Özel Eğitimde Yeni Sürüm PDR Elemanı

Değerli Meslektaşlarım , Meslektaş Adaylarım ;

Başlık biraz garip oldu farkındayım ama işin aslı bu. Yeni bir ırk yeni bir tür icat edilmeye fason bir meslek elemanı yapılmaya yaratılmaya çalışılıyor hatta büyük olasılıkla da yaratılacak.

Facebook kullanmama rağmen dernek hesabından zaman zaman göz atıyorum  .  Ve bu aralar derin gündemimiz Özel Okullar ve Rehabilitasyon Merkezinde farklı alanlardan kişilerin PDR hizmetlerinde görevlendirilmesi süreci.

Resmi yazı havalarda uçuşuyor , imza kampanyaları, derneğe sitemler , derneğin yazıları ( başkan yardımcısı vesilesi ile) , bireysel tepkiler hakaretler bini bin para.

Meslekte 4. Yılımın bitişine doğru ilerlerken özellikle öğrenci arkadaşlarımın tepkilerini olabildiğince normal buluyorum ki bende sanıyorum eskiden bu kadar katı ve önyargılı idim. Uzun yıları devirmesem de çok kişi gördüm çok iş değiştirdim çok kişi tanıdım diyebilirim .

MEB hizmet alanından kurtulalı 3 ay kadar oldu. Yeni iş yerimde de sorunlar olabiliyor ve olacak ama en azından saç baş yoldurmuyor. İşte gene saç baş yolduran bir olayla MEB karşımızda. İnanın bu kararları kim veriyor hangi zeki eğitim uzmanı ya da bakanlık görevlisi olur diyor müşteşar falan hiç mi bakmıyor , eğitim bakanlığındaki insanlar eğitimden mi anlamıyor yoksa safa mı yatıyor gerçekten anlayamaz haldeyim.

Öncelikle yazının içeriğine bakalım , birkaç bölüm eklenmiş ve de araya felsefe ve ssyoloji sokuşturulmuş. Nedendir kimdendir bilmiyorum ama felsefe ve sosyoloji ayrılmaz ikili gibi her yerde karşımıza çıkıyorlar konu PDR alanı olduğunda. Diğer bölümlere takılmadan devam edeceğim çünkü diğer bölümler yıllardır mezun vermiyor. Eski mezunları ise ya sınıf öğretmeni ya da zaten MEB de rehber öğretmen . Dolayısı ile bu yazının hedef kitlesinin FELSEFE ve SOSYOLOJİ olduğunu anlamamak mümkün değil. Anlayamadığım  bir nokta var ki neden bu iki bölüm . Ortak dersler dedikleri daha önceki yazılarda da paylaştım öğretmenlik meslek bilgisi dersleri her bölüm alıyor gelişim , öğrenme psikolojisi, rehberlik derslerini… Ey bakanlık o zaman nedir bu ısrarın ya de ki her öğretmen bu şi yapar biz sizin alanı adamdan saymıyoruz ya da rica ediyorum bizi bu iki bölümle eşdeğer gösterme artık ki gerçekten baymaya başladı artık bu durum.

Devam edelim ; yazının gerekçesi yeterli eleman olmaması İMİŞ. Tamamen yalan bakanlık bana personel bulamadığı gerekçesi ile başka hiçbir nedeni olmadan , PDR mezunu olmadığı için hizmet eremeyen kapanmış 50 tane özel okul söylesin sokakta anırayım 🙂 O derece…  Kendilerine bunu bilgi edinme yolu ile de sordum cevap bekliyorum efendim.

2009  mezunu biri olarak benim dönemimde mezun olan kişi 1300 idi. Bu sene ise 2600 den fazla. Büyük bakanlığımızın aldığı en yüksek rakam bu güne kadar 2000 idi yanılıyorsam düzeltin. Keza gene alacağı kişi sayısı taş çatlasın 2000 olacaktır. Hal böyle iken işsiz psikolojik danışmanlar zaten Özel Okullar ve Rehabilitasyon Merkezlerinin yolunu tutacaktır (Herkes için konuşmuyorum bireysel kararı ile çalışanları tenzih ederim). Yani personel eksikliği falan yok. Esas sorulması gereken soru budur Açıkla kardeşim PDR alanında yetersiz eleman olduğu için kapanan kapanmakta olan hizmet veremeyen kurum var mı ?

Peki amaç ne ? Amaç artık suyu çıkmış ehabilitasyon merkezlerinin giderlerine yardımcı olmak. Psikologlar derneğinin tepkisi de bu yüzden . Başka alandan yetişmiş kişileri asgari ücretten hallice bir ücrete çalıştırmak mümkün . Bakınız dershanelerdeki rehberlik servisleri var mı 1200 Tl den fazla alan? Ben duymadım… Aynı şekilde önce özel eğitim uzmanlarına para vermekten kaçmak için emekli olalı 5 yıl olmuş öğretmenleri nasıl ki engelli çcuklarımıza öğretmen diye verdik ve veliler  çocuklarında ilerlemeyi bırakın gerileme olduğu için isyanlarda, amacımız sadece öğretmene nasıl daha az para veririm , eğitim kurmumu nasıl dükkana çeviririmdi gene aynı hikaye.

Hiç kimse artık ne PDR Mezunu ne de Psikolog çalıştırmaz. Alır güzelce sertifikalı bir delikanlı kardeşimizi çalıştırır. Maaş sigorta derken kurum 2000 TL kara geçer… Varsa itirazı olan buyrun  tartışalım…

Sevgili bakanlık çalışanları… Kimin aklına bu dahice fikir geldi ise alnından öpüyorum ancak diyorum ki YEMİYORUZ,personel açığı muhabbeti hali hazırda 10 000 den fazla okumakta olan lisans öğrencisi düşünüldüğünde tüm uzuvlarımızla gülünecek bir şey rica ediyorum  açık açık niyetinizi yazın 🙁  Ya da deyin ki biz sizi adamdan/alandan saymıyoruz kardeşim…

Yazıyı uzatmak istemiyorum bir sonraki yazım PDR Derneği, PDR Akademisyenleri, PDR Alanı Çalışanları, PDR Öğrencileri ve hizmet alanlar üzerine olacak görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir