gibi çalışıyor.
    Biraz siz biraz gittiğiniz yer belirleyecek bu durumu. Ancak RAM çalışanının okul çalışanına göre daha masabaşı olduğunu (özellikle yaz dönemi tatili olmadığını düşününce) söylemek yanlış olmaz. Çocuklarla çalışmayı seviyorsanız okul, yetişkinlerle çalışmayı projeler yapmayı organize etmeyi seviyorsanız RAM diyebilirim . Ben RAM ‘da daha mutlu olmuştum 🙂

    RAM ‘a atanıp akşama kadar sadece test yapmakta var onu da aklınızın bir kenarında bulundurun .

 3. elbette kağıt üzerinde kalmasını temenni ederiz fakat gerçekleşirse pdr için de geçerli olur mu yani amaç kadro bekleyen öğretmen yığılmalarının azalması için bir nevi eleme fakat pdr için şimdilik pek fazla yığılma yok bu taslak gerçekleşirse pdrcilerin durumu ne olur ?

  1. PDR için özel bir düzenleme olmaz. Bahsettiğiniz düzenleme memurları ilgilendiriyor ve herkes için geçerli olacaktır.

 4. basında yalnızca öğretmenler için geçerli olacakmış gibi lanse ediliyor tüm memurlar için geçerli olacağını bilmiyordum teşekkürler…

  1. Memur yazmışım tüm öğretmenler diyecektim. Tüm öğretmenler için düşünülüyor pdr ayrım olmayacaktır. Zaten bu yildan itibaren atanamayan pdrciler görmeye başlayacağız.

 5. Ne yazık ki TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren kanun tasarısını kabul etti. Bu aynı zamanda aday öğretmenlikle ilgili değişimlerin de olduğu tasarı. Bu saatten sonra değişme ihtimali var mı sizce? Ayrıca sözlü mülakat sorularının önceden hazırlanması gibi bir zorunululuğun da olmadığı yazıyor…

  1. Hocam 2014 yılında Rehberlik Araştırm Merkezinde çalışcak bir kişi içinde mülakat sistemi geçerli olur mu? Sonuçta bizi MEB atıyor ancak biz ramlar da farklı işlev görüyorz?

   1. Doger öğretmenler yada pdrci fark etmeyeceği gibi Ram yada okul farketmez hocam.
    Öğretmenlere ne geliyorsa bize de o gelir.

 6. hocam bu son düzenleme ile salt rehberlik olarak isim değişikliği yapılması ne anlama geliyor? Bir de 8-5 uygulaması ile rehber öğretmenlerin okulda bulunma sürelerini arttırıp zorunlu olarak rehberlik derslerine girmesi gibi bir düşünce mi var?

 7. psikolojik danışmanın çalışma alanları-1 denmiş başlık olarak ama ben biraz sabırsızım sanırım, ben fabrika gibi özel alanlarda psikolojik danışman çalışıyor mu şartları ya da yüksek lisans gibi zorunluluk var mı nasıl oluyor, bunun hakkında bilgi alabilir miyim?

  1. Merhaba,
   Tam Zamanlı çalışan bir örnek olup olmadığını bilmemekle birlikte olduğunu düşünüyorum. Kurumsal firmalardan bazıları personelleri içinbu tip hizmet aalımları veya yari zamanlı personel çalıştırıyor. Bir insan kaynakları biriminde psikolojik danışman calisabiliyor iki personel ve ailesine psikolojik yardim veren psikolojik danışman istihdam edilebiliyor. 2.sine örnek; Kayseride Istikbal Mobilya bu şekilde bir psikolojik danismana bünyesinde yarı zamanlı yer veriyordu şimdi durumne bbilmiyorum. Gene dışarıdan şirketlere danışmanlık hizmeti verenlerde var.
   bu tip işlerde önemli olan firmanin sizinle çalışmak istemesidir. Mevzuaat olarak yüksek lisans yapacaksiniz , bu sart diye bir durum yok. Ama elbette insan kaynakları alanında deneyimin olması fena olmaz 😉

  1. Tayin aldırma derken ? Evet okuldan ram a ramdan okulactayin istenebilir. Gerekli calisma yili tamamlamış olunca.

   1. tayinden kastım örneğin ben istanbulda yaşıyorum ama atandığım il bursa diyelim belli bir zamandan sonra istanbuldaki bir RAM’a gelme şansım var mı?

    1. Zorunlu hizmet vs olmadığını düşünelim . tayin sitersiniz puanınız yeterse açık varsa sizden daha yüksek biri istemezse gidersiniz okullar ve RAMlar tayin atama vs anlamında aynı statüdeler.

 8. Ram çalışanları(genelde büyükşehir ve ilçeleri) ile konuşuyorum. Özetle sunları diyorlar : aşırı yoğunuz. mesai çok uzun. psikolojik danışma yapamıyoruz, % 80 atanan pdrler özel eğitimci oluyor dediler. İş bu yönüyle yıpratıcı . Sürekli ağır vakalar geliyor dediler. Okullar sürekli buralara öğrencileri yönlendiriyormuş. Ayırca özel rehabilitasyon merkezleri RAM’lere rapor baskısı yapabiliyormus. Genel olarak test yaptıkları için iş çok monoton hale geliyormuş. Verilen test eğitimlerine tüm personel gidemiyormuş, seçmeceymiş. Personel ve müdürle anlaşmak sıkıntı.. Özel eğitim kurumu gibi çalışıyorlarmış. Ayrıca da ufak izinler dışında hiç tatilleri yokmuş. İlçeye göre sürekli okul okul gezmek zorunda kalıyorlarmış. ek ders ve nadir eğitimler dışında bir artı saymadılar bana 🙂

  Bunlar için ne diceksiniz, biraz daha detaylandırıur mıınız?

  1. Aslinda hepsinin cevabı yukarida mevcut.
   Bir yil boyince tek bir test dahi yapmadim 😉 zaten bu yüzden gideceğiniz ram i önceden araştırmak gerekir diyorum. Isleyis her yerde aynı değil. Yönetmelik heryerde aynı islemiyor. Test uygulama yeterli ligi olmayan kişilerce bile test yapan vramlar var.

 9. hocam merhaba
  RAM’lara rehber öğretmeni olabilmek için hangi kpss puan türünden aldığını öğrenebilir miyim? kolay gelsin.

 10. Hocam iyi günler ben PDR öğrencisiyim hedefim akademisyenlik ve ben eğitim psi üzerine uzmanlaşmak istiyorum kendimi geliştirmek istiyorum bu yolda ram da gönüllü çalışmak benim hedefim için iyi bir adım olur mu bana kendi hedefim için faydası olur mu ?

 11. Merhaba hocam, yukarıda sorulmuş ama emin olabilmek adına tekrar soracağım affınıza sığınarak. Pdr ye alan geldiği için P121 ile öğretmen olarak atanıyoruz fakat yukarıda P10 yazmışsiniz acaba bu durum Ram da çalışıldığı için mi farklılik gösteriyor?

  1. Sizin dediğiniz doğru alan sınavından sonra 121 olmuş, geride kalmışım ben. Teşekkürler bilgi için.

 12. Öss puani çok yüksek oldugu icin bu alanda üniversite okuyamadim. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Ramlarda çalışmak istiyorum hangi alanda yüksek lisans yapmam gerekiyor acaba ?

  1. Herhangi bir YL hatta DR yaparak çalışamazsınız.
   PDR lisans okumalısınız .
   Ya da psikoloji okuyup formasyon almalısınız.
   Tabii artık PDR’den atanmak için de en az 80 puan gerektirdiğinden amacınız iş bulmaksa bu kadar eziyet yerine oturup KPSS çalışmanızı öneririm. Yok bu alanı çok seviyorum derseniz lisans ile başlayın derim.

 13. Hocam şu an atama tercih dönemindeyim.Gaziantep Şahinbey Ram yazmayı düşünüyorum ilk tercihime.Gelme ihtimali çok yüksek.Ben araştırıyorum fakat henüz tatmin edici düzeyde bilgi sahibi olamadım.Tavsiye eder misiniz hocam Şahinbey Ram? Teşekkür ediyorum,kolaylıklar diliyorum.

  1. Şahinbey i bilmem ama insan hayatının bir döneminde RAM ‘da çalışmalı bence. Ama boş durmadan meslektaşları için proje geliştirerek

  2. Merhaba Merve Hanım. Puanınız kaç geldi acaba? Bu sene 4. sınıf olacağım da merak ettim. Başarılar.

 14. Öğretmenlik mülakatından alınan puanla mı Ram’lara atama yapılıyor yoksa p121 puanınla mı o kısmı anlayamadım

  1. RAM a atanamk ile okula atanmak arasında hiç bir fark yok.
   Tercihlerde olursa bakanlığa bile atanabilirsin.

 15. RAM da çalıştıktan sonra okullara psikolojik danışman olarak tayin isteme gibi bir durum söz konusu mu??

 16. RAM a atandıktan ve belli bir süre çalıştıktan sonra okullara rehber öğretmen olarak tayin isteyebilirmiyiz??

  1. RAM da MEB ‘e bağlı bir kurum normal okula atanmak ile RAM a atanma arasında fark yok. İstersiniz elbette

 17. RAM da ölçme ve değerlendirme çalışması için bilmemiz gereken bilgisayar programları nelerdir?

  1. Hiç bir ekstra program bilmenize gerek yok . SPSS faln kastetti iseniz bir çok RAM ‘ın programın adını bile duymadığına eminim…

 18. Merhabalar hocam. Ben RAM’da yıllık izinler dışındaki gerekli durumlarda rapor alabilme durumlarını merak ediyorum. Sıkıntı oluyor mu? Okullarda nispeten daha rahat diyebilir miyiz?

  1. İdarenize bağlı
   Ancak her şartta okuldan daha rahat , tek başınıza çalışmıyorsanız tabii.

    1. Rapor alma hakkınız yoktur.
     Hasta iseniz rapor verilir. Rapor alma hakkı değil de üst sınırı vardır, sanırım 10 güne kadar bir hekimden alabilirsiniz.
     hasta değilseniz her türlü etik dışıdır. Suçtur. Suç hem sizin hem size rapor veren doktorun olur.
     Şu yönetmelik işinizi görür. Ancak idare sizin hakkınızda soruşturma başlatırsa işin ucu doktora da uzanır.

     http://www.memurlar.net/haber/208844/devlet-memurlarina-verilecek-hastalik-raporlari-ile-hastalik-ve-refakat-iznine-iliskin-usul-ve-esaslar-hakkinda-yonetmelik.html

  1. Bildiğim kadarı ile diğer bakanlıklarda öğretmenlik puanı istenmiyor.

   Ancak ram dediğiniz yer okulun başka halı okula nasıl atama oluyor hangi puan kullanılıyorsa ram için de aynısı geçerli .

 19. Hocam merabalar bende Ankara geneli Ram atama puanlarının ve kontenjan durumunun nasıl olduğu hakkında bilgi alabilir miyim? Ortalama kaç puanla Ram a kesin girme şansımız olur.

  1. Diğer kişilerin puanlarına ram isteyip istemediklerine o yıl Ankara da kadro olup olmadığına göre değişir. Kesin diye birşey olmaz ama 97 falan alırsanız kesin olur herhalde.

    1. Tüm öğretmenler aynı kurala bağlıdır RAM sadece çalıştığınız yerdir. RAM’a atanma da tayin olma da diğer kurumalrla aynıdır.

 20. Hocam yeni gelen sistem üzerine öğretmenlerin 6 yıl yer değiştirememe durumu ram personeli için de geçerli mi acaba?

 21. Merhabalar
  Ben pdr okuyorum ve yaz tatilinde ram da gönüllü staj yapmak istiyorum . Gönüllü üniversite ogrencilerinin ramda çalışma imkanı var mıdır?

 22. Merhaba
  Çocuk gelişimi önlisans mezunuyum. Özel eğitime yönelmek istiyorum. Özel eğitim sertifikası almam RAM larda iş bulmak için yeterli midir? Birde bu sertifikayı aldıktan sonra iş imkanları ve maaşları hakkında bilginiz varsa bilgilendirir misiniz?

  1. RAMlarda çalışmak için öncelikle öğretmen olmanız gerekir. Sertifika ile il bulamazsınız.

  1. Merhaba,
   Bilgilendirici yazı için teşekkürler. Benim sormak istediğim psikologlar valilik Oluru ile ramlara görevlendirilebilir mi? Geçici görevlendirme yapılıyor mu

   1. Bu konuda bir bilgim yok maalesef. Milli eğitimde çalışıyorsanız olabilir başka kurudmda iseniz bilemiyorum .

  1. RAM a atanmak farklı bir şey değildir.
   Öğretmen atamasında a ilkokuluna atanmak ile ram a atanmak arasında fark yoktur. Dolayısı ile öğretmen ataması için ne gerekiyorsa RAM içinde gereklidir.
   Genel olarak böyle bir algı var ancak RAM’da çalışmak için ekstra bir özellik gerekmemektedir atandıktan sonra da. Orası da herhangi bir kurum işte.

 23. Kamuda bir pdr mezunu olarak çalışıp aynı zamanda özel olarak danışmanlık yapmak mümkün mü bunun için ekstra bir şeyler yapmak gerekiyor mu acaba

 24. hocam merhaba gerekli test uygulama yetkisinden bahsetmişsiniz. bunun için nasıl bir eğitim alınmalı?

  1. Atandıktan sonra sizi kursa gönderiyorlar eğer testör gerekli ise.
   Dışarıdan aldığınız hiç bir eğitimle MEB’de test yapamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir