Psikolojik Danışmanlar Klinik Psikolog Olabilirler mi?

Bu yazıyı okuyup soru sormadan önce lütfen şunu da okuyun. TIKLA

Psikolojik Danışmanlar Klinik Psikolog Olabilirler mi birçok mezunumuzun sorduğu bir soru.  Bu sorunun cevabı nettir.

Evet, olabilir, klinik psikoloji de yüksek lisans yapabilirsiniz…

Ancak devlet üniversitelerine kabul almanız biraz imkansız  : )  Özel üniversitelerde ise böyle bir sınırlama yok. Devlet üniversitelerinin almama sebebi ise ilginç. Ve bir çok psikolog arkadaşta bunu destekliyor o daha da  ilginç.

Neymiş Klinik Psikoloji için yeterli altyapımız yokmuş, alana hâkim değilmişiz, oraya alınmamamız doğru imiş.

Külliyen yalan efendim : )

Her ne kadar dışa kapalı biçimde, bilimsel anlayışa ters düşecek politika izlese de Fen Edebiyat Fakültesi psikoloji bölümleri, gerek sağlık bakanlığı gerek lisans programları psikolojik danışmanların klinik psikolog olabileceğini göstermekte…

 

Şimdi kanuna bakalım; BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6225      Kabul Tarihi: 6/4/2011

 

   “EK MADDE 13 − a) Klinik psikolog; psikoloji veya psikolojik danışma ve rehberlik lisans eğitimi üzerine klinik ortamlarda gerekli pratik uygulamaları içeren klinik psikoloji yüksek lisansı veya diğer lisans eğitimleri üzerine psikoloji veya klinik psikoloji yüksek lisansına ilaveten klinik psikoloji doktorası yapan sağlık meslek mensubudur.

 

Yani sağlık bakanlığı diyor ki PDR mezunları da klinik psikoloji de yüksek lisans yapabilirler, yapabilirlerse klinik psikolog da olurlar!

Ancak bir enstitüye öğrenci alınması anabilim dalının ve senatonun kriterlerine göre belirlenir. Anabilim dalı kimi isterse onu alır. Nitekim bazı üniversitelerde PDR Yüksek Lisans programlarına İngilizce öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliğinin alındığı bilinmektedir.  PDR alanına göre daha çok ayrımlaşmış psikoloji yüksek lisans programlarının bir çoğunda da endüstri ve gelişim gibi PDR mezunları öğrenci olarak alınabilmektedir.

Hal böyle iken klinik psikoloji programlarına alınmıyor olması tamamen rant düşüncesidir. Hiç bilimsel yanı ve mantığı yoktur.  Şimdide aynı üniversitedeki 2 programın  ders programlarına bakalım;

Hacettepe Psikoloji Bölümü Psikoloji içerikli  PDR den farklı zorunlu dersler;

PSİ 281 Klinik Psikolojiye Giriş
PSİ 351 Bilişsel Psikoloji
PSİ 212 Deneysel Psikoloji
Psikopatoloji

 

Hacettepe Üniversitesi PDR Bölümünde Psikolojik Danışma içerikli Psikoloji bölümünden farklı zorunlu dersler;

PDR 348 Mesleki Rehberlik ve Dan. Uygulamaları
PDR 352 Psikolojik Danışma Kuramları
PDR 356 Grupla Psikolojik Danışma
PDR 353 PDR İlke ve Teknikleri
PDR 401 Psikolojik  Testler
PDR 403 Bireyle Psikolojik  Dan. Uygulamaları
PDR 362 Davranış Bozuklukları I
PDR 411 Psikolojik  Ölçme Aracı Geliştirme

Diğer kalan ortak dersler;

Psikoloji Rehberlik ve Psikolojik Danışma
PSİ 107 Genel Psikoloji I PSİ 110 Genel Psikoloji II PSİ 101 Psikolojiye Giriş
PSİ 133 İstatistiksel Teknikler I EBB 205 İstatistik I
SOS 101 Sosyolojiye Giriş I SOS 101 Sosyolojiye Giriş
PSİ 134 İstatistiksel Teknikler II EBB 206 İstatistik II
ANT 202 Sos. Ant. Giriş ANT 101 Sosyal Antropoloji
FEL 100 Felsefeye Giriş FEL 100 Felsefeye Giriş
PSİ 221 Öğrenme Psikolojisi PDR 224 Öğrenme Psikolojisi
Gelişim Psikolojisi I PDR 122 Gelişim Psikolojisi 1
PSİ 218 Araştırma Tek. II PDR 100 Kay.Tar.Rapor Yaz.
PSİ 236 Ölçme Tekniği I EBB 278 Ölçme ve Değerlendirme
PSİ 242 Sosyal Psikoloji II PDR 246 Sosyal Psikoloji
PSİ 262 Gelişim Psikolojisi II PDR 223 Gelişim Psik. II
PSİ 371 Kişilik Kuramları I PDR 325 Kişilik Kuramları
PSİ 352 Fizyolojik Psikoloji PDR 114 Fizyolojik Psikoloji

Her iki alanında ne kadar çok benzer yön gösterdiği aşikardır. Hatta psikoloji alanı hakkında PDR Mezunları yetersizdir demek yukarıdaki programa bakınca abesle iştigaldir hatta…

Hal böyle iken PDR mezunlarını yetersiz diye dışlamak yersizdir. Alınmayacaksa kararımız kendi öğrencimizi almaktır denebilir ama yapamazlar alınmamalılar cümlesinin kesinlikle ve kesinlikle bilimsellikle uzaktan yakından alakası yoktur.

En son söylemek istediğim parasını verince özel üniversiteler sizi kabul etmektedirler madem yetersiz isek neden özel üniversiteler PDR mezunlarını kabul etmekteler… Ne yazık ki diğer tarafta pastayı korumaya çalışanlar diğer tarafta parasına bakanlar… Olan meslek elemanları arasına ikilik sokanlara , ortak hareket etmek yerine birbirine düşman hale getirilen 2 meslek grubuna oluyor.

 

Değerli meslektaşlarım ve psikolog arkadaşlarım dileyen dilediği alanda yüksek lisans yapsın( ki bu yukarıdaki yerlerin takdiri siz ne derseniz boş )  birbirinizi kırmayın,  bir laf konuşurken bunları ( gerçekleri ) aklınızda bulundurun kafi  🙂

Sağlıcakla…

278 thoughts on “Psikolojik Danışmanlar Klinik Psikolog Olabilirler mi?

 1. Metropolitan testi için yardımcı olabileceginize dair bir yorum okumuştum,Eğer gerçekten edebilirseniz çok memnun olurum.

 2. Hocam özellikle şu kısım (Olan meslek elemanları arasına ikilik sokanlara , ortak hareket etmek yerine birbirine düşman hale getirilen 2 meslek grubuna oluyor.)a kesinlikle katılıyorum, yazı çok yararlı bir yazı olmuş zevkle okudum teşekkürler.

 3. klinik psikoloji yüksek lisans programlarında Üsküdar Üniversitesi sizce nasıl Ömer Bey? şuan karar aşamasındayım vereceğiniz cevap benim için çok önemli… iyi çalışmalar.

  1. Nevzat Tarhan ve ekibi özellikle psikoloji, ruh sağlığı, davranış bilimlerinde iddialı olduklarını ifade ediyorlar her fırsatta.
   Klinik psikoloji çok fazla yerde yok, ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ bu alanda faal gibi görünüyor. Neden olmasın ücret vs sizin için uygunsa.
   Ancak alan bölüm ayrımı ve sınırı konulmamış herkes başvuracaksa biraz maddi çıkar için yapılmış havası verdi bana.

   1. Merhaba Ömer bey, ben de Üsküdar Üniversitesi nde, Klinik Psikoloji üzerine master yapıyorum. 2. sınıfa geçtim. Üniversitenin herkesi alması ve para olayına dönmesi çok normal. Özel üniversitelerin hepsinde bu tür sıkıntılar var. Artık parası olan okuyabiliyor. Yönetim biçimimiz, bize kapitalist sistemi öneriyor. Bizler de mecburen seçmek zorunda kalıyoruz.
    Üsküdar Üniversitesi ndeki eğitime gelince; gerçekten aralarında sağlam hocalar var. 4 yıldır okuduğum ve anlamlandıramadığım bölümü, yüksek lisansla, anlam katmış oldum. Eğer öğrencilerin maddi durumu uygunsa, kesinlikle master için bu üniversiteyi tavsiye ederim. Hoşça kalın

 4. Başkent üniversitesinde klinik psikoloji alanında yüksek lisans düşünüyorum. Önceki yıllarda Başkent Üniversitesinde klinik psikoloji yüksek lisans programı açılmıştı. Ama bu yıl internet sitesinden baktığımda programın açılıp açılmadığını bulamadım. Bu konuda bir bilginiz var mı? Bir de klinik psikoloji alanında Başkent Üniversitesinin eğitimi nasıl sizce?

 5. Başkent Üniversitesi nde hiç klinik duymadım
  Klinik için Yeditepe ya da Doğuş düşünebilirsiniz . Birde seçerken bazı üniversiteler normal psikoloji yüksek lisans programları alıyorlar. Ama size klinik dersler aldığınıza dair transkript veriyorlar. Ama diplomaniz psikoloji yüksek lisans olur. Sanıyorum Maltepe de böyle.
  Buna dikkat ederek üniversitenizi seçin. Oldukça yüksek ucret verip klnik psikoloji diploması alamamak var…

  1. Haklısınız. Benim şöyle bir durum da var. Ben Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık son sınıf öğrencisiyim Hastanelerde çalışabilmek amacıyla klinik psikolojide yüksek lisans yapmayı düşünüyordum. Bildiğim kadarıyla ve yazınızdan da okuduğum üzere devlet üniversiteleri PDR mezunlarını klinik psikoloji alanında yüksek lisansa almıyorlar. Bize de tek seçenek özel üniversiteler gibi görünüyor bu durumdan dolayı. Acaba ben hastanelerde çalışabilmek adına nasıl bir yol izleyebilirim? Alternatif bir yol var mıdır özel üniversitelerin dışında?

   1. Bazı sağlık bilimleri Enstitüsü bünyesinde psikiyatri Anabilim Dalında yüksek lisans programları var . PDR mezunlarını alan yerler olabilir.
    Klinio psikoljisi yüksek lisans diploması veren yerleri yada yurt dışını araştırabilirsiniz özel üniversitelerle aynı fiyata dahi gelebilir.

     1. Üniversite ile ilgili bir bilgim yok maalesef. Bana hepsi aynı gibi geliyor… Çünkü insanların amacı birşey öğrenmek değil klinik psikoloji diploması almak. Bu piyasada ben olsam en ucuzu hangisi ise ona giderim.

 6. Merhaba ben psikoloji mezunuyum. Genel psikoloji alanında yüksek lisans yaptım. Klinik psikoloji doktora programına kabul alır mıyım sizce? Ilerinde bir yer açmak istiyorum sadece klinik psikoloji doktorası bunun için yeterli olurmu

  1. Merhaba;
   Yer açmak için klinik psikolog olmanıza gerek yok. Hatta psikolog olmanıza da gerek yok. Bir tabela bir vergi kaydı yeriniz hazır. Adına ………… Eğitim Danışmanlık der Altına Psikolog …………….. yazarsınız hepsi bu.
   Psikoloji YL sonrasında Klinik Psikoloji DR programına alınıp alınmamanız üniversitesine göre değişir ama özel üniversitelerde bir şansınız olabileceğini düşünüyorum.

 7. Selam Ömer Bey.Ben PDR mezunu Klinik Yüksek lisans öğrencisiyim .2011 torba yasası gereği beni kliniğe aldılar ve “Klinik Psikolog” ünvanını bu yasanın biz PDR cilere tanıdığı hak kapsamında alacağım.Sorum şu: Klinik Psikoloji y.lisansını yapmış bir PDR ci devlet hastanelerinde Klinik psikolog, ya da psikolog kadrosu ile çalışabilir mi? teşekkürler şimdiden…

  1. Merhabalar
   Klinik psikolog unvanını alırsınız. Hastaheneye psikolog olarak atanamazsiniz. Ancak klinik psikolog ataması olursa atanabilirsiniz. Ama benim bildiğim hiç klinik psikolog ataması olmadı bu güne kadar

 8. Merhabalar Ömer Bey
  Hastanelerde klinik psikolog ataması olmadı bu güne kadar dediniz.PDR okuyup bitiren biri klinik psikolojisi yüksek lisansı yapsada hiç bir şekilde hastanelerde psikolog olarak çalışma imkanı yok mu yani? Eğer hiç bir şekilde yoksa klinik psikolojisi yüksek lisansını yapıp psiklog unvanıyla nerlerde çalışabilir? Yardımlarınızı bekliyorum…

  1. Özel hastahane. Özel ofisler de çalışabilir diye düşünüyorum. Sağlıkta niteliği artirmak icin alınan bir karar bu. Psikoloji lisans mezunlarının bu konuda yetmedigini gören/düşünen kişilerin değerlendirmesi. Buna psikologlar itiraz ediyor belki de bu yüzden atama olmuyor. Belkide yeterince klinik psikolog olmadığı için.

   Ama mezun sayısı arttıkça bu yönde atamalar gelecektir diye düşünüyorum.

   Su kavrami da duzeltelim. Psikolog unvanı ile değil klinik psikolog ünvanı ile çalışabilir. Psikolog unvanı 4 yıllık fen Edebiyat psikoloji mezunlarına verilen isimdir.

 9. Peki PDR’cilerin iş imkanı olarak okuldan başka devlet kademesinde çalışabildikleri başka alanlarda var mı? Ben Lise son sınıf öğrencisiyim bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim…

  1. Adalet Bakanlığı pedagog
   Aile ve sosyal politikalarda ogretmen
   Universitelerde uzman yada öğretmen
   Türk silahli kuvvetlerinde subay yada sözleşmeli subay yada öğretmen yakalı subay
   Bakanlıklar da uzman Meb ve Aile aldi bu gune kadar. Iyi bir kpss puanı olursa neden olmasın.

   Simdilik aklima gelenler bunlar. Ama hepsi meb r atananlarin yüzde beş i kadardır. Genelde meb dr rehber öğretmen olarak çalışır Mezunlar.

 10. Adalet bakanlığında pedagog olarak görev yapmak hakkındaki düşünceleriniz neler? Çalışma şartları olsun, koşulları olsun, ortamı olsun bunun hakkında görüşlerinizi merak ediyorum beni yönlendirin bu konuda lütfen

 11. Merhaba sayın hocam öncelikle burada bizimle paylaştığınız değerli bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum gerçekten aydınlatıcı oldu ama benim kafam baya bi karışık durumda şu an.bir okula rehber öğretmen olarak atandım bu sene ama bu şekilde devam etmek istemiyorum. Klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapıp hastanelerde çalışmaktı amacım ama gördüğüm kadarıyla o da pek mümkün görünmüyor.yine yüksek lisans yapma konusunda bir isteğim var ama sizce rehber öğretmenliği bırakıp klinik psikolojide yüksek lisans yapmak ve iş aramak ne kadar mantıklıdır bunun için riske girmeye değer mi?ya da pdr de farklı iş alanları önerebilir misiniz?

  1. Mesleği bırakarak YL DR yapmanın hiç bir anlamı yok değerli arkadaşım , öğretmenliğine devam et. Bu arada ister özel ister devlette YL bitir daha net kararlar verebilirsin.
   Öğretmen maaşın ile ( eğer evli değilsen ) istediğin özel üniversite de YL yapabilirsin.
   MEB de çalışmak istemiyorsanız üniversitelerin uzman ilanlarını takip edebilirsiniz. Çok sık olmasa da zaman zaman alım yapılıyor , yakın bir zamanda bununla ilgili bir yazı ekleyeceğim…

   1. bulunduğum şehir yüksek lisans yapmak için uygun değil ve ulaşım zor bu açıdan zorluk yaşıyorum. başka yere atanabilmem içinde en az 2 sene beklemem gerekecek o da bir ihtimal.Bilgilerim taze iken bişeyler yapmak istiyorum ama bu süre zarfında ingilizceyi de halletmiş olurum belki böyle daha iyi olur.evet hocam meb de çalışmak istemiyorum kesinlikle ama bir iş alanıda bulamıyorum maalesef.uzmanlık konusunda ki yazınızıda sabırsızlıkla bekleyecem tekrardan teşekkür ederim ilgilendiğiniz için…

 12. PDR mezunu yüksek lisansı psikoloji üzerine yaparsa psikoloji bölümünden mezun olmuş gibi kliniklerde çalışabilir mi? cevaplarsanız sevinirim

  1. Klinik psikoloji mezunu olarak klinik psikolog olarak çalışabilir. Ancak henuz devlet direkt olarak klinik psikolog ataması yapmadi.
   psikoloji de yl yaparsaniz psikologlar in lisans mezunu olarak atandigi yerlere ATANAMAZSINIZ.

   Klinikten kastiniz özel danisma merkezi vs ise yl yapmasina gerek yok dükkan açıp isletebilir 😉

    1. Ne olmak ne yapmak hangi alanda çalışmak istediğinize gore değişir.

     Bölümler arası geçişler çok zor değil.Herhangi birini lisans didiğerini yüksek lisansta okuyabilirsiniz.

 13. Üniversitelerde pdr bölümünden psikoloji bölümüne geçiş yapma hakkımız var mı?

  1. Üniversiteniz içinde her iki bölümde varsa olabilir. Başka üniversiteye olmayacaktır.

  1. Yök duzenlemesi gelmeden meb deki açık bahane edilerek her yere pdr açıldı. Pdr mezunu olmayan hocalardan oluşan pdr bölümleri var. Sonra bölüm açılması ve ogrenci alınması icin dahaaağır bir kriterler gelince biraz yavaşladi. Ama iş işten geçmişti.
   Bizde yüksek lisans dr yapan adam çok dr bitiren bir yerde hoca olayım diyor;) psikoloji de yyetişmiş eleman az. Ama popüler olmanın gazı ile yakinda o da her yerde açılacaktır… zaten kağıt üzerinde bir cok yerde açılmıştır. 3 yardimci docent bir araya gelip bölüm açsın diye bekliyorlar…

 14. Ömer hocam merhabalar. Paylaşımınız için teşekkürler öncelikle.
  Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Aynı zamanda devlet okulunda rehber öğretmen olarak çalışıyorum. “Rehberlik” olarak mı demeliydim bilemedim(!)
  Her neyse. Hangi alanda yüksek lisans tavsiye edersiniz. Açıkcası yine psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanı düşünüyordum. Ancak lisanstan pek bir farkı olmuyor sanırım. Klinik psikoloji alanında yaptıktan sonra hastanelere bı yönde alımın olmadığını da söylüyorsunuz. Hedefi belirleyemedim bir türlü. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim …

  1. Sahsi fikrim hastanelerde çalışma düşüncesi ile klinik psikoloji yüksek lisans yapmanin hiçbir anlamı yok. Hastanelerin maddi manevi bir artısı yok rehber öğretmenliğe göre bu benim fikrim elbette.
   bence alanda yl yapabilirsiniz. Ama lisans üniversitenizden farklı bir yergormenizi tavsiye ederim. AlAkademisyen olmaksa ve başka bir alana da geçiş yapmaksa amaç sosyal hizmette düşünebilirsiniz. En azından çok fazla lisansüstü eğitim alanın olduğu bir alan değil…

 15. Merhaba. Bu sene universiteye hazirlanan bi ogrenci olarak soru sormak istiyorum.
  Sene başında psikoloji okumak istiyodum. Fakat ygsden istedigim puani alamadim. Psikoloji gelmesi dusuk ihtimal, fakat pdr gelebilir. Benim amacim klinikte yuksek yapip kendime ozel yer acmakti. Dediginize gore bunun icin yl yapmaya bile gerek yok. Ama ileride bi yasa cikartilip, sadece psikologlar ve klinik yl yapanlar ozel klinik acabilir diye birsey cikartilabilir mi?
  İkinci bi sorum, meslekte yukselmek icin neler yapilabilir, nerelerde egitim alabilir?

  Cevaplarsaniz cok sevinirim. Tesekkurler

  1. Merhaba
   Pdr yada psikoloji özel çalışmak amaç ise tamamen senin yeterliliğin ve çevren en büyük etken. Hangisinden mezun olduğunun inan farki yok.
   Puanlar birbirine çok yakın psikoloji olmaz ama pdr kesin oluru anlamadim ;)uumarım gönlündeki yer olur. Elbettesşimdiden düşünmek kendini geliştirmek istemek iyi birsey ama daha lisans eğitimi görmeden ilerisiniplanlamak çok mantıklı gelmiyor bana. Bence sınavına odaklan istediğin yere girmeye çalış. Lisans öğrenimi sırasında danisan görmekten keyif aldığını farkedip iyi bir uygulayıcı olmayı secersin belki de işin kuramsal yönü seni cezbeder ve araştırmacı olmaya karar verirsin. Yani bu çok öznel ve değişken bir durum. 2. Sınıfta iken düşündüklerini 4. Sınıf olduğunda saçma buldugun zamanlar olacak. Ama şunu unutma iki alandada eğitim alınacak uzmanlasacak cok konu var. Ama önce meslek nedir nededeğildir onu gor derim ben 😉

 16. Selam değerli arkadaşlar…Biz PDR mezunları olarak(ben 2006 mezunuyum),üniversiteye girişte çok yüksek puanlarla bu bölüme girdik.Hatta şöyle diyebilirim ki 2002-2011 arası birçok PDR bölümünün puanı psikoloji bölümünden,onu geçtim hukuktan bile yüksekti…Ama son zamanalrda PDR nin itibarını düşürme politikaları ve PDR mezunlarının isminin akredite olamaması(Psikolojik Danışman isminin daha tanınmaması ve öğretmenlikle bir tutulması) ,ayrıca biçok yerde Ömer Bey’in dediği gibi PDR bölümünün açılması bölümün puanlarını düşürmüştür.Sonuç olarak biz PDR cilerin asla “öğretmen” değiliz sadece öğretmen kadrosunda çalışıyoruz…Bizlerin aldığı psikoloji eğitimi hiçbir psikoloji mezununkinden az değildir….O yüzden bize öğretmen diye hitap eden psikoloji mezunlarına gülüp geçiyorum ve onları ÇOK KOMPLEKSli buluyorum…

  1. Evet çalışabilir. Formasyon alarak PDR’den mezun olmuş gibi yerleştirme işlemlerinde tercih yapabilir. 2. öncelikli falan olmaz böylece…

 17. Merhaba Ömer Bey… Ben şu anda psikolojik danışman olarak bir lisede görev yapmaktayım.Okulda çalışmak beni yeterince tatmin etmiyor. Hatta yeniden sınava girip psikoloji okuyayım diyorum. Sizce klinik psikoloji alanında yüksek lisans mı yapayım yeniden psikoloji mi okuyayım çok kararsızım ve şu an mesleki anlamda bunalımdayım bu konudaki önerilerinizi bekliyorum.

  1. Hocam Merhabalar;
   Son çare yeniden okumak diyorsanız ve bir devlet üniversitesinde psikoloji kazanabilirim diyorsanız lisans okuyun . Klinik yüksek lisansı 25-30 bin TL ye size malolur bence lisansı özelde okumaktansa bu daha iyi bir yoldur.

   Ancak şöyle düşünün bir çok kişi şu an sizin yaptığınız işi yapıyor ancak bunalımda değil. Bunların farklı sebebleri olabilir elbette kişiler duyarsız olabilir, farklı etkinlikler yapıyor olabilir çalıştığı okul iyi olabilir vs vs vs . Ancak demek istediğim şey şu siz psikoloji de okusanız bir hastahanede test yapıcı olduğunuzda (ne yazık ki çoğu psikologun durumu bu) bu da sizi tatmin etmeyecek diye düşünüyorum . Altta daha çok şey yazmıştım ama sizi ve ortamınızı bilmediğim için yeniden sildim ama rehber öğretmen olarak çalışan , mutlu olan , mesleğinden doyum alan insanlar var. Mesleki etkinliklerininizin yanına ve içerisine başka şeyler koyun . İş değiştirmektense işi geliştirmeye bakın . Elbette siz bu meslek için uygun olmadığınızı düşünüyor , severek bu işi yapmıyorsanız (yani koşullardan bağımsız nerede olursam olayım bu işi yapmak istemem zaten isteyerek seçmedim diyorsanız) meslek değişimi düşünebilirsiniz. Ancak PDRyi psikoloji ile değiştirmek çokta makul gelmedi. Şahsi fikrim elbette.

   1. Çok teşekkür ederim öncelikle çok iyi geldi yazınız.
    Ya aslında mesleğimi çok seviyorum çok isteyerek seçtim bu bölümü. Ama sizin de dediğiniz gibi galiba kendimi geliştirmem gerekiyor. Belki o zaman daha yeterli olacağımı düşünebilirm.
    Klinik psikoloji yüksek lisansını araştırdım evet maliyeti çok yüksek ve benim bu maliyeti karşılamam imkansız.İstesem çalışır psikoloji de kazanırım ama dediğiniz gibi olursa 4 yıl yine kayıp olur benim için.Kendi alanımda uzmanlaşmanın yollarının aramalıyım galiba. Peki neler yapabilirim yüksek lisans yapmak istiyorum ama pdr nin hangi alanında yapacağım bilmiyorum. Bu konuda da önerilerde bulunursanız sevinirim.

    1. PDR de uzmanlaşmış alanlar söz konusu değil. PDR nin üst eğitimi gene PDR yüksek lisans. Ama aile danışmanlığı programlarını da düşünebilirsiniz bu bağlamda…

     İş yerinde yenilikler deneyin madem uygun bir ortamdasınız. YÖK TEZ e üye olun ve oradan alanla ilgili tezleri okuyun özellikle deneysel çalışmalardan okulunuzda uygulanabilir olanları yapabilirsiniz böylece grupla PD çalışmaları yürütebilir materyal sorunu da çekmezsiniz hem de belli başlı bir programı takip etmiş olursunuz , keyifli olacaktır sizin içinde diye düşünüyorum .

     Kolaylıklardilerim.

 18. Merhaba Ömer Bey , pdr mezunları yüksek lisans yapmadan pedagog olabiliyor mu? şimdiden teşekkürler..

  1. Pedagog diye bir ünvan adalet bakanlığı için söz konusu. Adalet Bakanlığına bağlı mahkemelerde çalışan psikolojik danışmanların ünvanı bu. Bu yüzden YL yapmaya gerek yok , KPSS sonucunuza göre ilan açılırsa Adalet Bakanlığını tercih eder pedagog olursunuz…

 19. Merhabalar. Öncelikle ben de teşekkür etmek istiyorum size, böyle bi sayfa açıp sorularımızı cevapladığınız için.Ben de dün puanımı öğrendim. Psikoloji okumak istiyordum ama istediğim üniversitelerde psikoloji tutmuyor. Ben de pdr okuyup yüksek lisans mı yapsam diye düşündüm. Şöyle ki ben devlette çalışmayı pek istemiyorum. Yani atamasıdır vs. Rahat olacağım bi yerde çalışmak istiyorum hatta belki kendi işimi kurmayı.Ve gerçekten okullarda çalışmayı istemiyorum. Ben şimdi pdr okuduktan sonra yüksek lisans vs. yapmasam kendi yerimi açabilir miyim ? açsam da hangi konularla ilgilenebilirim? Bir de hepimiz için önemli olan şey maaş da önemli. Yani sonuçta senelerdir çalışıyoruz ve çalışıcaz da. Yani 3 4 bin kadar maaşım olsun istiyorum. Tabi istemekle olmaz ama inşallah olur 🙂 Tercih dönemlerimiz yaklaşıyor ve benim kafam çok karışık. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   pdr mezunu olup yl yapmadan da kendi ofisinizi açabilirsiniz. Hangi vakaları görüp gormeyeceginizi belirleyen bir yasa yok . Kendi ssınırlarimızı çiziyoruz desek yanlış olmaz.
   3-4 bin kazanan ve başkasının yanında çalışan bir psikolog olduğunu sanmıyorum (genele bakinca) .kendi yerinizde belki bu rakamlara ve hatta çok daha fazlasına ulaşılabilir. Bunu market acmak gibi düşünün müşteriniz olursa para kazanırsınız olmazsa aaa ne guzel market bu deseler para kazanamazsiniz 😉 bu işte aynen böyle.Kimse ne gugüzel psikoloji okumus diye para kazanmiyor. Ne kadar cok danışma yaparsan o kadar çok kazanirsın. Ne kadar cok danisan bulabileceginizi belirleyen onlarca sey var. Sadece okudugunuz bolum degil

 20. Hocam bu sene üniversite tercihi vericem .pdr devlette psikoloji ise burslu olarak özel üniversitelerde gelmekte. Pdrnın gereklı alımları bittikten sonra onunun kapanacagından bahsediliyor. Bu beni daha da karasız yapıyor.hocam gelecekleri açısından düşünüldüğünde hangisi daha avantajlı olur birde psikolojiyi özelde okumanın devlete göre dezavantajı var mıdır?

 21. Psikoloji mezunu olup direk olarak kpss ye girip hastanelere atanabikiyorum değil mş yüksek lisans yapmam şart değil????

 22. Merhaba hocam, ben PDR 4. sınıf öğrencisiyim. Aile danışmanlığı alanında ilerlemek istiyorum ancak kafamda soru işaretleri var. Sizce aile danışmanlığı sertifikası almak mı yoksa aile danışmanlığı alanında yüksek lisans yapmak mı daha mantıklı? Bir de aile danışmanlarının nerelerde ve hagi koşullarda çalıştıklarına dair net bir bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum, şimdiden teşekkürler

  1. Su an aile danismani istihdam eden bir kurum yok.
   Hepsi ozel calismak durumunda.
   yl yapmak daha donanimli kilar sizi diye düşünüyorum. Amac sadece aile danismani unvani kazanmak ise yl ile ugrasmaya gerek yok sertifika daha akilli bir tercih olacaktir.

 23. Merhabalar hocam..
  Öncelikle siteniz için çok teşekkürler.. Bizim gibi kafasi karışmış öğrenciler için çok yararlı bir site olmuş.. Tebrik ediyorum sizi. Hocam ben ilkogretim matematik öğretmenliği 3. Sınıfa geçtim. Fakat en baştan beri öğretmenliğe ilgi duymuyor ve istemiyordum. Okula başladığımdan beri gelecek kaygısı ile yaşıyorum. Önceden psikolojiye karşı ilgim vardı. Kişisel gelişim kitaplarını severek okuyorum.. Bu sene tekrar üniversite sınavına girdim ve psikoloji bölümünü kazanacak yeterli sıralamayı elde edemedim. Bir söylentiye göre sosyoloji mezunları psikolog gibi çalışabiliyorlarmış. Bunun hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum. Sosyolojiyi açık öğretim den okuyup okulumuda yarım bırakmak istemiyorum. Yardımınızi bekliyorum..

  1. Merhabalar. tesekkur ederim. Ancak edindiğiniz bilgi cok doğru değil. sosyoloji mezunlari psikolog gibi calismiyor. felsefe ve sosyoloji okumuş ve formasyon almis kişiler bir donem rehber öğretmen olarak atandilarancak bu ssürekli olan birseydegil elbette

   tavsiyem okuyacasaniz lisans programi kazanmaya bakın. yada ilerleyen dönemde pdr psikoloji alaninda yuksek lisans deneyebilirsiniz. ama yüksek lisans yapmak size iş imkani sunmayacaktir aklınızda bulunsun.

   1. Peki ömer bey bende sosyoloji okuyorum aynı zamanda çocuk gelişimi ve eğitimi okuyorum hedefim aile danışmanı olmak ve ailenin içinde çoçukta olduğu için çocuğa da bakmak .Ben klinik psikoloji üzerine yl yapmak istiyorum amacım daha çok kendimi geliştirmek. Birşey daha duydum,çocuk gelişimi okuyup dil ve konuşma üzerine yl yapmak yani kendimi bu alanlarda yeterince geliştirmek istiyorum sizcede klinik yüksek lisans yapmam bana birşey katar mı? Ve dil ve konuşma üzerine yl. Yapma konusunda düşüncenizi öğrenebilir miyim. Şimdi den teşekür ederim.

    1. Maalesef yorumunuz karma karışık
     Sosyoloji mezunusunuz.
     Aile danışmanı
     Klinik Psk
     Çocuk Gelişimi
     Dil konuşma

     Birbirinden tamamen farklı yolları aşamaları olan alanlar bunlar. Genel olarak yüksek lisans ile meslek aramaya çalışmak hayal kırıklığı yaratır çünkü işe alımda daha çok lisans programınıza bakılır.
     Ama şu an ki yasal mevzuata göre aile danışmanı sertifikası alabilrisiniz. O sertifikayı alarak çocuk ile ilgili eğitimlere katılmak, belki çocuk gelişiminden lisansüstü yapmak ( bu özel üniversiteler haricinde pek mümkün olmayabilir) size güç katabilir. Ancak bu söylediklerim sizi tanımadan tamamen ezber. Böyle iş/meslek seçimi olmaz 🙂

     Size tavsiyem her alanda araştırma yapıp önce karar almanız, sonra o karara göre adımlar atmanız .
     Bir psikolojik danışmandan da – kariyer danışmanlığı çalışan- ile ilgili destek alabilirsiniz.

 24. Merhaba hocam,Psikolojik danışmanlık mezunu biri klinik psikoloji yüksek lisans mezuniyetinden nasıl yararlanır?hangi kurumlarda çalışabilir?

  1. Sağlık Bakanlığında klinik psikolog ataması yapıldığında basvuru hakki olacaktir. henuz boyle bir atama olmadi ancak olacaktir. son donemde bazi bolumlerde yuksek lisans ile atama yapiliyor cunku odyoloji vevdil konuşma terapisi örneklerinde olduğu gibi. bunun haricinde ozel7 hastaneler bir is alani olabilir. şahsi fikrim klinik psikolojide yl yapmanin bu günkü şartlar altinda maddi olarak bir fark yaratacağını sanmıyorum.

 25. Hocam siteniz çok güzel olmuş çok yararlı bilgiler var elinize sağlık. PDR bölümünü bitirdikten sonra yl yapmadan kendi yerimizi açabiliyorsak yl yapmaya gerek varmı? Yl nin avantajları/dezavantajları nelerdir?

 26. iyi aksamlar ben psikoloji okuyorum 4.sınıfa geçtim acaba formasyn alıp rehber ogretmen olabiliyormyuz. bu sene düşünmeye basladm. türkiye sartları malum.. kesin bilgimidir? tesekkurler simdiden

 27. hocam iyi günler diliyorum.. pdr kazandım pskoloji istiyordum öncelikle ama aolmadı. amacım özelde çalışmak kendi ofisimi açmaktı. pdr’den mezun ılduktan sonra pskolog olmak icin ya da özel ofis acabilmek icin neler gerekli? yüksek lsans durumu nasıl napmalıyım..

  1. Amacınız özel ofis açmaksa psikolog olmanıza gerek yok. İyibir psikolojik danışman olarak bu işi yapabilirsiniz. Tebrik ederim , kendinizi geliştirmeye bakın.

  1. Adı Psikolojik Danışma olmazda eğitim danışma merkezi olur, aile danışma merkezi olur sonuçta açılabilir.

 28. Hocam merhaba ben AİBÜ’den bu sene mezun oldum, başarılı bir öğrenciyim ve PDR alanında da yetkin olduğumu düşünüyorum, ama bu seneki atamalarda mesleğe başlama konusunda tereddütlerim var okullarda öğrenci ve velilerle çalışmak beni pek tatmin etmeyecek gibi, yani öyle bir ÖNyargım var. Ben daha çok terapi ile insanlara yardım etek istiyorum zaten ezelden beridir de psikoloji istiyordum. araştırdığım kadarıyla cinsel istismar konusunda çalışmalar yapıp klinik psikolojiye yönelmeyi düşünüyordum, ama ruhsal travma alanında da çalışabileceğimi fark etim. beni klinikten vazgeçiren başvuru şartlarında PDR mezunlarının kabul edilmeyişi. Bu durum gerçekten üzüntü verici. sormak istediğim okulda bu sene çalışmaya başlayıp yüksek lisans için cinsel istismar konusunda hangi programa yöneleceğim konusundaki içinde bulunduğum belirsizlik. Ruhsal travma alanında da her üniversitede yl programı yok :/ ayrıca hacettepeyi biliyorum ama PDR mezunu olup da kilinik psikoloji alanında kabul edilebileceğim DEVLET üniveristeleri hangileridir?
  yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Maalesef klinik uzerine sizi alacak bir devlet üniversite si yok.
   bizde uzmanlaşma gibi bir kavram olmadigindan travma çalışmak sadece size ve danışmanıniza kalmış demektir. Okulda calismak demek psikolojik danışma yapılmayacak demek değildir. Aksine okulda bolca boş vaktiniz olur ve bunu görüşmelere ayırabilirsiniz. Sahsi fikrim meslege atilarak oncelikle maddi olarak bir kaynağa sahip olmaniz. Okul ortamini yaşayarak görmeniz. Ardindan pdr yüksek lisans programlarını inceleyerek travma çalışan kişileri belirleyerek onlarla iletisime gecmenjz ve o üniversitelere başvuru yapmaniz. Sonra zaten alana aşina oldukça hangi alanda eğitimler almaniz gerektiğini farketmeye baslayacaksiniz ve bu cercevede gorusleriniz olgi alanlariniz degismeye baslayacak. Hala travma derseniz EMDR araştırabilirsiniz.
   Kolayliklar dilerim

 29. Hocam geribildiriminiz için çok teşekkür ederim, zaten önümde görünen köy MEB’de bir iki sene “rehberlik” olarak çalışmak olacak. sene kaybetmemek adına akademik kariyere erken başlamak istiyordum ama öncelikli olarak da ekonomik özgürlük kazanmam gerekiyor. Devlet üniversiteleri klinik alanında almıyor ama kredi çekip de özelde klinik okumayı pek düşünmüyorum. Özgül olarak çalışmak istediğim konu “ensest ilişki, cinsel istismar, tecavüz” gibi başlıklarda toplanıyor. bu başlıklara bakarak kocaeli üniversitesinde psikiyatri alanında sağlık bilimleri enstitüsünde eğitim alma imkanım var görünüyor. Peki bu konudaki fikirleriniz nedir? EMDR evet bilgiyi yeniden işleyerek başarılı bir danışma yürütebilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla…

  1. Öncelikle çalışmaya başlayın mesleki yıllar içerisinde daha net karar verebilirsiniz bence. ATamalarda özellikle yüksek lisans Dr programı olan iller ya da buralara yakın bölgeler seçerseniz zorlanmazsınız böylece.
   Diğer yandan EMDR konusunu iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Popüler kişi/kurumlara bakarak karar vermeyin. O kadar paraya daha oturmuş temel eğitimler alabilrisiniz. Çalışmak istediğiniz konu ile ilgili YL programı bulmak zorunda değilsiniz tez konunuzu bu alanalrdan seçip kendinizi yetiştirebilirsiniz.
   Kolaylıklar dilerim.

  1. Universitelerin ortak bi kanunu yok bunkonuda ne yazik ki. Öğrenci İşleri ne yada her iki bölümün sekreterine sorarak daha net bilgi alabilirsiniz. Ben yok diyecekler diye tahmin ediyorum ama şansınızı deneyin kesinlikle. Sonucuda buraya yazarsaniz diger insanlarda bilgilenmis olurlar.

 30. iyi günler diliyorum tekrardan:)
  pdr mezunları için doğu görevi durumu nedir nasıldır mecburi midir? ve atama mevzusu olmayan çalışma alanları nerelerdir tam olarak

  1. Pdr mezunlarınin diger öğretmenler den farkı yoktur. kurallar ve dolayısıyla doğu görevi bizler içinde soz konusu olacaktır.

   Ozel ofisler rehabilitasyon merkezleri. atamanin soz konusu olmadığı yerler tamamen ozel6 sektörde.

 31. Ömer bey merhaba psikolojik danışmanlık okudum. Şuan mebde rehber öğretmen olarak çalışmak istiyorum ama aynı zamanda yüksek lisans yapıp ilerde kendi ofisimi açmak istiyorum.siz demişsiniz yüksek lisansa gerek yok diye ama ben yine de yeterli olacağımı hissetmiyorum o yüzden yüksek lisans yapmak istiyorum.atamalar için tercih yapmam lazım klinik psikoloji istiyordum ama devlet üniversiteleri almıyor dediniz, bende özel üniversitelerden verim alabileceğimi düşünmüyorum sizce iyi bir eğitim alabileceğim bir özel üniversite varmı, aynı zamanda tezli yl yapmak istiyorum özel üniversitelerin tezli programları varmı? Son bir sorum daha var önceki yorumlarda ruhsal travma diye bir yüksek lisans programı olduğunu öğrendim ancak bu programla ilgili internette fazla bilgi bulamadım bu programın konu alanı nedir mezun olunca çalışacağımız yerler nerelerdir, klinik psikolojiyle farkı nedir, bir de sadece Kocaeli universitesinde mi var bu program. Ömer bey tüm bu sorular o kadar uğraştırıyor ki beni yardımcı olursanız çok sevinirim, plan yapmalıyım ki ona göre bir yeri tercih edip atanayım

  1. Merhabalar
   Tüm sorularınıza çare olacak şunu söyleyebilirim ki herhangi bir alanda yüksek lisans yapmak size bir yerde (kamu kurumu) çalışma imkanı vermez. Şu anki düzenlemeler ile vermiyorda (dil konuşma terapistliği hariç) . Klinik psikolojiden mezun olmakta size atama ihtimali kağıt üzerinde var gibi gözüksede vermeyecek. Nitekim hiç klinik psikoloji ataması olmadı henüz.
   Programın klinikle ilgili farkını bilemeiyorum programın öğrencilerine yada o alandaki öğretim yelerine mail atabilirsiniz. Ancak dediğim gibi şunu söylemem gerekir ki bunları iş bulmak iş değiştirmek amaçlı yapıyorsanız yapmayın çünkü Yüksek Lisans ATAMA hakkı veren bir şey değil. Çzel üniversitelerde tezli programlar var. Kaliteli eğitim olabileceğini düşünüyorum örneğin Gaziantepteki programın başında Hakan Türkçapar var. İyi hocaları kadrolarında tutuyor özel üniversiteler…

   Özel eğitim PDR mezunlarını alan yerlerde var almayanlarda örneğin Anadolu Üni alıyor ancak Osmangazi üniversitesi almıyor. Yüksek lisansı meslek değiştirmek için değil bir alanda uzmanlaşmak ya da AKADEMİSYEN olmaya bir basamak olarak örün yoksa hayal kırıklığı yaşarsınız.

 32. hocam yazılarınızı okudum .allah razı olsun .benımde sıkıntım aılemın istegı üzerine elektrık elektronık muh.gittim .3yıl okudum ama tum hayatımı bu hayatta heba edemıcemı anladım ,şimdi gelecem için psıkolojıyemı pdryemı gıtmelıyım bılemıyorum.yarın son kayıt gunum psıkolojı ve pdrden özele burslu kabul edıldım .hayallerımın arasında üniversiteden cok fazla bırsey beklemeyıp kendımı gelıstırmek var .kişisel gelişim üzerine ,ve ınsanlara yardım üzerine..türkıye sıstemınde dusuncelerımı ınsanlarla paylaşmak,yardımcı olmak ,farklı bır bakıs acısı kazandırabılmek,yapabılırsem holdınglerın arge bölümde calısan muhendıs ,veya dıger calısanlarına semınerler vermek ıstıyorum .ve hayattan 3 yıl kayıp yasarken geldım yer buna degsın ıstıyorum ,hocam benım ıcın en uygun gördunuz ve önü acık olan pdr mısın psıkolojımı acaba.saygılarımla…

  1. Ideallerinize bakılırsa ikisindende ayni yere ulasmak mümkün. Ancak psikoloji bizim ulkemizde pdrye gore daha çok kabul goren daha oturmuş bir alan. Atama vs açısından bakınca pdr daha avantajlı ikisininde daha iyi yada eksik yanları var birbirlerine göre. Bu yüzden size ne desem eksik kalacak. Araştırmalarına ve gerçekten içinden geçene göre hareket etmelisin. Ikisi arasında uçurum yok sonuçta.

 33. Merhaba, Pdr mezunu uygulamalı psikolojide y.l. yaparsa son yasal düzenlemelerdeki klinik psikolog haklarına sahip olabilir mi? Bazı üni. Klinik y.l. yerine ( İstanbul üni,Haliç üni gibi) uygulamalı PSİ. Programı mevcut ve ayrımı yasal olarak nedir?

  1. Bu konuda bir bilgim yok ancak devletin dili yazıdır. Devlet diplomaya bakar. Suanki düzenleme diyor ki klinik psikolojide yüksek lisans yapmak… Diplomaniz uzerine klinik yazıyorsa ne ala. Yoksa kabul edilmeyecektir. Uygulamali psikoloji mezunları klinik psikolog kadrosuna başvurabilir gibi bir yasal düzenleme varsa durum farklı ama böyle bir düzenleme ben duymadım.

 34. bir üniversitenin pdr bölümünden başka bir üniversitenin psikoloji bölümüne geçiş gerçekten yok mu? yatay geçiş şartlarında falan en az %80 benzerlik lazım diyor ,bu alanlar arasında daha fazla mı fark var?

  1. Sorunuz yatay geciş ise isterse yuzde yuz benzerlik olsun gecis yok benim bildigim kadari ile. Ozel universitelerin ayri uygulamalari olabilir sormak lazim. Ama ayni universitede cift anadal vs secenekleri varsa kullanabilirsiniz.

 35. Hocam pdr 3. sinif ogrencisiyim. Ben bir pdr mezunu olarak yuksek lisans yaparsam hastanelerde calisma imkanim var mi? Eger varsa hangi alanda yuksek lisans yapmam gerekir ozel universitese yl yapabilecek maddiyata sahibim simdiden tesekkur ederim. Eger imkanim yoksa tsk’da sozlesmeli subay olmayi o da olmazsa ram’da calismayi dusunuyorum. Simdiden tesekkur ederim.

 36. yüksek lisansınızı gaziosmanpaşa üniversitesinde yaptınız sanırım. ben de o üniversitede pdr okuyorum. dersimize giren hocalarımızın isimlerini yazdığınızı görünce mesaj atmak istedim. enteresan bir heyecan yaptım:)

  1. Atanamayacagınız için değil atama olmadığı için atamıyoruz.
   Klinik psikolojik yüksek lisansı da yapsanız atama yok. Devlet sadece psikolog unvanı ile atama yapıyor.

   1. hocam eğer yeni sağlık bakanlığı yasası yürülüğe girer ve klinik psikolok atamaları başlarsa artık hastahanelere nolmal psikolog atanamayacakmı yoksa hem klinik psikolog hemde psikologmu atanacak

    1. İnanın bende bilmiyorum . Ancak sanırım psikolog atanmaya devam edecektir klinik psikologlar atanda dahi. Şu an meslekte olanlara da bir sertifika verince herkes klinik psikolog olur böylece:)Burası Türkiye herşey olabilir. bakıp göreceğiz:

  1. Adına psikolojik Danışma merkezi demedikten sonra psikoloji okumadanda açabilirsiniz. Yani yasal olarak psikolojik Danışma merkezi açıyorum diyemezsiniz. Ancak bi ofis açar içerde danışmanlık yaparsanız maalesef sizi denetleyen bir kurum olmayacaktır. Bakkal açmak gibi düşünün.

 37. peki ofisin adını ne koyarsak yasal bir sakınca olmaz aile danışma veya eğitim danışma merkezi diyebilirmiyiz pdrciler gibi

  1. Aile danisma merkezi diyemezsiniz yönetmeliği var. Aile danışmanlığı sertifikasi alırsanız gerekli şartları da saglarsaniz aile danışmanlığı merkezi diyebilirsiniz.

   Ticarette 2 ad vardir. Firma kayıt adi tabela adi.
   Tabelaya ne yazdığınıza çok bakmazlar. Ama şirket adı olarak psikolojik Danışma merkezi gibi bir ünvanı su an alamazsınız.

 38. Yukarıda okumuştum bir pdrci arkadaşa aile danışma merkezi veya eğitim danışma merkezi olabilir demişsiniz onlarda sertifika alaraknı yapıyorlar yoksa biz psikoloji Mezunlarına Özelbişeymi bu sertifika olayı yada direk avukatlar gibi kapıya psikolog Ali Söylemezgiller yazıp büro açabilirmiyiz

  1. Aile danışma merkezi için google a aile danışma merkezi yönetmeliği yazıp inceleyin. Eğitim danışmanlık için ise prosedür herhangi bir is yeri ile ayni. Kapıya yazdıklarınız sizi şikayet ederlerse sorun olur. Eskişehir’de bi örnek vermek gerekirse kişisel Gelişim ve danışmanlık merkezi yazmışlar kapıya.

 39. Merhaba,
  Psikoloji mezunu olmayıp farklı bir alandan mezunum. Fakat psikolog mezunları gibi hastanelerde çalışmak istiyorum. Bu yuzden lisansım psikoloji bölümü olmadıgı için klinik psikoloji yüksek lisans+klinik psk.doktora yapmammı gerekiyor mutlaka ,hastaneye psikolog olarak atanabilmem için?

  1. Şu anki mevzuata gore klinik psikoloji mezunu olan kisiler hastaneye atanabilirler. Ancak bu atama yontemi hic kullanilmadi. Devlet sadece psikolog almaya devam etti ve ediyor. Kisaca yasal olarak atanabilirsiniz ancak uygulamada atanamazsiniz en azindan simdiye kadar kimse atanmadi.

 40. Ömer bey tesekkur ederim cevabınız için ama ben felsefe mezunuyum. Yani klinik psikolojiden yüksek lisans+klinik psikoloji doktoramı yapmam gerekir? Yoksa sadece klinik psikolojiden yuksek lisans yapmam yeterlimi? Hastanede psikolog olarak atanabilmem için illa psikoloji mezunumu olmam gerekiyor sadece? yoksa dediğim gibi klinikten y.lisans ve doktora yaptıktan sonra kpssyle hastanelerin psikolog kadrolarına atanabilirmiyim?

  1. Yuksek lisans ve dr yaparak hic bir kadroya atanamazsiniz . Istisnai bazi durumlar var odyoloji dil konusma terapistligi gibi . Bu gune kadar atama olmamis olsa da klinik psikoloji de bunlardan biri…

   Ilgili kanun maddesi

   psikoloji veya psikolojik danışma ve rehberlik lisans eğitimi üzerine klinik ortamlarda gerekli pratik uygulamaları içeren klinik psikoloji yüksek lisansı veya diğer lisans eğitimleri üzerine psikoloji veya klinik psikoloji yüksek lisansına ilaveten klinik psikoloji doktorası yapan sağlık meslek mensubudur.

   Sizde hem yl hem dr yaparsaniz + devlet bu gune kadar yapmadigi klinik psikolog atamasini yaparsa atanabilirsiniz. Ozel universiteye 100 bin tl masraf yapip atanamamak var isin ucunda iyi dusunun derim…

 41. Merhaba ben ygs-lys hazırlık öğrencisiyim.Pdr-ve psikoloji bölümleri arasında gidip geliyorum.Ama yukarıda okuduklarıma göre Pdr de okusam klinik psikolojide yüksek lisans yaparak kendi kliniğimi klinik psikolog ünvanıyla açabilirim değil mi?
  Bir de özel hastanalelerde klinik psikolog ünvanıyla çalışabilirim sanırsam? Yani
  özel hastaneler bu pdr mezunu bunu psikolog olarak almayalım gibi bi durum yaşatırlar mı?Ben zaten devlete atanmayı pek istemiyorum .Psikoloji mezunu olunca direk devlet hastanesinde psikolog olabiliyorsun ama atamayla olduğu için sıkıntı yani psikolojinin tek artısı klinik psikolojide yl yapmadan devlette psikolog oluyorsun ama pdr okuyup klinikde yl yapınca aynı psikoloji mezunları gibi sende kendini geliştirip klinik psikolog unvanıyla kendi kliniğini açabiliyorsun o zaman sizcede pdr okumak benim durumuma göre daha mı mantıkl?
  Birde özel üniler pdr cileri klinik psikoloji yüksek linsansına alıyor demişsiniz ben araştırdım ünilerin ales den 55 puan almak vb şartları var bu şartları karşılayıncada yinede yüksek lisansın ücretini ödüyor muyuz?
  Biraz uzun oldu ama şimdiden çok teşekkürler. 🙂

  1. sondan baslayalim;

   elbette o sartlar ortak minimum sartlar o parayi burslu olmadiktan sonra her turlu odeyeceksiniz.

   amac yer acmaksa hep soyledigim gibi ikisini de okumasaniz olur 😉 hayat danismanligi dersiniz sikayet eden olmazsa musteri de bulursaniz calisir gidersiniz;)

   psikoloji okuyup formasyon alirsaniz da rehber ogretmen olarak atanabilirsiniz diger taraftan bakinca.

   amaciniz klinik psikolog olmak ise yolu neden uzatasiniz psikoloji bolumu okuyunuz.

 42. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim aydınlatıcı oldu.Yani diyelim mesela psikoloji okuduğumuz okulda %50 bursluyuz yüksek lisans yapıncada mı o devam ediyor?

  1. Hayır o burs lisans icin. yuksek lisans burslarida var ama onun sartlarini ayrica saglamaniz gerekir

 43. Merhaba.Öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok tesekkürler.Ben pskikoloji öğrencisiyim ve tezli yada tezsiz klinik psikoloji yüksek lisansı arasında bi fark olup olmadığını öğrenmek istiyorum yada akademik bir kariyer düşünmeyen hastane kendi ofisi şeklinde bir çalışma hayatı düşünen birine sizin öneriniz tezsiz yönünde mi olur tezlinin getireceği bi fayda var mıdır bu durumda ?? Tesekkürler…

  1. Tezsiz klinik ?
   Daha önce duymadım ama amacı akademisyen olmak olmayan ya da doktoraya devam etmek olmayan kişi için fark etmeyecektir (ofis açacaksa)

 44. merhaba hocam kaç gundur bu alanda arştırma yapıyorum ama sağlıklı bilgi alamadım ben işletme mezunuyum hep hayalimde psikolok olmak var ama bazı sebeplerden dolayı okuyamadım şimdı yuksek lısans yapsam kendi ofisimi acabilir miyi şimdiden tşkler

  1. Ofislerle.ilgili mevcut duzenlemeye gore lisansiniz yukseklisansiniz hatta doktoraniz olsa da HASTA GOREBILECEK yer acamazsiniz. Bu hak sadece psikiyatristlere aittir. Ek olara diger turlu bir egitim danismanlik merkezi adi altinda acacaksaniz yl yapmaniza dahi gerek yok…

   Ilginc ama durum bu…

 45. merhaba ömer bey, son sınıf öğrencisiyim psikoloji okumak istiyorum fakat bazı sorularım var ve bunlara internet sitelerinde cevap alamadım. şans eseri sizin siteye denk geldim ve açıkçası çok sevindim. ilk olarak sorulara cevap verdiğiniz bizi aydınlattığınız için teşekkürler
  1.soru:)özelde okumak istiyorum psikolojiyi, sizce iyi bir fikir mi ve hangi özelleri önerirsiniz bunun içinde bahçeşehir ünv. olur mu?
  2.soru:)psikolojiden mezun olup hemen kendine iş yeri açabiliyor muyum yoksa klinik psikolojide yl yapıp öyle mi kendi iş yerimi açma hakkım oluyor?
  bu benim aklımı çok kurcalıyor. bazıları diyor hayır artık kendi yerini açamıyor psikologlar bazıları da açabiliyor diyor. lütfen bana yardımcı olun ki şu aklımda ki soru işaretlerinden kurtulabileyim..

  1. Merhaba;

   Özel okullar hakkında net bilgim yok. Ancak Yeditepe ve Bilgi üniversiteleri daha bilindik. Özelikle eğitimci kadrolarına iyi bakın dışardan derlere gel git yapan okulları seçmeyin. Daha iyi bir seçim için yüksek lisans hatta doktora programlarıda olan okulları seçin derim ben. Malum okuduğunuz tanıdığınız yerde burs almak indirim almak daha kolay olacaktır.

   2. Bu sorunuzun cavbını asalında başka arkadaşlara da verdim bunun cevabı hem evet hem hayır mevcut yasalara göre. Mevcut yasalara göre klinik YL de yapsanız kendi yerinizi açamazsınız . Ancak adına eğitim danışmanlık organizasyon şirketi derseniz su ürünleri de okusanız açabilirsiniz….

   Kolayklar ve sınavınızda başarılar diliyorum

 46. teşekkürler. son bir sorum olucak dün akşam arkadaşımla konuşurken öğrendim ki artık psikoloji okuyan pdr okuyanla aynı olucakmış yani psikolog olmak psikiyatrinin içinde yer alcakmış bu doğru mudur?

  1. Arkadaşınız ya birinci sınifta henuz ya da bolumuyle alakali çok bilgisi yok.

   PDR ve Psikoloji birbirinden farkli alanlardir. Ayni olacak diye bir kavram yok. Psikoloji mezunlari formasyon alirlarsa PDR mezunlari gibi ogretmen olmak icin basvurma hakkina sahip olurlar. Belki de demek istedigi budur.

   Ek olarak iki alaninda psikiyatri ile alakasi yoktur. Olmayacaktirda…

 47. peki teşekkürler birşey daha sormak istiyorum türkiye de psikoloji okuyup yurtdışına çıktığımda çalışabilir miyim ?

  1. Bazen evet bazen hayir . Gideceginiz ulkeye gore degisir. Ve okudugunuz universitenin akreditasyonuna gore…

 48. merhaba ben pdr öğrencisiyim. sizce klinik psikoloji alanında özel bi üniversitede yüksek lisans yaparsam buna değer mi ? emeğimin karşılığını alabilir miyim size göre ?

 49. Merhabalar…

  Ben Avusturya’da Genetik okuyorum. Son zamanlarda psikoloji bölümüne cok fazla ilgi duymaya basladim ve master ve doktoramida bu bölümde yapmak istiyorum.. Üniversitem bitmek üzere.. Hayalim kendimi bu konuda cok gelirstirmek ve kendi kliginigimi acmak…Bana nasil bir yol önerirsiniz? Bogazici’nde master yapma sansim var.. Fakat nasil bir yol izlemeliyim emin olamiyorum… Sizce masterimi burda yapip doktorami TR’de mi yapmaliyim? yani net olmam gerekirse, düzenimi TR’de kurmak istiyorum.. Kendi klinigimi acabilmem icin lisansimin mutlaka PSIKOLOJIde mi yapmam gerekli? yoksa Genetik(biyoloji) lisansimla masterimi Psikoloji alaninda yapinca kendi klinigimi acabilmem söz konusu mudur?

  Tsk ediyorum simdiden…

 50. Merhaba hocam ben pdr okuyorum.Bölümde daha çok çocuklarla çalışıyoruzAma ben yetişkin sorunlarıyla ilgilenmek istiyorum ve bunun için tek seçeneğim klinik psikoloji yüksek lisansı gibi görünüyor.Klinik psikolojiyi bir de alanda kendimi geliştirmek için okumak istiyorum.Bu ünvanı almak için ya da yetişkinlerle çalışabilmem için başka ne gibi programlarda eğitim alabilirim???

  1. Yestiskinngrupla çalısmak icin illa ki klinik psikoloji okumak zorunda degilsiniz. Bilissel davranişçı terapi , gestalt terapi sema terapi gibi ilgi duydugunuz bir yaklaşımın uluslararası standartlarda eğitim programlarına katılırsınız.

 51. İyi günler ömer bey , Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji 2.sınıf öğrencisiyim kardeşim bu yıl girdi sonuçları bekliyoruz,maalesef top 5 üniversitede psikoloji tutmadığı için ve diğerlerinde belirgin bi fark olmadığından dolayı Boğaziçi pdr düşünüyoruz tam olarak Pdr bilinmediğinden sitenizden yardım aldım teşekkürler öncelikle.

  Fakat dikkatimi bir şey çekti. Üslubunuzdan pek hoşlanmadım. “AMAAN SU ÜRÜNLERİ DE OKUSAN YER AÇARSIN;)))” kendi alanınızı aşağılıyorsunuz resmen bu kadar basit olabilir mi? At yarıştırmak istemesem de siz de biliyorsunuz ki Pdr asla Psikoloji olmayacak! Görüyorum da gülüyorum felsefeden psikolog ordan psikolog burdan psikolog. Benim kadar sakin bir insan 10 dk da çıldırdım bu kadar mı düştü kalite?

  Son olarak PSİKOLOG OLMAK İSTİYORSANIZ EN BAŞINDA OTURUN ADAM GİBİ ÇALIŞIN. Kulağı arkadan tutmaya,boşa koşmaya ne hacet?

  1. Merhaba.
   Kendi alanımı aşağılamıyorum . Türkiye’de ki gerçekleri ifade ediyorum . Siz psikoloji bölümü bitirseniz dahi PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ a ça ma ya cak sı nız. Adına eğitim danışmanlık kişisel gelişim merkezi dedikten sonra herkes zaten açabiliyor. Prosedür bakkal açmak ile aynı.

   At yarıştırmak istemeseniz de büyük ihtimal bölümünüzün havası üzerinize sinmiş. Sanırım henüz 2. sınıf oldunuz yani alanla ilgili bilgi seviyeniz ve gerçeklerle tanışmamanız olası (asla küçümsemek için söylemiyorum) . Okurken herkes bu psikolojiye sahip olabiliyor, psikolog pdr mezununu, pdrci sosyoloji öğrencisini tıpçılar hiç birini beğenmiyor 🙂

   İleride göreceksiniz ki birinin sizi beğenip beğenmemesi hiç bir şey ifade etmeyecek. Siz ve yeterlilikleriniz olacak sadece. Dİğer yandan PDR ‘nin Psikoloji olması gibi bir gerek zaten yok. PDR alanı apayrı bir alan haline gelmiş. İş imkanlarına baktığınızda yüzlerce işsiz psikoloji mezunu görebilirsiniz. ya da bütün psikoloji öğrencilerinin okuldan sonra ilk iş formasyon programlarına yazıldıkları gözlemleyeceksiniz.

   Diğer yandan PDR ya da Psikoloji ikisi de kendi çapında burnu havada ancak yasal bağlamda hiç bir şekilde tanınmayan, meslek yasası dahi olmayan iki meslek grubu. Psikolojinin buradaki avantajı halk tarafından daha benimsenmiş/biliniyor olması. Şahsım adına klinik psikolog olma gibi bir hevesim yok. Gerek/ilgi duymuyorum da desem yeridir. Son cümlenizi bana hitaben söylemediğinizi düşünüyorum ama yine de yazayım bu bilgiyi bilin istedim. Bu yazı bir çok soru sorulduğu ve bilgi kirliliği olduğu için yazılmıştı. Klinik psikolog olsa ne olur olmasa ne olur ancak insanlar bu etiketi seviyorlar işte:)

   Adam gibi çalışmaya ya da YGS LYS ‘de netleri havada uçuşturmanıza gerek yok . bu gün bir hesap yaptım yaklaşık 170 Bin TL ye KLİNİK psikoloji alanında AKADEMİSYEN olabiliyorum . Bakın psikolog demiyorum PhD sahibi yardımcı doçent diyorum 🙂 Mezun olduktan sonra 3 yıl içinde de paramı geri kazanabiliyorum . Bakın bu hesaba lisans ya da yüksek lisans sonrası çalışırsanız maaşı dahil etmedim. Yani 10 yıl sadece okumaktan bahsediyorum (Bu tutar okul masrafıdır yaşan giderleri hariçtir).

   Sanırım özellikle lisans öğrenimi sırasında biraz da duygusal oluyor insan. Kendimden biliyorum alan dışı atamalara en sert çıkışlar yaptığım yazıp çizdiğim zamanları düşünüyorum yeni mezunum ya da öğrenciydim 🙂 Mezun olduğunuzda bile değil iş hayatınızın 3. yılını tamaladığınızda sizinle yeniden konuşmak, düşüncelerinizi öğrenmek isterim ölmezsem burada olacağım emin olun 🙂

   Bence siz yine de sakin olun. Kendinizi yetiştirmeye bakın PDR mi iyi Psikoloji mi ÜSTÜN diye br tartışma asla ve asla blimsel değil mantıklı değil. Biri elma birisi armut. Ortak özellikleri meyve olmaları, ağaçta yetişmeleri ve yenmeleri. Üstün şeklinde daha iyi daha yetkin şeklinde değerlendirme yapmak kesinlikle akıl dışıdır. Herhangi bir psikoloji öğrencisi bana kendi alanından / dersinden bir soru sorabilir PDR alanındak profesör bunu bilemeyebilir. . Ama herhangi bir eğitim psikolojisi sorusunu sizin profesörünüz bile yanıtlayamayabilir öylece bakakalır:) Sözün özü kıyas yersizdir. Ortak çalışma alanları vardır.Ben Her psikoloji mezunundan iyiyim diyemeyeceğim gibi, bütün psikoloji mezunları ben sadece PDR Mezunu olduğum için benden iyidir diyenin kalbini kırarım 🙂

   Herkesin uzmanlık alanı ilgi alanı farklıdır. Kendini bilen PDR mezunu zaten psikolog olmak istemiyor. Çünkü psikoloji lisans mezununun çalışabileceği ancak PDR mezununun çalışamayacağı herhangi bir alan gerçekten yok. Bir tek sağlık bakanlığına alınmıyor PDR mezunları ki zaten MEB ‘de öğretmenlik yapmak daha avantajlı bir çok kişi için. Adalet bakanlığı, Aile Sosyal Politikalar, MEB, Türk Silahlı Kuvvetleri , Özel sektör zaten PDR lisansına yer veriyor. Kim niye klinik psikolog olur ben anlamıyorum 🙂 Ama yapmak isteyene de saygı duymak zorundayız ne yapalım…

   Bu kadar uzun neden yazdım bilmiyorum 🙂 Anlaşılabileceği umuduyla.

 52. Merhabalar hocam, kısa bir sorum olacak, Sosyoloji mezunu birisi olarak bazı özel üniversitelerde klinik psikoloji yüksek lisansı yapılabildiğini biliyorum. Yani klinik psikoloji yüksek lisansını bitirmiş olmakla birlikte klinik psikolog ünvanına sahip oluyormuyuz. Ayrıca bu ünvanı özel sektörde kullanabilme imkanımız varmıdır. Yani danışmanlık merkezleri v.s.

  1. Merhaba
   Mevcut durum şu şekildedir.

   Klinik psikolog; psikoloji veya psikolojik danışma ve rehberlik lisans eğitimi üzerine klinik ortamlarda gerekli pratik uygulamaları içeren klinik psikoloji yüksek lisansı veya diğer lisans eğitimleri üzerine psikoloji veya klinik psikoloji yüksek lisansına ilaveten klinik psikoloji doktorası yapan sağlık meslek mensubudur.

   Yani Klinik Psikologum demeniz için yasal olarak DR programını da tamamlamalısınız.

 53. ‘Adam gibi çalışmaya ya da YGS LYS ‘de netleri havada uçuşturmanıza gerek yok . bu gün bir hesap yaptım yaklaşık 170 Bin TL ye KLİNİK psikoloji alanında AKADEMİSYEN olabiliyorum . Bakın psikolog demiyorum PhD sahibi yardımcı doçent diyorum Mezun olduktan sonra 3 yıl içinde de paramı geri kazanabiliyorum . Bakın bu hesaba lisans ya da yüksek lisans sonrası çalışırsanız maaşı dahil etmedim. Yani 10 yıl sadece okumaktan bahsediyorum (Bu tutar okul masrafıdır yaşan giderleri hariçtir).’

  Sevgili hocam o kadar kafam karışık ki özel bir üniversitede klinik psikoloji ye devam etmek mi(ki maddi gücüm var) yoksa sakarya üniversitesinde pdr yükseklisansı yapmak mı bilemedim.Şuan meb de çalışan bir psikolojik danışmanım.Akademik olarak devam etmek istiyorum ki doçent olup bulunduğum şehire bölüm açabilmek.Yukarıdaki dizeleriniz kararsız kalmama neden oldu.O kadar para harcanırsa gerçekten karşılığı üç yıl gibi bir zamanda alınır mı? sizce hangi okulu seçmek daha mantıklı?

  1. Bu sadece teorik. Kimse size garanti veremez. Doktoraniz biter ama kadro bulamayabilirsiniz. Kesin kadro diye bir kavram yok. Siz dunyanin en basarili klinik psikologu olsanizda kadro cikmayinca cikmayabiliyor.
   ilgili oldugunuz alana yatirim yapin derim ben. pdr den doktora sahibi olursaniz kadro bulamazsiniz gibi bir durum olmadigi gibi psikolojiden doktorali olursaniz kesin kadro bulursunuz gibi bir degerlendirme de yok.

 54. Bu sene pdr tercih edeceğim. Klinik psikoloji lisansı alıp psikolog unvanına sahip olma gibi bir durum var mı acaba? Ayrıca özel üniversitelerde klinik psikoloji lisansı yapan pdr mezunları psikoloji mezunlarına göre daha mı zorluk çekiyor?Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 55. Pdr bölümü okuyup klinik psikolojisi veya psikolog ünvanı için yüksek lisans yapmak şart. Ama tabiki bi psikoloji mezunu sa klinik için 2 yıllık bi yüksek lisans yapmalıdır. Psikoloji mezunlarının pdr ye göre daha avantajlı gozukmelerinin tek sebebi ise psikoloji bölümü mezunlarının bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olduklarının düşünülmesidir. Fakat pdr atamaları psikoloji bölümüne göre onu çok daha açıktır ve is olanakları daha kuvvetli. Klinik psikolojisini delicesine istiyorum. Ve hakkında öğrenmiş olduğum bilgiler bunlar. Doğru şeyler bildiğimi düşünüyorum. Doğru değilmi? Bunun için benide bilgilendirebilir misiniz Ömer bey. Şimdiden teşekkür ediyorum. .

  1. Psikoloji mezunlarinin tek avantaji devlet universitelerinin pdr mezunlarini almamasidir.

   Devlet memuru olmak pdr de daha kolaydir evet.

 56. yazı için öncelikle çok teşekkür ederim bir sorum var pdrden mezun olup klinink psikoloji lisansı için kabul edilmeme ihtimali var mı kabul edilirsek kolayca okuyabilir miyiz iş imkanları nelerdir sağolun

  1. Devlette tanımlanmış bir iş imkanı şu an yok.
   Okuyanlar genelde özel sektörde işe yarasın diye okuyor diye düşünüyorum .
   Klinik psikolog şurada çalışır gibi bir durum yok anlayacağınız. Özel hastanelerde dahi klinik dreğil normal psikoloji mezunu çalıştırılabiliyor çünkü.

 57. Merhabalar, ben pdr ve psikoloji arasinda kaldim. Psikoloji mezunu tanıdıklarıma sordum kendine ait bir ofis acmadigin surece dusuk miktarta maasla calisiyorsun bu dogru mu? Yani aslinda bir pdr ci devlette psikologlara gore cok daha iyi para kazaniyo. Benim de hayalim bir ofis acmak. Pdr nin is olanaklari daha mi genis? Son olarak sizce istanbulda devlette pdr mi okumak daha mantikli istanbulda özel tam burslu psikoloji mi tm 3 siralamam 21bin.

  1. Devlette maaşlar hemen hemen aynıdır .
   Psikoloji okuyarak formasyon alırsanız hem PDR hem Psikoloji mezunu gibi olursunuz .
   Formasyon okul bittikten sonra 1 yılda alınıyor yanılmıyorsam yaklaşık 2200 TL de ücreti var.

 58. Hocam merhabalar. Umarım soruma yanit bulabilirim. Ben pdr son sınıf öğrencisi oldum. Bu sene gördüğümüz kadariyla kendimi psikanalitik terapi ve psikolojik Danışma alanında geliştirmek istiyorum. Araştırdım türkiyede 2 merkez eğitimini veriyor ve bu 4 yıl sürüyor. Ilk başladığım sene bende illa klinil yl yapmalıyım diyordum. Fakat şimdi yurtdışında gerçekten çalışmak ve yl yapmak istiyorum. Öncelikle sunu belirteyim okul biter bitmez yurtdışında yl yapacak maddi durumum yok. Meb.e yada herhangi bir devlet kadrosuna atanacagim inşallah. Size sorum şu ben meb.e atandıktan sonra yurtdışına gitsem aldigim psikanalitik egitimim ve pdr diplomam ile orada klinik alanında yada söyle ifade edeyim, terapist olarak çalışma imkanim olabilir mi? Yani bizim meslegimizin yurtdışında karşılığı nedir Hocam? Orada da bizi “öğretmen” olarak mı görüyorlar?

  1. Her ülke ve her yerin kritierleri farklı ABD ‘de iseniz eyaletten eyalete bile farklı uygulamalar var. Türkiye gibi düşünmeyin. Bir eyealette lisans almak için 200 saat bir başka eyalette 700 saat uygulama deneyimi şartı olabilir. Rakamları uyduruyorum sadece farklı durumlar olduğunu göstermeye çalışıyorum .
   Avrupada ise bazı yerlerde bizim alanımız dahi yok. ABD ‘de counselor olarak okulda çalışan örneklerde var. Terapist olan da…
   Psikanalitik eğitim alacaksanız bence ülkemizde vakit kaybetmeyin. Çok değerli uzmanlar olabilir ancak amacınız yurtdışında bu mesleği sürdürmek ise ülkemizde boşa para harcamayın oradaki enstitülere başvurun eğitiminizi ingilizce tamamlayın . Burada psikanalitik bir eğiti sürecinden geçmek dışarıda ne kadar akreditedir bilmiyorum işinizi şansa bırakmayın buradan aldığınız eğitimin geçersiz olduğunu görüp hayal kırıklığı yaşamayın iyice araştırın eğitim veren yerler nereler hocalar kim uluslararası geçerli akreditasyon var mı vs vs vs . Öncelikle alanınızı ve gitmeyi planladığını ülkeyi belirleyin bu şekilde yol almanız zor çünkü. Daha sonra özel araştırmanızı yapabilrisiniz o ülke yada eyalette kurallar nedir eğitim imkanları nedir hangi sertifikaları tanıyorlar vs vs vs.

   Kolaylıklar dilerim.

  1. Özel devlet fark etmez. Lisans mezunu olup KPSS den yeter puan alarak atanırsanız çalışırsınız.

 59. yüksek lisans için, bağımlılık psikolojisi mi yoksa klinik psikolojisi mi kararsızım yardımcı olursanız sevinirim

 60. Merhabalar.Ben felsefe grubu mezunuyum.ama psikolojiye cok ilgim var.simdi psikoloji ya da pdr mi okusam ya da yuksek lisans mi yapsam diye de cok kararsizim.eger psikolojiden yuksek yaparsam bir psikoloji mezunuyla ayni haklara sahip olabilir miyim? Devlete atanma ya da ozel bir yer acma gibi)bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

  1. yüksek lisans yaparak lisans mezunlarının haklarını edinemezsiniz.
   Özel yer açma konusu ise bakkal açmak ile aynı prosedüre sahip adını uydurarak yarın bile açabilirsiniz.

 61. hocam merhabalar. öncelikle çok teşekkür ediyorum neredeyse bütün sorulara içtenlikle cevap vermişsiniz emin olun ben de dahil gençlerin kafası çok karışık ve ihtiyacımız var sizin gibi uzmanların bilgilendirmelerine.

  –Benim sorum şöyle: bu sene odtü kuzey kıbrıs kampüsünde pdr lisans eğitimine başlayacağım ve bu bölümü gerçekten sevdiğim ve uzmanlaşmak istediğim bir alan olduğu için tercih ettim. Belki çok erken karar vermek için ama mezun olduktan sonra da iş bulma ya da para kaygım ”şuan için” yok. Mezun olduktan sonra ben de yukarıdaki birçok arkadaş gibi klinik psikoloji YL eğitimi almak istiyordum ancak gerek sizin görüşleriniz gerekse malumunuz devlet üniversitelerinin pdr mezunlarını kabul etmemesi sonucu kararsızlık içinde kaldım. türkiyedeki özel üniversitelerin akademik açıdan beni tatmin edebileceğini de düşünmüyorum. sizce özel üniversitede klinik psikoloji YL yapmalı mıyım yoksa yurt dışında bu konuda bana akademik anlamda daha çok şey katacak üniversiteler var mı? ayrıca gördüğüm kadarıyla ben de dahil birçok arkadaş klinik psikoloji YL programına kendimizi şartlamış durumdayız. soruma geliyorum ister kendi açınızdan ister kendini psikolojik danışmanlığa adamayı düşünen ve gerçek anlamda kendini bu alanda geliştirmek isteyen birinin adına cevaplayın siz klinik psikoloji dışında hangi YL alanlarını önerirsiniz hocam?

  tekrar teşekkürler..

  1. Merhaba;
   İyi öğretim kadrolarına sahip özel üniversitelerde var ancak hocalar iyi olsa da zihniyet popüler bir alan olan klinik psikolojden para kaldırmak üzerine şekilleniyor. Ne yazık ki klinik psikolog ülkemizde fazlaca abartılıyor. Yurt dışındaki counseling programları(ABD) uygulama yönünü geliştirmede buradaki klinik psikoloji progrsamlarınan yüz kat daha iyi olacaktır bence. Kliniği sadece diplomasının üzerinde bir yazı olarak gören klinik psikolog dolu ülkede 🙂

 62. Merhaba pdr mezunuyum odyoloji üzerine yüksel lisans yapmak istiyorum yorumlarınızdan okuduğum kadarıyla odyolojinin ataması var demiişsiniz bilgilendirirseniz sevinirim

 63. Merhaba ben pdr bölümü ücretli kazandım aslında psikoloji istiyordum fakat pdr geldi yeniden hazırlanmayı düşündüm tanıdığım bi öğretmen pdr daha iyi dedi. pdr için ücretli okumak değer mi bilmiyorum ama tek hayalim ofis açıp hizmet vermek ve ofis açmayı bakkal açmakla kıyaslamışsınız sormak istediğim şu bi psikoloğa pdr bölümünü bitirdikten sonra yl yapıp ofis açabilir miyim diye sorduğumda bana çok paran olursa açarsın ve ünvan yaparsın gibisinden şeyler söyledi sizce bu doğru mu ?

  1. Anlaşılamayan şey şu sanırım . Bakkal açmakla aynı kefeye koyma sebebim ülkemizde psikolojik danışmanların ya da psikologların ofis açmalarını düzenleyen bir kanun vs olmaması. Yani böyle bir şey hukuken mümkün değil. Psikolojik yardım için açılacak yerleri sadece PSİKİYATRİSTLER açabilir. Bu kadar net. Neden bakkal örneğini veriyorum çünkü siz bakkal açar gibi yapıp içerde kendi mesleğinizi yapacaksınız. Yasalar o kadar boş ki. Bu işi yapma izniniz yok ama başka kılıfta bu işi yaparsanız sizi denetleyecek ceza verecek bir mercii de yok. Hepsi bu kadar. İlerleyen yıllarda daha net anlamaya başlarsınız ancak amacınız sadece ofis açmaksa PDR okumadan da açabilirsiniz. İçerde danışma yapmaz muhabbet edersiniz. İnsanların bu durumu anlayamamasının bir sebebi saçma olması bence. Nasıl olur diyoruz hep beraber ama ne yazık ki böyle oluyor.

 64. Demek istediğinizi anladım fakat benim sorum bi ofis açabilmek için baya bi maddi güç mü gerekiyor ve bi psikologla eş değer de hastalara hizmet verebilecek miyim onu öğrenmek istiyorum

  1. Psikologa eşdeğer derken?
   Türkiye’deki PDR eğtimi de Psikoloji eğitimide sizi hasta göremeye hazırlayamaz. Ek eğitimler YL , sertifika programları çok çok okuma yapmak , süpervizyon almak faydalı olabilir.
   Ofisi nerede açacağınıza bağlı maddi güç. Muhit semt önemli kiranız önemli seçeceğiniz mobilya dahi önemli.

 65. Merhaba Ömer Bey ben Bulgaristan Plovdiv University “Paisii Hilendarski” psikoloji bölümü mezunuyum.Denkliğim eğer psikoloji olarak gelirse ki pdr olarak gelme ihtimali de varmış geldiğinde klinik açabilir miyim?Teşekkürler saygılar..

  1. Adına klinik demeden bir ofis açabilirainiz. Trkiye de pdr ve psikoloji mezunları için klinik açma imkanı yoktur.

 66. Merhaba ben pdr öğrencisiyim. Yüksek lisans yapıp mı direk klinik psikolog oluyorum yoksa doktora da yapmam gerekiyor mu ? Birde klinik psikolog olduğumda hastanelerde çalışabiliyor muyum ?

  1. YL yaparak şu anki kanunlara göre klinik psikolog ünvanı alabilirsiniz.
   Hastaneye atama olursa da atanabilirsiniz . Bu güne kadar olmadığını bilin ama.

 67. Merhaba. Ben Pdr öğrencisiyim, klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum psikolojiye dair aşırı ilgimin tatmin olması ve psikolojiyle ilgili öğrenebildiğim kadar çok şey öğrenmek ve bu alanda tam olarak uzmanlaşmak için. Ancak son zamanlarda aradığım şeyin klinik psikoloji alanında olup olmadığından kuşku duymaya başladım. Bana önerebileceğiniz yüksek lisans alanları veya başka tavsiyeleriniz var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. PDR ‘de YL lisans yapın . Uluslararası sertifika programlarına katılım ilginiz olan alana göre. Türkiye’de BDT, Gestalt , Psikodrama, Şema , Sistematik Aile terapisi gibi alanlarda yetkin programlar var. Bunları deneyebilrisiniz.
   Psikoloji ile ilgili bilebildiğiniz kadar çok şey bilme ihtimaliniz sanırım sıfır 🙂 Bu anlamda kendinize bir alan belirleyin öğrenciler,okullar gençler mi hedefiniz. Çocuklarla çalışmak mı amacınız. Hastalıklar boyutunda mı çalışmak istiyorsunuz. Rhabilitasyon psikolojisine mi ilgi duyuyorsunuz ?, Yoksa iş ve endüstri mi sizin ilgi alanınız. Buna karar vermeden klinik yapmak güme gitmek demektir … Önce ilgili alanınızı spesifikleştirin sonrasında ne yapacağınız ne okuyacağınız kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

   1. Tavsiyeleriniz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler gerçekten yararlı oldu.

 68. merhaba ömer bey
  öncelikle bu yazı için ve yorumlara sabırla cevap verdiğiniz için teşekkürler. Cidden herkesin benim gibi kafası karışıkmış 🙂 ege pdr 2. sınıf öğrencisiyim. soruma gelecek olursak yurt dışında yüksek lisans düşünüyorum. Bu klinik olabilir ( yada olabilir mi? bu konuda net bir şey bulamadım :)) yada ergen psikolojisi üzerine bir çok açılmış yl gördüm araştırırken. Sizce yurt dışında YL yapmanın gerçekten çok daha fazla artıları olur mu ? bu konuda önerilerinizi öğrenebilir miyim? şimdiden teşekkürler

  1. Geri Türkiye’ye dönmek ve burada akademisyen olma hedefinde iseniz kimse size aaa bu yurtdışından gelmiş diye kadro kapılarını açmayacak haberiniz olsun buna göre karar verin . Ama orada kalırım derseniz elbette bu bir katkı, ya da ben birşeyler öğrenmeye gidiyorum burda akademisyen olmak tek amacım değil diyorsanız da katkısı olabilir. Ama yurtdışına giderim daha kolay hoca olurum derseniz hayal kırıklığına uğrarsınız . Fayda yerine zararı bile olur:)

 69. Psikoloji lisansı sonrası özel bir üniversitede klinik psikoloji yl yaptım. Bu tarihe kadar PDR mezunu arkadaşlara dönük “yetersiz” önyargısına ben de sahiptim itiraf etmek gerekirse. Ancak birlikte eğitim gördüğüm PDR mezunu arkadaşlar bu önyargımın haksızlığını bana gösterdi. Zaten klinik alanda çalışma için yl ın bilimsel olarak gerekliliğine inanmaktayım. İki meslek grubu arasındaki kör dövüşünün artık bırakılarak mesleki uygulamaları asıl engelleyen kesim olan psikiyatri uzmanlarına ve alakasız meslek gruplarını yl a kabul eden özel üniversitelere dönük mücadelenin yapılması gerekliliğini düşünüyorum.Sorun PDR ve psikoloji lisansı değil ruh sağlığındaki yasal alt yapının oluşturulmasının engellenmesi sorunur. Saygılarla

  1. Kesinlikle katılıyorum .
   Yorum için teşekkürler. Ancak bilmiyorum nasıl oluştu ya da okulda mi veriliyor bu algı ama psikoloji alanında eğitim görenler default olarak PDRci düşmanı olarak mezun oluyorlar:)

  2. Merhaba yüksek lisansınızı hangi üniversitede yaptınız? Ve tezli miydi? Ne işinize yaradı bu alanda neler yapmayı düşünüyorsunuz? Şimdiden teşekkürler

 70. Merhabalar MEBte çalışan bir psikolojik danışmanım. Aile danışmanlığı yapabilmek için tezsiz yüksek lisans onerirmisiniz? Bu alanda geliştirmekte istiyorum kendimi. Ve klinik psikolog olarak klinik açabilmek için tezsiz yüksek lisans yeterli olur mu? Yoksa tezli yapmak mı gerekir? Şimdiden teşekkürler

  1. Tezsiz YL önermem , DR yapmak istediğinizde sorun çıkar. Boşa para olmuş olur.
   Klinik açma gbi bir yetkiniz klinikte YL yapsanız da şu an mevcut değil.

   1. Yani kendim ofis açıp danışmanlık yapamazmiyim kapıma klinik psikolog diye yazıp? En azından aile danışmanlığı merkezi açma yetkim oluyor diye biliyorum sertifikaya ihtiyaç kalmadan

    1. Yanlış bilgi aile danışmanlığı için aile danışmanı + bir meslek elemanı bir araya gelmeli. Bunun yolu da ya sertifika programı tamamlayacaksınız ya da aile danışmanlığında YL yapacaksınız.
     Ofis açmak için ise klinik psikoloji okumanıza gerek yok hatta psikoloji okumanıza da gerek yok.Hatta okul bitirmenize de gerek yok.
     XXXXXXXX Danışmanlık yazıp , vergiye kaydolup yarın başlayabilirsiniz. Bakkal açmak gibi düşünün.

   2. Klinik psikolojı yüksek lisans yaparak ,benim bildiğim , pdrciler klinik açabiliyor tezli ve tezsiz fark etmez .

    1. Klinik açmak diye bir kavram maalesef yok. Danışma merkezi açarım derseniz zaten onun için pdr mezunu olmaya bile gerek yok .

 71. Hocam merhaba ben pdr mezunu olarak klinik psikolojide yüksek lisans yapsam özel hastahanelerde çalışma imkanım varmı? Varsa özel hastahanelerin klinik psikolog alımları nasıl? Teşekkür ederim

  1. Adı üzerinde özel hastane.
   Kimi tanıdığını alır kimi istediğini 🙂 Kimi de gerçekten yeterli bulduğunu. Ama sorunuzun cevabı EVET PDR üzerine klinik yaparsanız özel hastaneler sizi klinik psikolog olarak istihdam edebilir. Ancak artık o kadar çok klinik psikolog var ki verdiğiniz paraya değer mi bilmem..

 72. Hastahane de psikoloji olmak istiyorum. Tarih okuyorum psikolojiye yatay geçiş yapabilir miyim ? Yada yüksek yapsam yinede olur mu

 73. Hocam merhabalar ben Psikoloji kazandım geçtiğimiz sene ve şu anda hazırlık bitirmek üzereyim. İnşallah istediğim işi yapacağım. Soru yönelttiğim fakat mantıklı cevaplar alamadığımdan buraya yazma gereği duydum. Cevaplarınız çok yapıcı ve dolu, konu için teşekkür ederim.
  Soruma gelecek olursak. Ben klinik psikoloji istiyorum, bununla birlikte pdr okuma şansım da var mı? Yani hem klinik yl alıp, hem formantasyonu alabiliyor muyum? Alabiliyorsam bunları ayrı senelerde mi almam gerekli? Aynı senelerde mi? Ayrıca klinik psikoloji için süpervizyonları gerekli buluyor musunuz? Bütüncül psikoloji gibi.. Ve klinik psikolog olmak için pdr de okuyabilirsiniz dediniz, peki ben pdrye geçiş yapsam bununla birlikte klinik yapsam nasıl olur? Yl yaparken bir yandan da okulda da çalışmak istiyorum( biraz rahatlığından dolayı hem para kazanıp hem yl yapmak için)

  Hastane atamaları kolay oluyor mu psikoloji de? Ve yl yaparken psikolog olursam bu benim yl yapmamı engelleyici bi faktör olabilir mi?

  1. Hastane atamaları çok fazla değil uani PDR de atanmak daha kolay en azından şu an için.
   3. sınıfta ya da mezun olduğunuz herhangi bir dönem formasyon alabilirsiniz. Aynı yıl içinde de alabilirsiniz mezun olduktan 10 yıl sonra da alabilirsiniz. İkisi de farklı programlar.
   Ben yerinizde olsam PDR’ye geçmem ancak formasyon alırım . Ya da yan dal herhangi bir öğretmenlik yaparsanız formasyon almış sayılırsınız ancak değer mi bilmem çünkü formasyon almak daha kolay bir seçenek.

   Tamamen çalıştığınız yer ile alakalı birşey izin verilirse hastane de çalışırken de YL yaparsınız, izin verilmez ise rehber öğretmen de olsanız YL yapamazsınız .

   Özetle PDR okumanıza gerek yok, formasyon alın PDR okumuş sayılırsınız (atama anlamında). Klinik vs ise kendi seçiminiz ister okul bitince yaparsınız ister hiç yapmazsınız. Süpervizyon konusuna gelince süpervizyon ve klnikte ayrı kavramlar. İkisi de birbirini yerini tutmaz. Hele ki Türkiyede özel üniversitelerde yer alan klinik psikoloji yüksek lisansı hiç bir şeyi tutmaz , kızacaklar ama ne yazık ki %90’ı bu şekilde okulların…

   1. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Dedikleriniz doğrultusunda hareket edeceğim. Süpervizyon almak gerekli mi? Yani dize göre en azından almalı mıyım? Paralı şeyler bunlar.
    Birde yl yi devlet üniversitesinde yapmam daha yararıma mı olacak yani? Ona göre şimdiden yl için gerekli şeyleri yapmaya başlayayım ki devlete gideyim. Yani aslında devlet veya özel fark etmez. Hangisi daha iyi eğitim veriyor ve daha iyi bir geleceğe hazırlarsa birbirine kıyasla ona giderim. Yurt dışında yl yapmak için çok fazla çaba harcamak gerekiyor sanırım. Duyduğuma göre amerika da tek tek üniversitelere başvurup belli miktar para ödeyip kabul beklemek tarzı şeyler.

 74. Merhaba hocam, ben yurt dısinda özel ingilizce pdr okuyorum, son sınıftayım ve ortalamam iyi. Türkiye dönüp kpss ye mi girim yoksa burda yl devam mı edeyim, ne tavsiye edersiniz hocam

  1. İkisi de bambaşka yollar. Nihai amacınız nedir ? Hangi yol bu amaca gider ona göre karar verin:)

   1. Peki hocam türkiye için denklik problemi var mi, ya da denkligi almk zor mu

    1. Gideceğiniz okulag öre değişir. Öncelikle denkliği olup olmadığını sorarak okul bulun kendinize denklik yazısı almadan şansınızı denemeyin sıfırdan bir okul için denklik işlemleri can sıkıcı olabilir ve sonuç alamayabilirsiniz. Daha önce denklik almış okullara bakın.

 75. Öncelikle verdiğiniz ve vermiş olacağınız önce kendim sonra tüm soru soranlar adına emeklerinize teşekküklerimi kabul buyursunlar, kabul buyrun sn. Ömer ÖZER Hocam..

  1-Ben de bir PDR öğrencisiyim ve Psikoterapi dallarına ilgi ve merak duyuyorum(bilişsel,davranışsal,psikanalitik..) bu konuda 2 yıl gibi bir psikoterapi seanları alacağım bilgisine daimim. peki bu konuda Gerçek Süpervizyonların olduğu dernekler hakkında bilginiz varmı buralar nerelerdir? ve Psikoterapistlerin istihdam kurum ve kuruluşları nerelerdir? TEŞEKKÜRLER!

  2-Şayet, Klinik psikoloji y.l yapmtığımız vakit; çalışmalarını ilgi ile takip ettiğim ve eğitimim de bana çok şey kazandıracağını düşündüğüm İst. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesin de K.Psik. olarak çalışma imkanım var mıdır? TEŞEKKÜRLER! (Bölümümüze saygısızlık mı yapmış oluyorum bilmiyorum lakin, bu soruların doyurucu cevaplarına ihtiyacım var.)

  1. 2 den başlayalım . Devlet bu güne akdar klinik psikolog almadı ancak siz klinik psikolojide YL yaparak klinik psikolog olursanız ve sonrasında devlet bir alım yaparsa ve bu alımda Bakırköy açılırsa sizinde KPSS puanınız yeterse atanırsınız (gördüğünüz gibi milyon tane değişken oldu)

   1- BDPD , KDT Derneği, Gestalt, Şema terapide Türkiyede uluslararası akredite programlar yürütülmektedir. Her birinin sayfaları mevcut

   http://www.bilisseldavranisci.org/
   http://kdtd.org.tr/
   https://www.psikonet.com/
   http://ceylandas.com/

 76. Merhaba hocam. Ben PDR 2. Sınıf öğrencisiyim. Ben de çoğu arkadaşın yaşadığı gibi üniversite tercihlerinden önce psikoloji mi pdr mi ikilemini çok fazla yaşadım ve hala yaşıyorum. Vermiş olduğunuz bilgiler ve okumuş olduğum yorumlar ile an itibariyle yaşamış olduğum bu ikilemin kafamda biraz daha şekillendiğini belirtmek isterim bunun için size ayrıca teşekkür ederim. Benim sorum; psikolojiye geçiş yapsam ve psikoloji mezunu olsam kendi psikolojik danışma merkezi açabilme hakkımın olup olmaması? İkinci sorum; psikoloji mezununun formasyon alması ile kpss de öncelik pdr ye verilip verilmemesi? Son sorum ise özel kolejlerde pdr ya da psikoloji mezunlarının hangi ünvan ile çalışması? Misal; pdr mezunu rehber öğretmen psikoloji mezunu psikolog olarak mı çalışıyor özel kolejlerde? Yani kolejler alım yaparken pdr mi psikoloji mi daha çok tercih ediyor? Şimdiden çok teşekkürler…

  1. Özel kolejlerde olsa ünvan okul rehber öğretmeni’dir. Bazı okulalr örneğin TED PDR uzmanı dese de formasyon almış psikoloji mezununun ünvanı da rehber öğretmendir.

   Psikoloji okusanızda PDR okusanızda özel ofis açma anlamında birbirine bir üstünlüğü yoktur. İşin aslı daha önce onlarca kez söylediğim gibi ikisinin de yapacağı şey bakkal açma prosedürünü takip etmektir.

   Benim gözlemin daha çok PDR mezunlarının özel okulda tercih edildiği. Ancak özel sektörde kim ucuz çalışırsa genelde o tercih edilir.

   Formasyon alan Psikoloji mezunu aynı PDR mezunu gibi işlem görür PDR nin herhangi bir önceliği yoktur .

 77. Merhabalar. Yeni mezun bir psikologum. Eğitimime devam etmek istiyorum, yönelimim klinik yüksek lisans yönünde ancak mezun olduğum okulda genel psikoloji yüksek lisans yapmak bana daha kolay bir yolmuş gibi geliyor. Genel psikoloji yüksek lisans sonunda uzman psikolog olunuyor, peki uzman psikolog ünvanı ile devlette ve özelde hangi koşullarda çalışılır? Maaşta bir farklılık olur mu? Ve bildigim kadarıyla devlet klinik psikologlara kendi yerini açma hakkı tanıyor ancak yorumlarınızda okudugum kadarıyla klinik psikolog tabelası ile açamayacagımızı söylemişsiniz, biraz kafam karıştı açıkçası, bu soruların cevaplarını alabilirsem çok mutlu olacağım, şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Yer açmanız için klinik psikolog olmanıza gerek yok.
   Uzman psikolog ddevlette akdrosu olan bir alan değil yine psikolog olarak çalışır.
   Zaten klinik psikologlarda yine psikolog olarak çalışıyorlar devlet henüz klinik psikolog ataması yapmış değil.

 78. Merhabalar. Psikoloji bölümünden yeni mezun oldum. Klinik yüksek lisansı yapıp aile ve çift terapisti olmak istiyorum. Bu yıl İzmir’deki hiçbir üniversitede klinik yüksek lisansı açılmadı. İstanbul’da da genelde özel üniversitelerde var. Örneğin İstanbul Esenyurt Üniversitesi Tezsiz Klinik Yüksek Lisansına online başvuru yaptım. YDS puanı ve hatta bilim sınavı ve mülakat olmadan parayı yatırıp kayıt olabileceğimi söylediler. Ancak tezsiz olması klinik açabilmeme engel olur mu, size bunu sormak istiyorum. Akademisyen olmayı değil alanda çalışmayı istiyorum. Bu yüzden tezsiz yapmak daha mantıklı geliyor tabi klinik açmama engel olmazsa. Size bir sorum da olacak. Bazı üniversitelerde genel psikoloji yüksek lisansı var. Bu alanda yaparsam diplomamda ünvanım ne yazacak ve nerelerde çalışabilirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma merkezi açmanız için bir klinik psikoloji diplomasına ihtiyacınız yok. Tezsizde olsa yer açmak için bu günkü mevzuata göre bir farklılık yok.
   Hatta psikolog olmanıza da gerek yok.

 79. ömer bey iyi aksamlar,
  ben klinik psikolojisi mezunu olarak yurt disinda psikolog, aile, evlilik öncesi iliski terapoisti olarak görev yapabilirmiyim? nerelere basvurmam gerekli? tesekkür ederim…

  1. Diplomanızın geçerliliği ve akreditasyonu önemli. Bizde aldığınız diplomalarla ABD ‘de büyük olasılıkla çalışamazsınız en iyi ihtimal ek sertifika programları tamamlamanız istenir diye düşünüyorum . Bizde ki pratik uygulama saatlerı çok az hatta yok:)

   Üniversitenize sorabilirsiniz diplomalar nerede tanınıyor diye.
   Ya da gideceğiniz ülkenin ilgili makamlarına sormalısınız bu diplomam burada geçerli mi diye…

 80. Hocam merhabalar. Ben pdr 2.sinif ogrencisiyim. Acikcasi pdr nin gelecegi acisindan suphelerim var yani atama konusunda. Tabiki bu bolume severek ve isteyerek geldim herkesin istedigi gibi bende atanmak istiyorum. Siz pdr nin gelecegi hakkinda ne dusunuyorsunuz atama sayisi yukselir veya duser mi dusuncelerinizi yazarsanir cok mutlu olurum 🙂

  1. İlerleyen yıllarda atamalar sıkıntılı olacaktır. Hatta bu sene bile işsiz PDRci var. Sene de 6000 kişi mezun oluyor en az. Ve devlet taş çatlasın 3000’ini alacak. Ona göre çalışın alabildiğiniz kadar yüksek alın.

 81. Hocam merhaba, bu sene liseden mezun oldum ve tercih yapmayi dusunuyorum.Psikoloji mi pdr mi ikileminde kalanlardanim. Psikolog olmak istiyorum fakat is alani ne kadar meslegi icra ederken ne gibi sorunlar yasayabilirim gibi sorular kafama takildi.Yardimci olursaniz cok sevinirim.Cunku kafam cok karisik.

  1. İş alanı kesin iş bulurum diye tercih ederseniz 4 yıl sonra iki bölümde de hayal kırıklığına uğrarsınız. Karar veremiyor ve ikisinide kazanıyorsanız Psikoloji okuyup formasyon alma yolunu tercih edin. Hem psikoloji mezunu hem PDR mezunu olmuş olursunuz böylece devlette iş bulma anlamında

 82. Hocam merhaba benim merak ettiğim konu şu ben psikolog olup kendi iş yerimi açmak istiyorum ama pdr okuyupta yine aynı şekilde devam edilebilir demişsiniz sizce aydın üniversitesinde pdr okuyup danışma merkezi mi açmak daha mantıklı yoksa üsküdar ünivertisinde psikoliji okuyup gerek görülürse klinik psikoji üzerine yüksek lisans yapıp yine kendine özel bi yer açmak mı daha mantıklı görüşlerini merak ediyorum yarımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Şu an ki mevcut düzende bir farkı yok. Ancak genel tavsiyem psikoloji okuyup formasyon almaktır. Böylece hem ilerde klinik YL isterseniz ona devam edersiniz. Ya da PDR mezunu gibi MEB ‘e atanmak için başvurursunuz.

 83. merhabalar.tercih süreci içerisindeyim.psdikoloji veya pdr de kararsızım bu soruya cevap vermişsiniz ama ben tam tatmin olamadım.rica etsem biraz daha açıklayıcı bilgiler verir misiniz?ben her iki bölümü de seviyorum. bir kaç sorum var 1.temelde ingilizcem iyi kendimi geliştirsem psikoloji bana avantaj olur mu? 2.psikolojinin devlet atamasında durumu nedir pdr ye göre nasıl bir konumda? 3.pdr de ingilizce bilmek avantaj sağlar mı özel sektörde çalısmak için soruyorum. şimdiden teşşekkürler.

  1. Psikoloji okuyun.
   Formasyon alın.
   Hem pdrci hem psikolog olarak istediğiniz yere başvurun . Bu tip soruları düşünmeyin 🙂

 84. Geri bildiriminiz ıcın Teşekkürler değerli hocam.tercihlere Son ıkı gün ve ben hala kararımı veremedim sorduğum sorular beynımı kemırıyor.psikoloji de hazırlık var demek kı ıngılızcesı olan daha avantajlı bu durumun PDR açısından avantajı nedir? ve Son sorum hocam sımdı PDR de atanıp kamuda n alınan maastan daha yüksek alabılecegımız çalışma alanları var mı? Sorularıma vereceğiniz cevaplardan sonra artık dedıgınız gıbı bu soruları daha fazla dusunmeyıp direkt kararımı verip tercihlerı ÖSYM ye bıldırmek kaldı bundan sonra.son olarakda şu yukardaki sorduğum ılk 3lü sorularımada birer yanıt ınanın kı benı tam rahatlatacaktır.evet bılıyorum. Çok şey ıstıyorum ama hocam en kötü karar kararsızlıktan daha ıyıdır.vesselam 🙂

  1. 1. PDR de de bazı yerlerde ingilizce hazırlık var. Bu belirleyici değil. İngilizcesi olan belki sınava girip hazırlığı atlar onun haricinde hazırlıkta zaten sıfırdan öğretecekleri için bir zorluk çıkmaz. Dİle ilişkin özel bir zorlanmanız yoksa.
   2. Kamudan daha yüksek veren bir özel sektör yok. Bazı azınlık kişiler kazanıyor olabilir ancak bu ölçü olamaz. Özel eğitim merkezleri dershaneler genel olarak MEB den daha düşüktür . Ve giderek daha da düşecektir.Çünkü ihtiyaçtan fazla psikolog ve pdrci var.

   Puan sırasına göre psikoloji yazarak başlayabilirsiniz. Aslında düşünecek birşey yok bence. Psikoloji okuyarak iki bölümü de okumuş gibi sayılabildiğiniz şu ortamda fazla düşünmeye gerek yok .

 85. Merhabalar, hemen hemen bütün cevaplarınızı okudum gerçekten minnettarım size, psikoloji yazmaya karar verdim, aslında pdr hep öncelikliydi benim için ama yazdıklarınız kafamda çok şeyi şekillendirdi. Formasyon eğitimini okurken alabiliyoruz değil mi? Ve bu formasyon eğitiminin süresi ne kadar? Okuduğumuz üniversitesinin dışında başka bir üniversiteye başvurabiliyor muyuz bunun için lisans eğitimi alırken?

  1. Okurken formasyon bazen oluyor bazı yıllar olmuyor. Son durumu bilmiyorum gerçekten . Nerede ne iş yapacağınızı kafanızda oturmamışsanız psikoloji en iyi seçenektir. Hiç bir kapıyı kapatmamış olursunuz. Başarılar.

 86. Merhaba hocam 1.psikoloji de formasyon almak ne kadar kolay PDR ıcın? Çok zor diyorlar.2.hastanede çalışan psıkologların mınınum ve maksimum maaşları ne kadar? 3.Psikoloji mezunu bır öğrenci yüksek lisans yaptıktan sonra çalışma alanları nerelrı olur? Ve hocam Son sorum 4.PDR mezunu bır öğrenci özel bır dershanede çalışırsa alacağı maaş devlette çalışan bır PDR cıden az mı olur çok mu olur? hocam rica ederim tüm Sorularıma bırer cevabınız bende kı bu psikoloji mı PDR mı ıkılemıne bır Son verecek umarım.Sımdıden Teşekkürler tüm cevaplarınız ıcın.

  1. 1. Ortalamanız yüksek olursa (çokta yüksek olmasına gerek yok) bir şekilde alınır zor değil. PDR ‘de formasyon almak diye birşey yok. Tüm bölümler aynı formasyonu alır bunun adı da öğretmenlik formasyonudur.
   2.Bilmiyorum.
   3.Yüksek lisans yeni bir çalışma alanı vermez devlette aslolan lisanstır her zaman.
   4.Özel tüm kurumlarda çalışanların yüzde 90 ı devletten az alır, çok çalışır.

 87. merhaba hocam bilgileriniz doğrultusunda pdr bölümüne yerleştim.tekrar teşekkür ederim.hocam sorum şu artık bundan sonra bu bölümde kendimi geliştirmem için neler yapmalıyım,diğer mezun pdr öğrencilerinden bir farkım olması için ne yapmalıyım ? ve son sorum bu meslekte öğretmenlik dışında ek gelir sağlamam için ne yapmalıyım yani aylık öğretmen maaşı dışında nerelerden ek gelir sağlayabilirim ? cevaplarınızdan dolayı şimdiden saygılar teşekkürler hocam Allaha emanet 🙂

  1. Hele bir soluklanın. Ben ne desem de şu an söylediklerim 4 yıl sonra geçersiz olacak belki. Yapılacak en akıllıca şey ilk yıl ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmaktır. Zaten nasıl başlarsanız öyle gidiyor. Yapacağınız tek şey, derslere iyi çalışmak ve ortalamayı yükseltmektir. 4. sınıf başında yeniden yazın bana 🙂
   Tebrik ederim başarılar dilerim.

 88. Çok sagolun hocam tabii dedikleriniz en mantıklı olanı ondan şüphem yok.ortalamayı yüksek tutun dediniz bunun benim için avantajı ne olur ? Hocam zaten ortalamayı yüksek tutup derslere iyi çalışmayı başından beri düşünüyorum çünkü kafkas ünv. Yerleştim elimden geldiğince ortalamayı yüksek tutup ünv. Değiştirmek istiyorum ama yakın çevrem diyorki eğitim fakültesi için ünv. Fark etmez sonuçta hepsi kpss ye giriyor ben de kendimi geliştirmek ve farklı ortamlar imkanlar elde etmek için ünv. Değiştirmeyi istiyorum acaba ne kadar mantıklı ?

  1. Atanmaksa üni farketmez.
   Ama eğitim kalitesi okuldan okula değişir. Kars harici bir yeri de görmen iyi olabilir.

 89. Alan sınavı var hocam onun için alanda iyi yapmak için ve daha iyi bir eğitim almak için ünv. Değiştirmek düşüncelerime katkı sağlar mi ? Ve hocam eğitim kalite si daha iyi olan önerebileceğiniz pdr de daha iyi eğitim veren ünv. Rica etsem söyler misiniz ?

  1. KPSS de iyi yapmak için üniversite fark etmez. Oturur eğitiim bilimleri çalışırsınız her yer de de yaaprsınız.
   Maalesef Yazdığınız yorumlar konu ile alakalı değil bu yüzden bana e posta ile ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar.

 90. Burada pdr ve pskoloji alanıyla ilgili çekişme sürerken benim sorum biraz daha sorun algılanabilir..
  Sosyoloji mezunuyum ve malum aile danışmanlığı sertifikası ile danışmanlık için ofis açabiliyorum.
  Fakat aile danışmanlığı eğitimi 1 yılımı alıyor ..fakat ben klinik psikoloji alanında bazı üniversitelerden yl yapma şansına da sahibim. Ama yl yaptığımda bana al bununla danışmanlık edebilme hakkın var deniliyor mu? bilemiyorum. Bildiğim kadarıyla yüksek lisans bizim gibi alan dışı olanlar için bilimsel hazırlıkla birlikte 3 yıl ve üzerine 2 yılda doktora yani 5 yıl sonunda emeklerinin karşılığını alabilirsin orası da muallak..

 91. iyi günler. kendinize bir ofis açmak için klinik psikoloji okumaya gerek yok dediniz. devlet de klinik psikolog atamıyormus. peki bu klinik psikoloji okuyanlar ne amaçla okuyorlar hangi ihtiyacını karşılayacak bunu öğrenebilir miyim ?

 92. Diğer yazının sonunda bende bu soruyu sordum 🙂
  Sanırım özelde çalışacaklar daha iyi müşteri bulmayı hedefliyorlar.

  1. Peki özel üniversitelerin yüksek lisans alımları hakkında bir bilginiz var mı. Yani başvurup dışarıda kalma ihtimali ne düzeyde yoksa kesin yapılır mı ?

 93. Merhaba Ömer bey, özel üniversitede okuyorum ve bölüm değiştirmeye karar verdim. İlerde klinik üzerine yl yapıp özel bi hastanede çalışmak istiyorum. Bunun için pdr mezunu mu olmam daha avantajlı yoksa piskoloji mezunu olmam mi?

  1. Psikoloji mezunu olursanız klinik psikoloji alanında devlet üniversitelerine de girme hakkınız olur.
   Zaten parayla yapacağım derseniz farketmez.
   Özel hastaneler eleman çalıştırırken illa ki klinik psikolog olsun demiyorlar. Psikolog olarak da çalışabilirsiniz.

 94. merhabalar hocam benim bir sorum olacaktı pdr bitirdikten sonra psikoloji bölümüne başlamak istiyorum. en az kaç yılda bitirebilirim acaba ? teşekkürler.

  1. Büyük ihtimalle 3 ya da 3.5 . Dersler ortak olsa bile saymayacaklardır. Sadece tarih yazılı anlatım ingilizce sayılır en fazla.
   Neden yeniden lisans okuyorsunuz ki YL yapın ?

   1. Öncelikle yanıtınız için teşekkürler hocam .Aslında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.Psikoloji altyapımın olması açısından lisans okuma düşüncem de vardı .Fakat üç yıldan fazla sürdüğü için yüksek lisans yapmak benim için daha uygun olacaktır. Bilgilendirdiğiniz için tekrardan teşekkürler.

 95. Merhaba hocam . Bu sene universiteye hazirlanıyorum.
  Sene başında psikoloji okumak istiyordum. Fakat ygs den istedigim puani alamadim. Psikoloji kazanmam biraz zor gibi gözüküyor ve suan pdr düşünüyorum psikoloji kazanamassam diye .Benim amacım psikoloji okuyup hastanede psikolog olarak calışmaktı. Pdr okursam mezun olduktan sonra klinik psikoloji de yüksek lisans yaparsam lisanstan sonra hastanede klinik psikolog degilde psikolog olarak çalışabilirmiyim ? ayrıca psikologla ,klinik psikolog arasındaki fark nedir? Pdr mezunları devlet üniversitelerinde klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapabiliyorlarmı? Ben hastanede psikolog olarak calışmak hastane ortamında bulunup danışan görmek istiyorum hocam eger pdr okursam bu ileri ki yıllarda mümkün olurmu ? eger pdr okursam aynı universite içerisinde psikolojiye geciş yapabilirmiyim ? pdr okuyupta hastanede calışma sansımız varmı? Son olarakta psikoloji mi okumak avantajlı pdr mi ? ne yapmalıyım hocam ? Kafamdaki soruların aydınlanmasına yardımcı olursanız çok sevinirim hocam simididen çok tessekkürler

  1. 1. PDR ‘den sonra klinik psikoloji yüksek lisansı yaparsanız psikolog olarak çalışamazsınız klinik psikolog olarak çalışırsınız. Neden klinik YL yapıp psikolog olarak çalışmak istediğinizi anlamasamda durum bu.
   2. Klinik ile klinik psikolog arasındaki fark birinin uzmanlaşmış olmasıdır. Ancak bizim sistemimizde (devlet için) herhangi bir fark yoktur. Klinik psk ataması hiç yapılmadı bu güne kadar. Devlet hep psikolog aldı.
   3. Devlet üniversitelerinde yapmamaları için yasal bir engel yok ama alan devlet üniversitesi de yok. Devlet üniversitelerindeki YL sayıları arttıkça durum değişecek inanıyorum. Ama şu an öğrenci alanlar PDRci almıyorlar.
   4. PDR okursanız hastane ortamında değil diğerortamlarda danışan görebilirsiniz. Yine özel hastane isterse sizi alıp orada danışan gördürtebilir. Ancak bu yok denecek kadar az şu an.
   5. Her üniversitenin kendi kuralları vardır geçiş olabilir de olmayabilirde.
   6. 4. maddeyi tekrar okuyunuz.
   7. adamına göre değişir. Sizin beklentiniz nedir? Hangisi sizi tatmin eder ona göre değerlendirme yapın.
   8. Bir uzmandan yardım alabilirsiniz karar verme adına. Tavsiyem bir psikolojik danışmanla mesleki rehberlik odaklı çalışma yürütmeniz.

   Kolaylıklar dilerim.

 96. Merhaba sosyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim yüksek lisans ve doktora yapınca ( klınık psıkolojısınden ) ünvan alınabılır dıye biliyorum ne kadar doğru acaba

  1. Dr sini de yaparsanız olursunuz.
   Şu an ki mevzuata göre doğru siz bitirinceye kadar ne olur bilemem 🙂

 97. Merhabalar Ömer hocam, ben bu sene büyük ihtimalle sosyoloji bölümünü tercih edeceğim, sorum şu ki mezun olduktan sonra Pdr yüksek lisansı yapabilir miyim? eğer yapabiliyorsam yüksek lisans yaptıktan sonra Pdr mezunu sayılır mıyım yoksa formasyon almama ya da doktora yapmama gerek var mıdır? ve Pdr yüksek lisansını devlette yapma şansım var mı alandışı Pdr yüksek lisans yapma durumu devlette ve özelde nasıldır ve ücretleri ne kadardır? Cevaplar için şimdiden teşekkürler 🙂

  1. PDR ylyapabilirsiniz ancak ya özelde ya da sınırlı sayıda üniversite de var. Kesin yaparım gözü ile bakmayın. Hele ki siz mezun olana kadar kimse alan dışı almayabilir.
   YL yaptıktan sonra PDR mezunu sayılmazsınız. Yani okullara rehber öğretmen olarak atanamazsınız . Rehber öğretmen olmanız için PDR lisans okumalısınız .
   Devlette alan dışı alan bir iki yer vardır(sosyoloji için) . Özelde daha çok seçenek bulunabilir. Ücretlerde 20-35 bin arasındadır .

 98. teşekkür ederimm 🙂 peki sosyoloji mezunu olduktan sonra özelde iş bulabilmem için mezun olmadan önce ve mezun olduktan sonra nasıl eğitimler almalıyım??

 99. Hocam merhabalar

  Pdr lisans mezunuyum ve yüksek lisans için önümde bulunan seçenekler üsküdar üni klinik psikoloji, gelişima üni klinik psikoloji ve istanbul aydın üni psikoloji bölümleri. Kendi yerimi açmak ve terapi yapmak istiyorum hali hazırda terapi eğitimi de alıyorum. Ancak şu anda danışmanlık merkezi açabiliyor olma seçeneğimiz ilerde değişir mi diye bir endişem var. Ayrıca saygınlık ve yeterlilik açısından klinik psikoloji ve psikoloji arasında farklılık yaşanır mı?
  Teşekkürler

 100. Pdr okuyup işsiz kalmak istemiyorum özelde okucam büyük ihtimalle Ve 200 bin liraya yakın para vericem bu tercihi yapmak istiyorum sizce doğru mu

  1. Amaç devlete atanmak ise doğru değil.
   Atamalar giderek zorlaşıyor.
   Bu gün PDR kazanacak matematik vs netlerini 4 yıl sonra yapacağınıza (KPSS) güvenmiyorsanız, ya da bu gün pdr kazananları geçemeyeceğinizi düşünüyorsanız paranızı boşa harcamayın…

 101. Merhaba hocam ben şu an türkiye de bi özel üniversitede yüzde elli burslu ing psikoloji eğitimi alıyorum fakat maddi durum sebebiyle yatay geçiş yapmak zorundayım puanım da türkiyede tutmadıgı için tek seçeneğim kıbrıs , şu an doğu akdeniz de pdr tam burslu tutuyor , psikoloji ise kötü bir okulda tam burslu tutuyor ve ben iyi bir psikolog olmak için okulun da iyi olması gerektiğini düşünüyorum , yani okul yüzünden nerdeyse senelerdir istediğim psikoloji bölümünden vazgeçeceğim sizce iyi bi üniversitede okumadığım için neler kaybederim , teşekkürler şimdiden

  1. Hiçbirşey kaybetmezsiniz.
   Hiç bir okul sizde olmayan potansiyelin üzeirne koyamaz.
   Okulunuzu seçin ve gidin psikoloji lisans diplomanızı elinize alın sonra bakarsınız çaresine 🙂
   hee unutmadan ortalamanızı yüksek tutun 🙂

 102. hocam merhabalar, pdr öğrencisiyim. Adli psikologluk şu sıralar çok ilgimi çekiyor ama psikoloji bölümü mezunları yüksek lisansla adli psikolog olabiliyor. Benm böyle bir imkanım var mı? teşekkürler

  1. Adli psikolog ataması mı olmuş Tğrkiye’de?
   Sizde adli psikoloji de YL yapabilirsiniz.
   Ama adli psikolog olan tanımıyorum devlette.

 103. Merhaba hocam, 12 yıllık öğretmenim. Psikolojiyi çok sevdiğim için sınava girdim. Görev yaptığım ilde pdr bölümü var psikoloji Yok. Ek kontenjanla pdr yazdım. İş kaygım yok amacım sevdiğim bölümde okumak bitirebilirsem daha kolay bir takım eğitimlere katılabilirim diye düşünüyorum: ileri seviye hipnoz veya terapi eğitimleri gibi. Çünkü bazı eğitimleri sadece pdr , psikoloji veya psikiyatri mezunlarına veriyorlar. Tabi istediğim eğitimleri alırsam bu yolda ilerlemek, hizmet vermek çok isterim. Sorum şu pdr ti bitirirsem terapist olabilecek eğitimlere katılabilme ön koşulunu sağlar mıyım, sonrasında terapist olabilir miyim? Ya da Öner’iniz var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla…

  1. Olabilirsiniz.
   Ancak ülkemizde eğitim standardı diye bir şey yok. He yer kağıt parçası ve devlet bunları kabul etmiyor. Uzun bir vadede de etmeyecek. Bu yüzden eğitimlerinizi dikkatle seçin 🙂

 104. Merhabalar, ben PDR bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. Birinci seçenek olarak okulu bitirince klinik psikoloji alanında 2 yıllık yüksek lisans yapıp klinik psikolog olup hastanelerde ya da sağlık kuruluşlarında çalışmayı düşünüyorum. Bu mümkün müdür? İkinci seçenek olarak da 1. sınıfı okuduktan sonra okuduğum üniversitede belirli bir ortalamayla psikoloji bölümüne yatay geçiş yapmak. Böyle yaparsam yine klinik psikolojide yüksek lisans yapmam gerek hastanelerde çalışmak için. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Cevaplarsanız sevinirim 🙂

  1. Hastanelerde klinik psikolog diye bir kadro var ancak devlet henüz tek bir klinik psikolog alımına çıkmadı. Özel hastanelerde çalışılabilir. Devlet hastaneleri için klinik yl değil psikoloji lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Ancak atama sayılar şu sıralar çok çok az onunda.

 105. PDR lisans okuyup klinik psikoloji yl yaparsam ve eğer devlet alım yaparsa özel hastanelerde çalışabilirim yani devlet hastanelerinde çalışamam. Anladım teşekkürler.

  1. PDR lisans + klinik
   Devlet psikolog değil klinik psikolog alımı yaparsa devlette de çalışabilirsiniz ben şu an ki durumu söyledim.

 106. Bir de kpss’ye girmem gerekiyor mu yüksek lisanstan sonra pdr ya da psikolojiden mezun olunca? Devlette çalışacaksam girmem gerekiyor diye biliyorum ama. Özelde çalışacaksam gerek yokmuş sanırım.

 107. Hocam merhaba , açıköğretim işletme lisans mezunuyum . Tek hayalim psikoloji okumaktı, kat sayı prob. Vs kalkınca tekrar niyet ettim. Anneyim. Psikolojiyi çocukluğumdan beri çok seviyorum. Sorum şu; özel ünv biliyorsunuz alan dışı bölümden yüksek lisans yapabiliyorsunuz. Acaba yüksek lisans psikoloji mi yapsam yoksa sınava girip psikoloji lisans mı okusam? Hedefim iyi bir psikolog olmak. Yaşım 34. Şimdiden teşekkür ederim

 108. Merhabalar PDR mezunuyum. Bir yer açmak istiyorum ancak adının Psikolojik Danışma Merkezi olmasını istiyorum. Bunun için klinik psikolojide yüksek lisans yapmam mı gerekiyor acaba ???

 109. Merhaba
  Psikoloji okumak istiyordum fakat puanım yetmeyecek gibi duruyor. PDR okuduktan sonra yüksek lisans yapmayı düşündüm ama klinik psikolog olup terapistlik yapmak istemiyorum. Ben daha çok bu işin bilimini yapmak istiyorum ve sanırım bu da deneysel psikolojiye giriyor. Bunun için bi imkanımız var mı PDR okuyanlar için?

  1. Psikolojik danışma ve rehberlik alanında da akademisyen olup bilim yaparsınız . Çalışma konunuz ilgi alanımız neyse o konuları çalışırsınız

 110. Merhabalar,

  Klinik psikoloğum.
  Yurtdışında yaşıyorum.
  Lisans ve yüksek lisansımı yurtdışında yaptım.
  Türkiye’de kendi kliniğimi açmam için diploma denkliği yaptırmam gerekir mi?

  Teşekkür ederim.

  1. Türkiyede klinik açmak mümkün değil adına klinik diyemezsiniz.
   Danışma merkezi diyebilirsiniz.
   Kendinize psikolog demeniz için denklik yaptırmanız gerekir.
   Daha detaylı bilgiyi psikologlar derneğinden almanızı öneririm.

   1. Hangi duygu durumla bu mesajı yazdınız anlayamadım.
    Umarım iyisinizdir. 🙂

    İyi çalışmalar.

    1. Şu an hatırlamıyorum ama büyük olasılıkla boş boş konuşan kişilere karşı hafif öfke, yanlış bilgilendirenlere karşı hafif şaşkınlık, merak edenlere bilgi veriyor ve bu sayede faydalı olduğumu düşünüyor olmam nedeni ile de hafif mutlu ve gururlu olsa gerek.

 111. Hocam merhaba. Psikolojik danışmanların halihazırda özel üniversitelerde klinik psikoloji yüksek lisans yapması zorlaştı mı?
  Ve hala Pdr mezunu olup yl yapmadan direkt ofis açabilme yetkisi var mı?

  1. Ofis açmak Türkiye’de kurallara tabi değil, kapısına SAMED DANIŞMANLIK yazıp açarsınç PDR ya da Psikoloji okumana gerek yok.
   Yüksek lisansa alan bir çok okul hala var. ancak Fİyatlar 80+ ve üzeri oldu resmen. Bu yüzden zorlaştı yoksa bilime önem verdiklerinden değil…

 112. Merhaba şu an PDR son sınıf öğrencisiyim.
  Ben devlet hastanesinde psikolog/klinik psikolog olarak çalışmak istiyorum. Fakat klinik psikolog atamalarının olmaması ve belirsizliği beni çok korkutuyor.
  PDR lisans sürecim bittikten sonra Klinik Psikoloji Yüksek Lisans mı yapmalıyım yoksa PDR bittikten sonra tekrar hazırlanıp Psikoloji mi okumalıyım?
  PDR’den psikolojiye yatay geçiş bile düşünmüştüm fakat sanırım geç kaldım ve PDR diplomamdan da olmak istemiyorum açıkçası hayatın ne getireceği belli olmayacağı için…

  1. Devlet bugüne kadar tek bir klinik psikolog ataması bile yapmadı. Buradan hareketle hastanede çalışmak istiyorsanız (HEM DE DEVLET) mevcut yasalara göre PSİKOLOJİ’de lisans okumanız gerekir.

   Tamamen kişisel bir yorum olmak ile birlikte neden HASTANEDE psikoloh olmayı istediğinizi anlamakta zorlandım. Sizce hastanede psikologlar ne yapıyor? Nasıl bir mesleki etkinlik ve doyum bekliyorsunuz? Acaba bu konuda daha detaylı bir bilgiye ihtiyacınız olabilir mi diye de düşündüm. Bence bir psikologun bir haftasını gözlemleyin. Ne iş yaptığına bakın sonr ayeniden karar verirsiniz .

 113. Merhabalar hocam, 3 sorum olucakdı:
  +PDR son sınıfım, zamanında psikoloji seçmeme pişman oldum, psikoloji ile pdrnin ortak olmayan derslerini veren 1yıllık “ilave eğitim”e başvuru yapsam, ismim hem pdr hem psikoloji mezunu gibi geçer mi?
  + 2ci üniversiteni okumak zaman kaybı olucak diye düşünüyorum (4 yılı 2ci üniversiteye harcamaktansa, 1 yılımı “ilave eğitime” harcasam daha iyi). Yüksek lisans klinik psikolojiye baş vurunca, psikoloji mezunu gibi rahatlıkla eğitim ala bilirmiyim?
  +(ilave eğitimin artıları, eksileri nelerdir?)
  şimdiden çok teşekkür ederim

  1. İlave eğitim ne demek bilmiyorum.
   Çift anadal bir seçenek olabilir.
   Lisans okumaktansa o parayı yuksek lisans yaparsınız. Yüksek lisans yaptıktan sonrada psikoloji okumuş, klinik yüksek lisans yapmış kişi ile pdr de okumus sonra klinik yüksek lisans yapmış kişi arasında herhangi bir yasal fark yoktur.

   Yüksek lisans yapma nedeninizi iyice gözden geçirmenizi öneririm. Neden PDR okuduğunuza pişman olduğunuzu da anlamadım . Pişman olacak bir şey bence yok. Kendinize sormanız gereken şu ‘ben mezuniyet sonrası ne yapmak istiyorum’.

   PDR nin yapamadığı ancak psikoloji lisans mezununun yapabildiği bir tek şey var o da devlet hastanesinde ‘psikolog’ olarak atanmak. O da yılda zaten 100 kişi 🙂

   Bence siz atama ile ilgili bilgilerinizi, iş alanlarınız ve ilgi alanlarınız, yapmak istediklerinizi bir gözden geçirin .

   Başarılar dilerim.

 114. Hocam Merhaba Umarım Sorumu Görebilirsiniz 1. Sorum Pdr mezunu olduktan sonra klinik değilde normal sadece psikoloji yüksek lisans yaparsak düz psikolog sayılıyormuyuz ve devlet hastaneşerime psikolog olarak atamaya hak kazananiliyormuyuz. Diğer cevap ve soruları okudum. Klinik Psk yüksek lisans yaparsak klinik psikolog unvanı almısmı olacagız ayrıca? yoksa unvan hicmi alınmaz.Dogru hicbir hastanede klinik psikolog alımı yok sadece psikolog alımı yazıyor ozaman sadece psikoloji YL yaparsak psikolog unvani almış olabiliyormuyuz ?

  1. Devlet klinik psikolog ataması yaparsa lisanstan bağımsız klinik psikoloji mezunları (lisansı pdr de olsa) atanır.
   Ancak devlet klinik psikolog değil psikolog ataması yapıyor. Bu yüzden klinik psikolog unvanı alsanız da psikolog olarak KAMU kurumlarına atanamazsınız. Çünkü klinik psikolog değil psikolog alıyorlar. Psikolog olmak içinde psikoloji lisans okumalısınız.

 115. Merhaba;
  Ben odtü pdr mezunuyum ve arkadaşım psikoloji mezunu biz klinik yüksek lisans yapıp klinik açmak istiyoruz fakat su an yüksek lisans yaptığımız okul kktc de olup yök tarafından tanınmıyor mezun olduktan sonra klinik açabilir miyiz? Klinik psikolog ünvanı türkiyede olur mu? Özel yer açtığımızda sorun yaşar mıyız?

  1. Merhaba
   Adına klinik derseniz, web sayfanıza tabelanıza terapi yazarsanız klinik psikoloji mezunu da olsanız sizi bulurlar 🙂
   Kapıya Arda XXXX Psikolojik Danışma, yazıp uygun nace kodu alıyorsunuz. Soran olursa PSİKOLOJİK DANIŞMANIM PSİKOLOJİK DANIŞMA YAPIYORUM diyorsunuz ve konu kapanıyor. Yer açmak için o okula kyıt olduysanız boşa para vermeyin 🙂

   1. Teşekkür ederim hocam fakat ben gerçekten bu mesleği yapmak istiyorum o yüzden öğrenmek istiyorum zaten ileride açma planım var. Anlamadığım konu ise yök onaylı olmayan bir üniversitede yüksek klinik yaptığım için mi? Kendime klinik psikolog ve terapi yazamam yoksa lisansımı pdr okuduğum için mi? Çünkü diğer özel üniversiteler gerçekten çok pahalı yoksa güzel bir üniversitede eğitim almak isterim devlet üniversitelerinide denedim olumsuz sonuçlandı.

    1. Hayır ülkemizde bunun için bir yasal düzenleme olmadığı için. Psikiyatrist olmadan kimse terapi yapamaz, tedavi hizmetleri sunamaz bireysel olarak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir