Okulda Psikolojik Danışma Yapılır mı?

Alanımızı eleştirenlerin en büyük savlarından birisidir bu… Rehberlikte ne var?
Ben de yaparım ?
Sanki siz psikolog / psikiyatr mısınız?
Psikolojik danışma yapamazsınız ? vs vs vs… Uzar gider bu konu .

Zaman zaman mahallenin manavı, zaman zaman bir akademisyen çıkıp böyle bir iddaa atar ortaya sonra ayıla pirincin taşını. Ben psikolojik danışma yapabileceğimize inanıyor meslektaşlarıma bu konuda güveniyorum! Gerek teorik gerek uygulama olarak dersler aldık , uygulamalar geerçekleştirdik ve en önemlisi biz bu alandan mezun olduk psikolojik danışmayı biz değil de kim yapacak!

Psikolojik danışma nedir ne değildir teorik bilgiye boğmak değil amacım . Herkes az ya da çok iyi yada kötü bu teorik bilgileri okulda edindi. Ben birkaç öneri vereceğim sadece meslektaşlarıma haddim olmadan kimseye akıl vermek değil niyetim. Bu dönem aldığım bireysel psikolojik danışma  uygulamaları dersinde hocamın yaptığı  yönlendirmeleri ile aklımda oluşan maddelerden bahsetmek istiyorum;

İşte onlar;

1. Kendinize güvenin ! Siz tam 4 yıl bunun için eğitim aldınız!
2. Profesyonelleşin! Bir anda olmaz elbette ancak yaptığınız işi iyi yapmaya çalışın . Randevu sistemini oturtabilmek, rehberlik servisinin iş ve işleyişi hakkında öğrencileri net olarak bilgilendirmek, görüşme sonrası özetleri ve raporları düzenli tutmak, mümkünse zazman zaman danışmaları deşifre etmek ve eksiklerimizi görmek profesyonelliğe giden yolda ilk adımlar olacaktır.
3. Bir kuramdan temel alın!Uygulamalarımızda en temel yanlışımızın ben eklektik yaklaşıyorum diyerek düzensiz bir yolda ilerlememiz olduğunu düşünüyorum . Adı ne olursa olsun önemli değil çalışmaları bir kurama göre temellendirmek ne yapacağınızı ve ne yaptığınızı bilmek adına sizlere ışık tutacaktır.
4. Okuyun , herşeyi okuyun ! Ancak özellikle sahip olduğunuz kuramsal yönelime uygun okumalar yapın . Bir kuramsal çerçeveyi ne kadar sağlama oturtursanız o derece etkili müdahaleler geliştirirsiniz.

5. Kendinizi izleyin! Danışma kayıtlarınızı sesli hatta  mümkünse görüntülü olarak saklayın bir kaç defa izleyin/dinleyin , zamanla farkındalığınızın ne denli arttığına sizde şaşıracaksınız.

6. Eğitimlere katılın! Maddi imkanlar dahilinde ilgi alanlarınıza yönelik eğitimlere katılın. Her eğitime para kaptırmayın önemli olan doğru zamanda doğru kişiden birşeyleri dinlemek!

7. İnterneti takip edin! pdrmerkezi.com , pdrciyiz.biz dahil olmak üzere kişisel gelişiminize katkı sağlayabilecek tüm kaynakları kullanın !
8.Yardımlaşın! Süpervizyon olanağı bulamıyorsanız meslektaşlarınızla bir araya gelin , ülkeyi kurtarma planları yapacağınıza vakalarınızı paylaşın fikir alışverişinde bulunun . Hiç kimseyi bulamam diyorsanız buyrun buradan sorun !

Belki çok daha uzar ama başlangıçtaki bu maddelere dikkat etmek sizin bu işi yapabileceğinize ilişkin güveninizi arttırır.

Emin olun yapabilirsiniz ve okulda psikolojik danışma YAPILIR!

Kim ne derse desin !