PDR Yüksek Lisans Düşününlere;

images

Bu yazı PDR alanında yüksek lisans düşünenlere yol göstermek amaçlı yazılmıştır. Şimdi PDR alanında bir yanlış algı var. Anadolu da yüksek lisansın hiçbir anlamı yok. Büyük üniversitelerde yapmak lazım gibi…

Ancak gözden kaçırılan bir nokta var. Şu an anadoluda hoca olarak çalışan PDR akademisyenlerinin zaten %90 ı bu büyük diye tabir edilen yerlerde yüksek lisans, doktora  ve hatta hocalık yaparak buralara gelmişler. Bu sebeble bu yargı kesinlikle yanlış ,atın kafanızdan, alacağınız kazanımlara ve elde edeceğiniz diplomanıza bakın.Eğer dilden en az 55 alamıyorsanız istediğiniz büyük üniversiteden mezun olun hiç bir yerde doktora yapamazsınız :) Ya da en az 50 alamazsanız hiç bir yerde araştırma görevlisi dahi olamazsınız istediğiniz yerden mezun olun…

Bu apayrı bir konu biz kendi konumuza gelelim;
Peki yüksek lisans için ne gerek ?

ALES
Dil Puan ÜDS KPDS
Lisans Ortalaması
Bazı üniversitelerde bilimsel sınav , bazılarında mülakat.

Ancak değişmeyen üçlü: DİL ORTALAMA ALES

Ortalama çok önemli bir faktör. Bir kere geri dönüşü yok. 3 ve üzeri yapmaya bakın.
Ales en büyük etkiye sahip . Ancak hemen hemen hepimizin ÖSYS süresinde Matematik Türkçe yeterliliğimizin üst düzey olduğu düşünülürse ALES den yüksek almak PDR mezunları için dert değil. O yüzden en az 80 alınması önünüzü açacaktır.

Dil , bazı üniversiteler dil barajı koymuyorlar ama %15 ini alıyorlar, bazıları ise en az 50 gibi bir baraj belirtiyorlar. Genel eğilim artık bir çok üniversitenin dili şart koşacağı yönünde. Zaten dil olmazsa olmuyor. Tezinizde orijinal bir konu çalışmak ve alana katkı sağlamak istiyorsanız kesinlikle yabancı literatürü okuyabilecek dil bilgisine sahip olmalısınız. Aksi takdirde ya tekrarın tekrarı bir tez çalışmasına sahip olursunuz ya da yüksek lisansı bırakırsınız J

Bu üçlüye dikkat ederseniz (ki ben akademik ortalamadan yana hep dertli oldum) bir çok yer size açıktır . Mülakat ve bilim sınavı olayına hiç girmeyeceğim yerine üniversitesine göre değişebiliyor objektifliği J Ben mülakatsız alınması taraftarıyım her daim…

 

Ayrıca her dönem yüksek lisans ilanlarını yayınladığım BU SİTEYE ve pdrciyiz.biz e göz atmayı unutmayın .

 

Herkese başarılar….

“PDR Yüksek Lisans Düşününlere;” için 308 yorum yapılmış.

 1. evaktim diyor ki:

  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. PDR mezunu olmasamda bu türden yazılar bize yön veriyor zira yeni mezun olmuş bir kişi için yüksek lisans konusunda yardımcı olacak kişi sayısı çok az.
  Ömer hocam peki bu ortalama sizin canınızı ne kadar yaktı. Benim de oratalamam düşük ama dili halledersem ve de Ales’ten iyi bir puan 85+ alırsam durumum ne olur en fazla ne yapabilirim, yani bir şekilde yüksek lisans’a başlasam deveamı gelir mi bu işin (doktora aşaması). Ya da yüksek lisansı bitirince bir öğretmen olarak konumum ne olur.
  Sorularıma cevap vererek aydınlatırsanız çok mutlu olurum.
  İyi günler dilerim.. :)

 2. Ömer ÖZER diyor ki:

  Yüksek lisans yapacağınız alana göre değişir. Bazı alanlara 70 ales ile girebilirken bazılarına 90 almanız gerekebilir.

  Ortalamanız kaçtır bilemiyorum ama 2,76 ile ben bir çok büyük üniversiteye kabul alma şansım yok mesela.

  Yüksek lisansa başlarsanız doktora elbette olabilir . Yüksek lisans sonrasında Lisans ortalamasının bir anlamı kalmıyor bundan sonra yüksek lisans ortalamanız geçerli olur

  Şu an doktora da yapsak derece haricinde bir katkısı yok bize öğretmenlikte. Ancak doktora sonrasında akademisyen olma şansınız olabilir. Ama düzenlemeler olacağı söyleniyor . Burası MEB ne olacağı bilinmez.

 3. emreokan diyor ki:

  ömer kardeşim ben yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama şuan askerlik görevimi yapıyorum.askerligimi yaparken yüksek lisansa başvursam eger kabul edilirsem dondurma şansım olur mu?

  bir diger sorum mülakatsız hangi üniversitlere başvurabilirim.benim ortalamam 3.17 ve ales puanım 82 dil puanım yok.sence mülakatsız yüksek lisans programlarına yerleşme şansım var mı?
  şimdiden teşekkürler

 4. Ömer ÖZER diyor ki:

  Emre hocam benim ortalamam daha düşüktü alesimiz aynı ama ben girebilmiştim. Yıldan yıla değişebilir. Ama 20-25 de almış olsan dil sınavlarına gir elinde dil puanın olsun derim ben. Puanların fena değil girebilirsin sanırım.

  Çünkü bazen 2 puanla kaçıranlar oluyor yüksek lisansı.

  Ancak üniversiteler başvuruda ya da kayıtta askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge istiyor o yüzden sıkıntı yaratabilir.
  İlanları http://www.omerozer.net/yuksek adresinden ya da pdrciyiz.biz den benim hazırladığım başlıktan takip edebilir, eski ilanlara bakabilirsin.

  İlanlar haziran ayında yayımlanmaya başlar başvuracağın üniversiteyi o zaman arayıp sormak daha sağlıklı bir bilgi sağlar.

 5. emreokan diyor ki:

  verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum ömer kardeş.dil sınavına gircem inş ne alırsak artık.

  askerde olmam engel olacak sanırım yüksek lisansa başvurmama.askerlik durum belgesi istemeyen yer yoktur sanırım

 6. Tuba diyor ki:

  Ben fen bilgisi öğretmenliğinden mezun oldum bu yıl ortalamam 3.75 ales 84 dil sınavım yok:( benim pdr de yüksek lisans yapma imkanım olabilir mi? ya da eğitim bilimlerinden hangi alanda yapmamı önerirsiniz fen bilgisinde devam etmek istemiyorum

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ortalamaniz iyi alesinizde öyle.
   Alan dışı kabul eden üniversiteler e bakınız.
   KTÜ 19 MAYIS ve Tokat da şansınız olabilir.ozellikle KTÜ de alan dışına ayrı kontenjan veriliyor , 19 Mayıs da da fazlaca kontenjan oluyor bunların ilanlarına dikkat edin.
   Özel üniversite düşünürseniz kesin olur zaten.

   Dilde temeliniz varsa IELTS yada TOEFL deneyerek eşdeğer puan alırsanız şansınız artacaktır.
   Eğitim bilimleri için ise ilk olarak ölçme ve değerlendirme sonra program Enson eğitim Yönetimi öneririm. Alandaki akademisyen ve mezun sıralamasına göre söylüyorum bunu ama siz esasen ilgi alanınıza uygun bir Anabilim Dalı seçiniz.

 7. hakan diyor ki:

  PDR bölümünden gelecek sene mezun oluyorum.

  Acaba bizim yüksek lisans için seçebileceğimiz yeni bölümler nelerdir?(klinik psikolojiden hariç)

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   İstediğiniz her alanda yapabilirsiniz.
   Özel Eğitim
   Gelişim psikolojisi
   Sosyal hizmet
   İktisat işletme Maliye vs
   Sosyoloji
   Felsefe

   Yeterki üniversiteler alan dışı alım yapsınlar.

 8. merve diyor ki:

  Alan disi Pdr den yuksek lisansa kabul eden Ankarada hangi universiteler var bilgilendirebilir misiniz? Tesekkurler

 9. Nur diyor ki:

  henüz üniversite seçiyorum ancak psikoloji bölümünü istediğim halde tutturamadım iyi üniversitelerin okulöncesi öğretmenliği tutuyor psikolojiyle bağlantımı kesmek de istemiyorum
  okul öncesi öğretmendiğinin çift anadalı pdr imiş.
  pdr den mezun olup yani çift anadal yapan biri pdr alanından yüksek lisans yapabilir mi
  yüksek lisans yaptıktan sonra ne gibi işlerde çalışabilir mesela özel bir işyeri klinik vb açabilir mi psikologlar gibi

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yan Dal psikoloji okumak birşey katmaz size. Sadece bir sertifika verirler.
   Çift anadal yapmanız gerekir diploma alabilmek için. Bunun da şartları her üniversite de farklıdır. Yani okul öncesinin yan alanı psikolojidir gibi bir genelleme sadece bir üniversite için geçerli olabilir.
   Bu yüzden seçim yaparken iyi araştırın.
   Geçiş şartları neler, isteyen herkesyapabilir mi yoksa 2 kisi 3 kişi kontenjan mı var. Bunları iyice irdeleyin.

   Onun haricindeki baska bölümden mezun olsanız bile yüksek lisansta paikoloji üzerine yapabilirsiniz ancak psikoloji bölümleri bu konuda biraz cimri. Başka alanlardan heleki klinik alana başvuru kabul etmiyor. Ama özel üniversiteler de bu imkan olabilir.
   Psikoloji alanında yüksek lisans yapmak ile devlet kadrolarına atanamazsiniz. Özel kurumlar yada bireysel olarak çalışabilirsiniz.

 10. mağdur öğrenci diyor ki:

  hocam ben bu sene kıbrıs yakın doğudan mezun oldum ve ortalamam 2.53 yüksek lisans yapmak istiyorum ortalamam düşük biliyorum ama ne yapabilirim diyarbakır da düşünüyorum yüksek lisansı…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Diyarbakır da pdr yüksek lisans programı su an yok. Ortalamaniz biraz dusuk bazı okullara başvuru hakkınız dahi olmayabilir. 4 üzerinden 2.70 isteniyor ama en az 2.5 olsun diyen okullarda var.

   Şansınızı deneyeceksiniz artık. Ve ortalamadan kaynaklı bu farkı 90 üzeri bir Ales ve iyi bir dil puanı ile kapatabilirsiniz. Özellikle dil konusunda fark yaratirsanız şansınız olabilir zira Ales i herkes yapıyor ;)

 11. Duygu Çetin diyor ki:

  Merhaba Ömer Hocam. Ben gelecek sene felsefe bölümünden mezun oluyorum. Pdr’den yüksek lisans yapabilmem mümkün mü ?

 12. emre diyor ki:

  İyi günler hocam . Ben bu yıl pdr ye başlıyorum paü de inşallah. ,Acaba pedagogluk için ne yapmam gerekir. Yada askeriye , rehabitasyon , emniyet aile danışmanlığı veren yerlerde çalışmam için ? Kendimi nasıl hazırlarım yardımcı olursanız çok sevinirim çok ihtiyacım var.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Tebrik ederim. Eşim de Pau 2010 mezunu bölüm birincisi olarak ; p

   BİRAZ erken ama iyi bir soru.
   Askeriye icin mezuniyet Sonrası kendi sınavlarına girmek gerekiyor. Sözleşmeli subay yada muvazzaf subay olarak tüm kuvvetlerde çalışabilirsiniz.
   Pedagog olmak için kpss ye girip puan alip atama olup olmayacağını bekleyecek ve tercih yapacaksınız . Ancak alımları cok fazla değil.
   Uzun zamandır emniyet pdr mezunu almıyor psikolog tercih ediyor.
   Rehabilitasyon merkezlerinde ise maaşlar düşük iş ve işleyiş çok sağlıklı değil tavsiye ettiğim bir alan da değil.
   Aile danışmanlığı ise şuan ki mevzuat a göre bir kurumdan kurs alacaksın mezun olunca. Diğer yandan şu an devlet aile danışmanı istihdam etmiyor ama 4 yıla ne olur bilinmez .

   Aslında bu planlamalar yerine kısa vadeli hedeflerin olsun. En önemlisi ise şu ki ortalamanı yüksek tut. Bu her zaman karşına çıkacak. Yüksek lisans için özellikle lazım olacak. Türkçe ve matematiği unutma ara ara bak hem kpss hem ales de çok lazım olacak. Yazları boş geçirme dil işini mezun olmadan çöz makaleleri kabataslak okuyacak bi ingilizcen olsun en azından yds 55 60 civarı olsun mesela cok lazım olacak.

   Pdr kazaninca işler bitti gibi gelebilir ama bu aslında başlangıç . Bol bol oku derim ama daha temeli almadan psikoloji okumalarına dalma ;) her bulduğunu okuma. Atıyorum Freud u duydun biraz bahsedildi sen detayına bak . Ek kaynaklara göz at. Şimdiden kalkıp bilişsel davranışçı terapi okumaya başlarsan ne yazık ki ortalıkta boş beleş ahkam kesen bazı meslaktaslardan olursun aman dikkat…

   Diger yandan interneti takip et. Gelişmeler yayınlar en azından isim olarak bil birçok meslektaşınin ne denli geri olduğunu fark edeceksin.

   Simdilik bu kadar kafi sanırım umarım birşeyler canlanmistir kafada ;) bu mesajdan sonra pdr öğrencilerine öneriler şeklinde bi yazı yazabilirim belki iyi oldu hatitrlattigin ;)
   Kolaylıklar başarılar.

 13. hannibal lecter diyor ki:

  merhabalar hocam bu sene kuvvetle muhtemel maltepe üniversitesi pdr bölümüne tam burslu olarak başlayacağım.açıkcası istanbul’daki devlet üniversitelerine puanım yetmediği için maltepe’yi tercih ettim.ve şu an tercih döneminin bitmesine birkaç saat kaldı.yani hala değiştirme şansım var.diğer tam burslu puanım yeten okullar; sabahattin zaim, okan, aydın.bu yazınızla bu kadar geç karşılaştığım için şanssızım.
  bir diğer sorum malum bu bölüm bayanların daha çok tercih ettiği bölüm olarak biliniyor.gerçekten bu böylemi erkek sayısı hiç denecek kadar az mı yoksa kayda değer sayıda erkek var mı

 14. tommy diyor ki:

  hocam öncelikle merhaba. ben de üniversiteden bu sene mezun oldum bölümüm pdr ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum özelde yine pdr’de. yüksek lisansımı da ayarladım ama aklımda hala soru işaretleri var acaba boşa mı kürek çekiyorum diye? özel üniversitede yüksek lisans yapmanın ileriye ne kadar katkısı olur düşüncelerinizi almak istiyorum?eğer telefonla görüşme şansımız varsa hocam mailime numaranızı da gönderebilirsiniz? hocam şu an çok kararsızım acil sizden yardım bekliyorum. şimdiden teşekkürler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar
   Yüksek blisansta amacınız nedir ona göre değişir sorunuzun cevabı. Cok üst düzey mesleki katkı ise bence yapmayın hayal kırıklığına ugrarsiniz. Hele ki özel üniversite de vereceğiniz paraya ciddi eğitimler alabilirsiniz.

   Ama amacınız akademik camia ya girmekse değerlendirebilirsiniz. Çünkü öyle yada böyle bu yoldan geçmek zorunda kalacaksınız.

   Ama o zaman da karşımıza şu çıkıyor akademik camia da daha çok hoca tanımak hatta ilerleyen dönemde kendine kadro bulabilmek için devlet üniversiteleri daha faydalıdır. Ama ben bu özel uni de yapayım doktorada düşünürüm derseniz bu da mantıklı bir karar. PDR den ziyade Psikoloji alanında daha fazla açık var akademik anlamda. Bu alanda da ilerlemeyi düşünebilirsiniz.

   Telefonla görüşme yerine buraya yazarsaniz ileride okuyacak herkese bir fikir verir. Yayınlanmasını istemediğiniz özel sorunuz olursa mail ile cevaplarım zaten.

   Umarım gönlünüzce olur kolaylıklar dilerim.

   • tommy diyor ki:

    hocam amacım akademik camiaya girmek. Ama açıkçası maddi imkanım fazla olmadığımdan ailemden hiç destek almadan bu işlere giriyorum bu yüzden de fazla hata yapma lüksüm yok. devlet üniversitesinde yüksek lisans yapacak ortalamam pek yoktu(ortalamam 2.73 4üzerinden) ve alesten 95 almadan da zorlamanın bir anlamı yok bence o yüzden de yükseklisansı özelde yapıyorum. ileride devletin üniversitesinde akademisyenlik düşünüyorum ve bunu ne kadar erken yaparsam benim için iyi olacak ekonomik olarak. bir de sormak istediğim bir soru var hocam. yüksek lisans bittikten sonra herhangi bir üniversitede araştırma görevlisi olarak başlayabiliyorum bildiğim kadarıyla. araştırma görevlisinin maaşları ne kadar oluyor ve onların özel sektör gibi işten çıkarılması gibi durum olabiliyor mu istenildiği zaman? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Yüksek Lisans yapmadan da araştırma görevlisi olabilirsiniz.
     Araştırma Görevlisi 2 tiptir. 33 a daimi kadrodur işten cikarmazlar.
     50 d kadrosu geçicidir doktora bitene kadar kalırsınız sonra yard. Doc. Yaparlar yada git kendine okul bul derler ;)

     Akademik düşünüyorsanız bi yerden bi yerlerden üniversite ile bağlantınız olmalı. Kongreler de sunumlar vs yapın yayınlar hazırlayın hocalarla iletişim halinde olun. Aksi takdirde kendinize akademik camiada yer bulamazsınız doktora da yapsanız.

     • tommy diyor ki:

      teşekkürler hocam bilgileriniz için. şimdilik elimde somut şeyler bu kadar ama süreç ilerledikçe sorularım tekrar olacaktır nasılsa siz burdasınız =) bir de hocam akademisyen ilanlarını takip edebileceğim bir siteniz var mı?

     • Ömer ÖZER diyor ki:

      https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/

      Tüm ilanlar burada yayınlanmak zorundadır. 15 gün de burada kalır . Haftada bir takip edin bir şeyler çıkabilir ben Anadolu Üniversitesinde hiç tanıdığım yokken girmiştim :) Başarılar dilerim.

 15. tommy diyor ki:

  çok teşekkürler hocam siz de bu temiz kalp olduktan sonra ;)

 16. eğitimci diyor ki:

  Hocam bu dil işi ne olacak yeni başlayanlar için (sıfırdan) detaylı bir yazı yazsanız. Kurs önerisi, süreç, nerden başlamalı, kitap , konuşma meselesi hocam kısaca siz neler yaptınız, neleri yaptığınız için pişman oldunuz ya da memnun kaldınız bir yazı hazırlarsanız biz de bakar bir yol çizeriz en azından belki bir kaç ay da olsa zaman kaybımızı önlemiş olursunuz.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Güzel bir konu en azından kendi deneyimlerimi aktarayım yakın bir zamanda ilginize Teşekkürler.

 17. pdrci diyor ki:

  hocam ben bu sene istanbul fatih üniversitesi yarı burs pdr(Türkçe) bölümünü kazandım kafamı karıştıran PDR(türkçe) ile PDR(ingilizce) arasında mezun olduktan sonra ne gibi fark olduğu diploma iş açısından ben daha sonradan dil kursları ile durumu eşitleyebilirmiyim birde isteğe bağlı hazırlık sınıfına gitmek mantıklı olurmu cevaplarsanız çok çok çok sevinirim kafamı çok kurcalıyo bu durum.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Mezuniyet sonunda herhangi bir fark olmaz.
   Tek sorun dil kursu ike hallwde bilir misiniz. Eğitim dili de ingilizce olan kisiler ileride yüksek lisans doktora ya girme konusunda daha avantajlı ama siz dışarıdan hallederim dili derseniz ülkemiz şartlarında cokta gerekli bir durum değil. Maddi durumunuzu bilmiyorum isteğe bağlı hazırlık okuyup bir yıl o parayı vereceğinize o para ile dil kursunu çok rahat halledersiniz. Artı giderek kötüye giden PDR alanında bir yıl daha gec mezun olmak hiç de mantıklı olmayacaktır. Önemli olan daha once mezun olmaktır çünkü her geçen yıl istihdam olasılığı azalıyor PDR için…

 18. Sultan diyor ki:

  sağlık eğitimi lisans mezunuyum.Psikoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum..ASIL İSTEĞİM LİSANSINI OKUMAKTI, AMA AİLE ENGELİ…ŞU ANDA ÖZEL ÜNİVERSİTELER DIŞINDA İMKAN YOK GİBİ…İLERİYE YÖNELİK AMACIM TERAPİST OLUP ,KLİNİK AÇMAK…ÖĞRETMENİM…
  ÖZEL ÜNİVERSİTELERE VERDİĞİM PARA BOŞ MU OLUR?AMACIMI BU YOLDAN GERÇEKLEŞTİREBİLİRMİYİM?YA DA NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.PSİKOLOJİ ALANINDA İLERLEMEYİ ÇOK İSTİYORUM…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yüksek Lisans yapabilirsiniz.
   Temeli burada attıktan sonra ek eğitimler ile birlikte bir yaklaşım benimseyebilir ve o doğrultuda eğitimler alabilirsiniz.
   Ofis açmak ve musteri bulmak (bilerek musteri diye yazdım gereksiz meslektaşlarım aaa danışana musteri dedi deyip atlamasın) tamamen size kalmış. Çevreniz varsa potansiyeliniz varsa bu işi yaparım diyebikiyorsaniz para boşa gitmez. Yüksek lisans ücretini cok rahat 1 yılda çıkarırsınız. Nitekim tek unvanı klinik psikolog olan başka bir akademik yeterliliği olmayan bir psikolog bayan 4 hafta sonunda tüm eğitim masraflarını bir ayda çıkarıyor ;) özel üniversitede lisans yüksek lisans sonra gelsin paralar…
   Tabii bunun için etik dışı işler yapmak biraz insanları kandırmak gerekiyor.

   Kişisel yeteneğiniz hem psikoloji hem pazarlama ile paranın boşa gitmeyecegi söylenebilir. Ama mezun olduktan sonra öyle para falan akmayacak klinik psikoloji bitirdiniz diye. Böyle düşünürseniz para boşa gitti diyebilirsiniz.

   Sözün özü amacınıza göre değişir bakış açısına gore değişir paranın boşa gidip gitmeyecegi…

   • Sultan diyor ki:

    cevabınız için teşekkür ederim gerçekten..lisansı PSİKOLOJİ ya da PDR OLMAYANLARIN YÜKSEK LİSANS YAPABİLECEĞİ ÜNİVERSİTELER VE ŞARTLARINI NERDEN ÖĞRENEBİLİRİM?4-5 GÜNDÜR İNTERNETTEN ARAŞTIRIYORUM AMA SONUÇ,DEVLET ÜNİVERSİTESİ BULAMADIM.ÖZELLER DE HEP İSTANBULDA.AMACIM PARA DEĞİL SADECE..BEN BU İŞİ YAPABİLECEĞİME İNANIYORUM,KENDİME İNANIYORUMM..

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     pdryukseklisans.com übu sitede alan dışı kabul eden üniversitelere bakarsanız yardımcı olabilir. PDR alanındaki ilanları genel olarak ben yayınlıyorum .
     Onun haricinde memurlar.net ya da akademikpersonel.org takip edebilirsiniz.
     En nihayetinde alım dönemlerinde tüm üniversiteleri takip etmelisiniz. Çok fazla olmasa da özellikle PDR de alan dışı alan üniversiteler mevcut.

 19. Nazlı diyor ki:

  Merhabalar.ben lise son sınıfım pedagoglugu çok istiyorum fakat türkiyede derslerden kaldırılmış. bu yüzden üniversitede pdr bölümü istiyorum.Bana söylenenlere göre pdr yi okuduktan sonra yüksek lisans yapınca pedagog olabilirmişim.Doğruluk payı nedir öğrenebilirmiyim

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Pedagog derken. Ne iş yapmak istiyorsunuz? Sizce pedagog ne iş yapar. Aklınızda ki iş ile gerçekler uyusuyor mu.
   Ülkemizde pedagog ünvan ı ile adalet Bakanlığı Personel Alımı yapıyor be bu kadroda pdr mezunları var ancak uygulama da pedagog psikolog ve sosyal hizmet uzmanı aynı şeyi yapıyor.
   Yani diğer alanları da seçerseniz adınız pedagog olmaz ama işiniz aynı olur. Detaylı Bilgi için adalet Bakanlığında çalışan pedagoglardan bilgi alabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

 20. merve diyor ki:

  Hocam merhaba adli psikolojide yüksek lisans pdr mezunları için türkiyede avantajlı midir bu bölümde yüksek lisans yaparsak çalışma alanlarımız net olarak ne olabilir

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Daha çok akademik düşünmeniz gerekir diye düşünüyorum adli psikoloji sonrasında . Yaygın bir istihdam alanı yok diye biliyorum/düşünüyorum.

 21. pdrciyim diyor ki:

  merhaba hocam.ben pdr öğrencisiyim ve ikinci sınıfa geçtim.yüksek lisans yapmak istiyorum ama birinci sınıftaki ortalamam çok düşük, 2.30 larda.yüksek lisans için ortalama da çok önemli.daha üç yılım var, ortalamayı toparlayıp gereken düzeye çıkarabilirim umarım diye düşünüyorum.sizin düşüncenizi de öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Benim ilk yıl ortalamam 2.94 idi. Son yıl ise 3.04 sanırım. Aradaki yıllar hep düşük oldu.2.50 civarları. İlk yıl üniversitede yeni olmak ve derslerin fazlalığı işi zor hale getirebiliyor. Ama sadece 4 te 1i bitmiş henüz okulun çok rahat toplayabilirsin.Artik şunu iyice kavraması gerek öğrenci arkadaşların . Ortalama olmadan yüksek lisans hayal. En azından devlet üniversitelerinde… pdryukseklisans.com adresinden bu sene kazananların ortalamalarına bakınca ne kadar yüksek olduğu görülebilir.
   Kolaylıklar dilerim.

 22. özlem diyor ki:

  hocam merhabalar..ben bu yıl sınıf öğretmenliği bölümünden mezun oldum pdr yada piskoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum şansım ne kadar?özel üniversitede olur ama hangileri var bilmıorm bu konuda yardımcı olurmusunz

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Çok olmasa da bazı devlet üniversiteleri ndede şans var . Ozeller de ise zaten yaparsınız. Şu adresi takip edebilirsiniz.

   Pdryukseklisans.com

 23. özlem diyor ki:

  teşekkür ederim hocam peki özelde yüksek lisans yaptıktan sonra doktorayı devlet ünisinde yapabiliyorum değil mi?üninin doktora şartlarını sağlamam yeterli dimi?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Şu an ki durum değişmez ise aynen öyle yapabilirsiniz.
   Doktora şartları genelde pdr yüksek lisans mezunu olmak şeklindedir.
   Çok nadir hem lisans hem yüksek lisans pdr olsun yazar.

 24. özlem diyor ki:

  çok teşekkür ederim hocam.özel üniler çok tuzlu ama şartlarımı zorlayacağım çünkü gerçekten çok istiyorum..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   19 Mayıs Tokat gazi Osman Paşa üniversitesi KTU VE Mersin gibi alan dışı kabul eden üniversiteleri değerlendirebilirsiniz

 25. Emel diyor ki:

  PDR mezunuyum, Anadoluda herhangi bir YL programı için Ales’ten kaç puan almam gerekir (Lisans ortalama 2.70, YDS 20)

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Anadolu derken Anadolu Üniversitesi ni kastetti iseniz Ales 100 de olsa giremezsiniz. Dil en az 50 olacak çünkü.
   Tezsizlerde şansınız olabilir.

   • Emel diyor ki:

    Anadolu bölgesinden bahsettim hocam ist, ankara dışında.

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Konya
     Eskişehir
     Tokat ta yüksek lisans programı var.

     Akdeniz’de Mersin Antalya Adana da
     Karadeniz için samsun KTÜ
     Doğu da Erzurum ve inonu
     Ege de Dokuz Eylül Üniversitesi ve ege , Muğla düşünülebilir ankara istanbul dışı.

     Hemen hemen hepsinde dil koşulu var. Koşul olmasa bile etkisi olduğu için dil Puanınız i yukseltmenizi öneririm.

 26. özlem diyor ki:

  hocam merhabalar benim bir sorum daha olacak pdr de yüksek lisans yaptıktan sonra üniversite dışında başka çalışma alanımız var mı?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Özel ofislerde calisabilirsiniz kendiniz ofis açabilirsiniz. İş anlamında soruyorsaniz devlet kadrolarında aslolan lisanstır. Lisans mezunu şartı olur atamalarda.sadece özel de kendinize yer bulabileceğinizi düşünüyorum ama ilerde ne olur nw biter ne değişir bilemeyiz ama şuan durum bu

   • özlem diyor ki:

    özel ofisler derken hocam yok zaten kastım devlet kadrosu değil orda lisansın geçerli olduğunu biliyorum ama bu özel alan için biraz bilgi verir misiniz?

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Yerinizi açar danışan beklersiniz. Su an özelde tek secenek bu. Ancak ülkemizde henüz yardım alma bilinci yerlesmemis durumda. O yüzden büyük şehirler harici danışan bulmak zor olabilir.
     Özel okullardada maalesef yl yaparak calisamazsiniz.
     Ancak bazı kurumlara dışarıdan danışmanlık işleri bağlayabilirsiniz.

 27. Gülcan diyor ki:

  Ben bu yıl giresun üniversitesi pdr bölümünü kazandım klinik psikologluk üzerine yüksek lisans yapıp bu alanda uzmanlaşmak istiyorum fakat nasıl yüksek lisans yapıcam hangi üniversiteler pdr mezunu alır yabancı dil önemli mi bilgi verirseniz gerçekten çok sevinirim teşekkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Öncelikle hayırlı olsun
   İleride kimbilir belki klinik düşünmeyeceksijiz. Ben klinik odaklı değilde yüksek lisans için dil ve ortalama işini halletmenizi öneririm.
   Ales zaten yapılır dert değil genelde.
   Klinik psikolojide şu an için sadece özel üniversitelere girebilirsiniz. Onun haricinde alım yapan devlet üniversitesi yok. Ama ilerdr değişeceğini düşünüyorum çünkü yüksek lisans programları sayısı giderek artmakta.

 28. yeliz diyor ki:

  merhabalar Ömer hocam burdan yorumları ve verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla siz Pdr den yüksek lisans mı yoksa psikolojiden yüksek lisans yapma konusunda psikolojinin daha avantajlı olduğunu gelecekte önünün daha açık olduğunu düşünüyorsunuz yanılıyor muyum?ben sınıf öğr mezunuyum ve isteğim bu 2 alandan birinde yüksek lisans yapmak ancak benim için önemli olan işlevsel bir şeyler yapmak yani doktora yaparken de akademik camiada kadro bulma konusunda da çok fazla sıkıntı yaşamak istemiyorum.sıkıntıdan kastım özel nedenlerden kaynaklı ales,dıl puanı,mulakat vs değil.yani şu an analitik düşünürsek yani ben bunu sizden rica ediyorum :) hangisinde yapmam daha avantajlı?zaten alan dışından olduğum için beni zorlu bi süreç bekliyor.yardımcı olursanız sevinirim..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Kadro bulma anlamında daha yerleşmiş bir alan olan psikoloji çok daha mantıklı su an için. Tabii bu benim görüşüm. Iki alanda gelişiyor ama bir 10 sene sonra pdr halen kendini kabul ettirmeyle uğraşırken zaten toplumda bilinen bir alan olan psikolojinin çok daha iyi olacağını düşünüyorum bir pdr mezunu olarak…

 29. toprak diyor ki:

  Merhabalar hocam.ben sinif ogrt. Mezunuyum.acaba pdr alaninda tezsiz yuksek lisans yapsam meb e kpss ile rehber ogretmen olarak atanabilir miyim?bu konuda bir turlu kesin bilgiye ulasamadim.kimi olur diyor kimi olmaz diyor.yardimci olursaniz cok sevinirim.

 30. mehmet diyor ki:

  Merhaba Ömer Hocam. PDR Bölümünden bu yıl mezun oldum. Atandıktan sonra yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Ama nereleri tercihlerde yazmam gerektiği konusunda kararsızım. Doğu ve güneydoğuda van, gaziantep,adıyaman gibi yerlerde yüksek lisans programı açılıyor. Buraları mı yazmamı yoksa batıdan başka yerler mi yazmamı tavsiye edersiniz ? Ya da nasıl bir yol izlemem gerekir ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ne istediğiniz önemli sirf zorunlu hizmet aradan çıksın diye yazıp gitmeyin derimn ben.
   Batida yl programları daha fazla. Ama girmekte daha zor.
   Kpss puaniniz oldukça yüksek sanırım iyi düşünün derim 6 yil zorunlu hizmet aradan çıksın denecek bir yıl değil.
   Benim şahsi görüşüm mesleğin ilk yıllarını iyi yerlerde çalışmak. Doguya evlenince yada en azindan yl bitince gitmek. Akademiden kopmamak. Sonra kim öle kim kala. Belki öğretmenliği bırakıp başka bir yere girersiniz ;)

 31. mehmet diyor ki:

  Puanım çok yüksek olsaydı zaten hiç düşünmeden batıdan bir yer yazardım hocam :) Puanım 74.88 sıralamam 1034 hocam. Bu puanla batıdan yüksek lisans yapabileceğim bir yer var mıdır hocam ? Ya da tavsiye edebileceğiniz bir yer ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Pdryukseklisans.com da ilanlar var. Pdr de yuksek lisans olan uerler cogalsa bile hala gerçekten az. Eğer ales dil ve ortalamaniza güveniyorsaniz iç Anadolu’dan bi yer yazınız ;) dil isteyen yerler zor gibi gözükse bile dil isteyen üniversite lere girmek çok daha kolay dilden 50 üzeri bir puanı sağlayın. Gerisi çok farketmez nereye atanirsniz atanin bir yüksek lisans programına kaydolursaniz elbet bir gün oraya tayin olur okursunuz artık okuldan atılmak yok nasılsa nereye atanirsaniz atanin 3 yil sonra değiştirir başka yere geçersiniz en fazla

 32. mehmet diyor ki:

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim hocam

 33. gülşah diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. Bu yıl Dicle üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanda yüksek lisans yapabilirim ve dicle üniversitesi için aranan şartlar nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 34. yaprak diyor ki:

  Ömer hocam merhaba.Karadeniz teknik üniversitesi 4.sınıf pdr öğrencisiyim.önümüzdeki sene rama atanmayı ve aynı anda yüksek lisans yapmayı planlıyorum.sizce doğru bir yolda mıyım tavsiyeleriniz nerlerdir? ikincisi yeri değil ama pdr mezunları giderek artmakta artık şu alandışı atama işi sizce peşimizi bırakır mı.sadece felsefeci,sosyoloji mezunu arkadaşlar değil başka alanlarda pdr alanına atanmak istiyor.şu açıklar dolsa da herkes rahatlasa.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar
   Ben de doğrudan akademik camiaya katılmaktan ziyade çalışırken yl ve dr yapma taraftarıyım.
   Şahsi kanaatim gerçi yerine göre değişir ancak iyi bir ram da çalışmak iyi bir okulda çalışmaktan daha keyifli bence. Maddi olarak da daha rahat eder yl dr izni konusunda da problem Yaşamazsınız.
   Alan dışı konusunda ise hiç kimse net olamıyor genel müdür ve hatta bakan dahi yuvarlak açıklamalar yapıyor. En azından sizi çok sıkıntıya sokmayacağı söylenebilir malum 1 seneniz kalmış.
   Simdiden başarılar dilerim yl düşünüyorsanız son sene ortalamasını da olabildiğince yüksek tutun ileride lazım olacak…

   • yaprak diyor ki:

    teşekkürler ömer hocam.sitenizin daime güncel olmasını dilerim.vakit ayırdığınız için teşekkürler tekrardan.

 35. esma diyor ki:

  hocam merhaba pdr 2. sınıf öğrencisiyim. ben de ram kosullarının okuldan daha ii olduğu konusunda tavsiyeler alıyorum ramde çalışmak istiyorum. atama koşulları nasıl olur acaba bilgilendirirseniz sevinirim ..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ram a atanma ile okula atanma arasında bir fark yoktur. Kpss sonrası tercihlerde açık olursa Ram yazarsiniz tercihlerinize.
   Ram lar maas ve ekibin meslektaşlardan oluşması nedeni ile biraz daha doyum verici bana göre kimseye ne iş yaptığınızı anlatmaya çalışmak ile vakit kaybetmiyoesunuz en azından.
   Diğer yandan bazı ram lar sadece özel eğitime çalışıyor bu yüzden buralarda çalışmak keyif vermeyecektir. Danışan başvurusu alan ramlar da çalışmak daha keyifli. Yani özel eğitim ile ilişkiniz ne kadar az o kadar iyi.
   Bu araştırmayı da telefonla yada ram ı ziyaret ederek yaparsanız şok olmazsınız. Es durumu vs ozrunuz yoksa atandiginiz yerde 3 yıl çalışacaksınız bunu aklınızda tutun.

   Benim esas tavsiyem ilk 3 yılı okulda çalışıp (mumkunse lise) sonrasında ram da olmaktır. Daha keyifli ve doyurucu olur.

 36. gamze diyor ki:

  Ömer hocam meb atamalarındaki 60 puan barajı hakkında ne düşünüyorsunuz? pdr gibi bir kaç bölümün daha kontenjanlarının boş kalması söz konusu.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Alan dışı atamaya kılıf olacak düşüncesi ile yapılmadığını düşünüyorum olsa olsa ş bilmeyen MEB personelinin kolaycılığından kaynaklandı düye düşünüyorum en azından düşünmek istiyorum. Boş kalan kontenjanlara atama yapılmayadabilir diye düşünüyorum şahsen ben, az atama yapılacak bu sayede halka , dışarıya bakın yeterli olmayanı öğretmen yapmıyoruz mesajı verilebilir.

 37. özlem diyor ki:

  hocam merhabalar pdr yüksek lisans mülakatına gireceğim sınıf öğretmenliğinden mezunum sizce ne gibi sorular sorabilirler?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Alandan olmadığınız için size alan bilgisi sorulacagini sanmıyorum. Ama neden pdr. Nasıl bir tez yapacaksın. Sınıf Öğretmenliği mesleği ile nasıl iliskilendirilebikir. Neden seni secelim. Gibi senin isteğini sinayacak sorular olabilir. Mülakata gitmeden hocaların çalışma alanlarına bakabilirsin. Elbette bunlar tamamen tahmin soruları soru tipleri üniversiteden üniversiteye değişebilir . Daha önce bu mülakata girmiş birine sormak çok daha işlevsel olacaktır.
   Basarilar dilerim.

 38. özlem diyor ki:

  çok teşekkür ediyorum hocam daha önce bu şekilde mülakata girmiş olan kimseye ulaşamadım ondan dolayı size sormak istedim

 39. çağdaş umut baran diyor ki:

  İyi günler hocam
  Ben PDR üçüncü sınıf ta okuyorum. Geçen sene ales’e girdim (3 sene geçerliliği olduğunu söylediler bu konuda mezun olunca herhangi bir sıkıntım olmaz umarım) ALES EA PUANIM:89 şu an için 2.90 not ortalamam var. ( biraz düşük ) Dil sınavına şu an için girmedim ancak 2. sınıftan beri kurslara gidiyorum şu an için b1 düzeyinde ingilizce biliyorum ve bu mezun olana kadar gelebileceği en üst düzeye çıkartacağımı düşünüyorum. yani işin özü dil sınavından 75 ve üzeri puan alabilecek düzeyde bir öğrenciyim..
  Şimdi ben bu puanlarla akademik personel olarak atanma gibi bir şansım var mı… Gerçekten bu benim için çok önemli bölüme girdiğimden beri aklımda ki tek şey yüksek lisans yapıp akademik personel olmayı hedefliyorum… Bunun dışında hiçbirşey düşünemiyorum :))

  işin özü hocam
  ales:89
  okul not ort: 2.90
  yds puanı da: 75
  olan biri yüksek lisans yapma şansı nedir :(

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Tüm notlarım sizden daha düşük ama YL yapıyorum .
   Yapabilirsiniz elbette önemli olan puanlarınızın kaç olduğu değil o puanlarla başvuranların önünde olup olmamanız . Atıyoru bu puanlarla Ankara Üni de belki sıralamaya giremezken Samsunda ilk sırada olabilirsiniz. Öncelikle dili geçmeye bakın dil isteyen üniversiteleri kazanmak daha kolay…

 40. alp diyor ki:

  mrb. hocamm benn sosyal bilgiler öğrencisiyim acaba PDR alanında yüksek lisans yapma gibi bir şansım var mı ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar Alan dışı akbul eden yerler var . KTÜ Tokat ve Samsun gibi . Buralarda şansınızı deneyebilirsiniz.

 41. reha diyor ki:

  Hocam merhabalar; Ankara Ünv. Eğitim Bilimleri Fak. Eğt. Prog. ve Öğretimi bölümü mezunuyum. Çok bilinçli yapılmış bir tercih değildi Ankara da okuma hayalim sebebiyle yazılmış bir bölümdü. Şu an RAM da görev yapmaktayım. İşletme alanında yüksek Lisans yaptım, zira pdr de lisans mezuniyetim nedeniyle hep engel çıktı. Yüksek Lisans danışman hocam, bende bir ışık gördüğünü ve akademisyenlik yolunda ilerlemem gerektiğini, bu işi yapabileceklerden biri olduğumu belirtti. Tabi ki ben de çok isterim, fakat yine önümde lisans ve yüksek lisans alanlarından kaynaklı pdr de önüm kapalı diye düşünüyorum. Paylaştığınız bilgiler, samimiyetiniz, içtenliğiniz ve yönlendirmeleriniz çok etkiledi beni. Sizin de çok değerli yönlendirmeleriniz bana ışık tutacaktır. Sizce şansımı denemeli miyim? Yoksa bu sevdadan vaz mı geçmeliyim? Çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Kaç mezunusunuz bilmiyorum ama eski mezun olduğunuzu varsayıyorum . Dil ve ALES probleminiz yoksa bence denemelisiniz.
   İşletmede doktora düşünerek de akademisyenlik yolunda ilerleyebilirsiniz. Çalışmalarınızı insan kaynakları yönetimi ya da iş ve meslek danışmanlığına yönlendirebilirsiniz.

   Dİğer yandan alan dışı alım yapan üniversiteleri takip edebilirsiniz. Çok fazla sayıda var aslında Konya Trabzon Tokat vs diğerleri.
   Ya da şartları bilmemekle birlikte EĞİTİM PSİKOLOJİSİ alanına yönelebilirsiniz sadece ANkara Üniversitesinde var. SOnrasında ise PDR de yüksek yapabilirsiniz. Böylelikle alan engelinde kurtulmuş olursunuz.

   EN son ihtimalde ise PDR alanında özel üniversitede YL yapabilirsiniz. Böylece alan değişikliği yapmış ollursunuz ve sonrasında doktora için PDR ye bakarsınız . EN ucuz PDR YL Konyada bir özel üniversitede . Deneyebilirsiniz….

   Kolaylıklar dilerim.

   • reha diyor ki:

    Merhaba hocam;bir konuda daha fikrinizi almak istedim, ikinci üniversite Sosyoloji okumamın bu sürece bir artısı olur mu yoksa ilk önerinizi mi değerlendirmeliyim? İyi çalışmalar, iyi bayramlar diliyorum…

 42. Ömer Faruk diyor ki:

  Sayın Hocam merhabalar; Benim size bir kaç sorum olacak. Üniversite bölümü olarak bu bölümü bana önerdiler. Benim merak ettiğim bir kaç şey var. Bu bölümü okurken veya yüksek lisans da veya çalışma anlamında yurt dışı imkanı var mı? Bir de bana bu bölümü öneren kişi rehber öğretmeni olursun veya rehabilitasyon merkezi açabilirsin yada ofis açıp yaşam koçu olabilirsin dedi. Bunlar ne kadar doğru? ve zorlukları nedir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ülkemizde ki üniversiteler den mezun olup yurtdışında yaşamını sürdüren örnekler var. Bu size kalmış birşey.
   Yaşam koçu olmak yada rehabilitasyon açmak için pdr mezunu olmanıza gerek yok. Tüm alanlardan mezun olanlar bunları yapabilirler.
   İş bulma konusunda önceki yıllardan daha zor artık giderek zorlaşıyor Mezunların istedikleri alanda çalışması.
   Pdr mezunlarının iş alanları konusunda farkli sitelerde bilgiler var. Bir kişi değil birkaç psikolojik Danışman ile konuşup kararlarına yön verebilirsiniz
   Kolaylıklar dilerim.

 43. mukaddes diyor ki:

  Ömer Bey, ben bu yıl felsefe bölümünden mezun oldum ALES’e gireceğim PDR’den yüksek lisans yapmak istiyorum. Hangi bölümün sorularını çözmem gerekli sözel 1 sayısal 2 diye düşünüyorum EA olduğu için ama emin olmak istiyorum bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 44. özlem diyor ki:

  hocam merhabalar size bir sorum olacaktı benim lisansım sınıf öğretmenliği şuan pdr yüksek lisans öğrencisiyim rehabilitasyon merkezlerinde pdr olarak çalışabiliyor muyum?

 45. Merve diyor ki:

  Yüksek lisans için (PDR) hacettepe üniversitesi ni mi yoksa ankara üniversitesini mi önerirsiniz? mezun olunan üniversiteden farklı bir üniversitede master yapmak daha mı iyi olur?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ne desem birilerine dokunacak.
   Lisansınızdan farklı yerde yapmanın daha işlevsel olacağını düşünüyorum şahsen. Bir çok akademisyen dende bu yönde değerlendirmeler duyduğum oluyor sık sık.
   En azından farklı sesler duyarsınız ki yüksek lisans programlarının hemen hemen aynı derslerden oluştuğu düşünülürse bu bence önemli bir ayrıntı.
   Kolaylıklar.

 46. celalettin diyor ki:

  ömer bey merhabalar. yükseklisans yapmak için ortalamanın minimum 2.50 olması mı lazım. bu şart kaldırılmadı mı ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bazı üniversiteler bu şartı yazıyorlar. Her bir üniversitenin ilanını irdelemek lazım hocam. Sık rastladığımız söylenebilir.

 47. DİLEK diyor ki:

  hocam merhaba….ben bilgisayar öğretmenliği mezunuyum….pdr bölümünde yl düşünüyorum hatta ön kaydımı yaptırdım özel üniversiteye…ama hala kararsızlıklarım var….alandışı olduğu için dezavantajları fazla oluyor galiba….çok kararsızımmm bana bu konuda biraz detaylı bilgi verir misiniz????bu arada klinik psikoloji düşünmüştüm ama üniversite kabul etmedi bunu yök tanımaz dedi

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   bilimsel hazırlık aldıktan sonra yök tanımaz diye birsey yoktur. Özel üniversite almak istememiştir sizin alanınızdan birini.
   Ders döneminde zorlanabilirsiniz ama aşılmayacak engel değildir pdrde. YL ve DR bittiğinde de sizin kadro bulma yeteneğnize kalmış olay bölümünüzün bir dezavantajı olmaz.

 48. DİLEK diyor ki:

  hocam çok teşekkür ederim açıklamalarınız için……pdr yl bitirdiğimde iş anlamında sadece üniversitelerde mi iş olanagı var yoksa farklı yerlerdede iş bulabilir miyim?şimdiden teşekkürler hocam

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Okulda rehber Öğretmen olamazsınız devletin pdr mezunu olma şartı koyduğu yerlere atanamazsiniz. Akademisyen olabilirsiniz özel sektörde çalışabilir yada kendi işinizi kurabilirsiniz

 49. SEDA diyor ki:

  Merhabalar hocam,
  Ben pdr 3. Sinif ogrencisiyim. Okul bittiginde ne yapacagima henuz karar verebilmis değilim. Arastirma gorevlisi olabilir yada meb de calisabilirim. Ayrica aof de adalet okuyorum. Bitirdigimde dgs ile hukuk a tamamlayabilirim diyorum. Ama herhangi birinde kesin karar verebilmis degilim. Bu yil yds puani icin kursa gidip nisandaki sinava girmeyi dusunuyordum, ama bu konu da çok kararsız kaldim ( zaman ve derslerin agirligi bakimindan ). Size oncelikli sorum yds puanini tam olarak nerelerde kullanabilirim ? Dil tazminati nasil oluyor ve en az kac almak gerekiyor? Genel ingilizce icin herhangi bi kursa da gitmedim ama kurstaki hocalar seviye tespit sinavi yaptilar ve seviyeminyeterli oldgunu soylediler. Direk yds den baslamak yararli olrmu bunu daha genis bir zamana mi yaymaliyim. Bitirdigim ilk yil atanmayi ve en azindan asil olana kadar (yani sanirim yanlis bilmiyorsam 1 yil) kadarcalismayi dusunuyorum. Bu surede de kurslara gidip puanimi alabilirim daha genis bi vakitte diyorum ama gec mi kalmis olurum ? Ne onerirsiniz cok kararsizim ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Dil tazminatı cüzzi bir para. Tazminat için dil geçilmez ayda 40 tl yanılmıyorsam…
   YDS yi yüksek lisans için kullanabilirsiniz. ÖYP için kullanabilirsiniz. Bazı bakanlıkların uzman yardımcısı sınavı için kullanabilirsiniz. Üniversitelerde personel olabilmek için kullanabilirsiniz. Kursların yaptıkları sınava güvenmeyiniz. Size daha uygun gelen içinize sinen bir kursu tercih edebilirsiniz.
   Hem ALES hem YDS ikisininde cepte olması taraftarıyım hayatın ne getireceği belli olmuyor. Bir yıl çalışmak hatta çalışırken YL ya da Doktora yapmak en mantıklısı olacaktır.
   AÖF adalet deyince bende AÖF adalet okuyorum bunu okumanız diğerlerini es geçmenize neden olmuyor. PDR de YL ya da DR yaparken geçebilirseniz hukukta okuyabilirsiniz. Karar vermek zorunda hissetmeyin kendinizi…

 50. ali diyor ki:

  merhaba
  bu sene pdrden mezun olacağım. hem çalışarak hem yl yapmak çok mu zor. devam zorunluluğu olmayan yl yok mu?
  yl yapınca mebte çalışma durumum devam eder mi?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Çalışmanız YL yapmanıza engel değil ancak bazı üniversiteler dersleri 1,5 güne toplarken bazıları haftaya yayıyor haftaya yayıldığında takip etmek zor olur.
   Okul çalıştığınız ilde ise YL yapmak çok zor olmaz .
   Dİyelim ki dersler yayılmış okulda çalıştığınız ilde değil o zaman her sene 1 2 ders geçersiniz 2 yılda değilde 3 yılda bitiririsiniz önemli olan kaydolmak. Nasılsa biter…

 51. ayşe diyor ki:

  merhabalar ömer bey,
  gaziantep üniversitesi öğrencisiyim bu yıl mezun olacağım.şimdilik ortalamam 3.40.
  ilk iş atanıp hemen yüksek lisansa başlamayı düşünüyorum.ama aklım hala çok karışık.
  ilk sorum, pdr mezunu olarak hangi alanlarda uzmanlık alabilirim ? hangi alanlar var bölümümüzde seçenek ?
  ikinci sorum, bu sorduğum alanlar her yıl her üniversitede açılmıyor değil mi ?
  üçüncü sorum, yüksek lisans başvurusunda yds isteniyor mu ?
  dördüncü sorum, sıradan bir üniversite bitirip bu ortalamayla iyi denebilecek bir üniversitede yüksek lisans yapma ihtimalim nedir ? gerçekçi bir şekilde cevaplarsanız çok mutlu olacağım :)

  şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar ;
   Ortalamanız oldukça iyi , ne kadar yüksek ortalama o kadar iyi aslında YL için.
   PDR de henüz uzmanlaşma tamamlanmış değil o yüzden PDR mezunu gene PDR de yüksek lisans yapıyor. Bunun yanı sıra ANkara Üniversitesinde Eğitim Psikoloji deneyebilirsiniz. Bazı üniversitelerde Aile Danışmanlığı programlarıda mevcut. Gene bir PDR mezunu olarak gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji gibi alanlarda da YL yapabilirsiniz.
   Her üniversitenin ilanları farklıdır her sene farklı çıkabilir dil şartı koyabilir kaldırabilir . Ya da mülakat şartı getirebilir bu yüzden belirlediğiniz üniversitelerin sitelerini özellikle Temmuz Ağustos aylarında sık sık ziyaret ederseniz yararınıza olur.
   YL başvurusunda dil istemeyen üniversiteler var( Samsun). Ya da dile baraj koymayan ama dilin % olarak etkilediği üniversiteler de var ( KTÜ, Tokat GOP ). Ya da dile baraj koyan üniversiteler var ( Anadolu :50, Hacettepe :60, Osman Gazi ve İnönü:40 gibi) Yani gene 2. cevaba geliyoruz her üniversitenin uygulaması farklı.
   Dil sorununuzu da çözerseniz (en az 50 elinizde olursa) bir çok üniversiteye girebileceğinizi düşünüyorum ( ALES 80 olursa) . Büyük üniversitelerden kastınızı anlamadım ama yabancı dille eğitim yapan BOUN ve ODTÜ için ileri düzey ingilizcenizi de eklerseniz her yerde şansınız vardır.

   • ayşe diyor ki:

    öncelikle teşekkür ediyorum cevap verdiğiniz için.

    büyük üniversitelerden kastım istanbul üniversitesi hacettepe ankara gazi vs.

    klinik-endüstri-çocuk psikolojisi gibi alanlar yok mu yüksek lisansta ayrıca ? ya da çok nadiren mi açılıyor bu bölümler ? eğer öyleyse talebe göre mi açılıyor ?

    bir de merak ettiğim şey,mesela izmir ankara istanbul adana gibi yerlere yl için başvuru yaptım.yüksek lisans meb atamalarından sonra oluyor.yüksek lisans yaptığım ile atanmam çok zor gözüküyor çünkü nereye kabul edileceğimi bilmiyorum.böyle bir durumda devamsızlık falan olacak mecbur, yl yaptığım üni deki hocalar tolerans tanır mı yoksa hocanın insiyatifine mi bağlı bunlar

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     hocadan hocaya değişir devamsızlıkta tolerans konusu genelde devam zorunludur.
     Diğer yandan saydığınız alanlar pdr den ziyade psikoloji bölümlerinde açılır. Her sene belli üniversiteler açıyor her psikoloji nölümü olan endüstri açar diye bir durum yok anlayacağınız. Hocaların ilgi ve çalışma alanlarına göre değişiyor.

     Düşündüğünüz üniversitelerin sitelerini takip ediniz. Mebde şu an eğittim özründen tayin yok. Siz kaydolun bence sonrasında tayin denersiniz artık üniversitelerden atılma yok çünkü artık yılalrca kayıtlı kalabilirsiniz.

 52. esra diyor ki:

  merhabalar Ömer hocam.
  gazi üniversitesi okul öncesi öğretmenliğinden bu yıl mezun oluyorum. alan dışı yüksek lisansla pdr ye geçmeyi düşünüyorum. yine gazi üniversitesinde yapmayı planlıyorum. ortalamam 3.04 şimdi son yılı okuyorum birazcık daha artacaktır :) ales ve dil sınavlarında ( ıeltse hazırlanıyorum) iyi bir puan alacağımı düşünüyorum. sizce alan dışı yl da şansım nedir?
  ayrıca pdr den alan dışı yl yapıldığında tek seçeneğim üniversitede devam etmek mi ? devlet işi olarak okullara atanamıyor muyum yada ramda çalışamıyor muyum ??
  teşekkürler…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Alan dışı olarak şansınızın olacağı üniversiteler var. Pdryukseklisans.com u takip edebilirsiniz.
   Ama YL bittiğinde MEB e Rehber Öğretmen olarak atanamazsınız tek seçenek özel çalışmak ya da akademisyen olmak olur. Okul öncesinden mezun olmuş olup şu an PDR de araştırma görevlisi olan kişiler var .

   Kolay gelsin.

 53. Doruk diyor ki:

  Merhaba,

  Bu site üzerinden yapmış olduğunuz destek gerçekten çok değerli. Ben alandışı biri olarak pdr veya diğer psikoloji alanlarında YL düşünüyorum. Birkaç senedir İnsan Kaynaklarında çalışıyorum, ilerdeki hedefim kendi ofisimi açıp danışanlara yardımcı olmak.

  Önceliğim hangi psikoloji dalının kendime en uygun olduğuna karar vermek. PDR, Klinik ve Spor sırasıyla düşündüklerim arasında. Bu konuda sonuca ulaşmamın en kesin yolu olarak ne önerebilirsiniz? Türkiye dışında da eğitim alabileceğimi varsayabilirsiniz. Bu sene güz başvurularında İstanbul’da PDR alanında alandışı alım yapan üniversite bulamadım, http://pdryukseklisans.com/ burada da görünmüyor. Bahar dönemi için tekrar bakacağım, tabi PDR mi başka mı kesin emin olamıyorum dediğim gibi.

  İlginize çok teşekkür ederim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhaba
   Amacınıza en kısa yol derken ? Sanıyorum aktif danışan görmek istiyorsunuz. Klinik psikoloji daha uygun olabilir. Pdr beklentilerinizi karşılamayabilir. Ülkemizde klnik psikolojiye girme olasılığınız yok denecek kadar az. Bu kapsamda yurtdışı düşünebilirsiniz ingiltere de yl ve doktora sürecinin Abd ye göre daha kısa ve zahmetsiz olduğunu söyleyenler var.

   Yada ülke içinde pdr alanında yada diğer psikoloji alanlarında yl yaparsanız bazı terapi yaklaşımları için sertifika Programı tamamlayabilirsiniz illa ki yl yapmak zorunda değilsiniz amacınız ofis açıp danışan görmek ise. Bu kapsamda bilişsel davranışcı yaklaşımı araştırabilir ingiltere de sertifikasyon olasılıkları araştırabilirsiniz.

   Kolaylıklar dilerim .

   Pdryukseklisans.com d Kategorileri tam girmedigimden arama sonucu vermemiş olabilir belki tek tek bakmayı da ihmal etmeyiniz

 54. Gamze diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Ben 2006 yılı DEÜ pdr mezunuyum. 6 yıldır MEB’de çalışıyorum ve iş doyumu açısından oldukça mutsuzum. PDR mezunlarının odyolojide yüksek lisans yapabileceklerini öğrendim. Bu alanda YL yapmayı çok istiyorum. Odyolojiden YL eğitimi veren üniversiteleri araştırdığımda iyice kafam karıştı. Sanırım bazı üniversiteler bu alanda pdr mezunu almıyor. Bu konudaki bilgilerinizi paylaşır ve beni yönlendirirseniz minnettar kalırım.
  İyi çalışmalar.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar.
   Doğru araştırmıssınız.
   Bazısı demek bile şüpheli sanırım devlet üniversitelerinin hiçbiri almıyor. Yanılıyor olabilirim ama benim bilgim bu yönde.

   Anadolu Üniversitesi Dil ve konuşma terapisi bölümünü araştırın derim ben. Ortalamanız iyi ise ales ve dil Puanınız da yüksekse kesinlikle tavsiye ederim. Ama mesleği bırakmanız gerekebilir oldukça yoğun bir eğitim programı. Ama ilerleyen dönemde sizi maddi olarakda tatmin edecektir.

 55. feray diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle BİZİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TESEKKÜRLER ben pdr mezunuyum ve meslekte 2. yılım yüksek lisansı uzun zamandan beri yapmak istiyorum gecen yıl ve bu yıl alese gırdim iki alesten de 75 aldım bu yıl şubat döneminde bulundum yere yakınlıktan dolayı gaziantep unv başvuracagım… benım kafamda su an belki acelede edebilirim ama akademşk kariyer ile ilgili sorular var en önemlisii genel olarak çalışma koşullarını merek ediyorum. yuksek lisans ve doktorayı dışarda yaptıktan sonra gecmek ıstıyorum zaten.. mesleki anlamda gelişme hırsı var bende daha bilgili olmak istıyorum bı yandan da zor olur mu dıye düşünüyorum.

 56. feray diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle BİZİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TESEKKÜRLER ben pdr mezunuyum ve meslekte 2. yılım yüksek lisansı uzun zamandan beri yapmak istiyorum gecen yıl ve bu yıl alese gırdim iki alesten de 75 aldım bu yıl şubat döneminde bulundum yere yakınlıktan dolayı gaziantep unv başvuracagım… benım kafamda su an belki acelede edebilirim ama akademşk kariyer ile ilgili sorular var en önemlisii genel olarak çalışma koşullarını merek ediyorum. yuksek lisans ve doktorayı dışarda yaptıktan sonra gecmek ıstıyorum zaten.. mesleki anlamda gelişme hırsı var bende daha bilgili olmak istıyorum bı yandan da zor olur mu dıye düşünüyorum..

 57. BraveHeart diyor ki:

  Hocam merhaba ben meb’te 2. yılını geçiren bir rehber öğretmenim öğrencilik hayatımda aklıma gelmedi yl dr gibi işler şimdi düşünmeye başladım Manisa’da çalışıyorum ort 2.99 dil 21(Hiç çalışmadan girdim) ales 80 şu an mümkün görünmüyor hele ki son ales sınavı baya zordu bundan sonra iyi puanlar çıkarmak ta kolay olmayacaktır ağustosta askerlik var ne yapacağım bilemedim tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Askere gitmek istemiyorsanız ara donemde alan yerler var tüm ülkeye başvurun derim ben ;) ağustostan once bir dil Sınavı daha yapılacak 50 yi geçersiniz bir bölüme yerleşme şansınız yüksek. 50 aman aman bir puan değil odaklajirsaniz alırsınız.

 58. sanem dogan diyor ki:

  Merhaba Hocam;
  Ben eğitim dili ingilizce olan özel bir üniversitede pdr okuyorum.
  1.sınıfım şuan. yükseklisansımı psikoloji alanında yapmayı düşünüyorum.Not ortalamam 3.30 dan biraz yüksek şuan.
  2. sınıfa geçerken psikolojide yandal yapsam psikolojiden daha fazla ders alacağım için bu durum psikoloji master programlarına kabul edilme olasılığımı arttırır mı?
  yoksa yandal için harcayacağım vakti kendimi geliştirmek için(staj,sertifika programları vs.) mi harcasam daha faydalı olur bana?
  Cevap verirseniz çok sevinirim.
  şimdiden teşekkürler.

 59. rasim diyor ki:

  hocam degerli bilgilerinizden dolayıo teşekkürlerimi sunuyorum. ben fenbilgisi mezunuyum ales ing ve ort iyi durumda. pdr den öncelikle devlet olmazsa özelde yüksek yamayı düşünüyorum.bu ocak alımlarında. özel üniversitelerden hangileri bu şekilde alım yapıyor, kısa sürede bitirmek adına önerebilceğiniz üniversite mevcut mu?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ocak ayı ilanları yani bahar ilanları yeni yeni çıkıyor. Gitmek istediğiniz üniversiteleri takip edin. Devletten ziyade özel üniversite de şansınız olacaktır diye düşünüyorum. Özelde para vereceksiniz pdrye saplanmayın psikoloji alanına da bakabilirsiniz.

 60. sabo diyor ki:

  merhaba hocam ben pdr 3. sınıf öğrencisiyim. ilk 4 dönemin ortalaması 2.41 çok düşük biliyorum. bu ortalamayı en az kaç yapmalıyım ki bir devlet üniversitesinde yüksek lisans yapabileyim. şu an ingilizce de öğreniyorum. dil konusunda sorun yaşamamayı umuyorum. ama işte bu ortalama sorun. kalan 2 senede çok çalışıp ortalamayı 3e yükseltmeye çalışacağım. cevaplandırırsanız çok sevinirim hocam. teşekkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Sorunuz çok genel yıldan yıla üniversiteden üniversiteye değişir. Mülakat olup olmamasına gore değişir.
   Ama bazen şu şart oluyor 2.5 . En az 2.50 ortalama yapınız üzerinde ne kadar yüksek o kadar iyi olacaktır ;)

   • sabo diyor ki:

    teşekkürler hocam. soruyu biraz daha sınırlandırmak gerekirse, rahatça yüksek lisans yapabilmek için diploma notu kaç olmalı, ayrıca dil ve ales puanları kaç olmalı. yüksek lisans yapmayı çok istiyorum ama ilk 2 sene notları bir düzene sokamadım. sizin vereceğiniz cevap bu sınav haftası motivasyonumu artıracaktır.teşekkür ederim hocam. :)

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Bunun için sınır belirlemek yanlış olur Nerede yüksek yapacağına göre değişir. Yani mülakat olmayan yere ales 90 ortalama 90 alana adamlar girerken mülakat olan yerlerde daha düşük puanlarla bile ggirilebiliyo. Birde size tavsiyem ne yapıp edin dili halledin. Dil şartı olan üniversitelere daha düşük ortalama ile bile girilebiliyor. Cunku 50 dil şartı birçok kişiyi geçmenizi sağlar.
     2.75 ortalama bence kafidir. Bir pdr öğrencisi çok rahat 80 ales alabilir çünkü.
     Dili cozerseniz cok rahatlarsiniz.

     • sabo diyor ki:

      söyledikleriniz çok önemli ve kayda değer benim için. biraz zor olacak ama ortalamayı yükseltmek için elimden geleni yapacağım. katkılarınız için çok teşekkür ederim hocam.

     • sabo diyor ki:

      söyledikleriniz çok önemli ve kayda değer benim için. biraz zor olacak ama ortalamayı yükseltmek için elimden geleni yapacağım. katkılarınız için çok teşekkür ederim hocam

 61. Didem bozkurt diyor ki:

  Merhaba,
  Sosyoloji mezunumun ve pdr de yüksek lisans yapmak istiyorum. Bununla ilgili ne önerirsiniz? Sizce faydalı olur mu? Sonuçta özel ünv de yapıcam ve baya külfetli olacak. Yapmam sizce faydalı olur mu? Mail adresime görüşlerinizi gönderir misiniz?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Mailinizi silerek buradan yanıt vermek istedim.
   Şöyle ki faydalı olur ya da olmaz çok açık uçlu bir soru. Onemli olan ne yapmayi planlandığınız.
   Pdr den yl yaparak devlete atanma niyetinde iseniz bu mümkün değil ve boşa yatırım olur.
   Hali hazırda bir yerde rehber Öğretmen olarak çalışıyorsanız elbet size faydalı olur ama verdiğiniz paraya ben şahsen degmeyecegini düşünüyorum.
   Amacınız akademik kariyer ise hem cari alımlarda hem zaman zaman oyp de ilgili alanda yl yapmak şeklinde ilanlar çıkıyor. Bu sayede akademisyen olabilirsiniz. Ya da dışarıdan yl +dr tamamlayıp pdrde hoca olabilirsiniz.

   Evet saçma ama maalesef doğrusu bu pdr yl bitirince psikolojik danışman olamazsınız ama psikolojik Danışman yetiştiren bir hoca olabilirsiniz.

 62. aysun diyor ki:

  iyi günler hocam, ben henüz pdr 2.sınıf öğrencisiyim istanbulda okuyorum. hedefim lisansı bitirip yüksek lisans yapmak. merak ettiğim yüksek lisansı ankaradaki okullarda ya da istanbuldaki okullarda yapmanın bir farkı olur mu? kendimi daha geliştirmem açısından tavsiye edebileceğiniz bir okul var mı? ankarada özellikle. okulu bitirdikten sonra ankaradaki iş imkanının istanbuldan farkı olur mu?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Şahsi görüşüm kimse katilmayabilir.
   Bizim ülkemizin çarklarinda nereden neyle mezun olduğunun hiçbir önemi yoktur. Mesele yl yapmak yada yapmamaktir. İçinizden gelen yaşamak istediginiz herhangi bir sehirde yl dr yapabilirsiniz. İstanbul yada ankarada yl yapanların bir farkı olduğunu ben SAHSEN düşünmüyorum.

   • aysun diyor ki:

    anladım hocam.ben psikolojik danışmanlık merkezinde çocukla ilgili çalışmak istiyorum yani pedagog olmak istiyorum. bunun için yl olarak hangi eğitimi almam gerekir? psikolojik danışmanlık merkezinde işe alınmak için hangi şartlar gereklidir? yardımcı olursanız çok sevinirim

 63. *zeynep* diyor ki:

  İyi günler hocam ben pdr 1.sınıfta okuyorum.okul bittikten sonra yüksek lisans düşünüyorum.özellikle ankara,gazi,hacettepe düşünüyorum.ama diğerleride bunlar olmazsa olabilir.özellikle bu üniversitelerde yl yapmak için ales,yabancı dil,ortalama nasıl olmalı?simdiden nasıl çalısmam gerekiyor?bi de lisansta mezun olduğunuz ünversitenin önemi var mı?bu saydığım yl üniversiteleri kendi mezun ettikleri öğrencilere mi öncelik tanıyorlar?son olarak yl yaparken üniversitedebcalısabiliyor muyuz ve maas alabiliyor muyuz?cevap verirseniz çok mutlu olurum hocam.zira bu sorular kafamı çok kurcalıyor.isterseniz cevabınızı mail adresimede atabilirsiniz.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar.
   Yolun başında iken böyle planlamalar yapmanız gerçekten iyi.
   2.75 üzeri ortalama 80 ales 50 dil sizi yüksek lisansa aldirabilir bugünkü şartlarda. Ancak ne kadar yuksek o kadar iyi bunlar için.
   Size tavsiyem geri dönüşü olmayan akademik ortalamanizi yüksek tutmanizdir. Ales ve dil puanı çalışarak alınır nasılsa.
   Diger yandan yl yaparken maaş da almak istiyorsanız öğretmen değil araştırma görevlisi olmaniz gerekiyor. Her yl yapan maaş almaz. Tavsiyem meb de çalışırken bir yandan da lisansüstü eğitim hayatıniza devam etmenizdir. Eger dil Puanınız yüksek olursa araştırma görevlisi olabilir. Oyp programında bir yere yerlere bilirsiniz. Google a oyp yazarak araştırıniz.

   • *zeynep* diyor ki:

    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için hocam.son olarak bir sorum daha var hocam. tezli-tezsiz yl arasında ne fark var?yl tan sonra doktora yapmak için tezli yl yapmak mı gerekiyor?bu soruma da cevap yazarsanız çok sevinirim.iyi günler.

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Tezli 2 sene sürer sonn yıl tez yazılır.
     Tezsiz 1.5 yıl sürer tez yok ders vardır.
     Ders içerikleri vs aynıdır ancak tezsiz yaparsanız dr ya basvuramazsiniz. Son düzenlemeye göre tezsiz yapmak boşuna vakit kaybetmektir.

 64. ali samet şener diyor ki:

  ömer bey 2013-2014 bahar dönemi pdr yüksek lisans ilanlarını paylaşacak mısınız _

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Çok fazla açılmıyor ama bir iki tane pdryukseklisans.com a ekledim diye hatırlıyorum.

 65. Kevser diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Koü. okul öncesi öğretmenliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Bölümümü maalesef sevmeyerek okuyorum. Psikoloji ya da pdr çok istediğim halde olmadı. Şu an tek düşüncem alan dışı olsa da pdr üzerine yl yapmak fakat tüm araştırmalarıma rağmen mezun olduktan sonraki çalışma alanlarıyla ilgili doğru bilgiler bulabilmiş değilim. Psikolojiyle ilgili tüm meslekler ilgi alanım içerisinde. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   YL yapmak hatta Dr yapmak size devlette iş bulma anlamında bir yarar sağlamayacaktır.
   YL ve DR yaparak akademisyen olabilir ya da edindiğiniz bilgi birikimi ile kendi özel işinizi yapabilirsiniz. Bunun haricinde herhangibir alanda yüksek lisans yapmak sizi o alanın lisans mezunlarının atandığı kurumlara atamaz.Amacınız devlette bu işi yapmaksa YL ve Dr boşa zaman kaybı olur.

   • Kevser diyor ki:

    Peki teşekkür ederim, fakat kendi özel işiniz derken tam olarak hangi alandan bahsedebiliriz mesela? Bir danışmanlık hizmeti yapabilecek büro vs. Rica etsem biraz daha açabilir misiniz?

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Aynen söylediğiniz gibi.
     Ofis kurabilir yada başka birilerinin yaninda çalışabilirsiniz. Yani akademisyen olmaz iseniz tek çözüm özel sektör olacaktır.

 66. gül diyor ki:

  merhabalar kıbrıs doğu akdeniz üniversitesi okul öncesi öğretmenliği mezunuyum alese girmek istiyorum ama okul ortalamam düşük 2.38 falan çocuklar için danışmalık yapmak istiyorum ortalamam düşük oldugu için yanaşmıyorum psikoloji okursam iki diplomamla pedagog olabilir miyim napabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ülkemizde pedagog ünvanı diye bir ünvan kalmadı. Amacınız çocuklarla çalışmaksa gerekli eğitimleri alıp çocuklarla çalışabilirsiniz bir çok kişi PDR Psikoloji üzerine çocuk gelişimi YL ya da DR yapıyor. Sizde tam tersi bir yol izleyebilrisiniz okul öncesindeki bilgi deneyiminizi PDR Psikoloji ile harmanlayabilir özellikle çocuk odaklı çalışabilirsiniz.

 67. sd diyor ki:

  merhabalar hocam ben pdr 3.sınıf ögrencisiyim ve yl yapmak istiyorum ama bizim alanda uygulamanında önemli oldugunu düşünüorm sizce mezun olur olmaz hemen yl yapmalı mıyım yoksa bir yada iki yıl bir okulda çalışıp sonra mı yl yapmalıyım? Şimdiden teşkkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Şahsi gözlemlerim ara vermeden YL ye başlayanların daha çabuk mezun olduğu yönünde :)
   Mezun olun ve bir programa kaydolun çünkü giderek zorlaşıyor YL kazanmak. Siz kazanın sonra nasılsa bitirirsiniz , öğrenciliğe ara verip sonrasında geri dönmek zor gelebiliyor en azından bana zor geldi…

 68. Elçin ARSLAN diyor ki:

  İYİ GÜNLER HOCAM.BEN 2.5 YIILIK REHBER ÖĞRETMENİM VE SORMAK İSTEDİĞİM ŞU.YÜKSEK LİSANS DÜŞÜNÜYORUM VE NE YDSYE NE DE ALESE HAZIRLIĞIM VAR AMA GİRİCEM AÇIKÇASI YDS DE ÇOK YÜKSEK YAPAMIYCAM BELKİ 50.ALES DE O KADAR YÜKSEK OLMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BUNLARA RAĞMEN YÜKSEK LİSANSNA 2014-2015 YILINDA BAŞLAMAK EŞİMLE OLAN PLANLARIMIZ AÇISINDAN İYİ OLACAK.PUANLARIMIN DÜŞÜK OLACAĞINI GÖZ ÖNÜNE ALARAK TEZSİZ YÜKSEK LİSANSLARI ARAŞTIRMAYA BAŞLADIM VE SİZDEN FİKİR ALMAK İSTİYORUM.AİLE DANIŞMANLIĞI ALANINDA YAPMAK İSTİYORUM (ŞİMDİ ÇOK RÖVAŞTA DİYE DEĞİL BUNU PDR OKURKEN DE HAYAL EDERDİM:)
  VE AKADEMİSYEN OLMA İSTEĞİM DE YOK BUNUN İÇİN TEZSZLER CAZİP GELDİ ÖZELLİKLE EGE ÜNİV.OLMASI MUTLU ETTİ İNŞALLAH BU YIL AÇILIR:))
  BİR DE SANIRIM RAM DA ÇALIŞIYORSUNUZ YUKARIDA OKUDUKLARIMA GÖRE KEYİF ALIYORMUŞSUNUZ TAM OLARAK NE GİBİ İŞLER YAPIYORSUNUZ PAYLAŞIRMISINIZ?

 69. salim diyor ki:

  iyi günler hocam. ben pdr 3. sınıfım. 2.50 ortalamam var ve klinik psikoloji alanında yl yapmak istiyorum. biliyorum ki çoğu üniversitede bilimsel hazırlık istiyor bunun için. peki bilimsel hazırlık için gerekli bir şart var mı. ve bilimsel hazırlık olmadan klinik psikoloji okuyabilir muyuz.Ayrıca duyduğuma göre bilimsel hazırlık olmadan sınava girip başarılı olursak klinik psikoloji alanında yl yapabiliyormuşuz ne kadar doğru acaba ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Devlet Üniversiteleri zaten almıyorlar.
   Özel üniversite de bilimsel hazırlık olmadan klinik psikolojisi okuyabileceginiz bir çok secenek var ve giderek artıyor bunlar.

 70. merve diyor ki:

  İyi günler ben pdr 1. Sınıf öğrencisiyim pdr de yüksek lisans konusu ile ilgili sunum hazırlamam lazım.Bunun için yardımcı olabilir misin hangi alanlarda yapmaları faydalı olur,yüksek lisans yaparken karşılaşabileceği sorunlar nelerdir ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yüksek lisans nedir
   yüksek lisans sonrasi kazanilacaknumvam nedir
   giriş sartlari neler
   mezuniyet şartları neler
   nerelerde var
   başka hangi alanlara yonelebilir pdrciler
   bu basliklardan olusan bir sunum hazırlayabilirsiniz. Eksik kalan başlıkta buraya yazarsaniz yardimci olmaya çalışırım.
   Kolay gelsin

 71. merve diyor ki:

  Olabilir misiniz diyecektim yanlış olmuş özür dilerim

 72. enes diyor ki:

  slm ben işletme 4 yıllık mezunum psikoloji tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum .pskolog ünvan alınıyomu 1 yıl bilimsel eğitim varmıs.
  devlet hastanesindeyim faydası nasıl olur tskler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Tezsiz mezunu olmak size unvan vermez.
   Hastane de çalışıyo olsanız dahi bir işe yaramayacaktir. Bir beklentiniz yok sadece alana ilişkin bilgi seviyenizi artirmak ya da ozel calismak istiyorsanız yapınyoksa bir işe yaramaz sizin mesleki anlamda.

   yani psikolog kadrosuna geçme ihtimaliniz su anki mevzuata gore mümkün değil.

 73. enes diyor ki:

  yeniden merhaba msj için tskler.yalnız ben soyle ogrendım belli bir mevzuat yokmuş psikoloji okuyan arkadaşım söyledi hatta sosyoloji okumuş psikoloji yüksek lisans bitiren psikolog olmuş pskioloji alanında keskin hatlar yok galiba ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhaba
   Arkadaşınızaybu kişinin kim olduğunu nerede çalıştığını sorun ve telefonla ulaşmaya çalışın bakalım böyle biri var mı :)
   Büyük olasılık çift anadal mezunudur hem sosyoloji hemnpsikoloji diplomasi vardır. Yada böyle birisi yoktur ;)

 74. enes diyor ki:

  merhaba özelde nasıl faydası olur danışmalık gibi tskler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Özelde çalışacağınz kurumun yüksek lisansa değer verip vermediğine göre değişir.

   Kendo işinizi yapacaksaniz sadece etiket olur başka bir faydası olmaz. Yüksek lisans yapmış olmak özel çalışmak için gerekli bir şart degil…

 75. fhme diyor ki:

  Merhabalar hocam.Tezsiz yüksek lisans yaptıktan sonra tezli ye çevirebilir miyiz? Bir de pdr alanında yl marmara cevresi icin ist. Ve bursa dışında hangi uni lerde var. Sitenizden baktım da bunlar dışında yoktu sanırım tesekkurler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bazi universitelerde tezsizde belli bir ortalama ile tezliye geçiş olduğu ifade edilmişti ama bu sadece üniversite içi bir durumdur. Yani a üniversitesinde tezsiz yaparken b ye tezli gecemezsiniz.

   Diger yandan Sakarya da da yükseklisans ve doktora programı da var Marmara bolgesi icin düşünülürse.Istanbulda hemen hemen heryerde bvar yüksek lisans.
   kocaelinde pdr var ama lisansüstü programlar yok diye biliyorum. Temmuz ağustos döneminde ilanlar çıkmaya başladıktan sonra daha net görürüz.

 76. eda diyor ki:

  Merhaba ben anadolu üniversitesi işletme bölümü öğrencisiyim.kendi üniversitemde pdr bölümüyle çift anadal yapmam mı yoksa başka bir üniversitede psikoloji veya pdr bölümünden yüksek lisans yapmam mı daha yararlı olur? teşekkürler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Amacınız is bulmak bu alanda çalışmak ise kesinlikle cift anadal yapmak…
   Yüksek lisans size birşey saglamayacaktir.

 77. vuslat diyor ki:

  Merhaba, okul öncesi öğretmeniyim.Psikolojide tezli yüksek lisans için İstanbul’da özel-devlet hangi üniversiteleri araştırmamı önerirsiniz? Ayrıca bu minvalde uzaktan yüksek lisans yapabileceğimiz üniversiteler var mıdır?Teşekkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Devlet üniversitelerinde alan dışı alım yok.ozellerin ise bor çoğunda var. Bence fiyat olarak en uygununu seçin derim ben…

   uzaktan eğitim psikoloji ise su an yok. Ama tezsiz pdr yüksek lisans açmak isteyen bazı bölümler var. Belki yakinda duyarız.

 78. Meryem diyor ki:

  Merhaba hocam ben pdr3.sınıf öğrencisiyim.3 yılımda da farklı üniversitelerde okudum.pdr alanında lisans eğitimime başladığım sürecin başından beri yüksek lisans VE doktora düşünüyorum.bu nedenle amacıma yaklaşabileceğim üniversitelerin koşullarını daha iyi görebilme adına her yıl lisans eğitim yerimi değiştirdim.ancak lisansın sonuna yaklaştıkça kendime nasıl bir akademik kariyer çizmem gerektiği konusunda kafamda karışmaya başladı..yüksek lisansta pdr alanlarından ziyade klinik psikoloji alanına ilgim var bir hastanede psikolog olarak çalışmak ya da üniversitede kalıp bu alanda akademik olarak ilerlemek istiyorum ve sonuç olarak yeterli deneyim ve maddiyatı elde edince psikolojik hizmetlerin tamamını kapsayan bi merkez açmak istiyorum(hocam bu biraz ütopik hedef gibi gelebilir ama:)).fakat araştırmalarım ve sizin yazdıklarınızıda takibim sonucunda bu alanda devlet üniversitelerine girme şansımın çok düşük olduğunu gördüm bu durumda beni umutsuzluğa düşürdü.pdr alanaları ise ilgimi çekmiyor ortalamam 3.77 alesten çalışma yapmadan 80 alabiliyorum,yabancı dilim ise kurs indeksli çalıştığım için sınavda 50 ve üzeri almam çok zor.bu bilgiler ışığında birkaç sorum olacak :
  Hocam ilk olarak pdr alanında klinik psikolojiye içerik olarak yakın olabilecek bi alan varmıdır tavsiye edebileceğiniz?
  Sizce maddi olarak sıkıntı yaşamamak için kpssye girmeli ve atama istemelimiyim?evetse ram mı yoksa meb imi önerirsiniz?
  Akademik olarak başarıya ulaşmam için 4. sınıfta nasıl bir hazırlık yapmalıyım?…
  Bahsettiğm idealler kapsamında bir yol haritası belirlememe yardımcı olacak tavsiyeler verebilir misiniz?
  Hocam aslında kafamda sorular baya var ama sizi bunaltmak istemiyorum:)bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar;
   Aslında sorularınıza verecek şahsi cevaplarım sitenin birçok yerinde var. Ama özet geçelim öncelikle bir hastanede psikolog olarak çalışmak ya da üniversitede kalıp bu alanda akademik olarak ilerlemek istiyorum bunlar oldukça farklı şeyler. Aslında henüz ne istediğinize karar verememişsiniz denebilir.=)
   Şimdi yer açmak, ofiste danışan görmek çok aman aman büyük meseleler değil .Ancak işin içinde vicdani sorumluluk almak var. Ben bu konuda yeterli miyim diye sorsa şu an özel çalışanalrın yüzde sekseninin DÜKKANI kapatması gerekir. Ama para tatlı pasta büyük devam ediyor insanlar bir şekilde.
   Bir kere yanlış algınızı bence düzenleyin . PDR alanındaki biri danışma konusunda yetersiz/yeteneksiz asla değildir. Gerekli eğitim ve okumalarla klinik psikoloji yüksek lisansı yapmanız ülkemizde kesin şart değildir.
   Kaldı ki PDR mezunlarını almayan psikoloji bölümleri parayı görünce her alandan YL öğrencisi alıyor… Bu ortamda klinik yapsak ne olur yapmasak ne olur diyor insan…Klinik YL yapacağınıza o paraya yurt dışında dahi terapi kursları alabilirsiniz en basitinden…
   Ortalamanız iyi , ALES ‘te iyi, dili bir şekilde çözersiniz sorun olmayacaktır gerçekten karar verdiğinizde. Ancak akademik camia içine girerseniz uygulamadan kopuk olacağınızı unutmamak gerekir. Hem akademik çalışma yapayım hem aktif danışan göreyim çok mantıklı ve mümkün gözükmüyor…
   Bende öncelikle fizyolojik ihtiyaçların karşılanması taraftarıyım :) Yani atanın maddi olarak kendinizi sağlama alın, MEB ‘i görün artı ve eksisi ile değerlendirin …SOnra karar verirsiniz. İlla ki akademisyen olmak için üniversitede çalışmak zorunda değilsiniz öğretmen iken YL ve DR yapan onlarca insan var PDR’de. Size tavsiyem ortalamanızı düşürmeyin dil konusunu halledin kararı mezun olunca verirsiniz. Çünkü bu kararlar aslında birbirinden bağımsız şeyler değil. Hem özel yer işletip hem öğretmen olup hem yüksek lisans bile yapabilirsiniz söylemek istediğim şu an bunlar arasında bir seçim yapmak zorunda olmadığınız….

   Size de uygun olacağını düşündüğüm bir iş alanı var aslında , Üniversite Psikolojik Danışma Merkezleri …
   Önümzüdeki hafta bununla ilgili gereklilikleri yazmaya çalışacağım okursanız aklınızda birşeyler şekillenir diye düşünüyorum.
   Kolaylıklar dilerim

 79. Meryem diyor ki:

  Kafa karışıklığım ve karasızlığım konusunda çok haklısınız hocam.aslında pdr de lisans eğitiminin psikolojik danışma yapma konusunda çok fazla yeterlilik sağladığını düşünmüyorum ve birçok pdr de okuyan arkadaşımda benimle bu konuda aynı fikirde,rehberlik kısmı ile bu ilgili dersleri dahi sevemiyorum ve rehberlik hizmeti ile ilgili teorik dersler pdr lisans eğitiminde oldukça ağırlıkta..bende yuksek lisasla ve kitapları okuyarak bu durumu telafi etmek ve psikolojik danışma alanında daha fazla yeterliliğe sahip olmak istiyorum sadece..söylediklerinizi dikkate alıcam hocam.
  Üniversite Psikolojik Danışma Merkezleri çalışma alanı konusundaki yazınızı bekliyorum.ilginiz için teşekkür ederim

 80. eyilz diyor ki:

  okul öncesi öğretmenliği mezunları aile danışmanlığı alanında yüksek lisans yapamıyor mu hocam?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yuksek lisans acan üniversitelere bakmak gerekir. Konya (yanılıyor olabilirim) bir cok alandan mezun kişileri almıştı. Kesinlikle alınmaz diye bir kural yok.

  • zeynep diyor ki:

   var arkadasım tezli ya da tezsiz yapabiliyorsun. bende araştırma içerisindeyim aile danışmanlığı ve pdr arasında kaldım

 81. zeynep diyor ki:

  merhaba hocam
  ben okul öncesi öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. bu mesleği yapmak istemediğim için 9 eylülde pdr alanında tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum. bu konuda düşüncelerinizi bilginiz varsa ödeyeceğim para miktarı hakkında yorum istiyorum.
  teşekkür ederim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ders başı ücret ödersiniz en net tutarı enstitü söyler 2 – 4 bin TL ye mal olur diye düşünüyorum . Ancak unutmayın tezsiz den sonra DR yapamazsınız . Sadece özel çalışacaksanız yararı olabilir onun haricinde tezsiz sadece genel kültür kazandırır size…

 82. aslı diyor ki:

  hocam bn pdr okuyorum ales 74 mersin üniversitesi için yeterli bir puan mı sizce

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bu puanlar her yıl değişken ama 74 ALES biraz düşük ortalama ve dil puanlarınızla telafi ederseniz neden olmasın….

 83. Gökhan Aslangiray diyor ki:

  Hocam Beden eğitimi Ve spor öğretmenliği mezunuyum diploma 2.78 PDR tezsiz yüksek lisans yapabilirmiyim.Ve milli eğitim değişen tüzüğüne göre yüksek lisans veya doktora yapmak yan dal hakkı veriliyor.yani kpss de rehber öğretmen olarak atama oluyormu teşekkürler…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Tezsiz de ozel universitelerde tezli de yapabilirsiniz. Ancak bahsettiginizyoyönetmelik ile ilgili bir bilgim yok. Zaten mantık olarak yandal ile atama yapilmasi mantikli gelmiyor. Çift Anadal değil sonuçta.

   Yani tezsiz yl size atama anlamında herhangi bi fayda saglamayacaktir

 84. Gökhan Aslangiray diyor ki:

  http://www.meb.gov.tr/ogretmenlik-alanlari-atama-ve-ders-okutma-esaslari-yeniden-duzenlendi/duyuru/6722
  A. Esaslarda;

  1) Esasların adı “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları” olarak değiştirilmiştir.
  2) “Pedagojik Formasyon” tanımı sadeleştirilmiştir.
  3) “Yan alan” tanımında yer alan “yüksek lisans üzerine doktora eğitimi” ifadesi “yüksek lisans veya doktora eğitimi” şeklinde değiştirilmiştir.

  Hocam bahsettiğim Bu Konu Peki Nedemek bu…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Hocam yan dal ile atama olmuyor diye biliyorum. Hali hazirda alan dışı olup pdr yl yapan bir çok kişi var ancak atanani duymadım görmedim.

 85. Ayşegül diyor ki:

  Merhaba Ömer hocam, ben 2007 Anadolu Üniversitesi açıköğretim okulöncesi öğretmenliği mezunuyum. Yüksek lisans yapmak istiyorum fakat devlette yl yapamıyorum sanırım. Marmara’ya sormuştum şartları nelerdir diye açıköğretim için kabul etmediklerini söylemişlerdi birkaç sene önce. Özel dışındaki üniversitelerde yl yapma şansım yok mu? Diploma notum 67.38. Alesten kaç almam gerekir? Dil de gerekli mi?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yasal olarak böyle bir hakkı yok üniversitenin. Siz elbette basvuruursunuz alan dışı kabul eden yerlere.he mülakatta sizi elerler Ya da elemezler onu bilemeyiz. Mulakat olmayan yerleri deneyin derim

 86. hacer diyor ki:

  Merhabalar hocam,
  Tesadüfen sitenizle karşılaşıp çok mutlu olanlardanım bende, zira şuan yardıma çok ihtiyacım var. Ankara Üni pdr 2013 mezunuyum. İstanbul’da mebde çalışmaktayım. İstanbul seçme amacım tamamen yl içindi.(Ankara’da kalıp yl devam etme amacım olduğundan kpss:85 yaptım ancak Ankara kontenjan açmadığı için mecburen İstanbul yazdım.) Kesinlikle ünide ilerlemek istiyorum. Seminerler, sunumlar, araştırmalar, yurt dışı eğitimlerde bulunmak istiyorum. mebde körelmek istemiyorum.
  Ales:81 Yds:51,25 Ortalama:3,18
  *İlk olarak bu notlarla öyp ile atanma ihtimalim var mı? Öyp başvurularını nerede bulabilirim?
  * Üni enstitüleri de öğrenci alıyomuş diye duydum. Sözleşmeli olduğundan Mebi bırakıp gittiğime değer mi (riske girmeli miyim)?
  *İkinci olarak yl için Ankara, Gazi gibi ünilerde de şansımı denemek istiyorum. Kazanıp dondurabilir miyim?
  Şİmdiden teşekkür ederim, cevabınızı dört gözle bekliyor olacağım :))

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Oyp puanlari 79-80 bandında oluyor minimum. Bunlarda doğudaki üniversiteler . Yani yl ve dr yapıp 10yildan fazla oralarda cçalışacaksınız demek bu. Tercih eder misiniz bilemem.

   bu puanlarla bir çok yüksek lisans programına kayıt olabilir ve de dondurabikirsiniz.

   bahsettiginiz sey 50 d li araştırma görevlisi kadrosu. Elbette bunu kazanabilme ihtimaliniz var. Ancak 50 d kadrosubda doktoraniz bitince ya yardimci doçent kadrosu bulacaksınız ya da işten cikarilacaksiniz. Bu bir risk ama en az 6 sene garanti o zamanakadar bir kadro bbulurum derseniz sorun yok. Bazi üniversiteler50 d lileri kendi kadrosunda ddeğerlendiriyor ancak bu mecbur değil almayadabilirler. Bunun yanı sira giriş sartlari aynı olan 33 a kadrosunu da deneyebilirsiniz. Bu kadrolar ensitutu de degil fakultelerde açılır. Buradaki fark doktora bittiğinde kadro açılmasa dahi dr araştırma görevlisi olarak devam eder issiz kalmazsiniz. Her iki ilan tipinide http://www.yoksis.gov.tr/ilansayfa adresinden takip edebilirsiniz. Tüm ilanlar orada yayınlanır.

   Kolay gelsin.

 87. Nur diyor ki:

  ömer hocam merhaba..
  yüksek lisans için arayış içindeyim ve yorumlarınızın olduğu bu sayfayı buldum. pdr 2012 sakarya üni mezunuyum. ales 80 diploma notum 3.53. geçen yıl Marmara üniversitesi yl programına başvurmuştum ancak yazılı sınavından geçer not alamamıştım yani sözlü mülakata hak kazanamadım. bu sene tekrar şansımı deneyeceğim Marmarada ancak umudum da yok ne yazık ki. kendi üniversiteme kabul edilme olasılığım daha yüksektir diye düşünüyorum şu an. sizce belirttiğim notlar hedefe ulaştırabilir mi beni??
  ayrıca bir sorum daha var. sakarya üniversitesinde yl olarak eğitimde psikolojik hizmetler adı geçiyor. pdr alanından farklı mıdır anlam veremedim..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ortalamanız oldukça iyi. MulakatsiZ yerlerde deneyebilirsiniz. Sakarya da mülakat varsa eski öğrencisi olmaniz iyi de olabilir kötü de.

   Psikolojik hizmetler bir çok yerde kullanılıyor. Mezun oldugunuzda size bir diploma eki verilir bununla pdr doktoralara başvurabilirsiniz sorun olmayacaktır.

 88. mehmet diyor ki:

  merhaba hocam ben yenı 3.sınıfa geçtim pdr okuyorum ortalama suan 2.80lerde dil durumum cok kötü yavastan hazırlanmaya calısıcam sosyal psikolojide yüksek lisans yabmak istiyorum ama türkiyede sadece elit üniversitelerde bu bolumu gordum baska göremedm yada yanls arastrdım bılemıyorum bana bır akıl verebılır mısınız acaba?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Haklısınız cok fazla yok . Ankara ve ODTÜ biliyorum şahsen. Ülkemizde cok oturmuş bir alan değil. Bizde psikolojo deyince herkes klinik zannediyor ne yazık ki…

   Diğer bir seçenek ise PDR yüksek lisans yapar çalışma konunuzu sosyal Psikolojiye dönük bir konu seçebilirsiniz. Sonuçta sosyal psikoloji size bir arti saglamayacak. Bu anlamda seçme sebebiniz bilimsel ilginiz ise bu yolu da deneyebilirsiniz.

 89. cansu diyor ki:

  mrb hocam. ben psikoloji mezunuyum. Alesim 67 ortalamam 3.12 . dil sınavına girmedim.(marmara aramıyor) marmara üni pdr yüksek lisans programına girme şansım nedir.? genel olarak bilim sınavlarında ve mülakatlar da neler soruluyor acaba?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bazen hiç bir bilgisorusu olmazken abzen size en dip köşe yerler soruluyor mülakatlarda . Bu yüzden birşey söylemek zor. Biraz psikolojik danışma kuramları ve okulalrda psikolojik danışma uygulamalrına göz gezdirin ve gidin şansınızı deneyin derim ben. Ama bu ALES puanı ile sıralamaya girmeniz biraz zor görünüyor…

 90. ramazan diyor ki:

  Hocam iyi günler ben yurtdışında türkçe öğretmenliği okuyorum lisans diploma puanı nasıl olacak

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Okulunuz yüzlük sistemde not veriyorsa onu kullanrısınız diplomanız 4 lük ise denklik işlemleri sırasında zaten onu dönüştürürler yÖk ‘e göre .

 91. betull diyor ki:

  Ben edebiyat öğretmeniyim yüksek lisans yapmak istiyorum fakat kendi alanımda mı yoksa psikoloji alanında mı yapmalıyım kararsızım akademik olarak yükselme amaçlı yapıcam

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Cok farklı alanlar. Ilgi alaniniza gore secim yapin. Akademik yükselme alandan bağımsız bir cok faktoru icerir. Her iki alanda da doktora yapabilir ama yine de kadro bulamayabilirsiniz. Bu yuzden sevdiginiz ilgi duyduğunuz alani seçmek daha makul olur. Kimse pdr ya da psikoloji bitirdiği için direkt akademik camiaya katılmıyor sonuçta…

 92. aslı diyor ki:

  merhaba, okul psikolojik danışmanlığı yaparken klinik psikoloji yüksek lisansı bitirilirse kurumlar arası geçişle bir devlet hastanesinde klinik psikolog olarak çalışılabiliyor mu ? teşekkürler..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Psikolog degil de klinik psikolog kadrolari cikarsa ve saglik bakanligi kurumlararasi kabul ederse olabilir. ancak su an klinik psikolog kadrosu sadece kagit uzerinde var.boyle bir kadroya alim yok.

   • aslı diyor ki:

    peki psikolojide yüksek lisans yapan okul psikolojik danışmanları yine kurumlararası geçişle hastanede psikolog olarak çalışmaya başlayabilir mi ?

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Psikolog kadrosuna gecis yapamaz. Psikolog kadro sarti psikoloji lisans mezunu olmaktir.Unvani lisans verir.

 93. sevcan diyor ki:

  merhabalar hocam ben bu sene üniversiteye gecicem pdr düşünüyorum ama sizin yazdıklarınızı okudukça içimde şüpheler oluyor. siz psikolojiyi mi tavsiye edersiniz. bide psikoloji okuyan birisi okulda psikolojik danışman olabilir mi? ve yüksek lisans yapan birisi kpssyede girse hem klinik psikolog olsa hem devlet memuru okullarda çalışabilir mi?

 94. aylin diyor ki:

  pdr mezunlarının devlet hastahanesinde psikolog olmaları için ne yapmaları gerekiyor

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Boyle bir imkan simdilik yok. Ileride kljnik psikolog kadrsu acilirsa klinikpsikoloji yl yapan pdr mmezunları da atanabilir ama simdilik boyle bir durum yok.

   • aylin diyor ki:

    klinik psikolog kadrosu açılması söz konusu olabilir mi, böyle bir çalışma var mı ?

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Kağıt üzerinde var. Böyle bir kadro tanımlanmış ancak alımlar henüz olmadı. Belki bir sonraki alımda olur belki psikolog almya devam ederler sadece… Burası Türkiye…

     • aylin diyor ki:

      klinik psikologların çalışma alanları yalnızca özel hastaneler o zaman ?

     • Ömer ÖZER diyor ki:

      klinik psikologlar degil psikologlar hastanede calisiyor zaten. Klinik psikolog sayisi zaten oldukca az. Genel anlamda özel çalışıyorlar yada psikolog unvani ile hastanelerde calismaya devam ediyorlar.

 95. Süleyman diyor ki:

  merhaba ömer hocam, ben özel eğitim zihin eng. mezunuyum. Psikoloji yada pdr alanlarının birinde yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu alanların yüksek lisans programlarının neler olduğu konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar
   psikolojinin alt alanlari var endustrigrgelişim klinik uygulamalı gibi ama pdr nin yüksek lisans programi yine pdr ne yazik ki. alan dışı alan üniversiteler var takip ederseniz bir yere yerlesebilirsiniz.

 96. muhammed diyor ki:

  hocam 3 yıl sonra pdr nin ataması ne olur atama sıkıtısı yaşarmı

 97. sabo diyor ki:

  hocam ben pdr son sınıf öğrencisiyim. ama sosyal psikoloji alanı bana daha ilgi çekici geliyor ve bu alanda ilerlemek istiyorum. sosyal psikoloji alanında yl yapmak ve bu alanda ilerlemek istiyorum. pdr mezunu olarak bu alanda ilerleme şansım var mı ve hangi üniversitlerde sosyal psikoloji yl doktora imkanı var. teşekkürler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Benm bildiğim Hacettepe ODTÜ ve Ege de var. Ancak hepsi her zaman öğrenci almıyor takip edebilirsiniz. Ya da PDR de sosyal psikoloji çalışan akademisyenlerle çalışabilirsiniz.

 98. gizem diyor ki:

  Ben bu sene Aksaray Üni PDR’ den mezun oldum. Sizce diğer üniversitelerde yüksek lisans şansım ne kadar olabilir? Bunun için ALES den çok yüksek bir puan mı almam gerekir?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   mulakat olan yerlerde mezuniyet onemlihale gelir aancak mulakat yoksa neredenmmezun olduğunuzun onemi yok. dil puaniniz olursa dil isteyen okullara girmek bence çok daha kolay olacaktır. 80 üzeri ales sizi bir yere aldirabilir. pdryukseklisans.comadresinde hem ililanları hem sonuçları paylaşıyorum puanlat hakkında bir bilginiz olabilirboylece.

 99. şeyma diyor ki:

  hocam ankara yıldırım beyazıt üniveristesinde psikoloji ing oldu sizce ne jadar verimli olur gitmelimiyim yardımcı olun hocam ve de pdr mi psikoloji mi iş olanakları açısından daha iyi 5 yıl sonrasını düünürsek

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   dili de aradan çıkaralım derseniz gidilebilir ingilizce eğitimin Türkiyede cçalışılacak bariz bir avantaj olduğunu düşünmüyorum şahsen ben. dil sonradan da öğrenilebilir 1 yil hazırlık okumak daha kolay ogrenmeyi sağlar muhakkak.
   psikoloji okuyup formasyon alabilir sanki pdr mezunu gibi her yere basvurup atanabilirsiniz. eger iki bolume de ayni mesafede iseniz psikoloji okuyup formasyonnalmak daha mantikli bir seçenek gibi geliyor.

 100. şeyma diyor ki:

  peki hocam hukuk mu psikoloji mi? hukuk şişti diyenler var psikoloji şişecek diyenler var iş imkanları açısından değerlendirir misiniz

 101. sümeyye diyor ki:

  hocam ben pdr 1.sınıf öğrencisiyim ve 3.41 ortalamam var. mezun olduktan sonra psikolojik danışman merkezi açmak istiyorum ve birey danışmanlığının yanında çocuklarla (çocuk akademisi)da ilgilenmek istiyorum. bunun için okul öncesi ile çift anadal yapmayı düşünüyorum meslek hayatımda fark edilir manada bir etkisini görebilir miyim?

 102. Rengin diyor ki:

  Sosyal hizmet lisans mezunlarına da klinik Psikolojide yuksek lisans hakkı tanınma olasılığı var mı acaba
  Teşekkürler ..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Kabul eden üniversiteler olacaktir diye düşünüyorum ancak yasa tanimlarken sosyal hizmet lisans klinik yuksek lisans tanimlamamis. ya akademik ya özel devam edersiniz devlette yada özel hastanelerde klinik psikolog olamazsınız su anki mevcut düzenleme ile.

 103. Emine diyor ki:

  Hocam merhaba,öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben Gaziantep te lisede çalışan bir rehber öğretmenim. Bu sene Mayıs ayında Ales sinavina girdim. Hiç çalışma imkanım olmadı ve 70 aldım. Üniversite ortalamam 3.38. Gaziantep Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bu durumda mümkün müdür? Yabancı dil sinavina bu sene gireceğim. Dediğiniz gibi en azından elimizde 50 puan olması bizim yararimiza olacaktır. Gaziantep Üniversitesi ayrıca sınav da yapıyormuş. Bu sınavın içeriği tam olarak ne olabilir? Yani bütün lisans egitimimizi mi kapsar?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Sınavda hersey cikabilir ancak bir tavsiye olarak ozellikle orada çalışan öğretim uyelerinin ilgi alanlarına özellikle bakmaniz faydaniza olabilir.
   Ales i biraz yukseltmeniz yarariniza olur çünkü genelde pdr mezunlarının alesleri oldukça yüksek. bu sene basvurulari basladi sanırım şansınızı deneyin dili gecer ve ales yukseltirseniz yapamamaniz icin bir sebeb yok. kolaylıklar dilerim.

 104. salim diyor ki:

  pdr ci olarak devlet üniversitlerinde olmadığı için özelde klinik psikoloji yüksek lisansı yapmayı düşünüyorum. peki eğer yaprsam ne gibi işlerde çalşabilirim

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Atama olursa sağlık bakanlığı hastaneleri (henüz hiç olmadı)

   sizi alırlarsa özel hastaneler (pdrci çalıştıran görmedim henüz)

   özel sektörde kendi işiniz.

   • salim diyor ki:

    peki pedagog ve çocuk psikoloğu arasındaki ilişki nasıl. biliyorum ki direkt pdegog olabiliyoruz. psikoloji yüksek lisansı okusak çocuk psikogu olabiliyoruz mu

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Pedagog su an kelime anlamindan bağımsız bir kadro ismi olarak kullanılıyor. çocuk psikologu ise tamamen uydurma bir ünvan bazıları kullanıyor. çocuk Psikiyatrisi varken çocuk psikolojisi gibi bir lisansüstü eğitim olmadığına gore bu ünvanı orasina burasına yazanlar sadece psikolog aslında. çocuk psikologu kendilerinin ürettiği yada uydurdugu bir kavram. bu yüzden iki unvan arasında herhangi bir ilişki bulunmamakta…

     • salim diyor ki:

      anladım. peki kendi alanımla ilgili hangi alanları önerirsinizi yüksek lisans için. tezli olmasını isitoyorumç ünkü ileride akademisyen olmayı istiyorum. anladığım kadarıyla alan dışında özel üniversitelerde yl yapmaktansa kendi alanımla ilgili yl yapmak daha avantajlı. onu yapacağıma kendi alanımla ilgili yl yapıp akademisyen olurum veya eğitim alarak kendimi daha geliştirirm. psikoterapi eğitimleri alarak kendimi geliştirebilirim anlaşılan.

     • Ömer ÖZER diyor ki:

      Aynen :)
      Akademisyen olmak ise amaç Sosyal Hizmetler alanı bizden daha boş. Orada YL başvurusu yapabilisiniz alan dışı alan yerler var Hacettepe Konya gibi.
      Ya da aile danışmanlığı alanına bakabilirsiniz çok fazla yerde yok ama araştırılabilir.

     • salim diyor ki:

      peki pdr yl yapsak ne gibi getirileri olur

     • Ömer ÖZER diyor ki:

      meslekî katkı haricinde birde derece mi kademe mi herneyse ondan verir. başka da bir katkısı olmaz meb de devam edecek kişi için.

     • salim diyor ki:

      ankara vb. üniversite akademik kadrosuna baktığımda genellikle pdr yl yapıldığını gördüm sizce bunun özel bir nedeni var mı? ayrıca ram da çalışacak olursak yl hakkında öneriniz var mı? son olarak gelişim psikolojisi hakkında ne düşünüyonuz :) biliyorum çok soru sordum ama uzmanlık alanı tam tanımlanmamış bir alan için normal karşılamanız ümdiyle :)

     • Ömer ÖZER diyor ki:

      pdr alanında hoca olmak isteyen tabii ki pdr alaninda lisansüstü eğitim yapacak ;) psikoloji alanina baksaniz onlarda psikolojide yapmislardir muhakkak. pdr de uzmanlasma soz konusu olmadığından pdrde yüksek lisans her yerde aynı. bizdede kariyer aile vs alanlar olsa bir secme şansınız olurdu ama hepsi ayni kapiya çıkacak. gelişim cok fazla yerde yok. ancak sizin temel hataniz şu ;) yl ya da dr is bulmak is degistirmek icin yapilmamali. ki bu sadece sizin değil hepimizin yanlış algısı aslında. istediğiniz ilgi duyduğunuz sevdiğiniz alanda akademik ilerleyin elbet bir yerde faydasini görürsünüz. gelisim yerine klinik yapmak daha makul ama ya kişi klinik konular çalışmak istemiyorsa… Döndük mu mesleki rehberliğin başına ;) o yüzden ilgi duyduğunuz alana yönelin. dersleri hocalari ders içeriklerini araştırın kararınızı oyle verin derim ben ;)

     • salim diyor ki:

      peki çok teşekkür ederim hocam

 105. Eren diyor ki:

  Merhaba ömer hocam size bir şey danışmak istiyorum.Ben ortalama ve aleste problem yaşayacağımı sanmıyorum ama dilim yeterli değil.Yüksek lisans yapabilmem için herhangi bir dil kurumundaki ingilizce kursu yeterli olur mu?

 106. oguz diyor ki:

  merhaba.ben bu yıl pdr kazandım.ders muafiyetine göre 3 yıl olmadı 4 yılda bitiricem.mezun olduğumda atanma durumu ne olur.bugünkü kadar iyi olmayacağını biliyorum ama iyi bir kpss puanı ile atanabilir miyim merak ediyorum .teşekkür ederim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Atanmamak icin bir neden yok. Evet puanlar yukselebilir ama insanlar diger alanlari dahi halen secip okurken ppdr mezunlarinin kaygilanmasina bence gerek yok. 4 yil sonrada atamasi en rahat alanlardan biri olacaktir diger bolumlere gore elbette

 107. zeynep diyor ki:

  Merhaba ömer hocam.Öncelikle sizi tebrik ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.Ankara ünvt. Pdr doktora programına yerleşmişsiz yazınızda okudum.Hocam ben pdr 2.sınıfa geçtim.Aynı zamanda acıköğretim adalet bölümünü de okumak istiyorum.Sonunda Dgs ye girip okulum bittikten sonra hukuk okumayı düşünüyorum.Ne olur ne olmaz elimde bir meslek olsun diye.Hocam sizde adelet okumuşsunuz açıköğretimde.Yazınızda görmüştüm.Size sorum hocam pdr dersleri ile birlikte adalet dersleri yürütülebilir mi? Zor oluyor mu okuması? Ben pdr yi yüksek bir ortalamayla bitirmek istiyorum(şu an 3.51).ileride yüksek lisansa başvurmak istiyorum da.Ve dgs ile hukuk a geçmek zor oluyor mu? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.İyi günler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Teşekkür ederim.
   Dgs ile hukuk kazanmak gerçekten zor. bende kazanamadim zaten. Özellikle oturup dgs çalışmak şart.
   Ama adalet okumak pdr ile birlikte zor olmayacaktır. sınav öncesi 10 gün önce kitabı bir kez okusanız 3 üzeri ortalamanız olur. dgs de onemli bir diger şey ortalamadır. 3.5 üzeri ortalamanız yoksa hukuk kazanmak oldukça zor olacaktır.

 108. zeynep diyor ki:

  Peki hocam açıköğretim sosyal hizmet okuyup dgs ile 4 yıllığı kazanmak zor mu? Sosyal Hizmetlerin bizim bölüme bir katkısı da olur mu? Şu an sosyal hizmetin önü de açık.Ve okuması da kolay.Bu konuda bilgi verebilir misiniz? İyi akşamlar.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   bunu kazanmak çok daha kolay. sosyal hizmet mezun sayısı atama oranı pdrden daha parlak diyemeyiz amacınız atanma ise. ama farklı bir disiplinden bakayım alana derseniz neden olmasın diğer yandan sosyal hizmette yl yapma ihtimali var eher ilginiz varsa nu daha makul bi yol olur bence

 109. Aysima diyor ki:

  İyi günler direk durumu anlatmaya çalışayayım vaktinizi almamak adına

  1)psikoloji öğrencisi formasyon alırsa ve kpss ye girdiği zaman pdr ciler ile atanma şansı aynı mı yoksa onlardan azmı
  yani eşit şansmı yoksa öncelik onlara mı ait?
  ben bu yıl psikoloji 1.sınıfa baslıcam 4 yıl sonra ne olur formasyon durumu önnü kapanırmı sizce gerekirse doğuyu yazarım diye düşünüyorum oraya çok fazla talep yok gibi.

  2)Bizim üniverste pdr den yüksek lisans yapmamıza olanak sağlıyor bu yüksek lisansı yaptığım takdirde nerelerde çalışabilirm en çok nereden iyi kazanç elde edebilirm kurum anlamında

  3)lisans menzunu bi psikoloji menzunu daha iyi bi maddi gelir için devlette hangi kurumda çalışabilir?

  4)Klinik psikoloji ücretleri ülkemizde pahalı bana göre klinik psikolojiden başka iyi geliri olan başka bi yüksek lisans alanı önerebilirmisiniz hocam.

  Şimdiden teşekkür ediyorum iyi akşamlar diliyorum.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhaba;
   1. Şansınız eşit formasyon olduktan sonra. Talep görmüyor diye birşey yok. Her okula giden meslektaş var. Doğuda yazılıyor elbette. 4 yıl sonra durum bu kadar parlak olmaz ama yüksek alırsanız şansınız olabilir elbette.
   2. YL herhangi bir kurumda çalışma yetkisi vermez. YL mezunu olma şartı hiç bir kamu kurumunda yoktur. Belki özel çalışabilirsiniz. Ama yl yapan çok para kazanır düşüncesi makul değil…
   3. Maaşlardan emin değilim ama hiç biri okuldaki rehber öğretmenin okul dönemindeki maaşından fazla almıyordur diye düşünüyorum.
   4. İyi gelir size göre, ortama göre değişen birşey. Avukat sayısı sınırlı olan yerde bir avukat yüklü miktarda kazanırken aynı fakülteden aynı derece ile mezun olmuş ama çevresi olmayan ya da yüzlerce avukattan oluşan bir yerde çalışan bir avukat iyi paralar kazanamayabilir. Tam terside mümkün. Yani burada iş biraz sizin yapacağınız işe olan talep ve pazarlamaya kalıyor denebilir. Bir kişi kendisi için ruh sağlığına para vermeyebilir ama çocuklarla ilgilenen bir psikologa kendi çocuğunu götürmek için istenen ücreti verebilir. Tamamen hitap ettiğiniz kısım ile alakalı . Sözün özü iyi para getiren PDR ya da psikoloji alanı diye bir kavram BENİM BİLDİĞİM KADARI İLE henüz yok.

 110. elif diyor ki:

  hocam merhabalar psikoloji öğrenciyim herhangi bir özel üniversitede klinik psikoloji üzerine tezsiz yüksek lisans yaptığımızda tezli yüksek lisanstan bir farkı oluyor mu diploma açısından yani tez yazmadan , herhangi bir makale yazmadan mezun olabiliyor muyuz?

 111. elif diyor ki:

  hocam akademik kariyer için yüksek lisans düşünmüyorum zaten salt ofis açabilmek için yapacağım ama devlet üniversitelerinde tezsiz yl göremedim hiç özel üniversitelerde var tez, makale gibi şeyleri beceremeyeceğimi yaptıklarımın da kabul edilmeyeceğini düşünüyorum o yüzden tezsiz olması önemli

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bir yer açmak için yl yapmak zorunda değilsiniz. o para ve emegi bence bir kurs yada eğitimle değerlendirebilirsiniz.Tezli yl gözünüzü korkutmasin aman aman birsey değil… Bunca insan yapiyor sizde yapabilirsiniz.
   Tezsiz ilani eskiden Gaziantep Üniversitesi nde oluyordu ama artik cok ratlamiyorum bende. Tezli hem maddi hem gelecek anlamında iyidir. yapacaksanız tezli yl yapin derim

 112. Alper diyor ki:

  Hocam merhabalar Anadolu üniversitenin 2012 senato kararında 2013-2014 yılında fen edebiyat bünyesinde psikoloji bölümü açılacağı yazılmış fakat iki yıldır açılmadı siz de Anadolu üniversitesindesiniz diye okumuştum sitenizde bu konuda bir bilginiz var mı

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Kağıt uzerinde bolum var. Ancak akademik personel olmadığı icin sanırım öğrenci alınmıyor. Belki seneye. ..

 113. betlll diyor ki:

  hocam ben aile danışmanlığı ve eğitimi yüksek lisansa kabul edildim merak ettiğim şu ki öyp de pdr de yüksek lisans yapıyor olmak şartı olan yerler var ama bu alanla ilgili bi yüksek lisans şartı daha önce dikkatimi çekmedi. yani benim yüksek lisansım pdr öyp de işime yarar mı ?

 114. Gülsüm Yazıcı diyor ki:

  Merhabalar Moda ve Tekstil Tasarımı mezunuyum formasyon aldım ama atanma şansım düşük olduğu için Pdr alanında yüksek lisans yapıp yan daldan atanmak istiyorum böyle bir şansım var mıdır ?

  Teşekkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   maalesef yuksek lisans size atanma şansı vermez. Aslolan mezun olunan lisans programidir.

 115. Güneş Berna Pelit diyor ki:

  Merhaba. Abant İzzet Baysal Üniversitesi PDR 3. sınıf öğrencisiyim. Lisans bitiminde okulumda Genel Psikoloji yüksek lisansı ve doktorası yapmak istiyorum. Sizce bunun yanında ne gibi eğitimler almalıyım mesleki katkı açısından?

 116. mrym diyor ki:

  Merhaba Cumhuriyet üniversitesi pdr 3.sinif öğrencisiyim. Pdr alaninda yuksek lisans yapmak istiyorum. Şuan ortalamam 3.19 Ales deneyimi olan arkadaşlarima sordugumda ilk seferde yüksek almak imkansiz cümlesiyle karşılasiyorum. Kasimda girmeyi düşünüyorum sınava. Ygs – lys döneminden bilgilerimle ve çıkmis sorulari çözüp girecegim sinava. Dil konusunda zamanlarim iyi ama kelime bilgim yok. Nasıl hazirlanmalıyım ve min. Kaç alirsam şansim var. Üniversiteye ve başvuranlaara göre degisiyor yinede yorumunzu bekliyorum teşekkür ediyorum

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ilk seferde 82 almistim ben. Hatta 2. ve 3. dede ;) Ales belli bir temelle belli bir puana isaret ediyor zaten. Ygs lys bilgileriniz halen duruyorsa sizi cok zorlamayacaktir bence. Ancsk mantik sorusu dedigimiz bulmaca gibi sorular var farkli olarak. Ozellikle bu sorulara extra calismaniz faydali olur. 80 ve uzeri ales, 50 dil size bir yeri kazandirir ama unutmamak lazim ki cogu yerde artik mulakat var her ne kadar agirlik ales gibi gozuksede cogu universitede mulakat baraj puani var. Siz bu puani alamazsaniz ales 100 olsada kazanamazsiniz. Bu yuzden dil ales yaparken diger beceeileri gozardi etmeyin. Başka alanlardada kendinizi yetistirin kongrelere vs katilin .Kolaylklar dilerim.

 117. yeşim diyor ki:

  Merhaba Ömer Hocam; Sakarya ün. sınıf öğretmenliği mezunuyum. Şimdi özel bir kurumda zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği yapıyorum. Sosyal hizmetler bölümünden yüksek lisans yaptığımızda devlete atanabilme şansımız var mı? Çalışırken Açık öğretimden 2. üniversite olarak Sosyal hizmet okuyup, eğitim yönetimi ve denetiminden yüksek lisans yapmak da istiyorum sizce hangisi daha mantıklı? ,Teşekkür ederim şimdiden.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   2 ayrı şey sormussunuz aslında. Açıkoğretimden sosyal hizmet 4 yıllık lisnas okursanız devlete atanırsınzı ancak yüksek lisans yaparak atanamazsınız.

 118. Pelin diyor ki:

  Merhaba Ömer hocam, ben 2014 Ege üniversitesi pdr mezunuyum. Mezun olan herkes gibi ben de ne yapacağım konusunda kararsız kaldım. Yüksek lisansımı özel üniversitede yapmayı düşünüyorum. Yaptığım araştırmalar sonucunda bahçeşehir üniversitesinde klinik yüksek lisansı var. Koç üniversitesinde ise gelişim psikolojisi, endüstriyel psikoloji alanında yüksek lisans programları var. Benim kafama takılan bir nokta ise devlet üniversitelerinde pdr yüksek lisansı dediğimizde bu şekilde alanlara ayrılmıyor. Benim üniversitede kalma gibi bir düşüncem var. Özel üniversitede bu alanlardan birinde yl yaptığımda devlet üniversitelerinde doktora yapmamda bir sorun olur mu? Yani yl yapıp üniversitede kalmak isteyen biri illaki pdr den mi yüksek lisans yapması gerekiyor? Mesela klinik yl yaptığım taktirde beni devlet üniversiteleri doktora programlarına kabul etmeyebilir mi? Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Şimdiden teşekkürler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Universitesine gore degisir.Genel anlamda psikoloji yl lisans sonrasi pdr dr programina kabul ediliyor ama ornegin Anadolu Universitesi kabul etmiyor. Imkansiz degil, kesin yapabilirsiniz de degil…

   Ancak benimn gozlemim yuksek lisans ile doktoranin ayni alanda olmasi genelde tercih sebebi.

 119. ogrenci diyor ki:

  iyi gunler ben vaktinizi almadan direk sorulara gecmek istiyorum ben pdr 2.sinif ogrencisiyim okulu bitirince yuksek lisans yapip ozel danisma merkezi acmayi dusunuyorum ancak ancak hukuk a da ilgim var ve bu nedenle lys ygs ye girip hukuk kazanirsam ikinci ogretimden hukuk u secip birinci ogretimden pdr yi. ikinci ogretimden hukuk okumayi dusunuyorum ama olurmu bilmiyorum kafam cok karisik sizce kendi alanimda uzmanlasmalimiyim yoksa hem pdr hem hukuk birlikte mi goturmeliyim yardimci olursaniz minnettar olurum ayrica pdr ogrencisi olarak kendimi gelistirmek icin ne yapmam lazim cunku kitap okuyup belgesel izleyip. konferanslara katilmak disinda kendimi gelistirmek icin ne yapabilirim bilmiyorum stavsiyede bulunursaniz sevinirim imdiden tesekkur ederim

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Henüz yolun başında olduğunuzu ve fikirlerinizin giderek değişeceğini yerine oturacağını en başından söyleyerek direkt anafikre geçeyim bende. 2. sınıf daha PDR okudğunu dahi anlamayacağın & anlamadığın bir sınıf. 3 ve 4 olduğunda esasında bu meslek nedir sınırları nedir ne değildir daha net anlayacaksın diyebiliriz. PDR de uzmanlaşmaya çalışmak hukuk fakültesini okuyamayacağın anlamına gelmez kazanabilirsen neden olmasın kisi bir arada gider. Ancak soru şu hangi alanda çalışmak istiyorsun . İlgim var çok yuvarlak bir cevap. Ve hukuk ile PDR emin ol 2 zıt meslek bana göre…

   Bol bol okuyup ders ortalamalarını yüksek tutman şimdilik vereceğim tek tavsiyedir. Kurslara vs katılmayı leride kedni paranı kazandığın zaman ve mesleğin temellerini iyice özümsediğin zaman halledersin çok zor değil paraya kıyarsan 2 senede almadığın kurs kalmaz herhalde:) Ama bunlar hep sonraki işler. Hedefin iyi bir ortalama ile , iyi bir bilgi birikimi ile okulundan mezun olmak olsun. Bu arada hukuk fakültesi de okunabilir bence atla deve değil:)

 120. ceren diyor ki:

  Merhaba hocam benim sorum alan dışı yüksek lisans hakkında pdr de yüksek lisans diploması olanlar nerelerde çalışabilir meb e kpss ile atanma imkanları var mıdır bilgi verirseniz sevinirim…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yl tamamlayarak meb e atanamazsiniz. Hatta devletinnhic bir kurumuna atanamazsiniz. ya akademisyen olacaksınız ya da özel çalışacaksınız (özel ofisiniz yada birilerinin ofisinde) özel eğitim ve rhebilitasyon merkezlerindede çalışamazsınız.

 121. yağmur diyor ki:

  Ömer Bey merhaba ben çocuk gelişimi bölümü lisans mezunuyum. Gaziantep’te PDR tezsiz yüksek lisans programını TAMAMLADIM. gEÇMİŞ YILLARDA ASLINDA PEDAGOG UNVANI BİZİM BÖLÜM MEZUNLARINA VERİLİYORDU. Ama su anda ben bu unvanı kullanabilir miyim. Bildiğinizi paylaşırsanız sevinirim. Tesekkürler…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bir ünvan olarak Pedagog şuan adalet Bakanlığında çalışan psikolojik danismanalra verilen ad. Bunun harici pedagog kavramı yok. Yüksek lisans yada lisansiniz size bu ünvanı vermiyor. Ancak bir yerde kendinize pedagog derseniz kimse size ne pedagog u falan da demez.Etik boyutuna siz karar verin ;)

 122. seda diyor ki:

  Mrb hocam.Ben sınıf öğretmeni olarak meb te çalışıyorum. PDR alanında yüksek lisans yapsam yine meb içinde alan değiştirip sınıf öğretmenliğinden rehber öğretmenliğe geçiş yapabilir miyim?
  yoksa ossye girip pdr yi kazanıp ortak dersler haricindekileri okuduktan sonra mı girebilirim?
  yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar;
   YL yaparak alan değiştiremezsiniz. Ama PDR bitirirseniz alan değişikliği zaman zaman oluyor başvurabilirsiniz MEB içinde. Derslerinizi sayarlarsa erken bitiriredebilirsiniz…

 123. mrym diyor ki:

  Merhaba hocam pdr 3. Sinif ogrencisiyim. Yüksek lisans yapmak istiyorum ancak yuksek lisans yapmadan da psikolojik danışma merkezi acabilir miyim ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Adi psikolojik danisma merkezi olmamak kaydiyla psikolojik danisma merkezi acabilirisiniz. adindan kasit firma ismi yoksa kapiniza psikoloji yazabilirsiniz.

 124. emine diyor ki:

  merhabahocam ben felsefe 4.sınıf öğrencisiyim acaba pisikoloji ve pdr de yüksek lisans yapılıyor mu?yorumları okudum ama anlamadm tam olarak özellkle devlet üniversiteleri kabul ediyormu varsa byle bi durum?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ozellerin cogu devlet universitelrinin bazisi kabul eder. Psikoloji degilde pdr bolumunde daha cok sansiniz olur.

 125. mrym diyor ki:

  Merhba hocam ales sonbahar a girdim ve hic bir çalisma yapmadan (vizeler yuzunden) sorular cok farkli gelmisti mantik sorulari zaten ilk sinavda gordum soylenilen gibi yetistirme sorunum olmadi say1 30net say2 16 net soz1 22 nnet 75 aldim yuksek lisans icin yeterli midir ? Tabiki başvuranlara bağli ama mayista tekrar girecegim ….Kpss de bunun gibi olmaz diyimiii ? Bu arada pdr 3.sinif öğrencisiyim teşekkürler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Kpss nasıl olur bilmiyorum ama 75 ales ile bir yere girmek icin ortalamanızın yuksek olmasi gerekecek…
   Ya da mulakatla alım yapan yerlerde sansiniz olabilir. Ortalamanizda dusuk ise sadece puanlarla alim yapan yerlerde sansınız düşuk olabilir.

 126. ilyas diyor ki:

  merhaba hocam,
  Bir okulda rehber öğretmeni olarak görev yapıyorum, ama yüksek lisansı da aynı zaman da yapmayı düşünüyorum, benim amacım kendimi geliştirmek ileride akademik kariyer yapmak. bunun için tavsiyeleriniz var mı ? şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ales yükseltin
   Dıl sorununuz varsa halledin ;)
   yeni cıkan yayinlar konular hakkinda bilginiz olsun. Yeni cikan yayinlarin sahibi hocalarin okullarina basvurun mulakatta avantajiniz olur boylece.

 127. tuba diyor ki:

  merhabalar, pdr bölümü ile ilgili yurtdışı imkanlarını öğrenebileceğim bi kaynak var mı? neler yapılabilir bunu merak ediyorum

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   YLSY programını araştırabilirisiniz. Bunun haricinde her okulun kendi kayıt kabul şartları vardır. Kendi imkanlarınızla gitmek istiyorsanız herhangi bir ülkenin herhangi bir üniversitesine doğrudan başvurmanız gerekir. Ancak yeniden Türkiye’ye geri dönmeyi düşünüyorsanız gitmeden gideceğiniz yerin YÖK denkliği alıp alamayacağını araştırmanız boşa para harcamanızı engeller.

 128. ipek diyor ki:

  merhabalar ben pdr son sınıfım. aleste sayısal mı sözel mi ea mı oluyorum ve sizce ankara-izmir-eskişehir gibi yerlerde yüksek lisans yapmam için alesten en az kaç almam lazım? bir de, ales için tavsiyeleriniz var mı özellikle hangi bölüm zorlar acaba? kpssye hazırlanıyorum(orta düzeyde) bu alese yardımcı olur mu sizce?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   ALESte ne olurum sorusu doğru değil. Seçeceğiniz alana gore değişir. Örneğin özel eğitim den yl yapacaksaniz size sozel lazim. Pdr den yapacaksanız EA.

   Alesten kac almaniz gerektiği de dil puaniniza ortalamaniza gore değişir. 80 üzeri ALES olursa basınız ağrımaz;)

 129. Özge Balcı diyor ki:

  Herkese iyi çalışmalar,

  ben almanca öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim . 2014 ALES güz dönemi sınavından 80aldım ve ortalamam 3,60 . Kendi alanım dışında yüksek lisans düşünüyorum . Pdr alanında yüksek lisans yapma olasılığım var mı ve Pdr yüksek lisans diplomasıyla özel okullarda rehber öğretmenliği yapabilir miyim ?

  Şimdiden teşekkürler :)

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Hıc almanca öğretmenliği bölümünü kabul eden okul görmedim. Ancak özel üniversitelerde bir şansınız olabilir.
   Yüksek lisans diploması ile yasal olarak rehber öğretmen kadrosunda calisamazsiniz.

 130. yusuf diyor ki:

  Merhaba. Kazakistan uyruklu bir arkadaşım var, orada ingilizce öğretmenliği bölümünden mezun. Türkiye’de rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenliği bölümünde yüksek lisans yapmak istiyor. Örneğin ege üniversitesinde bu programa başvurma şansımız var mı?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Her universitenin ayri sistemi var ancak yabanci uyruklu kisiler icin ayri kkntenjanlar ve secim surecleri oluyor. Onlarin kabul almasi cok daha kolay alabiliyor ama son karari anabilimdali verir
   Sansini deneyebilir

 131. Rabia diyor ki:

  Merhabalar ben yurt disinda ingiliz dili okudum simdi iletisim yonetiminden master yapiyorum geriye 1 yilim kaldi ama bu bolumu sevmedim ve gelecek icin cok avantajli oldugunj dusunmuyorum artik. Pdr ye gecmeyi dusunuyorum pdr yuksek lisansla ofis acip ogretim gorevlisi olarak calisabilir miyim acaba ???

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   ofis acabilirsiniz ama bunun pdr ile alakasi yok okumadan da acarsiniz bunu daha once de soyledik.

   ogretim gorevlisi olarak bir universitede calismak icinde yl sart degil. sizi almak isterlerse ilana ingiliz dili lisans mezunu olmak yazip alirlar…

 132. sevil diyor ki:

  Pdr okuduktan sonra odyoloji alanında yüksek lisans yapabilir miyiz?

 133. AYKUT diyor ki:

  hocam sosyoloji mezunuyum felsefe tezsiz y.lisansım var. pdr tezli yaparsama meb e atanabilirmiyim

 134. MEHMET diyor ki:

  hocam alan dışı özel üniversitede pdr den veya özel eğitimden yüksek lisans yapmayı dusunuyorum size gore akademisyen olmak için hangisi daha avantajlı ve alan dısı ayptıgım için ileride bir problem olur mu? akademisyen olma sansım ne kadar şimdiden teşekkürler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ozel egitimde yl ve dr programi sayisi pdr den daha az. Yani bu alanda daha az akademisyen adayi var denebilir. Ancak egitim fakultelerinde gelisim ogrenme vs dersleri de hep pdrciler verdikleri icin daha fazla istihdam olanaği var denebilir. Buradan bakinca bariz bir fark yok . Akademisyenlik soz konusu ise okudugunuz alandan ziyade sizi alip almayi istememeleri konusu devreye girer. Sizinle calismak istiyorlarsa zaten alirlar.

   Alan disi olma muhabbeti DR da biter ( bazi pdr bolumleri lisansinda yl nin de pdr de olmasini sart kosuyorlar gerci ) . Ama yl programini tamamladiginizda alan disi olmak buyuk bir sorun olarak karsiniza cikmayacaktir. Ama yl programina basvurdugunuzda ciddi bir sorun olur.

 135. Umut diyor ki:

  Pdr bitirip ingiliz dili eğitimi yada ingilizce öğretmenliği alanında yüksek lisans yapabilirmiyiz eğer yaparsak öğretim görevlisi yada öğretmen olunabilirmi

  • Umut diyor ki:

   yani ingilizce öğretmenliği açısından sordum üniversitelerde öğretim görevlisi olarak yada devlette ing öğretmeni olarak

   • Ömer ÖZER diyor ki:

    Yuksek lisans ile ingilizce ogretmeni olarak atanamazsiniz.

    Ogretim.gorevlisi konusuna gelince ujiversiteler bu konuda ozgurler. Dilerlerse sizi alirlar isterseniz su urunleri mezunu olun…

 136. meryem diyor ki:

  Yüksek lisans ile ilgli sorulari cevapliyorsunuz ancak alanda bilgi alabilecegim sizi bulabildim sadece. Rehberlikte program geliştirme dersinde var olan rehberlik programlarını karşılaştıracagim ama 3 tane program var elimde yalnizca (arizona, virginia, indiana ) başka rehberlik programlari bulamiyorum nereeden bulabilirim ? Teşekkür ediyorum

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Maalesef bu konuda net bilgi sahibi değilim , Ankara Üniversitesinde YL DR yapan kişilerden bu dersi alanlar bilebilirler. Araştırma görevlilerine e posta atabilirisiniz http://egitim.ankara.edu.tr/eph/.
   Ya da doğrudan Doç. Dr. Serap NAZLI’ya ulaşabilirsiniz. Kapsamlı gelişimsel rehberlik dersini veren hocamız o. Sizi daha doğru yönlendirebilir diye düşünüyorum.

 137. MEHMET diyor ki:

  pdr den yl yapmak sizce diğer bölümlerden yl yapmaktan dahamı avantajlı (mesela işletmeden yapmaktan) pdr den yapıp akademisyen olmak istiyorum alımlar nasıl onu öğrenmek istiyorum

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bariz bir avantajı yok. Kadro alabilecekseniz , buna yönelik referanslarınız tanıdığınız sizinle çalışma siteyen hocalar varsaa ne alanda olduğunuz önemli değil. PDR ‘de bu şartları sağlıyorsanız neden olmasın
   Hele alan dışı iseniz hiç avantajı yok…

 138. bet diyor ki:

  merhaba ben seneye pdr bölümünden mezun olacağım inşallah. klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. bildiğiniz üzere devlet üniversitelerine pdr mezunlarını almıyorlar. özel bir üniversitede klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmamın katkısı sizce ne kadar olur ? yaptığıma değer mi ? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Amacınız nedir ? Değip değmeyeceği tamamen sizin kariyer planlarınıza göre değişir. Ancak ofis/danışma merkezi açmam için lazım diyorsanız elbette boşa masraf olacaktır. Diğer yandan devlet hastanelerine atanırım diyorsanız bunun da garantisi yok şu anki atamalarla…

   Kısacası alana ilgi duyuyor çalışmalarınızı bu alana kaydırmak istiyorsanız neden olmasın …

 139. Ümit diyor ki:

  Merhaba ömer bey,ben özel eğitim okuyorum.Pdr den yüksek lisans yaptığımda rehber öğretmen olarak atanma ihtimalim var mı?

 140. hakan diyor ki:

  merhaba hocam aln dısı yüksek lisans yaıpda çalışabilecegimiz yerler nerelerdir mesela RAM çalışabiliyormuyuz veya lisası pdr olanların özelde çalışabildikleri yerlerde üniversitelerin sitesine baktığımızda istihdam durunu yl ta polislik veya askeriye gibi yerler geçiyor.buralarda çalışabiliyormuyuz?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Alandisi olup pdr yuksek lisans yaparak bir kamu kurumuna kpss ile atanamazsiniz.

   Arastirman gorevlisi olabilirsiniz ama bazi universitelere

 141. kaan diyor ki:

  hocam özel bir üniversitede pdr den yuksek lisansa başladım bu dönem öğretim görevlisi olmak istiyorum yoksis.yok.gov.tr adresinden ilanlara baktığım da ‘Ögretim üyesi disindaki ögretim elemani kadrolarina naklen veya açiktan yapilan her türlü atamada ALES’den en az 70.0 puan almis olmak’Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az 80.0 puan veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak gibi özel durumlar var bunları pek anlayamadım mesela alesten 69 aldım ben kabul edildim
  ayrıyeten üniversiteye başvuru yaptığımızda bir sınav varmı bu durumda öğretim görevlisi olma şansım yok mu bir açıklama yaparsanız sevinirim

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ales 70 temel sart.
   Dilden 80 olması zorunlu değil.
   Universiteler kendi bilim sjnavini da yapiyorlar.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ!- Yorumu göndermek için doğrulama kodunu girmelisiniz!


dokuz + 6 =