Ve SBS kaldırıldı!

Aslında başlık biraz yanlış kaldırılmadı, üzerinde biraz makyaj yapıldı demek daha yerinde olur.

Eski sistemde hatırlayacaksınız ki her yıl sınava giriliyor, her yıl not ortalaması etki ediyor ve buna bağlı bir OYP hesaplanıyordu. Bu puan ile tercihler ve yerleştirmeler gerçekleştirilmekte idi.

Yeni sistem 2010-2011 yılında 6. sınıfa başlayacak öğrencileri etkileyecek. Artık 6 ve 7. sınıfta SBS yok. Sadece 8. sınıflarda SBS olacak. Dİğer sınıfların ise not ortalaması etkili olacak.

Eskiden bir dünya noıt şişirme talebi ile karşılaşan okullar bu sefer daha çok sıkıştırılacak. Çünkü 6 ve 7. sınıfta veliler sadece not için savaşacaklar. Ve notun etkisi daha önemli artık. Çünkü başarılı öğrencinin kendini göstereceği bir sınav yok artık bu seviyelerde.

Elbette her okuldaki not sistemi objektif değil, illa ki bu yılda şişirme notları gözlemleyeceğiz ilköğretim kurumlarında.

Ve kötü bir haber bu yıl SBS ye giren canım öğrencilerim sizleri etkilemiyor bu değişiklik. Malesef sizler 7 ve 8.  sınıflarda da SBS ye girmek durumundasınız. Yeni değişiklik yeni öğrenciler için…

Şahsi değerlendirmelerime gelince; bakanlığın bu kör topal giden sisteme müdahale edeceği aşikardı. İnanın ben nasıl kıvıracaklarını merak ederken inceden bir oynama geldi 🙂 Şaşırdım , akılcı , oyalayıcı ancak istenen amaca dönük bir değişim olmadı.

Dershanelere kötü haber insanlar 6 ve 7. sınıfta dershaneleri bırakacaklar 🙂 İşler düşecek. Okul biraz daha önem kazandı aslında. Eğer ki not sistemi objektif olsa , öğretmenler birbirine denk olabilseler bu konuda okula verilen önem büyük oranda artacak ancak ne yazık ki bizim öğretmenlerimizde bundan bahsetmek zor…

Yeni sistem yenilikler değişimler. Okullarda çalışan psikolojik danışmanların takip etmesi kendisini yenilemesi gerekmekte… Ben artık ilköğretim kurumlarını bıraksam da tercih rehberliği her zaman ilgilendiğim bir alan olarak kalacak 🙂 Yenilikleri değişimleri paylaşabilmek dileğiyle…

Herkeser hayırlı olsun yeni sistem 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir