Psikolojik Danışmanlar Klinik Psikolog Olsun mu?

Bu nasıl başlık yahu dediğinizi duyar gibiyim. Sitede o kadar çok yazı olmasına rağmen (kabul ediyorum hepsi mesleki değil) en çok ilgi gören yazı Psikolojik danışmanlar klinik psikolog olabilirler mi? yazısı . Sürekli olarak yorum geldiği ve herkes aynı şeyleri defalarca sorduğu için bu yazıyı da yazmak durumunda hissettim. Önce temel soru ile başlayalım .

Klinik psikolog olabilir miyim ?

Evet klinik psikoloji uzmanı olabilirsiniz

Bunun yolu nedir ?

Klinik psikolojide yüksek lisans yapmak

Peki nerede yapılır ?

Devlet üniversitelerinden herhangi biri PDR mezununu şu anki tarih itibari ile bu programa kabul etmiyor. Mecburen özel üniversitelerde yapacaksınız . Seçenek bir sürü (paranız varsa). Araştırın bulun onu da ben yazmayayım 🙂

Ne kadar tutar hacı?

25 ile 50 bin arasında değişen ondan fazla üniversite var. Size hangisi uyarsa. Bazısında devam zorunluluğu bile yokmuş, bazısı klinik yazısını sadece diplomada görüyor psikiyatri kliniğinin yanından dahi geçmiyor imiş ben duyduğumun yalancısıyım 🙂

Ne kadar sürer ?

Bilimsel hazırlık şartı yoksa ve uslu bir çocuk olabilirseniz 2 yılda biter hatta yeterince dikkatli bakarsanız şirinleri bile görebilirsiniz…

Bitirince nerde iş bulurum ?

Aslında en başta sormanız gereken soruyu şimdi sordunuz. Cevabı hiç bir yerde 🙂 Çünkü Klinik psikoloji mezunları burada çalışır gibi bir iş alanı yok.  Devlet klinik psikolog kadrosunu tamamladı (sanırım 2 yıldan fazladır bu kadro tanımlı) ancak halen hiç kimseyi almadı . Alacak mı bilinmez… Almamak için psikolojinin tıbbi uygulamaları sertifikası diye bir sertifika yarattı klinik psikologun işlerini şu an bu sertifikayı alan psikologlara yaptırıyorlar. Yani hiç bir zaman atama yapmayabilirler ya da yarın yapabilirler. Bunu bilemeyiz ama bildiğimiz tek şey var ki 2 senedir almıyorlar.

Eee başka yer yok mu ?

Olmaz mı ? Özel danışmanlık merkezlerinde çalışabilirsiniz. Özel hastanelerde çalışabilirsiniz falan filan . Ama alırlarsa almazlarsa kimse onlara al demiyor yasal olarak. yani çalıştırılması zorunlu personel değil.

Peki ofis açabilir miyim ?

Ofis deyince daha havalı duruyor ama dükkan açabilirsiniz evet 🙂 Bu iyi bir haber gibi dursa da kötü bir haberim daha var ofis açmak için bu diplomaya ihtiyacınız yok. Adına eğitim danışmanlık hizmetleri diyerek bakkal açar gibi açabilirsiniz.

Eee sende amma yaptın neden okuyor o zaman bu kadar adam ?

Vallahi cevabını bilmediğim bir soru sordunuz . Bilen biri  okuyan biri lütfen bana da söylesin. Benim tahminim klinik psikolog isminin piyasada daha çok tutacağı ve insanların bu unvanı almak istedikleri yönünde. Yani ofis açar adıma da bu dersem daha çok müşteri bulurum diye düşünüyor sanırım okuyanlar. Yine de akıl okumayalım….

Peki sen ne dersin ?

Nacizane fikrimi sorduğunuz için teşekkür ederim. Ben bu kadar param olsa uluslararası sertifikasyon programlarına veririm . Ne bileyim bir BDT bir Gestalt bir Pozitif Psikoterapi, ya da daha özelde cinsel danışmanlık , EMDR gibi eğitimler alırım . Danışmanlık becerilerime yatırım yaparım . Diplomaya değil. Özellikle MEB’de çalışan meslektaşlarıma gerçekten bu yolu öneririm. Özel çalıştığınızda (ülke buna hazır olduğunda tabii yasal olarak da) emin olun klinik psikoloji diplomasından daha fazla yararını görürsünüz.

 

Yukarıdaki alaycı dilden de anlaşılacağı üzere benim tavsiye ettiğim bir durum değildir bu yüksek lisansı yapmak. Özellikle amacı meslek değiştirmek başka bir kuruma atanmak olan arkadaşlar en azından şimdilik hayal kırıklığına uğrarlar benden söylemesi .He benim bu  alana ilgim var o yüzden okuyorum diyene de saygı duyarım ancak parayı kırarım uçar kaçarım düşünceleriniz varsa bence bir kez daha düşünün.

Herkese iyi okumalar,  iyi çalışmalar dilerim kolay gele 🙂

15 thoughts on “Psikolojik Danışmanlar Klinik Psikolog Olsun mu?

 1. Hep PDR mezunlarından bahsetmişsiniz. Diğer sayfanızdaki yasa maddesinden anladığım -örn.sosyoloji bölümünde okuyorum- yüksek lisans, üzerine doktora yapmam gerekiyor klinik psikolog olmak için doğru mu?

   1. Merhabalar ömer bey. Ben bu dönem halkla iliskiler ve tanıtım okuyorum özel bir üniversitede. Psikolojiden çap yapıcam. Fakat pdr ile psikolojinin calısma alanları bu kadar ortaksa hangisini sececeğimi bilemedim. Ne olmak istediğinize bağlı demişsiniz bende her öğrenci gibi kendi yerimi açmak istiyorum fakat adını duyurmak o kadar da kolay değil. Mezun olduktan sonra kpss ye calısmak en güzeli gibi geldi bana. Devlete kapak atmak lazım sömürülmemek icin. Size sorum su olucak mesela reklam mezunu biri yüksek lisansını klinik psikolojiden yapamaz değil mi? Emeklerimiz boşa çıksın istemeyiz hicbirimiz.

    1. Yapabilir ancak mevcut yasa klinik psikolog için
     Psikoloji ya da PDR lisansının üzerine Klinik YL
     ya da
     Başka alanlarda lisans mezunu ise Klinik YL ve Klinik DR yapma şartı getirmiş durumda.

     Ancak iki gün sonra hiç bir psikoloji bölümü alan dışı almıyorum diyebilir bunun önünde bir engel yok.

     Çift anadal yaparsanız zaten psikoloji diplomanızda olacağı için alan dışı olmayacaksınız. Dİğer türlü şu an mümkün ama burası TR yarı ne olacağını bilemeyiz.

  1. e tabiki pdr mezunlarından bahsedecek sizden mi bahsedecek. herkes okuduğu bölümde kalsın ya başka alanlara el uzatmayın. sizle bizim puanımız bir mi biraz kırıcı olsa da denginiz meslekler seçin lütfen

 2. Merhaba verdiğiniz bilgiler işime çok yaradı teşekkür ederim . Ben de yurtdışında Pedagoji okudum. Acaba Türkiye de bir yer açmak istesem ben de açabilir miyim ?

  1. En son bir kararla MEB eğitim danışmanlık adı altında yer açmak için kendisinden izin alınması gerektiğini ifade etti. Başka isimler altında açabilirsiniz.

   1. Yüksek lisansımı yaptıktan sonra uz. Klinik pedagog … ismi altında açmam mümkün müdür yani ?

    1. Pedagog ünvanınız Türkye de neye dönüşecek bir sorun öncelikle. Nasıl denklik alacaksınız ?

     1. Denklik durumunda pdr mezunu olarak gözükürüm. Aldığım dersler tutuyor pdryle. Eğer özel işletmede çalışırsam denkliğe ihtiyacım olmuyor bu yüzden merak ettim o bahsettiğiniz yer açma meselesi de denklik olmadan klasik bir işletme gibi benim de açmam mümkün müdür diye. Yoksa yurtdışı mezunlarına aynı şekilde işlemiyor mu ?

     2. Özel çalışacak ve adınıza psikolojik danışman diyecekseniz denklik almalısınız başınız ağrır.

 3. Merhaba ben pdr birinci sınıf ögrencisiyim aslında amacım psikoloji okumaktı. Şimdi benim sorum şu pdr den mezun olduktan sonra klinik psikolojiden yl yapıp hastnede (özel hastanelerde dahil ) adliyede ya da cezaevlerinde çalışma imkanı bulabilir miyiz?

  1. hastanelere klinik psikolog alımı bu güne kadar hiç yapılmadı.
   Cezaevlerine de…
   Adliye de PDR mezunaları da çalışabilir.
   Özel hastaneler tamamen hastanenin sahibine kalmış bir şey…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir