PDR Yüksek Lisans Düşününlere;

images

Bu yazı PDR alanında yüksek lisans düşünenlere yol göstermek amaçlı yazılmıştır. Şimdi PDR alanında bir yanlış algı var. Anadolu da yüksek lisansın hiçbir anlamı yok. Büyük üniversitelerde yapmak lazım gibi…

Ancak gözden kaçırılan bir nokta var. Şu an anadoluda hoca olarak çalışan PDR akademisyenlerinin zaten %90 ı bu büyük diye tabir edilen yerlerde yüksek lisans, doktora  ve hatta hocalık yaparak buralara gelmişler. Bu sebeble bu yargı kesinlikle yanlış ,atın kafanızdan, alacağınız kazanımlara ve elde edeceğiniz diplomanıza bakın.Eğer dilden en az 55 alamıyorsanız istediğiniz büyük üniversiteden mezun olun hiç bir yerde doktora yapamazsınız :) Ya da en az 50 alamazsanız hiç bir yerde araştırma görevlisi dahi olamazsınız istediğiniz yerden mezun olun…

Bu apayrı bir konu biz kendi konumuza gelelim;
Peki yüksek lisans için ne gerek ?

ALES
Dil Puan ÜDS KPDS
Lisans Ortalaması
Bazı üniversitelerde bilimsel sınav , bazılarında mülakat.

Ancak değişmeyen üçlü: DİL ORTALAMA ALES

Ortalama çok önemli bir faktör. Bir kere geri dönüşü yok. 3 ve üzeri yapmaya bakın.
Ales en büyük etkiye sahip . Ancak hemen hemen hepimizin ÖSYS süresinde Matematik Türkçe yeterliliğimizin üst düzey olduğu düşünülürse ALES den yüksek almak PDR mezunları için dert değil. O yüzden en az 80 alınması önünüzü açacaktır.

Dil , bazı üniversiteler dil barajı koymuyorlar ama %15 ini alıyorlar, bazıları ise en az 50 gibi bir baraj belirtiyorlar. Genel eğilim artık bir çok üniversitenin dili şart koşacağı yönünde. Zaten dil olmazsa olmuyor. Tezinizde orijinal bir konu çalışmak ve alana katkı sağlamak istiyorsanız kesinlikle yabancı literatürü okuyabilecek dil bilgisine sahip olmalısınız. Aksi takdirde ya tekrarın tekrarı bir tez çalışmasına sahip olursunuz ya da yüksek lisansı bırakırsınız J

Bu üçlüye dikkat ederseniz (ki ben akademik ortalamadan yana hep dertli oldum) bir çok yer size açıktır . Mülakat ve bilim sınavı olayına hiç girmeyeceğim yerine üniversitesine göre değişebiliyor objektifliği J Ben mülakatsız alınması taraftarıyım her daim…

 

Ayrıca her dönem yüksek lisans ilanlarını yayınladığım BU SİTEYE ve pdrciyiz.biz e göz atmayı unutmayın .

 

Herkese başarılar….

“PDR Yüksek Lisans Düşününlere;” için 160 yorum yapılmış.

 1. evaktim diyor ki:

  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. PDR mezunu olmasamda bu türden yazılar bize yön veriyor zira yeni mezun olmuş bir kişi için yüksek lisans konusunda yardımcı olacak kişi sayısı çok az.
  Ömer hocam peki bu ortalama sizin canınızı ne kadar yaktı. Benim de oratalamam düşük ama dili halledersem ve de Ales’ten iyi bir puan 85+ alırsam durumum ne olur en fazla ne yapabilirim, yani bir şekilde yüksek lisans’a başlasam deveamı gelir mi bu işin (doktora aşaması). Ya da yüksek lisansı bitirince bir öğretmen olarak konumum ne olur.
  Sorularıma cevap vererek aydınlatırsanız çok mutlu olurum.
  İyi günler dilerim.. :)

 2. Ömer ÖZER diyor ki:

  Yüksek lisans yapacağınız alana göre değişir. Bazı alanlara 70 ales ile girebilirken bazılarına 90 almanız gerekebilir.

  Ortalamanız kaçtır bilemiyorum ama 2,76 ile ben bir çok büyük üniversiteye kabul alma şansım yok mesela.

  Yüksek lisansa başlarsanız doktora elbette olabilir . Yüksek lisans sonrasında Lisans ortalamasının bir anlamı kalmıyor bundan sonra yüksek lisans ortalamanız geçerli olur

  Şu an doktora da yapsak derece haricinde bir katkısı yok bize öğretmenlikte. Ancak doktora sonrasında akademisyen olma şansınız olabilir. Ama düzenlemeler olacağı söyleniyor . Burası MEB ne olacağı bilinmez.

 3. emreokan diyor ki:

  ömer kardeşim ben yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama şuan askerlik görevimi yapıyorum.askerligimi yaparken yüksek lisansa başvursam eger kabul edilirsem dondurma şansım olur mu?

  bir diger sorum mülakatsız hangi üniversitlere başvurabilirim.benim ortalamam 3.17 ve ales puanım 82 dil puanım yok.sence mülakatsız yüksek lisans programlarına yerleşme şansım var mı?
  şimdiden teşekkürler

 4. Ömer ÖZER diyor ki:

  Emre hocam benim ortalamam daha düşüktü alesimiz aynı ama ben girebilmiştim. Yıldan yıla değişebilir. Ama 20-25 de almış olsan dil sınavlarına gir elinde dil puanın olsun derim ben. Puanların fena değil girebilirsin sanırım.

  Çünkü bazen 2 puanla kaçıranlar oluyor yüksek lisansı.

  Ancak üniversiteler başvuruda ya da kayıtta askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge istiyor o yüzden sıkıntı yaratabilir.
  İlanları http://www.omerozer.net/yuksek adresinden ya da pdrciyiz.biz den benim hazırladığım başlıktan takip edebilir, eski ilanlara bakabilirsin.

  İlanlar haziran ayında yayımlanmaya başlar başvuracağın üniversiteyi o zaman arayıp sormak daha sağlıklı bir bilgi sağlar.

 5. emreokan diyor ki:

  verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum ömer kardeş.dil sınavına gircem inş ne alırsak artık.

  askerde olmam engel olacak sanırım yüksek lisansa başvurmama.askerlik durum belgesi istemeyen yer yoktur sanırım

 6. Tuba diyor ki:

  Ben fen bilgisi öğretmenliğinden mezun oldum bu yıl ortalamam 3.75 ales 84 dil sınavım yok:( benim pdr de yüksek lisans yapma imkanım olabilir mi? ya da eğitim bilimlerinden hangi alanda yapmamı önerirsiniz fen bilgisinde devam etmek istemiyorum

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ortalamaniz iyi alesinizde öyle.
   Alan dışı kabul eden üniversiteler e bakınız.
   KTÜ 19 MAYIS ve Tokat da şansınız olabilir.ozellikle KTÜ de alan dışına ayrı kontenjan veriliyor , 19 Mayıs da da fazlaca kontenjan oluyor bunların ilanlarına dikkat edin.
   Özel üniversite düşünürseniz kesin olur zaten.

   Dilde temeliniz varsa IELTS yada TOEFL deneyerek eşdeğer puan alırsanız şansınız artacaktır.
   Eğitim bilimleri için ise ilk olarak ölçme ve değerlendirme sonra program Enson eğitim Yönetimi öneririm. Alandaki akademisyen ve mezun sıralamasına göre söylüyorum bunu ama siz esasen ilgi alanınıza uygun bir Anabilim Dalı seçiniz.

 7. hakan diyor ki:

  PDR bölümünden gelecek sene mezun oluyorum.

  Acaba bizim yüksek lisans için seçebileceğimiz yeni bölümler nelerdir?(klinik psikolojiden hariç)

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   İstediğiniz her alanda yapabilirsiniz.
   Özel Eğitim
   Gelişim psikolojisi
   Sosyal hizmet
   İktisat işletme Maliye vs
   Sosyoloji
   Felsefe

   Yeterki üniversiteler alan dışı alım yapsınlar.

 8. merve diyor ki:

  Alan disi Pdr den yuksek lisansa kabul eden Ankarada hangi universiteler var bilgilendirebilir misiniz? Tesekkurler

 9. Nur diyor ki:

  henüz üniversite seçiyorum ancak psikoloji bölümünü istediğim halde tutturamadım iyi üniversitelerin okulöncesi öğretmenliği tutuyor psikolojiyle bağlantımı kesmek de istemiyorum
  okul öncesi öğretmendiğinin çift anadalı pdr imiş.
  pdr den mezun olup yani çift anadal yapan biri pdr alanından yüksek lisans yapabilir mi
  yüksek lisans yaptıktan sonra ne gibi işlerde çalışabilir mesela özel bir işyeri klinik vb açabilir mi psikologlar gibi

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yan Dal psikoloji okumak birşey katmaz size. Sadece bir sertifika verirler.
   Çift anadal yapmanız gerekir diploma alabilmek için. Bunun da şartları her üniversite de farklıdır. Yani okul öncesinin yan alanı psikolojidir gibi bir genelleme sadece bir üniversite için geçerli olabilir.
   Bu yüzden seçim yaparken iyi araştırın.
   Geçiş şartları neler, isteyen herkesyapabilir mi yoksa 2 kisi 3 kişi kontenjan mı var. Bunları iyice irdeleyin.

   Onun haricindeki baska bölümden mezun olsanız bile yüksek lisansta paikoloji üzerine yapabilirsiniz ancak psikoloji bölümleri bu konuda biraz cimri. Başka alanlardan heleki klinik alana başvuru kabul etmiyor. Ama özel üniversiteler de bu imkan olabilir.
   Psikoloji alanında yüksek lisans yapmak ile devlet kadrolarına atanamazsiniz. Özel kurumlar yada bireysel olarak çalışabilirsiniz.

 10. mağdur öğrenci diyor ki:

  hocam ben bu sene kıbrıs yakın doğudan mezun oldum ve ortalamam 2.53 yüksek lisans yapmak istiyorum ortalamam düşük biliyorum ama ne yapabilirim diyarbakır da düşünüyorum yüksek lisansı…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Diyarbakır da pdr yüksek lisans programı su an yok. Ortalamaniz biraz dusuk bazı okullara başvuru hakkınız dahi olmayabilir. 4 üzerinden 2.70 isteniyor ama en az 2.5 olsun diyen okullarda var.

   Şansınızı deneyeceksiniz artık. Ve ortalamadan kaynaklı bu farkı 90 üzeri bir Ales ve iyi bir dil puanı ile kapatabilirsiniz. Özellikle dil konusunda fark yaratirsanız şansınız olabilir zira Ales i herkes yapıyor ;)

 11. Duygu Çetin diyor ki:

  Merhaba Ömer Hocam. Ben gelecek sene felsefe bölümünden mezun oluyorum. Pdr’den yüksek lisans yapabilmem mümkün mü ?

 12. emre diyor ki:

  İyi günler hocam . Ben bu yıl pdr ye başlıyorum paü de inşallah. ,Acaba pedagogluk için ne yapmam gerekir. Yada askeriye , rehabitasyon , emniyet aile danışmanlığı veren yerlerde çalışmam için ? Kendimi nasıl hazırlarım yardımcı olursanız çok sevinirim çok ihtiyacım var.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Tebrik ederim. Eşim de Pau 2010 mezunu bölüm birincisi olarak ; p

   BİRAZ erken ama iyi bir soru.
   Askeriye icin mezuniyet Sonrası kendi sınavlarına girmek gerekiyor. Sözleşmeli subay yada muvazzaf subay olarak tüm kuvvetlerde çalışabilirsiniz.
   Pedagog olmak için kpss ye girip puan alip atama olup olmayacağını bekleyecek ve tercih yapacaksınız . Ancak alımları cok fazla değil.
   Uzun zamandır emniyet pdr mezunu almıyor psikolog tercih ediyor.
   Rehabilitasyon merkezlerinde ise maaşlar düşük iş ve işleyiş çok sağlıklı değil tavsiye ettiğim bir alan da değil.
   Aile danışmanlığı ise şuan ki mevzuat a göre bir kurumdan kurs alacaksın mezun olunca. Diğer yandan şu an devlet aile danışmanı istihdam etmiyor ama 4 yıla ne olur bilinmez .

   Aslında bu planlamalar yerine kısa vadeli hedeflerin olsun. En önemlisi ise şu ki ortalamanı yüksek tut. Bu her zaman karşına çıkacak. Yüksek lisans için özellikle lazım olacak. Türkçe ve matematiği unutma ara ara bak hem kpss hem ales de çok lazım olacak. Yazları boş geçirme dil işini mezun olmadan çöz makaleleri kabataslak okuyacak bi ingilizcen olsun en azından yds 55 60 civarı olsun mesela cok lazım olacak.

   Pdr kazaninca işler bitti gibi gelebilir ama bu aslında başlangıç . Bol bol oku derim ama daha temeli almadan psikoloji okumalarına dalma ;) her bulduğunu okuma. Atıyorum Freud u duydun biraz bahsedildi sen detayına bak . Ek kaynaklara göz at. Şimdiden kalkıp bilişsel davranışçı terapi okumaya başlarsan ne yazık ki ortalıkta boş beleş ahkam kesen bazı meslaktaslardan olursun aman dikkat…

   Diger yandan interneti takip et. Gelişmeler yayınlar en azından isim olarak bil birçok meslektaşınin ne denli geri olduğunu fark edeceksin.

   Simdilik bu kadar kafi sanırım umarım birşeyler canlanmistir kafada ;) bu mesajdan sonra pdr öğrencilerine öneriler şeklinde bi yazı yazabilirim belki iyi oldu hatitrlattigin ;)
   Kolaylıklar başarılar.

 13. hannibal lecter diyor ki:

  merhabalar hocam bu sene kuvvetle muhtemel maltepe üniversitesi pdr bölümüne tam burslu olarak başlayacağım.açıkcası istanbul’daki devlet üniversitelerine puanım yetmediği için maltepe’yi tercih ettim.ve şu an tercih döneminin bitmesine birkaç saat kaldı.yani hala değiştirme şansım var.diğer tam burslu puanım yeten okullar; sabahattin zaim, okan, aydın.bu yazınızla bu kadar geç karşılaştığım için şanssızım.
  bir diğer sorum malum bu bölüm bayanların daha çok tercih ettiği bölüm olarak biliniyor.gerçekten bu böylemi erkek sayısı hiç denecek kadar az mı yoksa kayda değer sayıda erkek var mı

 14. tommy diyor ki:

  hocam öncelikle merhaba. ben de üniversiteden bu sene mezun oldum bölümüm pdr ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum özelde yine pdr’de. yüksek lisansımı da ayarladım ama aklımda hala soru işaretleri var acaba boşa mı kürek çekiyorum diye? özel üniversitede yüksek lisans yapmanın ileriye ne kadar katkısı olur düşüncelerinizi almak istiyorum?eğer telefonla görüşme şansımız varsa hocam mailime numaranızı da gönderebilirsiniz? hocam şu an çok kararsızım acil sizden yardım bekliyorum. şimdiden teşekkürler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar
   Yüksek blisansta amacınız nedir ona göre değişir sorunuzun cevabı. Cok üst düzey mesleki katkı ise bence yapmayın hayal kırıklığına ugrarsiniz. Hele ki özel üniversite de vereceğiniz paraya ciddi eğitimler alabilirsiniz.

   Ama amacınız akademik camia ya girmekse değerlendirebilirsiniz. Çünkü öyle yada böyle bu yoldan geçmek zorunda kalacaksınız.

   Ama o zaman da karşımıza şu çıkıyor akademik camia da daha çok hoca tanımak hatta ilerleyen dönemde kendine kadro bulabilmek için devlet üniversiteleri daha faydalıdır. Ama ben bu özel uni de yapayım doktorada düşünürüm derseniz bu da mantıklı bir karar. PDR den ziyade Psikoloji alanında daha fazla açık var akademik anlamda. Bu alanda da ilerlemeyi düşünebilirsiniz.

   Telefonla görüşme yerine buraya yazarsaniz ileride okuyacak herkese bir fikir verir. Yayınlanmasını istemediğiniz özel sorunuz olursa mail ile cevaplarım zaten.

   Umarım gönlünüzce olur kolaylıklar dilerim.

   • tommy diyor ki:

    hocam amacım akademik camiaya girmek. Ama açıkçası maddi imkanım fazla olmadığımdan ailemden hiç destek almadan bu işlere giriyorum bu yüzden de fazla hata yapma lüksüm yok. devlet üniversitesinde yüksek lisans yapacak ortalamam pek yoktu(ortalamam 2.73 4üzerinden) ve alesten 95 almadan da zorlamanın bir anlamı yok bence o yüzden de yükseklisansı özelde yapıyorum. ileride devletin üniversitesinde akademisyenlik düşünüyorum ve bunu ne kadar erken yaparsam benim için iyi olacak ekonomik olarak. bir de sormak istediğim bir soru var hocam. yüksek lisans bittikten sonra herhangi bir üniversitede araştırma görevlisi olarak başlayabiliyorum bildiğim kadarıyla. araştırma görevlisinin maaşları ne kadar oluyor ve onların özel sektör gibi işten çıkarılması gibi durum olabiliyor mu istenildiği zaman? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Yüksek Lisans yapmadan da araştırma görevlisi olabilirsiniz.
     Araştırma Görevlisi 2 tiptir. 33 a daimi kadrodur işten cikarmazlar.
     50 d kadrosu geçicidir doktora bitene kadar kalırsınız sonra yard. Doc. Yaparlar yada git kendine okul bul derler ;)

     Akademik düşünüyorsanız bi yerden bi yerlerden üniversite ile bağlantınız olmalı. Kongreler de sunumlar vs yapın yayınlar hazırlayın hocalarla iletişim halinde olun. Aksi takdirde kendinize akademik camiada yer bulamazsınız doktora da yapsanız.

     • tommy diyor ki:

      teşekkürler hocam bilgileriniz için. şimdilik elimde somut şeyler bu kadar ama süreç ilerledikçe sorularım tekrar olacaktır nasılsa siz burdasınız =) bir de hocam akademisyen ilanlarını takip edebileceğim bir siteniz var mı?

     • Ömer ÖZER diyor ki:

      https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/

      Tüm ilanlar burada yayınlanmak zorundadır. 15 gün de burada kalır . Haftada bir takip edin bir şeyler çıkabilir ben Anadolu Üniversitesinde hiç tanıdığım yokken girmiştim :) Başarılar dilerim.

 15. tommy diyor ki:

  çok teşekkürler hocam siz de bu temiz kalp olduktan sonra ;)

 16. eğitimci diyor ki:

  Hocam bu dil işi ne olacak yeni başlayanlar için (sıfırdan) detaylı bir yazı yazsanız. Kurs önerisi, süreç, nerden başlamalı, kitap , konuşma meselesi hocam kısaca siz neler yaptınız, neleri yaptığınız için pişman oldunuz ya da memnun kaldınız bir yazı hazırlarsanız biz de bakar bir yol çizeriz en azından belki bir kaç ay da olsa zaman kaybımızı önlemiş olursunuz.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Güzel bir konu en azından kendi deneyimlerimi aktarayım yakın bir zamanda ilginize Teşekkürler.

 17. pdrci diyor ki:

  hocam ben bu sene istanbul fatih üniversitesi yarı burs pdr(Türkçe) bölümünü kazandım kafamı karıştıran PDR(türkçe) ile PDR(ingilizce) arasında mezun olduktan sonra ne gibi fark olduğu diploma iş açısından ben daha sonradan dil kursları ile durumu eşitleyebilirmiyim birde isteğe bağlı hazırlık sınıfına gitmek mantıklı olurmu cevaplarsanız çok çok çok sevinirim kafamı çok kurcalıyo bu durum.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Mezuniyet sonunda herhangi bir fark olmaz.
   Tek sorun dil kursu ike hallwde bilir misiniz. Eğitim dili de ingilizce olan kisiler ileride yüksek lisans doktora ya girme konusunda daha avantajlı ama siz dışarıdan hallederim dili derseniz ülkemiz şartlarında cokta gerekli bir durum değil. Maddi durumunuzu bilmiyorum isteğe bağlı hazırlık okuyup bir yıl o parayı vereceğinize o para ile dil kursunu çok rahat halledersiniz. Artı giderek kötüye giden PDR alanında bir yıl daha gec mezun olmak hiç de mantıklı olmayacaktır. Önemli olan daha once mezun olmaktır çünkü her geçen yıl istihdam olasılığı azalıyor PDR için…

 18. Sultan diyor ki:

  sağlık eğitimi lisans mezunuyum.Psikoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum..ASIL İSTEĞİM LİSANSINI OKUMAKTI, AMA AİLE ENGELİ…ŞU ANDA ÖZEL ÜNİVERSİTELER DIŞINDA İMKAN YOK GİBİ…İLERİYE YÖNELİK AMACIM TERAPİST OLUP ,KLİNİK AÇMAK…ÖĞRETMENİM…
  ÖZEL ÜNİVERSİTELERE VERDİĞİM PARA BOŞ MU OLUR?AMACIMI BU YOLDAN GERÇEKLEŞTİREBİLİRMİYİM?YA DA NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.PSİKOLOJİ ALANINDA İLERLEMEYİ ÇOK İSTİYORUM…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yüksek Lisans yapabilirsiniz.
   Temeli burada attıktan sonra ek eğitimler ile birlikte bir yaklaşım benimseyebilir ve o doğrultuda eğitimler alabilirsiniz.
   Ofis açmak ve musteri bulmak (bilerek musteri diye yazdım gereksiz meslektaşlarım aaa danışana musteri dedi deyip atlamasın) tamamen size kalmış. Çevreniz varsa potansiyeliniz varsa bu işi yaparım diyebikiyorsaniz para boşa gitmez. Yüksek lisans ücretini cok rahat 1 yılda çıkarırsınız. Nitekim tek unvanı klinik psikolog olan başka bir akademik yeterliliği olmayan bir psikolog bayan 4 hafta sonunda tüm eğitim masraflarını bir ayda çıkarıyor ;) özel üniversitede lisans yüksek lisans sonra gelsin paralar…
   Tabii bunun için etik dışı işler yapmak biraz insanları kandırmak gerekiyor.

   Kişisel yeteneğiniz hem psikoloji hem pazarlama ile paranın boşa gitmeyecegi söylenebilir. Ama mezun olduktan sonra öyle para falan akmayacak klinik psikoloji bitirdiniz diye. Böyle düşünürseniz para boşa gitti diyebilirsiniz.

   Sözün özü amacınıza göre değişir bakış açısına gore değişir paranın boşa gidip gitmeyecegi…

   • Sultan diyor ki:

    cevabınız için teşekkür ederim gerçekten..lisansı PSİKOLOJİ ya da PDR OLMAYANLARIN YÜKSEK LİSANS YAPABİLECEĞİ ÜNİVERSİTELER VE ŞARTLARINI NERDEN ÖĞRENEBİLİRİM?4-5 GÜNDÜR İNTERNETTEN ARAŞTIRIYORUM AMA SONUÇ,DEVLET ÜNİVERSİTESİ BULAMADIM.ÖZELLER DE HEP İSTANBULDA.AMACIM PARA DEĞİL SADECE..BEN BU İŞİ YAPABİLECEĞİME İNANIYORUM,KENDİME İNANIYORUMM..

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     pdryukseklisans.com übu sitede alan dışı kabul eden üniversitelere bakarsanız yardımcı olabilir. PDR alanındaki ilanları genel olarak ben yayınlıyorum .
     Onun haricinde memurlar.net ya da akademikpersonel.org takip edebilirsiniz.
     En nihayetinde alım dönemlerinde tüm üniversiteleri takip etmelisiniz. Çok fazla olmasa da özellikle PDR de alan dışı alan üniversiteler mevcut.

 19. Nazlı diyor ki:

  Merhabalar.ben lise son sınıfım pedagoglugu çok istiyorum fakat türkiyede derslerden kaldırılmış. bu yüzden üniversitede pdr bölümü istiyorum.Bana söylenenlere göre pdr yi okuduktan sonra yüksek lisans yapınca pedagog olabilirmişim.Doğruluk payı nedir öğrenebilirmiyim

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Pedagog derken. Ne iş yapmak istiyorsunuz? Sizce pedagog ne iş yapar. Aklınızda ki iş ile gerçekler uyusuyor mu.
   Ülkemizde pedagog ünvan ı ile adalet Bakanlığı Personel Alımı yapıyor be bu kadroda pdr mezunları var ancak uygulama da pedagog psikolog ve sosyal hizmet uzmanı aynı şeyi yapıyor.
   Yani diğer alanları da seçerseniz adınız pedagog olmaz ama işiniz aynı olur. Detaylı Bilgi için adalet Bakanlığında çalışan pedagoglardan bilgi alabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

 20. merve diyor ki:

  Hocam merhaba adli psikolojide yüksek lisans pdr mezunları için türkiyede avantajlı midir bu bölümde yüksek lisans yaparsak çalışma alanlarımız net olarak ne olabilir

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Daha çok akademik düşünmeniz gerekir diye düşünüyorum adli psikoloji sonrasında . Yaygın bir istihdam alanı yok diye biliyorum/düşünüyorum.

 21. pdrciyim diyor ki:

  merhaba hocam.ben pdr öğrencisiyim ve ikinci sınıfa geçtim.yüksek lisans yapmak istiyorum ama birinci sınıftaki ortalamam çok düşük, 2.30 larda.yüksek lisans için ortalama da çok önemli.daha üç yılım var, ortalamayı toparlayıp gereken düzeye çıkarabilirim umarım diye düşünüyorum.sizin düşüncenizi de öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Benim ilk yıl ortalamam 2.94 idi. Son yıl ise 3.04 sanırım. Aradaki yıllar hep düşük oldu.2.50 civarları. İlk yıl üniversitede yeni olmak ve derslerin fazlalığı işi zor hale getirebiliyor. Ama sadece 4 te 1i bitmiş henüz okulun çok rahat toplayabilirsin.Artik şunu iyice kavraması gerek öğrenci arkadaşların . Ortalama olmadan yüksek lisans hayal. En azından devlet üniversitelerinde… pdryukseklisans.com adresinden bu sene kazananların ortalamalarına bakınca ne kadar yüksek olduğu görülebilir.
   Kolaylıklar dilerim.

 22. özlem diyor ki:

  hocam merhabalar..ben bu yıl sınıf öğretmenliği bölümünden mezun oldum pdr yada piskoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum şansım ne kadar?özel üniversitede olur ama hangileri var bilmıorm bu konuda yardımcı olurmusunz

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Çok olmasa da bazı devlet üniversiteleri ndede şans var . Ozeller de ise zaten yaparsınız. Şu adresi takip edebilirsiniz.

   Pdryukseklisans.com

 23. özlem diyor ki:

  teşekkür ederim hocam peki özelde yüksek lisans yaptıktan sonra doktorayı devlet ünisinde yapabiliyorum değil mi?üninin doktora şartlarını sağlamam yeterli dimi?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Şu an ki durum değişmez ise aynen öyle yapabilirsiniz.
   Doktora şartları genelde pdr yüksek lisans mezunu olmak şeklindedir.
   Çok nadir hem lisans hem yüksek lisans pdr olsun yazar.

 24. özlem diyor ki:

  çok teşekkür ederim hocam.özel üniler çok tuzlu ama şartlarımı zorlayacağım çünkü gerçekten çok istiyorum..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   19 Mayıs Tokat gazi Osman Paşa üniversitesi KTU VE Mersin gibi alan dışı kabul eden üniversiteleri değerlendirebilirsiniz

 25. Emel diyor ki:

  PDR mezunuyum, Anadoluda herhangi bir YL programı için Ales’ten kaç puan almam gerekir (Lisans ortalama 2.70, YDS 20)

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Anadolu derken Anadolu Üniversitesi ni kastetti iseniz Ales 100 de olsa giremezsiniz. Dil en az 50 olacak çünkü.
   Tezsizlerde şansınız olabilir.

   • Emel diyor ki:

    Anadolu bölgesinden bahsettim hocam ist, ankara dışında.

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Konya
     Eskişehir
     Tokat ta yüksek lisans programı var.

     Akdeniz’de Mersin Antalya Adana da
     Karadeniz için samsun KTÜ
     Doğu da Erzurum ve inonu
     Ege de Dokuz Eylül Üniversitesi ve ege , Muğla düşünülebilir ankara istanbul dışı.

     Hemen hemen hepsinde dil koşulu var. Koşul olmasa bile etkisi olduğu için dil Puanınız i yukseltmenizi öneririm.

 26. özlem diyor ki:

  hocam merhabalar benim bir sorum daha olacak pdr de yüksek lisans yaptıktan sonra üniversite dışında başka çalışma alanımız var mı?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Özel ofislerde calisabilirsiniz kendiniz ofis açabilirsiniz. İş anlamında soruyorsaniz devlet kadrolarında aslolan lisanstır. Lisans mezunu şartı olur atamalarda.sadece özel de kendinize yer bulabileceğinizi düşünüyorum ama ilerde ne olur nw biter ne değişir bilemeyiz ama şuan durum bu

   • özlem diyor ki:

    özel ofisler derken hocam yok zaten kastım devlet kadrosu değil orda lisansın geçerli olduğunu biliyorum ama bu özel alan için biraz bilgi verir misiniz?

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Yerinizi açar danışan beklersiniz. Su an özelde tek secenek bu. Ancak ülkemizde henüz yardım alma bilinci yerlesmemis durumda. O yüzden büyük şehirler harici danışan bulmak zor olabilir.
     Özel okullardada maalesef yl yaparak calisamazsiniz.
     Ancak bazı kurumlara dışarıdan danışmanlık işleri bağlayabilirsiniz.

 27. Gülcan diyor ki:

  Ben bu yıl giresun üniversitesi pdr bölümünü kazandım klinik psikologluk üzerine yüksek lisans yapıp bu alanda uzmanlaşmak istiyorum fakat nasıl yüksek lisans yapıcam hangi üniversiteler pdr mezunu alır yabancı dil önemli mi bilgi verirseniz gerçekten çok sevinirim teşekkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Öncelikle hayırlı olsun
   İleride kimbilir belki klinik düşünmeyeceksijiz. Ben klinik odaklı değilde yüksek lisans için dil ve ortalama işini halletmenizi öneririm.
   Ales zaten yapılır dert değil genelde.
   Klinik psikolojide şu an için sadece özel üniversitelere girebilirsiniz. Onun haricinde alım yapan devlet üniversitesi yok. Ama ilerdr değişeceğini düşünüyorum çünkü yüksek lisans programları sayısı giderek artmakta.

 28. yeliz diyor ki:

  merhabalar Ömer hocam burdan yorumları ve verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla siz Pdr den yüksek lisans mı yoksa psikolojiden yüksek lisans yapma konusunda psikolojinin daha avantajlı olduğunu gelecekte önünün daha açık olduğunu düşünüyorsunuz yanılıyor muyum?ben sınıf öğr mezunuyum ve isteğim bu 2 alandan birinde yüksek lisans yapmak ancak benim için önemli olan işlevsel bir şeyler yapmak yani doktora yaparken de akademik camiada kadro bulma konusunda da çok fazla sıkıntı yaşamak istemiyorum.sıkıntıdan kastım özel nedenlerden kaynaklı ales,dıl puanı,mulakat vs değil.yani şu an analitik düşünürsek yani ben bunu sizden rica ediyorum :) hangisinde yapmam daha avantajlı?zaten alan dışından olduğum için beni zorlu bi süreç bekliyor.yardımcı olursanız sevinirim..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Kadro bulma anlamında daha yerleşmiş bir alan olan psikoloji çok daha mantıklı su an için. Tabii bu benim görüşüm. Iki alanda gelişiyor ama bir 10 sene sonra pdr halen kendini kabul ettirmeyle uğraşırken zaten toplumda bilinen bir alan olan psikolojinin çok daha iyi olacağını düşünüyorum bir pdr mezunu olarak…

 29. toprak diyor ki:

  Merhabalar hocam.ben sinif ogrt. Mezunuyum.acaba pdr alaninda tezsiz yuksek lisans yapsam meb e kpss ile rehber ogretmen olarak atanabilir miyim?bu konuda bir turlu kesin bilgiye ulasamadim.kimi olur diyor kimi olmaz diyor.yardimci olursaniz cok sevinirim.

 30. mehmet diyor ki:

  Merhaba Ömer Hocam. PDR Bölümünden bu yıl mezun oldum. Atandıktan sonra yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Ama nereleri tercihlerde yazmam gerektiği konusunda kararsızım. Doğu ve güneydoğuda van, gaziantep,adıyaman gibi yerlerde yüksek lisans programı açılıyor. Buraları mı yazmamı yoksa batıdan başka yerler mi yazmamı tavsiye edersiniz ? Ya da nasıl bir yol izlemem gerekir ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ne istediğiniz önemli sirf zorunlu hizmet aradan çıksın diye yazıp gitmeyin derimn ben.
   Batida yl programları daha fazla. Ama girmekte daha zor.
   Kpss puaniniz oldukça yüksek sanırım iyi düşünün derim 6 yil zorunlu hizmet aradan çıksın denecek bir yıl değil.
   Benim şahsi görüşüm mesleğin ilk yıllarını iyi yerlerde çalışmak. Doguya evlenince yada en azindan yl bitince gitmek. Akademiden kopmamak. Sonra kim öle kim kala. Belki öğretmenliği bırakıp başka bir yere girersiniz ;)

 31. mehmet diyor ki:

  Puanım çok yüksek olsaydı zaten hiç düşünmeden batıdan bir yer yazardım hocam :) Puanım 74.88 sıralamam 1034 hocam. Bu puanla batıdan yüksek lisans yapabileceğim bir yer var mıdır hocam ? Ya da tavsiye edebileceğiniz bir yer ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Pdryukseklisans.com da ilanlar var. Pdr de yuksek lisans olan uerler cogalsa bile hala gerçekten az. Eğer ales dil ve ortalamaniza güveniyorsaniz iç Anadolu’dan bi yer yazınız ;) dil isteyen yerler zor gibi gözükse bile dil isteyen üniversite lere girmek çok daha kolay dilden 50 üzeri bir puanı sağlayın. Gerisi çok farketmez nereye atanirsniz atanin bir yüksek lisans programına kaydolursaniz elbet bir gün oraya tayin olur okursunuz artık okuldan atılmak yok nasılsa nereye atanirsaniz atanin 3 yil sonra değiştirir başka yere geçersiniz en fazla

 32. mehmet diyor ki:

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim hocam

 33. gülşah diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. Bu yıl Dicle üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanda yüksek lisans yapabilirim ve dicle üniversitesi için aranan şartlar nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 34. yaprak diyor ki:

  Ömer hocam merhaba.Karadeniz teknik üniversitesi 4.sınıf pdr öğrencisiyim.önümüzdeki sene rama atanmayı ve aynı anda yüksek lisans yapmayı planlıyorum.sizce doğru bir yolda mıyım tavsiyeleriniz nerlerdir? ikincisi yeri değil ama pdr mezunları giderek artmakta artık şu alandışı atama işi sizce peşimizi bırakır mı.sadece felsefeci,sosyoloji mezunu arkadaşlar değil başka alanlarda pdr alanına atanmak istiyor.şu açıklar dolsa da herkes rahatlasa.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar
   Ben de doğrudan akademik camiaya katılmaktan ziyade çalışırken yl ve dr yapma taraftarıyım.
   Şahsi kanaatim gerçi yerine göre değişir ancak iyi bir ram da çalışmak iyi bir okulda çalışmaktan daha keyifli bence. Maddi olarak da daha rahat eder yl dr izni konusunda da problem Yaşamazsınız.
   Alan dışı konusunda ise hiç kimse net olamıyor genel müdür ve hatta bakan dahi yuvarlak açıklamalar yapıyor. En azından sizi çok sıkıntıya sokmayacağı söylenebilir malum 1 seneniz kalmış.
   Simdiden başarılar dilerim yl düşünüyorsanız son sene ortalamasını da olabildiğince yüksek tutun ileride lazım olacak…

   • yaprak diyor ki:

    teşekkürler ömer hocam.sitenizin daime güncel olmasını dilerim.vakit ayırdığınız için teşekkürler tekrardan.

 35. esma diyor ki:

  hocam merhaba pdr 2. sınıf öğrencisiyim. ben de ram kosullarının okuldan daha ii olduğu konusunda tavsiyeler alıyorum ramde çalışmak istiyorum. atama koşulları nasıl olur acaba bilgilendirirseniz sevinirim ..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ram a atanma ile okula atanma arasında bir fark yoktur. Kpss sonrası tercihlerde açık olursa Ram yazarsiniz tercihlerinize.
   Ram lar maas ve ekibin meslektaşlardan oluşması nedeni ile biraz daha doyum verici bana göre kimseye ne iş yaptığınızı anlatmaya çalışmak ile vakit kaybetmiyoesunuz en azından.
   Diğer yandan bazı ram lar sadece özel eğitime çalışıyor bu yüzden buralarda çalışmak keyif vermeyecektir. Danışan başvurusu alan ramlar da çalışmak daha keyifli. Yani özel eğitim ile ilişkiniz ne kadar az o kadar iyi.
   Bu araştırmayı da telefonla yada ram ı ziyaret ederek yaparsanız şok olmazsınız. Es durumu vs ozrunuz yoksa atandiginiz yerde 3 yıl çalışacaksınız bunu aklınızda tutun.

   Benim esas tavsiyem ilk 3 yılı okulda çalışıp (mumkunse lise) sonrasında ram da olmaktır. Daha keyifli ve doyurucu olur.

 36. gamze diyor ki:

  Ömer hocam meb atamalarındaki 60 puan barajı hakkında ne düşünüyorsunuz? pdr gibi bir kaç bölümün daha kontenjanlarının boş kalması söz konusu.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Alan dışı atamaya kılıf olacak düşüncesi ile yapılmadığını düşünüyorum olsa olsa ş bilmeyen MEB personelinin kolaycılığından kaynaklandı düye düşünüyorum en azından düşünmek istiyorum. Boş kalan kontenjanlara atama yapılmayadabilir diye düşünüyorum şahsen ben, az atama yapılacak bu sayede halka , dışarıya bakın yeterli olmayanı öğretmen yapmıyoruz mesajı verilebilir.

 37. özlem diyor ki:

  hocam merhabalar pdr yüksek lisans mülakatına gireceğim sınıf öğretmenliğinden mezunum sizce ne gibi sorular sorabilirler?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Alandan olmadığınız için size alan bilgisi sorulacagini sanmıyorum. Ama neden pdr. Nasıl bir tez yapacaksın. Sınıf Öğretmenliği mesleği ile nasıl iliskilendirilebikir. Neden seni secelim. Gibi senin isteğini sinayacak sorular olabilir. Mülakata gitmeden hocaların çalışma alanlarına bakabilirsin. Elbette bunlar tamamen tahmin soruları soru tipleri üniversiteden üniversiteye değişebilir . Daha önce bu mülakata girmiş birine sormak çok daha işlevsel olacaktır.
   Basarilar dilerim.

 38. özlem diyor ki:

  çok teşekkür ediyorum hocam daha önce bu şekilde mülakata girmiş olan kimseye ulaşamadım ondan dolayı size sormak istedim

 39. çağdaş umut baran diyor ki:

  İyi günler hocam
  Ben PDR üçüncü sınıf ta okuyorum. Geçen sene ales’e girdim (3 sene geçerliliği olduğunu söylediler bu konuda mezun olunca herhangi bir sıkıntım olmaz umarım) ALES EA PUANIM:89 şu an için 2.90 not ortalamam var. ( biraz düşük ) Dil sınavına şu an için girmedim ancak 2. sınıftan beri kurslara gidiyorum şu an için b1 düzeyinde ingilizce biliyorum ve bu mezun olana kadar gelebileceği en üst düzeye çıkartacağımı düşünüyorum. yani işin özü dil sınavından 75 ve üzeri puan alabilecek düzeyde bir öğrenciyim..
  Şimdi ben bu puanlarla akademik personel olarak atanma gibi bir şansım var mı… Gerçekten bu benim için çok önemli bölüme girdiğimden beri aklımda ki tek şey yüksek lisans yapıp akademik personel olmayı hedefliyorum… Bunun dışında hiçbirşey düşünemiyorum :))

  işin özü hocam
  ales:89
  okul not ort: 2.90
  yds puanı da: 75
  olan biri yüksek lisans yapma şansı nedir :(

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Tüm notlarım sizden daha düşük ama YL yapıyorum .
   Yapabilirsiniz elbette önemli olan puanlarınızın kaç olduğu değil o puanlarla başvuranların önünde olup olmamanız . Atıyoru bu puanlarla Ankara Üni de belki sıralamaya giremezken Samsunda ilk sırada olabilirsiniz. Öncelikle dili geçmeye bakın dil isteyen üniversiteleri kazanmak daha kolay…

 40. alp diyor ki:

  mrb. hocamm benn sosyal bilgiler öğrencisiyim acaba PDR alanında yüksek lisans yapma gibi bir şansım var mı ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar Alan dışı akbul eden yerler var . KTÜ Tokat ve Samsun gibi . Buralarda şansınızı deneyebilirsiniz.

 41. reha diyor ki:

  Hocam merhabalar; Ankara Ünv. Eğitim Bilimleri Fak. Eğt. Prog. ve Öğretimi bölümü mezunuyum. Çok bilinçli yapılmış bir tercih değildi Ankara da okuma hayalim sebebiyle yazılmış bir bölümdü. Şu an RAM da görev yapmaktayım. İşletme alanında yüksek Lisans yaptım, zira pdr de lisans mezuniyetim nedeniyle hep engel çıktı. Yüksek Lisans danışman hocam, bende bir ışık gördüğünü ve akademisyenlik yolunda ilerlemem gerektiğini, bu işi yapabileceklerden biri olduğumu belirtti. Tabi ki ben de çok isterim, fakat yine önümde lisans ve yüksek lisans alanlarından kaynaklı pdr de önüm kapalı diye düşünüyorum. Paylaştığınız bilgiler, samimiyetiniz, içtenliğiniz ve yönlendirmeleriniz çok etkiledi beni. Sizin de çok değerli yönlendirmeleriniz bana ışık tutacaktır. Sizce şansımı denemeli miyim? Yoksa bu sevdadan vaz mı geçmeliyim? Çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Kaç mezunusunuz bilmiyorum ama eski mezun olduğunuzu varsayıyorum . Dil ve ALES probleminiz yoksa bence denemelisiniz.
   İşletmede doktora düşünerek de akademisyenlik yolunda ilerleyebilirsiniz. Çalışmalarınızı insan kaynakları yönetimi ya da iş ve meslek danışmanlığına yönlendirebilirsiniz.

   Dİğer yandan alan dışı alım yapan üniversiteleri takip edebilirsiniz. Çok fazla sayıda var aslında Konya Trabzon Tokat vs diğerleri.
   Ya da şartları bilmemekle birlikte EĞİTİM PSİKOLOJİSİ alanına yönelebilirsiniz sadece ANkara Üniversitesinde var. SOnrasında ise PDR de yüksek yapabilirsiniz. Böylelikle alan engelinde kurtulmuş olursunuz.

   EN son ihtimalde ise PDR alanında özel üniversitede YL yapabilirsiniz. Böylece alan değişikliği yapmış ollursunuz ve sonrasında doktora için PDR ye bakarsınız . EN ucuz PDR YL Konyada bir özel üniversitede . Deneyebilirsiniz….

   Kolaylıklar dilerim.

   • reha diyor ki:

    Merhaba hocam;bir konuda daha fikrinizi almak istedim, ikinci üniversite Sosyoloji okumamın bu sürece bir artısı olur mu yoksa ilk önerinizi mi değerlendirmeliyim? İyi çalışmalar, iyi bayramlar diliyorum…

 42. Ömer Faruk diyor ki:

  Sayın Hocam merhabalar; Benim size bir kaç sorum olacak. Üniversite bölümü olarak bu bölümü bana önerdiler. Benim merak ettiğim bir kaç şey var. Bu bölümü okurken veya yüksek lisans da veya çalışma anlamında yurt dışı imkanı var mı? Bir de bana bu bölümü öneren kişi rehber öğretmeni olursun veya rehabilitasyon merkezi açabilirsin yada ofis açıp yaşam koçu olabilirsin dedi. Bunlar ne kadar doğru? ve zorlukları nedir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ülkemizde ki üniversiteler den mezun olup yurtdışında yaşamını sürdüren örnekler var. Bu size kalmış birşey.
   Yaşam koçu olmak yada rehabilitasyon açmak için pdr mezunu olmanıza gerek yok. Tüm alanlardan mezun olanlar bunları yapabilirler.
   İş bulma konusunda önceki yıllardan daha zor artık giderek zorlaşıyor Mezunların istedikleri alanda çalışması.
   Pdr mezunlarının iş alanları konusunda farkli sitelerde bilgiler var. Bir kişi değil birkaç psikolojik Danışman ile konuşup kararlarına yön verebilirsiniz
   Kolaylıklar dilerim.

 43. mukaddes diyor ki:

  Ömer Bey, ben bu yıl felsefe bölümünden mezun oldum ALES’e gireceğim PDR’den yüksek lisans yapmak istiyorum. Hangi bölümün sorularını çözmem gerekli sözel 1 sayısal 2 diye düşünüyorum EA olduğu için ama emin olmak istiyorum bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 44. özlem diyor ki:

  hocam merhabalar size bir sorum olacaktı benim lisansım sınıf öğretmenliği şuan pdr yüksek lisans öğrencisiyim rehabilitasyon merkezlerinde pdr olarak çalışabiliyor muyum?

 45. Merve diyor ki:

  Yüksek lisans için (PDR) hacettepe üniversitesi ni mi yoksa ankara üniversitesini mi önerirsiniz? mezun olunan üniversiteden farklı bir üniversitede master yapmak daha mı iyi olur?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ne desem birilerine dokunacak.
   Lisansınızdan farklı yerde yapmanın daha işlevsel olacağını düşünüyorum şahsen. Bir çok akademisyen dende bu yönde değerlendirmeler duyduğum oluyor sık sık.
   En azından farklı sesler duyarsınız ki yüksek lisans programlarının hemen hemen aynı derslerden oluştuğu düşünülürse bu bence önemli bir ayrıntı.
   Kolaylıklar.

 46. celalettin diyor ki:

  ömer bey merhabalar. yükseklisans yapmak için ortalamanın minimum 2.50 olması mı lazım. bu şart kaldırılmadı mı ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bazı üniversiteler bu şartı yazıyorlar. Her bir üniversitenin ilanını irdelemek lazım hocam. Sık rastladığımız söylenebilir.

 47. DİLEK diyor ki:

  hocam merhaba….ben bilgisayar öğretmenliği mezunuyum….pdr bölümünde yl düşünüyorum hatta ön kaydımı yaptırdım özel üniversiteye…ama hala kararsızlıklarım var….alandışı olduğu için dezavantajları fazla oluyor galiba….çok kararsızımmm bana bu konuda biraz detaylı bilgi verir misiniz????bu arada klinik psikoloji düşünmüştüm ama üniversite kabul etmedi bunu yök tanımaz dedi

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   bilimsel hazırlık aldıktan sonra yök tanımaz diye birsey yoktur. Özel üniversite almak istememiştir sizin alanınızdan birini.
   Ders döneminde zorlanabilirsiniz ama aşılmayacak engel değildir pdrde. YL ve DR bittiğinde de sizin kadro bulma yeteneğnize kalmış olay bölümünüzün bir dezavantajı olmaz.

 48. DİLEK diyor ki:

  hocam çok teşekkür ederim açıklamalarınız için……pdr yl bitirdiğimde iş anlamında sadece üniversitelerde mi iş olanagı var yoksa farklı yerlerdede iş bulabilir miyim?şimdiden teşekkürler hocam

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Okulda rehber Öğretmen olamazsınız devletin pdr mezunu olma şartı koyduğu yerlere atanamazsiniz. Akademisyen olabilirsiniz özel sektörde çalışabilir yada kendi işinizi kurabilirsiniz

 49. SEDA diyor ki:

  Merhabalar hocam,
  Ben pdr 3. Sinif ogrencisiyim. Okul bittiginde ne yapacagima henuz karar verebilmis değilim. Arastirma gorevlisi olabilir yada meb de calisabilirim. Ayrica aof de adalet okuyorum. Bitirdigimde dgs ile hukuk a tamamlayabilirim diyorum. Ama herhangi birinde kesin karar verebilmis degilim. Bu yil yds puani icin kursa gidip nisandaki sinava girmeyi dusunuyordum, ama bu konu da çok kararsız kaldim ( zaman ve derslerin agirligi bakimindan ). Size oncelikli sorum yds puanini tam olarak nerelerde kullanabilirim ? Dil tazminati nasil oluyor ve en az kac almak gerekiyor? Genel ingilizce icin herhangi bi kursa da gitmedim ama kurstaki hocalar seviye tespit sinavi yaptilar ve seviyeminyeterli oldgunu soylediler. Direk yds den baslamak yararli olrmu bunu daha genis bir zamana mi yaymaliyim. Bitirdigim ilk yil atanmayi ve en azindan asil olana kadar (yani sanirim yanlis bilmiyorsam 1 yil) kadarcalismayi dusunuyorum. Bu surede de kurslara gidip puanimi alabilirim daha genis bi vakitte diyorum ama gec mi kalmis olurum ? Ne onerirsiniz cok kararsizim ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Dil tazminatı cüzzi bir para. Tazminat için dil geçilmez ayda 40 tl yanılmıyorsam…
   YDS yi yüksek lisans için kullanabilirsiniz. ÖYP için kullanabilirsiniz. Bazı bakanlıkların uzman yardımcısı sınavı için kullanabilirsiniz. Üniversitelerde personel olabilmek için kullanabilirsiniz. Kursların yaptıkları sınava güvenmeyiniz. Size daha uygun gelen içinize sinen bir kursu tercih edebilirsiniz.
   Hem ALES hem YDS ikisininde cepte olması taraftarıyım hayatın ne getireceği belli olmuyor. Bir yıl çalışmak hatta çalışırken YL ya da Doktora yapmak en mantıklısı olacaktır.
   AÖF adalet deyince bende AÖF adalet okuyorum bunu okumanız diğerlerini es geçmenize neden olmuyor. PDR de YL ya da DR yaparken geçebilirseniz hukukta okuyabilirsiniz. Karar vermek zorunda hissetmeyin kendinizi…

 50. ali diyor ki:

  merhaba
  bu sene pdrden mezun olacağım. hem çalışarak hem yl yapmak çok mu zor. devam zorunluluğu olmayan yl yok mu?
  yl yapınca mebte çalışma durumum devam eder mi?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Çalışmanız YL yapmanıza engel değil ancak bazı üniversiteler dersleri 1,5 güne toplarken bazıları haftaya yayıyor haftaya yayıldığında takip etmek zor olur.
   Okul çalıştığınız ilde ise YL yapmak çok zor olmaz .
   Dİyelim ki dersler yayılmış okulda çalıştığınız ilde değil o zaman her sene 1 2 ders geçersiniz 2 yılda değilde 3 yılda bitiririsiniz önemli olan kaydolmak. Nasılsa biter…

 51. ayşe diyor ki:

  merhabalar ömer bey,
  gaziantep üniversitesi öğrencisiyim bu yıl mezun olacağım.şimdilik ortalamam 3.40.
  ilk iş atanıp hemen yüksek lisansa başlamayı düşünüyorum.ama aklım hala çok karışık.
  ilk sorum, pdr mezunu olarak hangi alanlarda uzmanlık alabilirim ? hangi alanlar var bölümümüzde seçenek ?
  ikinci sorum, bu sorduğum alanlar her yıl her üniversitede açılmıyor değil mi ?
  üçüncü sorum, yüksek lisans başvurusunda yds isteniyor mu ?
  dördüncü sorum, sıradan bir üniversite bitirip bu ortalamayla iyi denebilecek bir üniversitede yüksek lisans yapma ihtimalim nedir ? gerçekçi bir şekilde cevaplarsanız çok mutlu olacağım :)

  şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar ;
   Ortalamanız oldukça iyi , ne kadar yüksek ortalama o kadar iyi aslında YL için.
   PDR de henüz uzmanlaşma tamamlanmış değil o yüzden PDR mezunu gene PDR de yüksek lisans yapıyor. Bunun yanı sıra ANkara Üniversitesinde Eğitim Psikoloji deneyebilirsiniz. Bazı üniversitelerde Aile Danışmanlığı programlarıda mevcut. Gene bir PDR mezunu olarak gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji gibi alanlarda da YL yapabilirsiniz.
   Her üniversitenin ilanları farklıdır her sene farklı çıkabilir dil şartı koyabilir kaldırabilir . Ya da mülakat şartı getirebilir bu yüzden belirlediğiniz üniversitelerin sitelerini özellikle Temmuz Ağustos aylarında sık sık ziyaret ederseniz yararınıza olur.
   YL başvurusunda dil istemeyen üniversiteler var( Samsun). Ya da dile baraj koymayan ama dilin % olarak etkilediği üniversiteler de var ( KTÜ, Tokat GOP ). Ya da dile baraj koyan üniversiteler var ( Anadolu :50, Hacettepe :60, Osman Gazi ve İnönü:40 gibi) Yani gene 2. cevaba geliyoruz her üniversitenin uygulaması farklı.
   Dil sorununuzu da çözerseniz (en az 50 elinizde olursa) bir çok üniversiteye girebileceğinizi düşünüyorum ( ALES 80 olursa) . Büyük üniversitelerden kastınızı anlamadım ama yabancı dille eğitim yapan BOUN ve ODTÜ için ileri düzey ingilizcenizi de eklerseniz her yerde şansınız vardır.

   • ayşe diyor ki:

    öncelikle teşekkür ediyorum cevap verdiğiniz için.

    büyük üniversitelerden kastım istanbul üniversitesi hacettepe ankara gazi vs.

    klinik-endüstri-çocuk psikolojisi gibi alanlar yok mu yüksek lisansta ayrıca ? ya da çok nadiren mi açılıyor bu bölümler ? eğer öyleyse talebe göre mi açılıyor ?

    bir de merak ettiğim şey,mesela izmir ankara istanbul adana gibi yerlere yl için başvuru yaptım.yüksek lisans meb atamalarından sonra oluyor.yüksek lisans yaptığım ile atanmam çok zor gözüküyor çünkü nereye kabul edileceğimi bilmiyorum.böyle bir durumda devamsızlık falan olacak mecbur, yl yaptığım üni deki hocalar tolerans tanır mı yoksa hocanın insiyatifine mi bağlı bunlar

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     hocadan hocaya değişir devamsızlıkta tolerans konusu genelde devam zorunludur.
     Diğer yandan saydığınız alanlar pdr den ziyade psikoloji bölümlerinde açılır. Her sene belli üniversiteler açıyor her psikoloji nölümü olan endüstri açar diye bir durum yok anlayacağınız. Hocaların ilgi ve çalışma alanlarına göre değişiyor.

     Düşündüğünüz üniversitelerin sitelerini takip ediniz. Mebde şu an eğittim özründen tayin yok. Siz kaydolun bence sonrasında tayin denersiniz artık üniversitelerden atılma yok çünkü artık yılalrca kayıtlı kalabilirsiniz.

 52. esra diyor ki:

  merhabalar Ömer hocam.
  gazi üniversitesi okul öncesi öğretmenliğinden bu yıl mezun oluyorum. alan dışı yüksek lisansla pdr ye geçmeyi düşünüyorum. yine gazi üniversitesinde yapmayı planlıyorum. ortalamam 3.04 şimdi son yılı okuyorum birazcık daha artacaktır :) ales ve dil sınavlarında ( ıeltse hazırlanıyorum) iyi bir puan alacağımı düşünüyorum. sizce alan dışı yl da şansım nedir?
  ayrıca pdr den alan dışı yl yapıldığında tek seçeneğim üniversitede devam etmek mi ? devlet işi olarak okullara atanamıyor muyum yada ramda çalışamıyor muyum ??
  teşekkürler…

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Alan dışı olarak şansınızın olacağı üniversiteler var. Pdryukseklisans.com u takip edebilirsiniz.
   Ama YL bittiğinde MEB e Rehber Öğretmen olarak atanamazsınız tek seçenek özel çalışmak ya da akademisyen olmak olur. Okul öncesinden mezun olmuş olup şu an PDR de araştırma görevlisi olan kişiler var .

   Kolay gelsin.

 53. Doruk diyor ki:

  Merhaba,

  Bu site üzerinden yapmış olduğunuz destek gerçekten çok değerli. Ben alandışı biri olarak pdr veya diğer psikoloji alanlarında YL düşünüyorum. Birkaç senedir İnsan Kaynaklarında çalışıyorum, ilerdeki hedefim kendi ofisimi açıp danışanlara yardımcı olmak.

  Önceliğim hangi psikoloji dalının kendime en uygun olduğuna karar vermek. PDR, Klinik ve Spor sırasıyla düşündüklerim arasında. Bu konuda sonuca ulaşmamın en kesin yolu olarak ne önerebilirsiniz? Türkiye dışında da eğitim alabileceğimi varsayabilirsiniz. Bu sene güz başvurularında İstanbul’da PDR alanında alandışı alım yapan üniversite bulamadım, http://pdryukseklisans.com/ burada da görünmüyor. Bahar dönemi için tekrar bakacağım, tabi PDR mi başka mı kesin emin olamıyorum dediğim gibi.

  İlginize çok teşekkür ederim.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhaba
   Amacınıza en kısa yol derken ? Sanıyorum aktif danışan görmek istiyorsunuz. Klinik psikoloji daha uygun olabilir. Pdr beklentilerinizi karşılamayabilir. Ülkemizde klnik psikolojiye girme olasılığınız yok denecek kadar az. Bu kapsamda yurtdışı düşünebilirsiniz ingiltere de yl ve doktora sürecinin Abd ye göre daha kısa ve zahmetsiz olduğunu söyleyenler var.

   Yada ülke içinde pdr alanında yada diğer psikoloji alanlarında yl yaparsanız bazı terapi yaklaşımları için sertifika Programı tamamlayabilirsiniz illa ki yl yapmak zorunda değilsiniz amacınız ofis açıp danışan görmek ise. Bu kapsamda bilişsel davranışcı yaklaşımı araştırabilir ingiltere de sertifikasyon olasılıkları araştırabilirsiniz.

   Kolaylıklar dilerim .

   Pdryukseklisans.com d Kategorileri tam girmedigimden arama sonucu vermemiş olabilir belki tek tek bakmayı da ihmal etmeyiniz

 54. Gamze diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Ben 2006 yılı DEÜ pdr mezunuyum. 6 yıldır MEB’de çalışıyorum ve iş doyumu açısından oldukça mutsuzum. PDR mezunlarının odyolojide yüksek lisans yapabileceklerini öğrendim. Bu alanda YL yapmayı çok istiyorum. Odyolojiden YL eğitimi veren üniversiteleri araştırdığımda iyice kafam karıştı. Sanırım bazı üniversiteler bu alanda pdr mezunu almıyor. Bu konudaki bilgilerinizi paylaşır ve beni yönlendirirseniz minnettar kalırım.
  İyi çalışmalar.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar.
   Doğru araştırmıssınız.
   Bazısı demek bile şüpheli sanırım devlet üniversitelerinin hiçbiri almıyor. Yanılıyor olabilirim ama benim bilgim bu yönde.

   Anadolu Üniversitesi Dil ve konuşma terapisi bölümünü araştırın derim ben. Ortalamanız iyi ise ales ve dil Puanınız da yüksekse kesinlikle tavsiye ederim. Ama mesleği bırakmanız gerekebilir oldukça yoğun bir eğitim programı. Ama ilerleyen dönemde sizi maddi olarakda tatmin edecektir.

 55. feray diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle BİZİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TESEKKÜRLER ben pdr mezunuyum ve meslekte 2. yılım yüksek lisansı uzun zamandan beri yapmak istiyorum gecen yıl ve bu yıl alese gırdim iki alesten de 75 aldım bu yıl şubat döneminde bulundum yere yakınlıktan dolayı gaziantep unv başvuracagım… benım kafamda su an belki acelede edebilirim ama akademşk kariyer ile ilgili sorular var en önemlisii genel olarak çalışma koşullarını merek ediyorum. yuksek lisans ve doktorayı dışarda yaptıktan sonra gecmek ıstıyorum zaten.. mesleki anlamda gelişme hırsı var bende daha bilgili olmak istıyorum bı yandan da zor olur mu dıye düşünüyorum.

 56. feray diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle BİZİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TESEKKÜRLER ben pdr mezunuyum ve meslekte 2. yılım yüksek lisansı uzun zamandan beri yapmak istiyorum gecen yıl ve bu yıl alese gırdim iki alesten de 75 aldım bu yıl şubat döneminde bulundum yere yakınlıktan dolayı gaziantep unv başvuracagım… benım kafamda su an belki acelede edebilirim ama akademşk kariyer ile ilgili sorular var en önemlisii genel olarak çalışma koşullarını merek ediyorum. yuksek lisans ve doktorayı dışarda yaptıktan sonra gecmek ıstıyorum zaten.. mesleki anlamda gelişme hırsı var bende daha bilgili olmak istıyorum bı yandan da zor olur mu dıye düşünüyorum..

 57. BraveHeart diyor ki:

  Hocam merhaba ben meb’te 2. yılını geçiren bir rehber öğretmenim öğrencilik hayatımda aklıma gelmedi yl dr gibi işler şimdi düşünmeye başladım Manisa’da çalışıyorum ort 2.99 dil 21(Hiç çalışmadan girdim) ales 80 şu an mümkün görünmüyor hele ki son ales sınavı baya zordu bundan sonra iyi puanlar çıkarmak ta kolay olmayacaktır ağustosta askerlik var ne yapacağım bilemedim tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Askere gitmek istemiyorsanız ara donemde alan yerler var tüm ülkeye başvurun derim ben ;) ağustostan once bir dil Sınavı daha yapılacak 50 yi geçersiniz bir bölüme yerleşme şansınız yüksek. 50 aman aman bir puan değil odaklajirsaniz alırsınız.

 58. sanem dogan diyor ki:

  Merhaba Hocam;
  Ben eğitim dili ingilizce olan özel bir üniversitede pdr okuyorum.
  1.sınıfım şuan. yükseklisansımı psikoloji alanında yapmayı düşünüyorum.Not ortalamam 3.30 dan biraz yüksek şuan.
  2. sınıfa geçerken psikolojide yandal yapsam psikolojiden daha fazla ders alacağım için bu durum psikoloji master programlarına kabul edilme olasılığımı arttırır mı?
  yoksa yandal için harcayacağım vakti kendimi geliştirmek için(staj,sertifika programları vs.) mi harcasam daha faydalı olur bana?
  Cevap verirseniz çok sevinirim.
  şimdiden teşekkürler.

 59. rasim diyor ki:

  hocam degerli bilgilerinizden dolayıo teşekkürlerimi sunuyorum. ben fenbilgisi mezunuyum ales ing ve ort iyi durumda. pdr den öncelikle devlet olmazsa özelde yüksek yamayı düşünüyorum.bu ocak alımlarında. özel üniversitelerden hangileri bu şekilde alım yapıyor, kısa sürede bitirmek adına önerebilceğiniz üniversite mevcut mu?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ocak ayı ilanları yani bahar ilanları yeni yeni çıkıyor. Gitmek istediğiniz üniversiteleri takip edin. Devletten ziyade özel üniversite de şansınız olacaktır diye düşünüyorum. Özelde para vereceksiniz pdrye saplanmayın psikoloji alanına da bakabilirsiniz.

 60. sabo diyor ki:

  merhaba hocam ben pdr 3. sınıf öğrencisiyim. ilk 4 dönemin ortalaması 2.41 çok düşük biliyorum. bu ortalamayı en az kaç yapmalıyım ki bir devlet üniversitesinde yüksek lisans yapabileyim. şu an ingilizce de öğreniyorum. dil konusunda sorun yaşamamayı umuyorum. ama işte bu ortalama sorun. kalan 2 senede çok çalışıp ortalamayı 3e yükseltmeye çalışacağım. cevaplandırırsanız çok sevinirim hocam. teşekkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Sorunuz çok genel yıldan yıla üniversiteden üniversiteye değişir. Mülakat olup olmamasına gore değişir.
   Ama bazen şu şart oluyor 2.5 . En az 2.50 ortalama yapınız üzerinde ne kadar yüksek o kadar iyi olacaktır ;)

   • sabo diyor ki:

    teşekkürler hocam. soruyu biraz daha sınırlandırmak gerekirse, rahatça yüksek lisans yapabilmek için diploma notu kaç olmalı, ayrıca dil ve ales puanları kaç olmalı. yüksek lisans yapmayı çok istiyorum ama ilk 2 sene notları bir düzene sokamadım. sizin vereceğiniz cevap bu sınav haftası motivasyonumu artıracaktır.teşekkür ederim hocam. :)

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Bunun için sınır belirlemek yanlış olur Nerede yüksek yapacağına göre değişir. Yani mülakat olmayan yere ales 90 ortalama 90 alana adamlar girerken mülakat olan yerlerde daha düşük puanlarla bile ggirilebiliyo. Birde size tavsiyem ne yapıp edin dili halledin. Dil şartı olan üniversitelere daha düşük ortalama ile bile girilebiliyor. Cunku 50 dil şartı birçok kişiyi geçmenizi sağlar.
     2.75 ortalama bence kafidir. Bir pdr öğrencisi çok rahat 80 ales alabilir çünkü.
     Dili cozerseniz cok rahatlarsiniz.

     • sabo diyor ki:

      söyledikleriniz çok önemli ve kayda değer benim için. biraz zor olacak ama ortalamayı yükseltmek için elimden geleni yapacağım. katkılarınız için çok teşekkür ederim hocam.

     • sabo diyor ki:

      söyledikleriniz çok önemli ve kayda değer benim için. biraz zor olacak ama ortalamayı yükseltmek için elimden geleni yapacağım. katkılarınız için çok teşekkür ederim hocam

 61. Didem bozkurt diyor ki:

  Merhaba,
  Sosyoloji mezunumun ve pdr de yüksek lisans yapmak istiyorum. Bununla ilgili ne önerirsiniz? Sizce faydalı olur mu? Sonuçta özel ünv de yapıcam ve baya külfetli olacak. Yapmam sizce faydalı olur mu? Mail adresime görüşlerinizi gönderir misiniz?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Mailinizi silerek buradan yanıt vermek istedim.
   Şöyle ki faydalı olur ya da olmaz çok açık uçlu bir soru. Onemli olan ne yapmayi planlandığınız.
   Pdr den yl yaparak devlete atanma niyetinde iseniz bu mümkün değil ve boşa yatırım olur.
   Hali hazırda bir yerde rehber Öğretmen olarak çalışıyorsanız elbet size faydalı olur ama verdiğiniz paraya ben şahsen degmeyecegini düşünüyorum.
   Amacınız akademik kariyer ise hem cari alımlarda hem zaman zaman oyp de ilgili alanda yl yapmak şeklinde ilanlar çıkıyor. Bu sayede akademisyen olabilirsiniz. Ya da dışarıdan yl +dr tamamlayıp pdrde hoca olabilirsiniz.

   Evet saçma ama maalesef doğrusu bu pdr yl bitirince psikolojik danışman olamazsınız ama psikolojik Danışman yetiştiren bir hoca olabilirsiniz.

 62. aysun diyor ki:

  iyi günler hocam, ben henüz pdr 2.sınıf öğrencisiyim istanbulda okuyorum. hedefim lisansı bitirip yüksek lisans yapmak. merak ettiğim yüksek lisansı ankaradaki okullarda ya da istanbuldaki okullarda yapmanın bir farkı olur mu? kendimi daha geliştirmem açısından tavsiye edebileceğiniz bir okul var mı? ankarada özellikle. okulu bitirdikten sonra ankaradaki iş imkanının istanbuldan farkı olur mu?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Şahsi görüşüm kimse katilmayabilir.
   Bizim ülkemizin çarklarinda nereden neyle mezun olduğunun hiçbir önemi yoktur. Mesele yl yapmak yada yapmamaktir. İçinizden gelen yaşamak istediginiz herhangi bir sehirde yl dr yapabilirsiniz. İstanbul yada ankarada yl yapanların bir farkı olduğunu ben SAHSEN düşünmüyorum.

   • aysun diyor ki:

    anladım hocam.ben psikolojik danışmanlık merkezinde çocukla ilgili çalışmak istiyorum yani pedagog olmak istiyorum. bunun için yl olarak hangi eğitimi almam gerekir? psikolojik danışmanlık merkezinde işe alınmak için hangi şartlar gereklidir? yardımcı olursanız çok sevinirim

 63. *zeynep* diyor ki:

  İyi günler hocam ben pdr 1.sınıfta okuyorum.okul bittikten sonra yüksek lisans düşünüyorum.özellikle ankara,gazi,hacettepe düşünüyorum.ama diğerleride bunlar olmazsa olabilir.özellikle bu üniversitelerde yl yapmak için ales,yabancı dil,ortalama nasıl olmalı?simdiden nasıl çalısmam gerekiyor?bi de lisansta mezun olduğunuz ünversitenin önemi var mı?bu saydığım yl üniversiteleri kendi mezun ettikleri öğrencilere mi öncelik tanıyorlar?son olarak yl yaparken üniversitedebcalısabiliyor muyuz ve maas alabiliyor muyuz?cevap verirseniz çok mutlu olurum hocam.zira bu sorular kafamı çok kurcalıyor.isterseniz cevabınızı mail adresimede atabilirsiniz.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhabalar.
   Yolun başında iken böyle planlamalar yapmanız gerçekten iyi.
   2.75 üzeri ortalama 80 ales 50 dil sizi yüksek lisansa aldirabilir bugünkü şartlarda. Ancak ne kadar yuksek o kadar iyi bunlar için.
   Size tavsiyem geri dönüşü olmayan akademik ortalamanizi yüksek tutmanizdir. Ales ve dil puanı çalışarak alınır nasılsa.
   Diger yandan yl yaparken maaş da almak istiyorsanız öğretmen değil araştırma görevlisi olmaniz gerekiyor. Her yl yapan maaş almaz. Tavsiyem meb de çalışırken bir yandan da lisansüstü eğitim hayatıniza devam etmenizdir. Eger dil Puanınız yüksek olursa araştırma görevlisi olabilir. Oyp programında bir yere yerlere bilirsiniz. Google a oyp yazarak araştırıniz.

   • *zeynep* diyor ki:

    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için hocam.son olarak bir sorum daha var hocam. tezli-tezsiz yl arasında ne fark var?yl tan sonra doktora yapmak için tezli yl yapmak mı gerekiyor?bu soruma da cevap yazarsanız çok sevinirim.iyi günler.

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Tezli 2 sene sürer sonn yıl tez yazılır.
     Tezsiz 1.5 yıl sürer tez yok ders vardır.
     Ders içerikleri vs aynıdır ancak tezsiz yaparsanız dr ya basvuramazsiniz. Son düzenlemeye göre tezsiz yapmak boşuna vakit kaybetmektir.

 64. ali samet şener diyor ki:

  ömer bey 2013-2014 bahar dönemi pdr yüksek lisans ilanlarını paylaşacak mısınız _

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Çok fazla açılmıyor ama bir iki tane pdryukseklisans.com a ekledim diye hatırlıyorum.

 65. Kevser diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Koü. okul öncesi öğretmenliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Bölümümü maalesef sevmeyerek okuyorum. Psikoloji ya da pdr çok istediğim halde olmadı. Şu an tek düşüncem alan dışı olsa da pdr üzerine yl yapmak fakat tüm araştırmalarıma rağmen mezun olduktan sonraki çalışma alanlarıyla ilgili doğru bilgiler bulabilmiş değilim. Psikolojiyle ilgili tüm meslekler ilgi alanım içerisinde. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler..

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   YL yapmak hatta Dr yapmak size devlette iş bulma anlamında bir yarar sağlamayacaktır.
   YL ve DR yaparak akademisyen olabilir ya da edindiğiniz bilgi birikimi ile kendi özel işinizi yapabilirsiniz. Bunun haricinde herhangibir alanda yüksek lisans yapmak sizi o alanın lisans mezunlarının atandığı kurumlara atamaz.Amacınız devlette bu işi yapmaksa YL ve Dr boşa zaman kaybı olur.

   • Kevser diyor ki:

    Peki teşekkür ederim, fakat kendi özel işiniz derken tam olarak hangi alandan bahsedebiliriz mesela? Bir danışmanlık hizmeti yapabilecek büro vs. Rica etsem biraz daha açabilir misiniz?

    • Ömer ÖZER diyor ki:

     Aynen söylediğiniz gibi.
     Ofis kurabilir yada başka birilerinin yaninda çalışabilirsiniz. Yani akademisyen olmaz iseniz tek çözüm özel sektör olacaktır.

 66. gül diyor ki:

  merhabalar kıbrıs doğu akdeniz üniversitesi okul öncesi öğretmenliği mezunuyum alese girmek istiyorum ama okul ortalamam düşük 2.38 falan çocuklar için danışmalık yapmak istiyorum ortalamam düşük oldugu için yanaşmıyorum psikoloji okursam iki diplomamla pedagog olabilir miyim napabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Ülkemizde pedagog ünvanı diye bir ünvan kalmadı. Amacınız çocuklarla çalışmaksa gerekli eğitimleri alıp çocuklarla çalışabilirsiniz bir çok kişi PDR Psikoloji üzerine çocuk gelişimi YL ya da DR yapıyor. Sizde tam tersi bir yol izleyebilrisiniz okul öncesindeki bilgi deneyiminizi PDR Psikoloji ile harmanlayabilir özellikle çocuk odaklı çalışabilirsiniz.

 67. sd diyor ki:

  merhabalar hocam ben pdr 3.sınıf ögrencisiyim ve yl yapmak istiyorum ama bizim alanda uygulamanında önemli oldugunu düşünüorm sizce mezun olur olmaz hemen yl yapmalı mıyım yoksa bir yada iki yıl bir okulda çalışıp sonra mı yl yapmalıyım? Şimdiden teşkkürler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Şahsi gözlemlerim ara vermeden YL ye başlayanların daha çabuk mezun olduğu yönünde :)
   Mezun olun ve bir programa kaydolun çünkü giderek zorlaşıyor YL kazanmak. Siz kazanın sonra nasılsa bitirirsiniz , öğrenciliğe ara verip sonrasında geri dönmek zor gelebiliyor en azından bana zor geldi…

 68. Elçin ARSLAN diyor ki:

  İYİ GÜNLER HOCAM.BEN 2.5 YIILIK REHBER ÖĞRETMENİM VE SORMAK İSTEDİĞİM ŞU.YÜKSEK LİSANS DÜŞÜNÜYORUM VE NE YDSYE NE DE ALESE HAZIRLIĞIM VAR AMA GİRİCEM AÇIKÇASI YDS DE ÇOK YÜKSEK YAPAMIYCAM BELKİ 50.ALES DE O KADAR YÜKSEK OLMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BUNLARA RAĞMEN YÜKSEK LİSANSNA 2014-2015 YILINDA BAŞLAMAK EŞİMLE OLAN PLANLARIMIZ AÇISINDAN İYİ OLACAK.PUANLARIMIN DÜŞÜK OLACAĞINI GÖZ ÖNÜNE ALARAK TEZSİZ YÜKSEK LİSANSLARI ARAŞTIRMAYA BAŞLADIM VE SİZDEN FİKİR ALMAK İSTİYORUM.AİLE DANIŞMANLIĞI ALANINDA YAPMAK İSTİYORUM (ŞİMDİ ÇOK RÖVAŞTA DİYE DEĞİL BUNU PDR OKURKEN DE HAYAL EDERDİM:)
  VE AKADEMİSYEN OLMA İSTEĞİM DE YOK BUNUN İÇİN TEZSZLER CAZİP GELDİ ÖZELLİKLE EGE ÜNİV.OLMASI MUTLU ETTİ İNŞALLAH BU YIL AÇILIR:))
  BİR DE SANIRIM RAM DA ÇALIŞIYORSUNUZ YUKARIDA OKUDUKLARIMA GÖRE KEYİF ALIYORMUŞSUNUZ TAM OLARAK NE GİBİ İŞLER YAPIYORSUNUZ PAYLAŞIRMISINIZ?

 69. salim diyor ki:

  iyi günler hocam. ben pdr 3. sınıfım. 2.50 ortalamam var ve klinik psikoloji alanında yl yapmak istiyorum. biliyorum ki çoğu üniversitede bilimsel hazırlık istiyor bunun için. peki bilimsel hazırlık için gerekli bir şart var mı. ve bilimsel hazırlık olmadan klinik psikoloji okuyabilir muyuz.Ayrıca duyduğuma göre bilimsel hazırlık olmadan sınava girip başarılı olursak klinik psikoloji alanında yl yapabiliyormuşuz ne kadar doğru acaba ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Devlet Üniversiteleri zaten almıyorlar.
   Özel üniversite de bilimsel hazırlık olmadan klinik psikolojisi okuyabileceginiz bir çok secenek var ve giderek artıyor bunlar.

 70. merve diyor ki:

  İyi günler ben pdr 1. Sınıf öğrencisiyim pdr de yüksek lisans konusu ile ilgili sunum hazırlamam lazım.Bunun için yardımcı olabilir misin hangi alanlarda yapmaları faydalı olur,yüksek lisans yaparken karşılaşabileceği sorunlar nelerdir ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Yüksek lisans nedir
   yüksek lisans sonrasi kazanilacaknumvam nedir
   giriş sartlari neler
   mezuniyet şartları neler
   nerelerde var
   başka hangi alanlara yonelebilir pdrciler
   bu basliklardan olusan bir sunum hazırlayabilirsiniz. Eksik kalan başlıkta buraya yazarsaniz yardimci olmaya çalışırım.
   Kolay gelsin

 71. merve diyor ki:

  Olabilir misiniz diyecektim yanlış olmuş özür dilerim

 72. enes diyor ki:

  slm ben işletme 4 yıllık mezunum psikoloji tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum .pskolog ünvan alınıyomu 1 yıl bilimsel eğitim varmıs.
  devlet hastanesindeyim faydası nasıl olur tskler.

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Tezsiz mezunu olmak size unvan vermez.
   Hastane de çalışıyo olsanız dahi bir işe yaramayacaktir. Bir beklentiniz yok sadece alana ilişkin bilgi seviyenizi artirmak ya da ozel calismak istiyorsanız yapınyoksa bir işe yaramaz sizin mesleki anlamda.

   yani psikolog kadrosuna geçme ihtimaliniz su anki mevzuata gore mümkün değil.

 73. enes diyor ki:

  yeniden merhaba msj için tskler.yalnız ben soyle ogrendım belli bir mevzuat yokmuş psikoloji okuyan arkadaşım söyledi hatta sosyoloji okumuş psikoloji yüksek lisans bitiren psikolog olmuş pskioloji alanında keskin hatlar yok galiba ?

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Merhaba
   Arkadaşınızaybu kişinin kim olduğunu nerede çalıştığını sorun ve telefonla ulaşmaya çalışın bakalım böyle biri var mı :)
   Büyük olasılık çift anadal mezunudur hem sosyoloji hemnpsikoloji diplomasi vardır. Yada böyle birisi yoktur ;)

 74. enes diyor ki:

  merhaba özelde nasıl faydası olur danışmalık gibi tskler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Özelde çalışacağınz kurumun yüksek lisansa değer verip vermediğine göre değişir.

   Kendo işinizi yapacaksaniz sadece etiket olur başka bir faydası olmaz. Yüksek lisans yapmış olmak özel çalışmak için gerekli bir şart degil…

 75. fhme diyor ki:

  Merhabalar hocam.Tezsiz yüksek lisans yaptıktan sonra tezli ye çevirebilir miyiz? Bir de pdr alanında yl marmara cevresi icin ist. Ve bursa dışında hangi uni lerde var. Sitenizden baktım da bunlar dışında yoktu sanırım tesekkurler

  • Ömer ÖZER diyor ki:

   Bazi universitelerde tezsizde belli bir ortalama ile tezliye geçiş olduğu ifade edilmişti ama bu sadece üniversite içi bir durumdur. Yani a üniversitesinde tezsiz yaparken b ye tezli gecemezsiniz.

   Diger yandan Sakarya da da yükseklisans ve doktora programı da var Marmara bolgesi icin düşünülürse.Istanbulda hemen hemen heryerde bvar yüksek lisans.
   kocaelinde pdr var ama lisansüstü programlar yok diye biliyorum. Temmuz ağustos döneminde ilanlar çıkmaya başladıktan sonra daha net görürüz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ!- Yorumu göndermek için doğrulama kodunu girmelisiniz!


2 × = onaltı