Üniversite Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezlerinde Psikolojik Danışman Olmak

BU YAZI GÜNCEL DEĞİLDİR. ÜNİVERSİTELERDE UZMAN KADROSU KALDIRILMIŞTIR. YENİ ALIMLARDA ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ŞARTLARI GEÇERLİDİR.

 

Geciken 2. yazı ile karşınızdayım 🙂  Değerli arkadaşlar iş alanlarımızdan bir diğeri de Üniversite PDR Merkezleri , bu satırdan sonra PDRM diyeceğim ona . Öncelikle PDRM ‘ler artık yasal olarak her üniversitede kurulmak zorunda. Yani bir üniversiteniz varsa PDRM’niz de olacak. Ancak bazı üniversiteler buna yeterli önemi verirken bazı üniversiteler  bu anlamda yeteri kadar değer vermiyor ve tek bir oda kağıt üzerinde bu işi yürütüyor. Bu yazı kağıt üzerinde bu işi yürüten değil gerçekten işlevsel danışma merkezlerini konu edinmektedir.

Öncelikle bu merkezlerden bir kaç örnek verelim ;

Anadolu Üniversitesi
 Boğaziçi Üniversitesi
 Mersin Üniversitesi
ODTÜ

Buralarda çalışmak için ne yapmalı;

Bu merkezlerin farklı istihdam şekilleri var. Bazıları KPSS ile eleman alır bu arkadaşlarımızın unvanı öğretmen şeklinde geçer, bunun yanı sıra akademik personel olarak alınan UZMAN kadrosu ile çalışanlar var. Bunun yanında rektörlüğe Sağlık Hizmetleri sınıfı ile alınan psikolog gibi kadrolarda bu merkezlerde görevlendirilebiliyor.Ancak KPSS ile değil diğer prosedürü anlatmak istiyorum ben.Yani uzman kadrosunda çalışmayı…

Öncelikle mezuniyet sonrası 2 yıl deneyiminiz olması şart…

ALES , Dil , Not Ortalaması, Üniversitenin yapacağı bilim sınavı/mülakat puanlarının belli yüzdesi ile yapılacak sıralamada başarılı olursanız bu merkezlerde uzman olabilirsiniz. Çok fazla olmasa da ilanlar  BURADA yayınlanıyor , 2 hafta da bir kez siteye uğrarsanız ilanları kaçırmazsınız. Keza araştırma görevlisi ilanları da bu siteden takip ediliyor.  İşe alınırsanız tüm akademik personel gibi  (prof ve Doç. Hariç) sözleşmeli çalışıyorsunuz . Korkmanıza gerek yok adı sözleşmeli ama sözleşmeniz sizin dahi haberiniz olmadan yenileniyor.  Kurum kapatılırsa işinize son verirler tabii:)

Peki ne iş yapacaksınız bu oldukça subjektif bir durum . Ancak esas işiniz (en azından bizde böyle) , danışma süreçleri yürütmek! Seminer faaliyetlerinizi devam ettirmek. Ama farklı üniversitelerde farklı uygulamalar  olabilir . Kendinizi asistanların yapması gereken işleri yapıyorken bulabilirisiniz.

Peki maaş diyenleri duyuyorum 🙂 2400 civarı gibi bir taban maaşınız olur üniversitelerin ek ödemeleri, yıl gibi etkenlerle oynamalar olabilir. Ama okuldaki psikolojik danışmandan daha az kazandıkları söylenebilir… He özel üniversitelerin PDR merkezlerinden kesinlikle uzak durulması gerekir…

Bunun haricinde akademik personel olduğunuz için kongre destekleri gibi imkanalrdan yararlanabilirsiniz. Ancak bir araştırma görevlisi gibi yurt dışı eğitimlerine (1 dönem bir yıl gibi ) gidemezsiniz. Çünkü esas işiniz akademik kariyer yapmak değil uzmanlığın gereklerini yerine getirmek…

Bu anlamda amaç akademik kariyer basamakalarını hızla tırmanmaksa araştırma görevlisi olmak daha mantıklı gibi tek işiniz YL DR yapmak olur o zaman bir nevi… Burada ise danışma süreçleri yürütmeniz gerekebilir (Haftada 20 saat civarı Anadolu Üniversitesi iş yükü) bunun yanında YL ve DR yapmak zorlayabilir.

Aklınıza takılan soruları ya da değinmediğim kısımları buradan sorabilirsiniz, umarım yararlı olmuştur:)