Okulda Psikolojik Danışma Yapılır mı?

Alanımızı eleştirenlerin en büyük savlarından birisidir bu… Rehberlikte ne var?
Ben de yaparım ?
Sanki siz psikolog / psikiyatr mısınız?
Psikolojik danışma yapamazsınız ? vs vs vs… Uzar gider bu konu .

Zaman zaman mahallenin manavı, zaman zaman bir akademisyen çıkıp böyle bir iddaa atar ortaya sonra ayıla pirincin taşını. Ben psikolojik danışma yapabileceğimize inanıyor meslektaşlarıma bu konuda güveniyorum! Gerek teorik gerek uygulama olarak dersler aldık , uygulamalar geerçekleştirdik ve en önemlisi biz bu alandan mezun olduk psikolojik danışmayı biz değil de kim yapacak!

Psikolojik danışma nedir ne değildir teorik bilgiye boğmak değil amacım . Herkes az ya da çok iyi yada kötü bu teorik bilgileri okulda edindi. Ben birkaç öneri vereceğim sadece meslektaşlarıma haddim olmadan kimseye akıl vermek değil niyetim. Bu dönem aldığım bireysel psikolojik danışma  uygulamaları dersinde hocamın yaptığı  yönlendirmeleri ile aklımda oluşan maddelerden bahsetmek istiyorum;

İşte onlar;

1. Kendinize güvenin ! Siz tam 4 yıl bunun için eğitim aldınız!
2. Profesyonelleşin! Bir anda olmaz elbette ancak yaptığınız işi iyi yapmaya çalışın . Randevu sistemini oturtabilmek, rehberlik servisinin iş ve işleyişi hakkında öğrencileri net olarak bilgilendirmek, görüşme sonrası özetleri ve raporları düzenli tutmak, mümkünse zazman zaman danışmaları deşifre etmek ve eksiklerimizi görmek profesyonelliğe giden yolda ilk adımlar olacaktır.
3. Bir kuramdan temel alın!Uygulamalarımızda en temel yanlışımızın ben eklektik yaklaşıyorum diyerek düzensiz bir yolda ilerlememiz olduğunu düşünüyorum . Adı ne olursa olsun önemli değil çalışmaları bir kurama göre temellendirmek ne yapacağınızı ve ne yaptığınızı bilmek adına sizlere ışık tutacaktır.
4. Okuyun , herşeyi okuyun ! Ancak özellikle sahip olduğunuz kuramsal yönelime uygun okumalar yapın . Bir kuramsal çerçeveyi ne kadar sağlama oturtursanız o derece etkili müdahaleler geliştirirsiniz.

5. Kendinizi izleyin! Danışma kayıtlarınızı sesli hatta  mümkünse görüntülü olarak saklayın bir kaç defa izleyin/dinleyin , zamanla farkındalığınızın ne denli arttığına sizde şaşıracaksınız.

6. Eğitimlere katılın! Maddi imkanlar dahilinde ilgi alanlarınıza yönelik eğitimlere katılın. Her eğitime para kaptırmayın önemli olan doğru zamanda doğru kişiden birşeyleri dinlemek!

7. İnterneti takip edin! pdrmerkezi.com , pdrciyiz.biz dahil olmak üzere kişisel gelişiminize katkı sağlayabilecek tüm kaynakları kullanın !
8.Yardımlaşın! Süpervizyon olanağı bulamıyorsanız meslektaşlarınızla bir araya gelin , ülkeyi kurtarma planları yapacağınıza vakalarınızı paylaşın fikir alışverişinde bulunun . Hiç kimseyi bulamam diyorsanız buyrun buradan sorun !

Belki çok daha uzar ama başlangıçtaki bu maddelere dikkat etmek sizin bu işi yapabileceğinize ilişkin güveninizi arttırır.

Emin olun yapabilirsiniz ve okulda psikolojik danışma YAPILIR!

Kim ne derse desin !

16 thoughts on “Okulda Psikolojik Danışma Yapılır mı?

 1. evet universitedeyken benim bir sinif arkadasim vardi universitede o sizin soylediginizin aksine kati surette yapilamaz diyordu. hatta psikolojik danisma yapan arkadaslarin da motivasyonunu bozuyordu. dahasi bu kisi 4 yillik egitimle psikolojik dansimanlik asla yapamazsiniz diyordu. daha sonra bu ksii master yaptiktan sonra, aldigi 2 yillik master egitimindenmidir nedir kendini psikolojik danisman sanmaya basladi. ama allah dan alaanimizda sizin gibi ekndine guvenen univeriste hayati boyunca psikolojik dansima uygulamalarinin hepsini basariyla tamamlamis. aldigi egitimi gerek terorik gerekse uygulamali olarak ozumsemis meslektaslarimzi var.

  1. Zekeriya Merhaba ,

   Üniversite de okurken psikolojik danışma yapılamaz diyen ve de yapmayan kişi benim 🙂 Ironik yaklaşımı begendim , bölümü ilk kazandığımız günlerde ki yorumlarımizi hatırladım , ince dokundurmanı ve mesajını aldım.

   Alana hakim olduğunu düşünen bir kişi olarak sen, psikolojik danışma gibi insan gelişimininde bir süreç olduğunu biliyorsundur. Bunu yüksek lisansin sonucu olarak görmemek lazım ama bu yazıyı yazma da değerli bir hocamin tavsiyelerinin etkisi olduğunu , onun psikolojik danışmanın yapılabilirligini bana gösteren uygulama ve derslerinin etkisini , kişinin Yaptığı tüm psikolojik danışmaları başarı ile sonuçlandırma zorunda olmadığını ise gene aynı hocamın defalarca söylediğini de burada ifade etmek gerekir.

   Dediğim gibi insan gelişir değişir. Zaten yerinde sayıyorsa problem var demektir öyle değil mi? Değisimi görüyo musun… Dün insanların motivasyonunu bozan, bu işin yapılamayacağını düşünen ve buna inanan ben , bu gün psikolojik danışmanlara ve diğer insanlara kişisel sitem ve farklı web siteleri aracılığı ile motivasyon aşılıyor, yardım ediyor, yazdıklarımla ve yaptıklarım ile meslektaşlarım tarafından takip ediliyorum 🙂 Yoksa sen hala lisanstaki düşüncelerine mi sahipsin ? Öyleyse üzüldüm , değilse siteyi takibin ve yorumun için sevindim .
   Nerelerdesin bilmiyorum umarım herşey yolundadır sağlıcakla …

 2. ben sizi kastetmiyorum, zaten su ana ameriakda master egitimi alacagim. isterseniz ip kodundan bakabilirisniz.ben gelisime degisime inanan birisiyim. ama lisans hayati boyunca danisma uygulamasi yapmayan birsi nasil olduda psikolojik danisman olabildi. birazcik olsun lisans egitimi boyunca danisma yapsaydi bu kisi elbette hakverirdim ona. ama psikolojik danisma yetenegi denen sey supervizor aldigin surece gelisir. demekki bu kisi master boyunca baya bi supervizor almis olmali. psikolojik danisma yetenegi asla kisinin kendi cabalariyla gelismez. cunku oyle olsaydi amaerikada pdr master ogrencileri 700 saat uygulama yapmadan mezun olurlardi. burada yani amerikada 700 saat uygulama almadan asla mezun olamazlar. aam ben o kisiye kizmiyorum,. cunku universitemizdeki akademisyen yetersizligindne dolayi hocalrimiz bizimle cok ilgilenemiyordu. uygulamalarda denetim eksikligi vardi. iste bu denetim boslugunu doguran sisteme kiziyorum ben. ama olsun. ha sunu diyebilirisn sinifimizda birsi vardi pdr dusmani ansil olduda 2. sinifda pdrci oldu. benim fikrim ise su o ksii 2. sinifda pdrci olmus bazialri gibi univeristeden mezun olduktan sonra degil. yani universitede alabildigini almis, birileri gibi universiyede uygulama adina hicbirsey almadan mezun olmamis. anlayan anladi. size tavsiyem lutfen icsellestirme savunma mekanizmasini fazla kullanamyin. sonra nevrotik duygular yasayabiluirsiniz

  1. Ben beni kastettiğini biliyorum ama her neyse.:) senin kastettigin burada ince mesaj yapmaya çalıştığın şeyi ben ülkemdeki psikolojik danışman eğitimini konu alan konuşmalarımda bilerek kasten isim vererek anlatıyorum rahat ol kimseden birşey saklandığı algısına kapılma yani:)Lisansta başkasinin ses kaydını verip raporu kendi danışmamdan yazmamdan bahsediyorum :)Bunu bilen ilk ya da son kişi değilsin yani:) rahat ol nefes al 🙂

   Kastettiğin ABD standartlarını konu alırsan mezun olduğumuz üniversiteyi bırak yurt içindeki Üniversitelerın pdr akademisyenlerinin dahi psikolojik danışma yapamayacağı anlamına gelir ki bu mantıklı birşey değil hak verirsin ki. Türkiye de doktora eğitimi de tamamlasan 700saat süpervizyonun imkanı yoktur.
   Lisans eğitiminde ki uygulamaların yetersizliği ve yanlışlığı makalelere konu olmuş bir durum iken lisansda birşey almayan sonra birşey olamaz yaklaşımı gerçekten yanlış.

   Ağzımıza pelesenk olan Amerika konusunda ise şunu kabul edeceksindır mimar kökenli birisi yeterli eğitimi aldığında amerika da danışman olabilmekte biliyorsun. Şimdi senin mantığın ile bu adam lisans da pdr alanına dair hiç birşey almamis o zaman psikolojik danışma yapamaz…

   Her olay kendi standartlarında değerlendirilmelidir. Burası Türkiye mesleki yeterlilikleri tanımlanmamis bir alanda 700 saat süpervizyon almayan psikolojik danışman olmaz demek yanlış ölçütle yanlış değerlendirme yapmaktan öteye gitmeyecektir.

   Psikolojik danışma kişisel olarak gelişmez yorumun,bilimsel bir gerçek değil sadece senin çıkarımindir. Doğrudur yanlıştır tartışılır.

   Bu yazı odasına kapanıp mesleğe küsen ya da yeni başlayan meslektaslarimızin kişisel gelişimleri için ufak bir adım atmalarına vesile olmak amaçlı yazılmış şahsi düşüncelerden ibarettir altında ki yorumlarin bununla alakalı olması beklenir bu yüzden kayıtlı mail adresine kendi mail adresimi yolladım tartışmamıza oradan devam edebiliriz.
   YLSY konusunda tebrik eder kolaylıklar dilerim.

 3. benim anlmadigim da bu iste baskasinin ses kaydini veripde universiteden mezun olabilen birisi nasil olurda bu kadar kendini gelistirdigini iddia eder. pdr egitimi supervizor olmadan gelismez. dediginiz gibi psikolojik danisman kisisel olarak gelisseydi, teoriden ibaret bir ders olsaydi eger, pdr bolumunun coktan acikogretimi olurdu. neden acikogretim pdr bolumu yok. ya siz masterda cok iyi bir egitim aldiniz yada malesef alanimizin boslugundan faydalanarak trubunlere oynuyorsunuz. baskasinins ses kaydini vererek uniden mezun olan birisi bu alana ne katabilriki. alanimizn en buyuk sorunu teoriye agirlik verip uygulama bakimindan yetersiz insanlarin mezun olmasi degilmi. 700 saati bir kenara koyalim, baskasinin ses kaydini veren kisi nasil olurda uniden mezun olabilir. aman neyse zaten artik alanimizda herkes kimin en oldugunu biliyor zaten sikinti yok

 4. Zekeriya Şafak Merhaba;

  Tüm siteyi inceleyebilirsin herhangi bir yazı ya da sayfada BEN ÇOK İYİYİM BEN KENDİMİ GELİŞTİRDİM , BEN PROFESYONELİM GİBİ herhangi bir şey yazdı isem tüm herkesten özür dileyip siteyi kapatacağım Ama demedi isem senin benden özür dilemeni beklerim. Bu olgunluğa erişebildiğine inanıyorum .

  Alanımızda profesör olmuş Binnur Yeşilyaprak’ın bir röportajında kendisinin öğrenciliğinin devam ettiğini her geçen zaman yeni bir şey öğrendiğini ifade etmişti. Hal böyle iken zaten “ben oldum” demem anlamsız olur zaten dememişim de…

  Yüksek lisansımın ders aşamasını tamamlayarak tez aşamasına geçmiş bulunuyorum . Aile Danışmanlığı eğitimleri bu kadar4 popüler olmadan önce uyduruk derneklerden değil bir üniversiteden bu sertifikayı da aldım 100 saat teorik 50 saat uygulamalı bir program tamamladım . Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının İç Anadolu Bölgesinde 150 kişiyi davet ettiği Aile Eğitimcinin Eğitimi programını da tamamladım .Başvurular arasından seçilerek davet edilen 150 kişiden biri idim. Bu süreçte alanımızla ilgili konferans ve seminerlere katılmaya çalıştım bir kısmına katılıp bir kısmına katılamadım .Bir çok kişi var olan derneğimize bile üye olmazken Bir dernek kurulmasına öncülük ettim ve psikolojik danışmanların mezuniyet sonrası ücretsiz eğitimlerden faydalanması için bir oluşum gerçekleştirdim , halen arkadaşlarımla birlikte bunların planlamasını gerçekleştiriyorum.
  Mezun olduğumdan beri bu sitede ve farklı bir çok web sayfasında meslektaşlarımla karşılıklı fikir alışverişlerinde bulundum , bilgi verdim bilgi aldım halende devam ediyorum. Yani süreç bir şekilde devam ediyor ama henüz “olmadım” , olmaya çalışıyorum…

  Şimdi şöyle bir resmin geneline baktığımda kıytırık bir ses kaydını (ki konuya vakıf olmadığın buradan belli, danışma süreçlerimi yapıp raporlamayı yapmış ancak ses kaydı ALAMAMIŞTIM ) kaydı vermedim diye ben psikolojik danışman olamıyor sen olabiliyorsan ben istemiyorum yahu psikolojik danışman olmak kalsın kenarda , vallahi istemiyorum

  Yazında katıldığım iki nokta var, ilki ülkemizde danışman eğitiminin yetersizliği. Öyle bir yetersizlik ki bu online veritabanı ne demek bilmeyen , yabancı dergilere nasıl erişeceğini bilmeyen akademik veri tabanı ne demek ondan haberi olmayan kişiler bu ülkede bu alanda akademisyen yapılıyor Böyle bildiklerim var ( bakın arkadaşım demiyorum ) var ciddiyim sevgili ziyaretçiler Acı ama gerçek , komik ama vallahi gerçek

  Diğer katıldığım nokta ise im kimin ne olduğunu biliyor Sınıf arkadaşlarımızdan tutun da tüm meslektaşlarımız az çok bazı şeylerin farkındalar…Keşke onlarda bu sayfaları görüp yorum yapabilseler… Gerçekten üzülüyorum seviyeye…

  Bence de hiç ama hiç sıkıntı yok…

  Son olarak artık burada yapacağın yorumların yayımlanmayacağını , yeni adresim olan http://www.omerozer.com.tr adresini takip etmen gerektiğini buranın kapatıldığını söylemek istiyorum.

  Ayrıca bundan sonra sana ilkokul seviyesindeki bu tartışma konularında cevap yazmayacağımı bildiriyor , ama küfür hakaret haricinde tüm yorumlarını yayınlayacağıma söz veriyorum

  Kolay gele!

 5. ben zaten hicbir zaman kendime profosyonelim demedim,deseydim eger ben daha universiteyi bitirmeden 100 kitap 500 tane makale okuduugm halde acaba ben psikolojik danisman olabildimmi sorusunu kendime defalarca sormazdim. ki beni taniyan arkadaslar haddimi bildiigimi cok iyi bilir. keske soyledigin gibi sinif arkadaslarimiz burada yorum yapsada meslektaslarimiz kimin ne oldugunu daha iyi gorseydi ama su bi gercekki laf ebeligi yaparak soylemedigim seyleri soyledi gibi gosterip uste cikmaya calisyor anlamsiz bir sekilde benden ozur bekliyorsun ilginc.hem profosyonel degilim diyorsun hemde aile ve saosyal politikalar bakanligi tarafindan secilmis olmani one suruyorsun bu celiski degilmi.hos sozunu ettigin bakanliginda uzman secmedeki basarisini hepimzi tecrube ettik degilmi o konuyada girip lafi uzatmak istemiyorum isin ilginc yani aldigin egitim 50 saat uygulama 100 saat teori yazikki ulkemde sadece 50 saat uygulama egitimi alanlar aile danismaniyim diye piyasada geziyor ulkem adina bir ekz daha uzuldum. ne diyeyim. hos sana egitimi veren kisinin de niteligini ayrica merak ediyorumda neyse. benim bir hocam vardi bana sunu derdi terapi egitimlerini gozunde fazla buyutme cunku oyle insanlar terapi egitimi veriyorki almana bile degemz(serpil reisoglu). acikcasi sana o egitimi veren hocayi merak ettim,bakarsin turkiyeye dondugumde aile danismanligi egitimi alirim:)birde sunu soyluycem bazen cok komik oluyorsun valla cidden komik oluyorsun. nedenmi ulkemizde vede dunyada pdr lisans mezunalrinin yuzde doksani en iyimser rakamla akademik veri tabanini bilmez. lisans mezunun bunu bilmemesi son derece dogaldir.ama lisans mezunu olupda danisma yapmadan ve dahi sinif arkadaslarinin motivasyonunu kirip okulda danisma yapacaginizimi sanbiyorsunuz diyen kiside var aramizda. ben ve arkadaslarim bilisel terapi literaturnu karistiirike okumaya calisrken bosverin bunlari siz rehber ogretmnesiniz diyende siz degilmiydiniz. ama uzatmayacagim cunku sana ayiracak vakltim yok . meslek hayatinda basarilar dilerim,umarim ulkemin psikolojik danismanlik literaturune yakisan hizmetleriniz olur.

 6. Ne içip siteye yorum yazıyorsun bilmiyorum ama bilişsel terapi okumaya ara verip bira Türkçe çalışırsan daha iyi yerlere geleceksin sayın ŞAFAK;

  (Buraya dikkat seviyenin okul öncesi yaşa düştüğü andayız)”Sana sen kendini çok geliştirdin dedin” mi dedim ben Allah aşkına ?

  ***benim anlmadigim da bu iste baskasinin ses kaydini veripde universiteden mezun olabilen birisi nasil olurda bu kadar kendini gelistirdigini iddia eder. *** dedikten sonra sen;

  Tüm siteyi inceleyebilirsin herhangi bir yazı ya da sayfada BEN ÇOK İYİYİM BEN KENDİMİ GELİŞTİRDİM , BEN PROFESYONELİM GİBİ herhangi bir şey yazdı isem tüm herkesten özür dileyip siteyi kapatacağım Ama demedi isem senin benden özür dilemeni beklerim. Bu olgunluğa erişebildiğine inanıyorum .
  demişim ben 🙂 ardından yeniden sen ;

  ****ama su bi gercekki laf ebeligi yaparak soylemedigim seyleri soyledi gibi gosterip uste cikmaya calisyor anlamsiz bir sekilde benden ozur bekliyorsun ilginc.****

  Bu cümleleri yazıp sonrasında nasıl benim söylemediğim şeyleri söylemiş gibi gösteriyorsun diyebiliyorsun ???

  Önce okumayı , sonra okuduğunu anlamayı hallediyoruz sonra tartışmaya geçiyoruz …

  Diğer bir konu
  ” 50 saat uygulama 100 saat teori yazikki ulkemde sadece 50 saat uygulama egitimi alanlar aile danismaniyim diye piyasada geziyor ulkem adina bir ekz daha uzuldum.”

  Zekeriya neden sana Psikolojik Danışman diyorlar bu ülke de? Mevzuata göre 4 yıllık RPD lisans programı bitirdiğin için , ite aynı mevzuatlar diyor ki RPD Lisansın üzerine 100 saat eğitim alırsan sen “aile danışmanı” ünvanını bu ülkede kullanabilirsin… Nasıl ki PDR eğitimi yetersiz bu da yetersiz ama nasıl ki sen psikolojik danışmansın bu da aynı şey işte…Hadimizi bilelim…

  Lütfen…

  En dipte ikamet eden not: Bundan sonra vallahi billahi sana cevap yazmayacağım 🙂 Vaktin yoksa benim siteme neden geliyorsun kardeşim 🙂

 7. cevap yazma zaten ama sunu ifade edeyimki senin sayfan bir edebyat yada turkceyi iyi kullabilme sayfasi degil.turkce hatalarini bulup sonrada bunun uzerinden kendini hakli cikarmaya vede uste cikmya calisiyorsun komiksin valla :)aman neyse seninle ugrasmaya degmez
  gelelim okudugunu anlama vede turkceyi dogru kulanma yetenegine. ben alesde 86 puan aldim. vede ossde 90 soruda 80 sozel netim vardi. bu iki ornek turkceyi senden ogrenmek zorunda olmadigimi gosterir sanirim.bu arada ben kendimi psikolojik danisman sanmiyorum ama sen masallah aile dansimani olmussun. gozun aydin 🙂 gozumuz aydin:)

 8. merhaba zekeriya ben seni tanıyorum sen bizim alt dönemdendin, seni gördüğümde nevrotik tanısı koymuştum. Hala da öyle misin?

  1. ben seni gorunce sana hic tani koymamistim cunku ben klinik psikolog degilim. ama su anda gordum ki sen psikolojik danisman degilmissin. su an ne miyim evet nevrotigim cunku her insan biraz nevrotiktir peygamberler mustesna. ama senin en oldugun hakkinda hicbir fikrim yok. bence insanlari tani koymeyi birakda meslegini yap meslegine katkide bulun bulunamiyorsan eger ceneni kapaaaaaaaaaaaa

 9. ha bide takma isim kullanma cunku bizim ust devreden ecem gomukcu diye bir kiz yok.yani maskelere hic gerek yok kendin ol kendin olmayi dene

 10. “merhaba zekeriya ben seni tanıyorum sen bizim alt dönemdendin, seni gördüğümde nevrotik tanısı koymuştum. Hala da öyle misin?”
  kendisini ecem gomukcu diye tanitan hanim efendi sizin bir psikolojik danisman olmaniz ulkem icin cok buyuk kayip hep soylerim kurumlar kuruluslar devletler milletler orgutler yani kisacasi butun sosyolojik gruplar yipraniyorsa eger sorunu kendinde aramali. amiyane tabirle hicbir kurum yada orgut buna meslek camiasi da dahil disaridan yapilan mudehallerden zarar gormez. bizim meslegimizde boyledir iste. bizim en buyuk sorunumuz felsefecielr yanlis atama yapan meb gorevlileri vesaire degildir iste. bizim sorunumuz sen ve senin gibiler birde pesinden gittigniz bu adam gibileridir. simdi diyecen bunlari ne soylemeye ne hakkin var nasil boyle bir cikarimda bulundunuz maddeelr halinde yazacagim
  1psikolojik danisman teshis koymaz 2)koydu farzedelim sen benimle hic gorusme yaptinmi klinik psikologlar psikiyatrlar teshis koymak icin yarim saatin bile yeterli olmadigini soyler ama ben unide hic kimseyle tani amaciyla gorusme yaptigimi hatirlamiyorum benimle gorusmeden nasil bir taniyi koydun 3)farzedelimki ben nevrotigim madem oyle bir psikolojik danisman nasil olurda nevrotik bir kisiye sen nevrotksin diyip onu asagilar ona hakaret ederbu bir psi dan’a yakisan bir tutummudur. sen calistigin kurumda bu kafayla danisma falan yapamazsin kusura bakma
  4)ben meb burslusuyum vede amerikada master yapiyorum bu hursu almak icin doktor raporu almam gerekiyordu tabi psikiyatrdan da aldim psikiyatr herhangi bir klinik tanisi yoktur dedi,ama sen psikiyatr dan bile iyi biliyorsundur 🙂 5) bu sekilde saldirgan cumle kullanarak o pesinden gittiigin arkadasini kucuk dusurdun cunku hakareti ancak korkak ve yenilmis insanlar yapar. bu hakareti yaprak su imaji verdin omer ozer altta kalmisti dur suna bi hakaret edeyimde omer ozer uste ciksin hos ben kimseye karsi uste cikmakda istemiyorum ya 6) benim goruslerime bilimsel bilginin isiginda cevap yazsaydin mutlu olurdum hatta senden bisyeylerde ogrenebilirdim ama anladimki kendini psi dan diye tanitan bu ksii meslegini hala ozumseyememis yazik bilimsel bilgiden de yoksun 7)insanlara nevrotik demek birazda etiketleme bilissel carpitmasinin eseridir bu yuzden sakin bu kafayla biliseel davranisci kurama falan burnunuzu sokmayin . cunku kendileri bilissel carpitma batakligina batmis kisiler asla bilissel danisma yapamaz yaptigini sanar illa yapcaksaniz bilissel carpitmalarinizi en aza indirin 8) farzetki ben hastayim hengi hastaya hangi doktor sen hala hastamisin der hemde aleni ortamda hos sen doktorda degislin ki:) 9)en vahimi kendisini genc psikolojik dnasimanlar dernegi baskani sanan kisinin kendi sayfasindan bir baska psikolojik danismana hakaret etmesine izin bvermesidir. o pseinden gititigniz adam kendi ihtiraslari ugruna baska meslektasina hakaret edilmesine goz yummusdur, kendi sayfasina sahip olamayan kendi sayfasindan meslekdasaina hakret edilmesine goz yuman kisi hangi mantikla dernek pdr dernegi baskani olur. hos derneginiz incir cekirdegini doldurmaz ya orasi aytri bi konu:))))

 11. “merhaba zekeriya ben seni tanıyorum sen bizim alt dönemdendin, seni gördüğümde nevrotik tanısı koymuştum. Hala da öyle misin?”
  kendisini ecem gomukcu diye tanitan hanim efendi sizin bir psikolojik danisman olmaniz ulkem icin cok buyuk kayip hep soylerim kurumlar kuruluslar devletler milletler orgutler yani kisacasi butun sosyolojik gruplar yipraniyorsa eger sorunu kendinde aramali. amiyane tabirle hicbir kurum yada orgut buna meslek camiasi da dahil disaridan yapilan mudehallerden zarar gormez. bizim meslegimizde boyledir iste. bizim en buyuk sorunumuz felsefecielr yanlis atama yapan meb gorevlileri vesaire degildir iste. bizim sorunumuz sen ve senin gibiler birde pesinden gittigniz bu adam gibileridir. simdi diyecen bunlari ne soylemeye ne hakkin var nasil boyle bir cikarimda bulundunuz maddeelr halinde yazacagim
  1psikolojik danisman teshis koymaz 2)koydu farzedelim sen benimle hic gorusme yaptinmi klinik psikologlar psikiyatrlar teshis koymak icin yarim saatin bile yeterli olmadigini soyler ama ben unide hic kimseyle tani amaciyla gorusme yaptigimi hatirlamiyorum benimle gorusmeden nasil bir taniyi koydun 3)farzedelimki ben nevrotigim madem oyle bir psikolojik danisman nasil olurda nevrotik bir kisiye sen nevrotksin diyip onu asagilar ona hakaret ederbu bir psi dan’a yakisan bir tutummudur. sen calistigin kurumda bu kafayla danisma falan yapamazsin kusura bakma
  4)ben meb burslusuyum vede amerikada master yapiyorum bu hursu almak icin doktor raporu almam gerekiyordu tabi psikiyatrdan da aldim psikiyatr herhangi bir klinik tanisi yoktur dedi,ama sen psikiyatr dan bile iyi biliyorsundur 5) bu sekilde saldirgan cumle kullanarak o pesinden gittiigin arkadasini kucuk dusurdun cunku hakareti ancak korkak ve yenilmis insanlar yapar. bu hakareti yaprak su imaji verdin omer ozer altta kalmisti dur suna bi hakaret edeyimde omer ozer uste ciksin hos ben kimseye karsi uste cikmakda istemiyorum ya 6) benim goruslerime bilimsel bilginin isiginda cevap yazsaydin mutlu olurdum hatta senden bisyeylerde ogrenebilirdim ama anladimki kendini psi dan diye tanitan bu ksii meslegini hala ozumseyememis yazik bilimsel bilgiden de yoksun 7)insanlara nevrotik demek birazda etiketleme bilissel carpitmasinin eseridir bu yuzden sakin bu kafayla biliseel davranisci kurama falan burnunuzu sokmayin . cunku kendileri bilissel carpitma batakligina batmis kisiler asla bilissel danisma yapamaz yaptigini sanar illa yapcaksaniz bilissel carpitmalarinizi en aza indirin farzetki ben hastayim hengi hastaya hangi doktor sen hala hastamisin der hemde aleni ortamda hos sen doktorda degislin ki:) 9)en vahimi kendisini genc psikolojik dnasimanlar dernegi baskani sanan kisinin kendi sayfasindan bir baska psikolojik danismana hakaret etmesine izin bvermesidir. o pseinden gititigniz adam kendi ihtiraslari ugruna baska meslektasina hakaret edilmesine goz yummusdur, kendi sayfasina sahip olamayan kendi sayfasindan meslekdasaina hakret edilmesine goz yuman kisi hangi mantikla dernek pdr dernegi baskani olur. hos derneginiz incir cekirdegini doldurmaz ya orasi aytri bi konu:))))
  dipnot: neden farkli bir isimle bu yorumu yaptim?
  cevabi sie su. ecem gomukcunun hakaret dolu mesajini hemen yayinlayip benim bu mesajimi kendi ismmile yazdigimda yayinlanmasi icin denetlenmeyi bekledigini gordugum icin bu yola basvurdum . benim yorumum denetlenmei bekliyormus. kendi sayfasinda psi dan’ lara hakaret yagdirilan kisi hangi kabiliyetle psikolojik danismanlarin hakkini savunacak emrak ediyorum

 12. merhaba zekeriya ben de klinik psikolog değilim, ama seni az çok tanıyorum işine gelmediğinde herkese saldırıyorsun lütfen akademik ol,

 13. merhaba zekeriyayı ben de tanıyorum faceden ama çok sinirli kendine hakim olamıyor kendisine terapi yapabilirim nevroz klinik ünitesinde çalışıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir